Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
το 340 ειναι το προηγουμενο μοντελο?
το 390 δεν εχει αλβανια ειδα
το 340 φαίνεται πως είναι μια ειδική έκδοση που πουλάει ο louis σε συνεργασία με τη garmin.
το 350 έγινε 390 και τώρα το 390 έγινε 395 αλλά είναι πανάκριβο και δεν ξέρω αν αξίζει κ τι παραπάνω προσφέρει το 395.

Η κάλυψη είναι αυτή:


Αλλά με κατέβασμα ΔΩΡΕΑΝ χαρτών από εδώ είσαι κομπλέ και up to date:
http://garmin.openstreetmap.nl/
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

Αυτό το λινκ λέει για τους χάρτες:

"Country coverage:
Full coverage of 41 countries: Andorra, Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Great Britain, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Kosovo, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Macedonia, Malta, Monaco, Montenegro, Netherlands, Norway, Poland, Portugal (including the Azores), Romania, San Marino, Serbia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, Ukraine, Vatican City
Partial coverage of main traffic routes in the following 4 countries: Albania, Belarus, Bosnia-Herzegovina, Moldavia"

Η ελληνική αντιπροσωπεία αντίστοιχα, λέει:

"Δωρεάν αναβαθμίσεις χαρτών

Το zumo 390LM PLUS TPMS έχει προεγκατεστημένους χάρτες City Navigator Europe και AutoDrive Hellas. Με τις δωρεάν αναβαθμίσεις2 εξασφαλίζετε ότι θα έχετε πάντα τους πιο ενημερωμένους χάρτες στην συσκευή σας."


Οι χάρτες Europe υπάρχουν και στα δύο λοιπόν και το "ελληνικό" έχει επιπλέον τον auto drive Hellas.
Από προσωπική εμπειρία, οι παραπάνω χάρτες είναι ΟΚ στην άσφαλτο και απλώς επαρκείς στο χώμα (μόνο βασικοί δασικοί). Η Ανάβασις είναι κάτι επιπλέον και για τα 2... :)
Και κάτι ακόμα. Το 390 ΔΕΝ έχει βάση μηχανής με παροχή ρεύματος (αντίστοιχη του 590 και ΜΟΝΤΑΝΑ). Προσαρμόζεται σε βάση RAM Mount (πολύ καλές, γνωστό) και έχεις την παροχή ρεύματος αυτ/του και μηχανής που -μάλλον- δίνεται στη συσκευασία (μπορεί και να είναι extra, δε μπορώ να πω σίγουρα μετά από όσα διάβασα στο ξένο site), ενώ στο ελληνικό τα παραπάνω υπάρχουν στη συσκευασία!

