Τα πόστερ που είχαμε στον τοίχο...........

Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Αφορμή στάθηκε αυτή η φώτο, μιας και αυτό ακριβώς το μηχανάκι ήταν ένα από τα πόστερ που πέρασε από τους τοίχων των εφηβικών και φοιτητικών μου δωματίων...........



Θυμάμαι να πηγαίνω κάθε μήνα στον Μερτζιανίδη όταν ήμουν στην Καβάλα και αργότερα στον Ράμογλου στην Θεσσαλονίκη και να ψάχνω αν είχαν έρθει νέα πόστερ. Να βλέπω συνήθως κάτι Ξένοιαστους Καβαλάρηδες και να ρωτάω αν και πότε θα φέρουν και άλλα, μήπως και πετύχαινα μερικά από τα μηχανάκια που ονειρευόμουν κάποτε να αποκτήσω.

Με λίγο ψάξιμο λοιπόν, βρήκα ακριβώς τα μηχανάκια αυτών των πόστερ, σε όσο πιο ίδια γωνία φωτογράφισης με αυτές που με "ταξιδευαν" τότε.

BMW 90 S: Από μικρός ονειρευόμουν ταξίδια, και τότε μοτοταξίδι = BMW. Αυτό δε το υπέροχο "σβήσιμο" στο χρώμα ήταν όλα τα λεφτά............



Μoto guzzi le mans 850: Αυτό δεν νομίζω να έβγαινε σε άλλο χρώμα (έβγαινε, αλλά κακώς έβγαινε). Η "πλύση εγκεφάλου" του Καββαθά.



Honda CB 750F: Η γενάρχης των σούπερ-σπορ



Εσείς τί πόστερ είχατε;
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Παναγιωτη ψευδεσαι...:UH:...οταν εσυ κρεμούσες ποστερ στον τοιχο στα εφηβικα σου χρονια...δεν ειχε ανακαλυφθει ακομα το πολυχρωμο ποστερ...:Dεφημεριδες ειχες και πρεπει να ετρωγες σκαμπιλι συννεφο απο την ερμη την μανα σου οταν καθαριζε τους τοιχους απο τη μουτζουρα...:pointu::friend:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εγω παντως,δεν ειχα μοτοσυκλετες στον τοιχο στα εφηβικα μου χρονια...ειχα ΑΥΤΟ το ποστερ πανω απο το κρεβατι μου...:hungover:κι οταν κουραζοταν το χερι μου...:inlove:...εβγαινα καμμια βολτα με το βεσπακι...:thinking:...και ειχα μια μεγαλη καψουρα μπας και...αλλά δεν...αχ-βαχ,παιδικες(και παντοτινες) καψες!!!
 

asotosios

Μέλος
Όνομα
Ευγενιος
Μοτό
Moto Guzzi Breva 1100 2007 ABS
Νομιζω οτι ερχοταν σαν αξεσουαρ...στα εφηβικα δωματια...
και το βαψιμο/σοβατισμα πηγαινε αερα...!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4


Eχω ακομα την εικονα της στο μυαλο μου,
πολλα χρονια απεναντι μου και πανω απο το κρεβατι του αδελφου μου.

Αλλα ακομα πιο εντονα εχω την εικονα της R 90 του Μεγακλη
(απο το παραλιακο bar On the road)
κρεμασμενη στο παλιο στεκι του ΜΟΘ στη Σολωνος.
Με αριθμο κυκλοφοριας ΜΖ 429 και φοντο την πινακιδα του δρομου Oslo 89 km..
Εποχη καπου στα 1980-83:)
 
Reactions: yns

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Travis Pastrana στα πολυ νιατα του και τα μυαλα στα καγκελα αλλα δεν επαιζε φραγκο και δεν καταφερα ποτε να παρω ενα ξερο και να το λιωνω ολη μερα στα αλματα και στα πεταγματα που λεγαμε πιτσιρικαδες...

 
Reactions: yns

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ φιλαράκια, καθότι αυτοκινητάς, ραλιαρης και δει χωμάτινος, είχα ταπετσαρία από το κεντρικό δισέλιδο των 4Τ.
Τότε (81-90) έβαζαν φωτο-αφίσες από το ράλυ του μήνα, συνήθως....
Πού και που καμιά F1, αλλά σπάνια.
Είχα ταπετσαρία λοιπόν (όχι μια δυο αφίσες, τοίχους ολοκληρους) όλους τους θεούς της εποχής, με τα εκάστοτε τέρατά τους (του Gr B κυρίως) και κάποια παλιότερα Gr.4, για όσους ξέρουν...
Roehrl, Waaltegard, Darnis, Mikola, Blomkvist, Toivonen, Mouton, Allen, Oriol, Vatanen, Kankounen, Meta, Mc Ray, Sainz....
Και τους δικούς μας, Μοσχού, Στρατισσίνο, Ιαβέρη, Μοσχούτη κλπ.....
Δυστυχώς δεν έχω φώτο από το παιδικό δωμάτιο. Όταν την έκανα στα 18, ο αδερφός ήταν αδιάφορος σχετικά και οι γονείς βρήκαν ευκαιρία να τα ξηλώσουν όλα και να το βάψουν....
 
Reactions: yns

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
Παναγιωτη ψευδεσαι...:UH:...οταν εσυ κρεμούσες ποστερ στον τοιχο στα εφηβικα σου χρονια...δεν ειχε ανακαλυφθει ακομα το πολυχρωμο ποστερ...:Dεφημεριδες ειχες και πρεπει να ετρωγες σκαμπιλι συννεφο απο την ερμη την μανα σου οταν καθαριζε τους τοιχους απο τη μουτζουρα...:pointu::friend:
Την πιο όμορφη φωτογραφία απο όλους είχες :):)
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
ωραιο θεμα....
προσπαθω να θυμηθω και δεν μπορω....:thinking:
Τοτε δεν υπηρχαν αφισες....

Εσυ θα μας πεις,τι πινακα ζωγραφικης ειχες στο δωματιο σου!!!

:friend:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τοτε δεν υπηρχαν αφισες....

Εσυ θα μας πεις,τι πινακα ζωγραφικης ειχες στο δωματιο σου!!!

:friend:
Ναι....δίπλα στο πιανο:p

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Και αυτην απο το METAL HAMMER νομιζω
Slayer FTW!! :devilish:
Αγόραζα ανελιπώς από το τεύχος Νο 3 το Heavy Metal και το προ-φοιτητικό δωμάτιο ήταν ταπετσαρισμένο με τις αφίσες της μεσαίας σελίδας από Maiden, Motorhead, Priest, AC/DC κτλ κτλ... ;)


Βρήκα και φωτογραφία του δωματίου μου από το 2ο-3ο έτος της σχολής προ 20ετίας!! Ο τύπος ήταν συγκάτοικος και πλέον ευυπόληπτος επαγγελματίας γι'αυτό έκρυψα την μούρη του! :D

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom