Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μάλιστα απλα ακόμα δεν εχω αποφασίσει τι συσκευή να παρω


Sent from katemofono 990
ΟΚ, όταν αποφασίσεις, εδώ είμαστε όλοι! Θα βγάλεις άκρη, το μόνο σίγουρο ;)
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Εμένα με νοιάζει κύριος το τόπο αν τωρα μπορω να εχω και το πλοηγό δεν με χαλάει κιολας . Γιαυτο δεν εχω βγάλει άκρη ακομα


Sent from katemofono 990
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Καταρχήν για τι δουλειά το θέλεις;
Το Oregon στην ουσία είναι ένα μικρό Montana, αλλά περισσότερο προσανατολισμένο για περιπατητές μιας και δεν έχει βάση μοτοσυκλέτας για να φορτίζει εν κινήσει. Χρειάζεσαι Μπολ τζόϊντ για στήριξη και να κουβαλάς μπαταρίες ΑΑ μαζί σου.
Για το e trx δεν γνωρίζω!
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Καταρχήν για τι δουλειά το θέλεις;
Το Oregon στην ουσία είναι ένα μικρό Montana, αλλά περισσότερο προσανατολισμένο για περιπατητές μιας και δεν έχει βάση μοτοσυκλέτας για να φορτίζει εν κινήσει. Χρειάζεσαι Μπολ τζόϊντ για στήριξη και να κουβαλάς μπαταρίες ΑΑ μαζί σου.
Για το e trx δεν γνωρίζω!
Θελω gps για την μηχανή με χάρτη τόπο για σχεδιασμό διαδρομών


Sent from katemofono 990
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Αλλα απο ότι βλέπω και το ζουμο με το auto drive Hellas έχει χωματόδρομους και μπορείς να σχεδιάσεις στο base camp. Εχω χάσει την μπάλα


Sent from katemofono 990
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αλλα απο ότι βλέπω και το ζουμο με το auto drive Hellas έχει χωματόδρομους και μπορείς να σχεδιάσεις στο base camp. Εχω χάσει την μπάλα


Sent from katemofono 990
Eκτος απο τα zumo που ειναι για μοτοσυκλετες την δουλεια σου μπορεις να την κανεις και με καποιο nuvi που ειναι τα αυτοκινηταδικα της garmin, τοποθετωντας το βεβαια σε καποια αδιαβροχη θηκη (κοστος 15-40Ε) Απλα πρεπει τσεκαρεις τα χαρακτηριστικα τους και κατα ποσο ειναι ευκολο να σχεδιασεις σε αυτα μια διαδρομη Ολα απο οτι θυμαμαι εχουν τον auto drive hellas (http://www.autodrivehellas.gr/html/index_el.html) ο οποιος εχει απιστευτη καλυψη σε χωματοδρομους τουλαχιστον ιδια με της αναβασης
Τελος εκτος απο τον auto drive υπαρχει και ο topo drive hellas (http://www.topodrivehellas.gr/) με μαλλον πολυ περισσοτερες πληροφοριες απο τον auto drive
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Όλα παίζουν τον toponavigator. Το basecamp μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όποια συσκευή garmin κι αν έχεις, διότι το basecamp δουλεύει μόνο όταν έχεις συνδεδεμένη την συσκευή στο pc μιας και τα δεδομένα του είναι ο χάρτης της συσκευής σου, είτε autodrive είτε topo.
Αυτό που πρέπει να σ' απασχολήσει είναι ποιες συσκευές έχουν την δυνατότητα να διαβάσουν routes (διαδρομές) και tracks (ίχνη). Άλλες δεν έχουν αυτή την δυνατότητα (οι φτηνές), άλλες διαβάζουν μόνο διαδρομές κι άλλες και τα δύο.
Δεν ξέρω ποιες κάνουν και τι, οπότε αυτό ψάξε...
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
@Miouos
Εγώ που θέλω πιο απλή χρήση του Gps την έχω καταβρει με το Nuvi 1490 το οποίο νομίζω πως πλέον δεν κυκλοφορεί. Επίσης δεν έχω ούτε αδιάβροχη θήκη. Πίσω από την ψηλή ζελατίνα μας δεν βρέχεται σχεδον καθόλου εν κινηση ακόμη και με μία σχετικά δυνατή βροχή. Θέλει βέβαια βάση από Ram Mount για να είσαι σίγουρος πως δε θα πάει πουθενά.

Τα αδιάβροχα τύπου Zumo έχουν ηχείο; Ενα αδιάβροχο της ΤομΤομ δεν είχε. Και το θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Απλα εμένα δεν με νοιάζει τοσο ο πλοηγός φιλε. Χρονο για ταξίδια δεν εχω οποτε περιορίζομαι σε μονοήμερες η διήμερες εξορμήσεις κατα προτίμηση σε χωμα .το να βρω μια οδό για παράδειγμα η να πάω κάπου το κανω και με το κινητό μια χαρα. Απλα ειπα ότι αν τύχη και έχει και πλοηγό ας ειναι ποτέ δεν ξερεις


Sent from katemofono 990
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Συμβουλή : πάρε το Μontana τα κάνει ΟΛΑ...άριστα...και πολλά ακόμα που δεν θα μπορείς εσύ να κάνεις.... ειδικά για χώμα χωρίς δρόμους κλπ άπαιχτο...

Note: έχω ταξιδέψει με Ζ550,Ν510,Ζ660,NavIV,NavV καθώς και κάποια άλλα μικρότερα όχι για μοτο...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Όλα παίζουν τον toponavigator. Το basecamp μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όποια συσκευή garmin κι αν έχεις, διότι το basecamp δουλεύει μόνο όταν έχεις συνδεδεμένη την συσκευή στο pc μιας και τα δεδομένα του είναι ο χάρτης της συσκευής σου, είτε autodrive είτε topo.
Αυτό που πρέπει να σ' απασχολήσει είναι ποιες συσκευές έχουν την δυνατότητα να διαβάσουν routes (διαδρομές) και tracks (ίχνη). Άλλες δεν έχουν αυτή την δυνατότητα (οι φτηνές), άλλες διαβάζουν μόνο διαδρομές κι άλλες και τα δύο.
Δεν ξέρω ποιες κάνουν και τι, οπότε αυτό ψάξε...
Yπαρχει τροπος το basecamp να δουλευει και χωρις να εχεις συνδεσει καποια συσκευη garmin Υπαρχει τροπος δηλαδη να "βλεπει" αρχεια χαρτων τα οποια δεν ειναι απαραιτητο να βρισκονται σε μια συνδεδεμενη garmin συσκευη Δ
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Yπαρχει τροπος το basecamp να δουλευει και χωρις να εχεις συνδεσει καποια συσκευη garmin Υπαρχει τροπος δηλαδη να "βλεπει" αρχεια χαρτων τα οποια δεν ειναι απαραιτητο να βρισκονται σε μια συνδεδεμενη garmin συσκευη Δ
Και που θα βλέπεις τους χάρτες ;


Sent from katemofono 990
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Yπαρχει τροπος το basecamp να δουλευει και χωρις να εχεις συνδεσει καποια συσκευη garmin Υπαρχει τροπος δηλαδη να "βλεπει" αρχεια χαρτων τα οποια δεν ειναι απαραιτητο να βρισκονται σε μια συνδεδεμενη garmin συσκευη Δ
Ναι, υπάρχει τρόπος. Κι εγω αυτό κάνω.

Κατεβάζεις από το σάιτ http://garmin.openstreetmap.nl
το 1ο αρχείο που βλέπεις εδώ και το τρέχεις στο PC σου αλλιώς το 3ο στο Mac σου:



Έπειτα όταν τρέξεις το basecamp από το tab "maps" μπορείς να επιλέξεις αυτόν που εγκατέστησες από το garmin.openstreetmap.nl

 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ναι, υπάρχει τρόπος. Κι εγω αυτό κάνω.

Κατεβάζεις από το σάιτ http://garmin.openstreetmap.nl
το 1ο αρχείο που βλέπεις εδώ και το τρέχεις στο PC σου αλλιώς το 3ο στο Mac σου:



Έπειτα όταν τρέξεις το basecamp από το tab "maps" μπορείς να επιλέξεις αυτόν που εγκατέστησες από το garmin.openstreetmap.nl

Σωστα!
Μονο που αυτο που λεω εγω ειναι οτι μπορεις να τρεξεις νομιζω οποιονδηποτε χαρτη Σιγουρα παντως μπορει καποιος να τρεξει αυτον της αναβασης και τον auto drive

Επισης υπαρχει και αυτος ο χαρτης με μεγαλη καλυψη σε χωματοδρομους που επισης μπορει να τρεξει στο base camp: http://www.swpegasus.com/map_el.html
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Σωστα!
Μονο που αυτο που λεω εγω ειναι οτι μπορεις να τρεξεις νομιζω οποιονδηποτε χαρτη Σιγουρα παντως μπορει καποιος να τρεξει αυτον της αναβασης και τον auto drive