Αξίζει τα παραπάνω γιούρα? αν οι βάσεις είναι εκτός στο ξένο κι εντός στο ελληνικό, αξίζει τα παραπάνω λ7. Ούτως ή άλλως θα τα δώσεις.
Υπάρχει κι ο έξτρα ελληνικός χάρτης, οπότε η διαφορά δεν είναι 200€, είναι πολύ πιο λίγα. Υπάρχει πάλι το θέμα πόσο χρεώνεται ο χάρτης κλπ. Αξίζει η όποια διαφορά? Δε γνωρίζω. Υπάρχουν πολλές οπτικές για το θέμα και ο καθένας έχει τουλάχιστον μία! (τη δική του, αλλά δεν αποκλείεται να είναι και μεταξύ δύο, ή τριών-αναποφάσιστος:D ).
Πέρα από το χιούμορ, αλήθεια δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά.
Εκείνο που ξέρω σίγουρα, είναι ότι όποιος προβεί σε αγορά τέτοια χωρίς να μιλήσει προσωπικά με το Σταύρο @Photoagora , θα χάσει ;) !!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα έχουμε πει...
Μπαίνεις εδώ http://garmin.gr/component/virtuemart/7--/12-.html και εξετάζεις ποιο σε καλύπτει και ποιο όχι.
Η μεγαλύτερη και καλύτερη οθόνη υπάρχει στο 590 (κατά δήλωση της εταιρείας, δεν το ξέρω προσωπικά. Πάντως δείχνει να έχει τα εξαιρετικά χαρ/κα της οθόνης του αγαπημένου μου Montana, σε λίγο μεγαλύτερη διάσταση).
Το βασικό Μανώλη @πυξιδας990 , είναι οι δικές σου ανάγκες και προτιμήσεις. Κανείς δε μπορεί να σε καθοδηγήσει 100%. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να ασχοληθείς αρκετά με τη συσκευή, με τους χάρτες και με τη σύνδεσή της στον Η/Υ και τα αντίστοιχα προγράμματα. Μόνο έτσι θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις φοβερές τους ιδιότητες.
Τεο.....ρωτησε τις διαφορες με το 550 ο Μανωλης
Το λινκ εχει τα μοντελα που παραγονται τωρα.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Εχω διαβασει καλα review για το 550.οκ παλιο αλλα και ανταγωνιστικο στην τιμη.
γι αυτο ρωτησα....
Χρηση καθαρα τουριστικη ασφαλτινη...
Το παλιο μου τα επαιξε......δεν ηταν garmin γι αυτο ρωταω γι αυτα...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τεο.....ρωτησε τις διαφορες με το 550 ο Μανωλης
Το λινκ εχει τα μοντελα που παραγονται τωρα.

Κωστή δεν τα έχω δουλέψει αυτά και δεν τα ξέρω. Δεν παράγονται πλέον, οπότε δε μπορούμε να κάνουμε και συγκρίσεις χαρακτηριστικών μέσω κάποιας ιστοσελίδας.
Απάντησα μόνο όταν μπήκε στο προσκήνιο το 390 και οι σχετικές ερωτήσεις/συγκρίσεις. Αυτό βοηθάει -πιθανότατα- να βγει και κάποιο συμπέρασμα για το 550.
Δε θα έπαιρνα ένα 550 σήμερα, που έχει και 5-6 χρόνια στην πλάτη του.... Αξιοπιστία, οθόνη κλπ.., τι να συγκρίνεις με ένα νεότερο (μεταχείρω έστω) μοντέλο? Αν το έβρισκα μέχρι 100€ (το 550) μπορεί να το σκεφτόμουνα.
Αλήθεια τι τιμές τα έχουν αυτά?
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Τι χαρτες εχεις τωρα μεσα; Αν εχεις Eλλαδας auto drive ή topo drive τοτε η αναβαθμιση ειναι δωρεαν

Κανε μια αντιγραφη στο pc σου ολο τον φακελο "maps" που βρισκεται στο gps και περιεχει τους χαρτες που εχεις τωρα ωστε να μπορεις αν δεν σου αρεσουν οι ανανεωμενοι χαρτες να επιστρεψεις στους παλιους
Δυστυχώς δεν έχω δωρεάν update. Έχω χάρτες όλης της Ευρωπης, χρονιας 2012 αλλά δεν ξέρω έκδοση κτλ.
Το να ρίξω μέσα δηλαδή τίποτα χάρτες που δε θα τους διαβάσει και θα φαει κάνα σκαλωμα δεν παίζει;;;
Αν είμαι οκ με το copy paste του φακέλου τότε το βράδυ θα έχω τεσταρισμα! :)
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
@Srider
Αυτοί οι Δωρεάν χάρτες παίζουν και σε άλλες συσκευες;;;; (Nuvi 1490T)
Δυστυχώς δεν έχω δωρεάν update. Έχω χάρτες όλης της Ευρωπης, χρονιας 2012 αλλά δεν ξέρω έκδοση κτλ.
Το να ρίξω μέσα δηλαδή τίποτα χάρτες που δε θα τους διαβάσει και θα φαει κάνα σκαλωμα δεν παίζει;;;
Αν είμαι οκ με το copy paste του φακέλου τότε το βράδυ θα έχω τεσταρισμα! :)
Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω και στις 2 ερωτήσεις:

Κατέβασα το μάνουαλ για τα Nuvi (series 1100-1200-1300-1400) και σύμφωνα με αυτό έχεις microSD κάρτα. Επισυνάπτω το μάνουαλ σε αυτό το πόστ (*θα εξηγήσω παρακάτω γιατί).
Αν όντως ισχύει και έχεις microSD για εμένα η πιο ασφαλής επιλογή (κι εγω αυτό κάνω) είναι το εξής:
1) πας στο http://garmin.openstreetmap.nl/
2) α) Πρώτη σειρά, επιλογή διαλέγεις "Choose your map type" διαλέγεις "Generic Routable".
β) Choose a predefined country: Ευρώπη και μετά Ελλάδα
γ) Request your map or download it directly: πατάς "download map now"
3) Ανοίγει αυτόματα άλλη ιστοσελίδα και επιλέγεις για κατέβασμα το τελευταίο αρχείο με την ένδειξη "microSD" κάρτα ονόματι "osm generic gmapsupp.zip"
4) Αφού κατέβει το ZIP το ξεζιπάρεις και τοποθετείς το αρχείο "gmapsupp.img" στη microSD κάρτα σου

Βάζεις τη κάρτα στο GPS, κάνεις και μια επανεκκίνηση (αν και μάλλον θα γίνει αυτόματα με το που βάλεις τη microSD) και όταν μπεις στο μενού του GPS ακολούθησε αυτό που περιγράφει στο επισυναπτόμενο μάνουαλ στη σελίδα 41.
Πιο συγκεκριμένα πρέπει να φτάσεις στο MAP INFO, έτσι ώστε να ξεκλικάρεις/κάνεις disable τον χάρτη από το 2012 και κλικάρεις (enable/check mark) τον δωρεάν χάρτη του 2016.

Ελπίζω να σε βοηθήσει και να τα έγραψα αναλυτικά
 

Attachments

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
@Srider Πολύ αναλυτικός και φοβερη η βοήθεια σου. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και για το χρόνο που διεθεσες.

Επίσης να ευχαριστήσω και τον @N4pSt3R για την πολύ χρησιμη βοήθεια του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Καλημέρα σας.

Έχω το Garmin 1490T με χάρτες του 2011 και σκέφτομαι να τους αναβαθμισω επιτέλους. Βρήκα ένα site που υποστηρίζει πως τους δίνει free αυτούς που ή Garmin τους δίνει 100$ για αναβάθμιση. Το έχει κάνει κανείς αυτό;

Είδα βίντεο και σχόλια στο youtube και είμαι σχεδον σίγουρος πως δουλεύει. Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι το αν δε μου αρέσουν οι νέοι χάρτες αν μπορώ να επιστρέψω στους παλιούς.
Πως λέγεται το site;
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Τελικά βρέθηκε η λύση με τους "original" της Garmin χωρίς όμως να χρειαστεί να πληρώσω. Για τον τρόπο δε θα το αναλύσω μιας και είναι παράνομος (αλλά παρόλα αυτά πανεύκολος!!!!)
Μετά από τόσα χρόνια ξαναλάτρεψα από την αρχή τη συσκευή που το 2012 την αγόρασα σχεδόν 150 ευρουλάκια. Πολύ χαίρομαι για την τότε τυχαία επιλογή μου. Να`ναι καλά και ο @N4pSt3R που μου άνοιξε τα μάτια και ο @Srider που μου έδειξε κάποιες επιπλέον λειτουργίες.
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Πυξίδα το 550, ξεχαστο, παλιό και χωρίς Ελληνικά, μόνο greeklish...
Βασικό μείον η μικρή οθόνη κ τα Ελληνικά που λείπουν κ δεν περνάνε με τίποτα.
Από την άλλη το 390 και το 590 είναι υπερσύγχρονα, όμως πανάκριβα...
Η πας για 660 zumo, καλομεταχειρισμενο μέχρι 250-300€
Η ένα απλό αυτοκινήτου Garmin 100-150 € με αδιάβροχη θήκη
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πυξίδα το 550, ξεχαστο, παλιό και χωρίς Ελληνικά, μόνο greeklish...
Βασικό μείον η μικρή οθόνη κ τα Ελληνικά που λείπουν κ δεν περνάνε με τίποτα.
Από την άλλη το 390 και το 590 είναι υπερσύγχρονα, όμως πανάκριβα...
Η πας για 660 zumo, καλομεταχειρισμενο μέχρι 250-300€
Η ένα απλό αυτοκινήτου Garmin 100-150 € με αδιάβροχη θήκη
Μπραβο ρε φιλε........δεν θυμόμουν την μεγαλύτερη και πιο ουσιαστική διαφορά.....τα greeklish
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Εγω να ρωτήσω κατι
Το τόπο να ιγκειτορ δουλεύει σε ολα τα γκαρμιν;