Επισης υπαρχει και αυτος ο χαρτης με μεγαλη καλυψη σε χωματοδρομους που επισης μπορει να τρεξει στο base camp: http://www.swpegasus.com/map_el.html
Συγγνώμη για το μήνυμα μου, δεν θέλω να το παίξω ξερόλας. Απλά δεν διάβασα καλά τι έγραψες και νόμιζα ότι ρώταγες αν γίνεται... Τώρα διαπίστωσα ότι έκανες δήλωση, ότι: ναι γίνεται.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Έχω μία συσκευή gps εδώ και κάμποσα χρόνια με χάρτες ευρωπης (έχω φάει κόλλημα και δεν θυμάμαι την μαρκα,προκειται για επώνυμό παντως),έχω περασμένο το there mapsστο κινητο,κι όμως στο πρόσφατο μίνι ταξιδακι μακεδονια,σκοπια και πέρασμά από αλβανια,δουλεψα off line με google maps.
Κατεβαζεις την περιοχή που πρόκειται να πας,διαλεγεις την διαδρομή που επιθυμείς και δεν χρειάζεται ίντερνετ.
Ένα κόλλημα έφαγε με το που μπήκα αλβανια,επανεκινησα την εφαρμογή και όλα κομπλε.
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Δεν το πολυκατάλαβα αυτο με τις ονομασίες ! Έστω ότι περνεις ένα zumo έχεις την δυνατότητα να έχεις τον πλοηγό τις γκαρμιν και αν θες να περάσεις τόπο για ποιο χωμάτινες εξορμήσεις ;
Και αν ναι ειναι δύσκολο η απλα
Αν είσαι noobάς, είναι βουνό)))
Αλλά όλοι από εκεί ξεκινήσαμε και ακόμα μαθαίνουμε....
Οπότε πολύ διάβασμα στα φορα, βίντεο στο σωλήνα και το πιο δύσκολο, πειράματα...
Δύσκολο γιατί πρέπει να έχεις συσκευή η συσκευές...
Αυτό με την πλοήγηση μέσα από συσκευές Garmin και την εκμάθηση αυτών θέλει χρόνο και υπομονή...
Είναι οι μόνες συσκευές που δεν έχουν χακαριστεί στο software...
Για να καταλάβεις πόσο εσωστρεφής εταιρεία είναι, μόλις κατάλαβε ότι δεν μπορεί να ελέγξει το χακαρισμα των maps update, το έδωσε free (lifetime)
Παλαιότερα πληρωνες χρόνο με το χρόνο τις αναβαθμίσεις, οπότε εκεί υπήρξε hacking
Οπότε ότι χάρτη χρειάζεται υπάρχει στον ιστό

Τελικά στην περίπτωση σου, αν χρειαστείς για off-road χρήση με πλοήγηση χρειάζεται Montana η Monterra...

Αν όμως δεν θέλεις η δεν έχεις το μισό χιλιάρικο που κοστίζει η παραπάνω λύση, υπάρχει η λύση του android
Με λίγα λόγια σχεδιάζεις χάρτη στο Google Earth, παίρνεις το αρχείο kml και το μετατρέπεις σε gpx(αρχεία που διαβάζουν οι Garmin συσκευές)
Υπάρχει ένα application για android(μεταξύ άλλων) που λέγεται gpxviewer, νομίζω είναι πολύ χρήσιμο.
Αυτό το app δεν είναι πλοηγός, αυτό που κάνει είναι να βάζει την διαδρομή (αρχείο jpx) στο χάρτη και παράλληλα εμφανίζει και την θέση του χρήστη (κινητό τηλ) στον ίδιο χάρτη με μια μπλε τελεία.
Ο χρήστης πρέπει να φροντίζει να είναι επάνω στην διαδρομή!
Μια διαδικασία πιο adventure (χαχαχαχα) και πιο κοντά στην ασφάλεια σου γιατί ελέγχεις συνέχεια και δεν σε πάει το μηχάνημα όπου θέλει..
Φυσικά θες καλό κινητό με καλό δέκτη gps σήματος
Αλλά είπαμε.... Montana η το αντίστοιχο με android UI, Monterra κ πολύ υπομονή κ επιμονή...
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ξέρει κάποιος να μου πει πως θα περάσω μια τοποθεσία,ένα waypoint από τo google maps στο garmin ώστε να το σώσω ?
Έχω το 590
 
Top Bottom