Sent from katemofono 990
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Εγω να ρωτήσω κατι
Το τόπο να ιγκειτορ δουλεύει σε ολα τα γκαρμιν;


Sent from katemofono 990
Όπως σου γράφει κ ο Βόρειος σύντροχος, ναι, δουλεύει.
Τα τυχόν προβλήματα παρουσιάζοντε από την χωρητικότητα της Garmin συσκευής και από την ονομασία του αρχείου (toponavigator) που θα φορτώσεις!
Οι συσκευές Garmin δεν δέχονται αρχεία με το ίδιο όνομα, ούτε μπορείς να τροποποιήσεις κατά βούληση!
Στα σύγχρονα μηχανήματα δεν ισχύει η τελευταία παράγραφος...
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Δεν το πολυκατάλαβα αυτο με τις ονομασίες ! Έστω ότι περνεις ένα zumo έχεις την δυνατότητα να έχεις τον πλοηγό τις γκαρμιν και αν θες να περάσεις τόπο για ποιο χωμάτινες εξορμήσεις ;
Και αν ναι ειναι δύσκολο η απλα βάζεις την κάρτα και γίνετε ;


Sent from katemofono 990
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν το πολυκατάλαβα αυτο με τις ονομασίες ! Έστω ότι περνεις ένα zumo έχεις την δυνατότητα να έχεις τον πλοηγό τις γκαρμιν και αν θες να περάσεις τόπο για ποιο χωμάτινες εξορμήσεις ;
Και αν ναι ειναι δύσκολο η απλα βάζεις την κάρτα και γίνετε ;


Sent from katemofono 990
Εύκολο είναι.
Οι οδηγίες είναι γενικά ίδιες σε όλες τις συσκευές garmin, όπως τις περιγράφει πολύ όμορφα ο @Srider πιο πάνω.
Αν δεις στο φάκελό σου (της κάρτας σου εννοώ) όνομα αρχείου ίδιο με αυτό που πας να προσθέσεις, τότε του αλλάζεις το όνομα, όπως είπε ο Χάρης @sirax .
Αν πάλι έχεις απορίες, μόνο από κοντά θα καταλάβεις, η με τηλ και ανοικτά τα προγράμματα. Η 1η φορά έχει δυσκολίες, μετά όλα είναι πιο εύκολα.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Εύκολο είναι.
Οι οδηγίες είναι γενικά ίδιες σε όλες τις συσκευές garmin, όπως τις περιγράφει πολύ όμορφα ο @Srider πιο πάνω.
Αν δεις στο φάκελό σου (της κάρτας σου εννοώ) όνομα αρχείου ίδιο με αυτό που πας να προσθέσεις, τότε του αλλάζεις το όνομα, όπως είπε ο Χάρης @sirax .
Αν πάλι έχεις απορίες, μόνο από κοντά θα καταλάβεις, η με τηλ και ανοικτά τα προγράμματα. Η 1η φορά έχει δυσκολίες, μετά όλα είναι πιο εύκολα.
Μάλιστα απλα ακόμα δεν εχω αποφασίσει τι συσκευή να παρω


Sent from katemofono 990
 
Top Bottom