Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Σήμερα ήταν η μέρα της οθόνης. Αφού ξεπεράσαμε την ξενέρα με το touch . Μιας και καθότανε και αυτή και εγω είπα να επιχειρήσω κάτι το όποιο προσφέρει η μηχανή αλλα δεν με είχε πότε τσιγκλίσει.

Οπότε είπα να δω πώς δουλεύει το Carplay.

Αφου πήραμε τα καλώδια/κινητά/ ενδοεπικοινωνία





Και τα κονεξάραμε



Ξεκινήσαμε να κάνουμε διάφορους συνδυασμούς για να λειτουργήσει και να έρθει ο ήχος στα αυτιά.

Δεν ξέρω πως τα κατάφερα και αν θα το ξανακαταφέρω ή θα το ξαναδρησιμοποιήσω αλλα το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό








Ποιά είναι η γνώμη σας;

Σου αποσπά την προσοχή ή είναι εργαλείο;

Μόνο google maps μπορεί να εμφανίσει απο εφαρμογές πλοήγησης οπότε για εκτός δρόμο διαδρομές χωρίς σήμα θέλει προετοιμασία.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ωραίο είναι δε νομίζω να σου αποσπάει την προσοχή. Google maps είναι το καλύτερο για ασφάλτινα ταξίδια/βόλτες.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Σήμερα ήταν η μέρα της οθόνης. Αφού ξεπεράσαμε την ξενέρα με το touch . Μιας και καθότανε και αυτή και εγω είπα να επιχειρήσω κάτι το όποιο προσφέρει η μηχανή αλλα δεν με είχε πότε τσιγκλίσει.

Οπότε είπα να δω πώς δουλεύει το Carplay.

Αφου πήραμε τα καλώδια/κινητά/ ενδοεπικοινωνία





Και τα κονεξάραμε



Ξεκινήσαμε να κάνουμε διάφορους συνδυασμούς για να λειτουργήσει και να έρθει ο ήχος στα αυτιά.

Δεν ξέρω πως τα κατάφερα και αν θα το ξανακαταφέρω ή θα το ξαναδρησιμοποιήσω αλλα το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό








Ποιά είναι η γνώμη σας;

Σου αποσπά την προσοχή ή είναι εργαλείο;

Μόνο google maps μπορεί να εμφανίσει απο εφαρμογές πλοήγησης οπότε για εκτός δρόμο διαδρομές χωρίς σήμα θέλει προετοιμασία.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πολύ δυνατό.
Τώρα όσο για την απόσπαση προσοχής, αυτό εξαρτάται 100% από τον οδηγό.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Africa Twin DCT
Ποιά είναι η γνώμη σας;

Σου αποσπά την προσοχή ή είναι εργαλείο;

Μόνο google maps μπορεί να εμφανίσει απο εφαρμογές πλοήγησης οπότε για εκτός δρόμο διαδρομές χωρίς σήμα θέλει προετοιμασία.
Πολυ καλό και αυτός είναι ο σκοπός του.
Εχω στο αμάξι και βοηθά πολύ το maps google αντί το GPS του αυτοκινήτου. Έχει και traffic live (το GPS του αυτοκινήτου) αλλά σαν το maps google δεν υπάρχει.

Μπορείς να βάλεις και ένα "dongle" για ασύρματη επικοινωνία και να παρακάμψεις ακουστικά.
Οπότε θα έχεις το κινητό στο τζάκετ σου.
Ενδεικτικά: https://www.amazon.com/dp/B08HRPMF2S?psc=1&ref=ppx_yo2_dt_b_product_details
Ένα άλλο χρησιμοποιεί ο τοπικός Honda αντιπρόσωπος αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω τώρα.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Σήμερα ήταν η μέρα της οθόνης. Αφού ξεπεράσαμε την ξενέρα με το touch . Μιας και καθότανε και αυτή και εγω είπα να επιχειρήσω κάτι το όποιο προσφέρει η μηχανή αλλα δεν με είχε πότε τσιγκλίσει.

Οπότε είπα να δω πώς δουλεύει το Carplay.

Αφου πήραμε τα καλώδια/κινητά/ ενδοεπικοινωνία





Και τα κονεξάραμε



Ξεκινήσαμε να κάνουμε διάφορους συνδυασμούς για να λειτουργήσει και να έρθει ο ήχος στα αυτιά.

Δεν ξέρω πως τα κατάφερα και αν θα το ξανακαταφέρω ή θα το ξαναδρησιμοποιήσω αλλα το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό








Ποιά είναι η γνώμη σας;

Σου αποσπά την προσοχή ή είναι εργαλείο;

Μόνο google maps μπορεί να εμφανίσει απο εφαρμογές πλοήγησης οπότε για εκτός δρόμο διαδρομές χωρίς σήμα θέλει προετοιμασία.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Για πλοήγηση δουλεύει και η εφαρμογή Waze απότι γράφουν αλλού

Πάλι όμως απαιτείται ίντερνετ
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μια που αναφερθήκατε... τι γίνεται με το internet σε Ευρωπαϊκές χώρες; Τα δεδομένα που έχουμε στα πακέτα των συμβολαίων μας μεταφέρονται δωρεάν στις Ευρωπαϊκές χώρες ή υπάρχει επιπλέον χρέωση για χρήση τους;
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Μια που αναφερθήκατε... τι γίνεται με το internet σε Ευρωπαϊκές χώρες; Τα δεδομένα που έχουμε στα πακέτα των συμβολαίων μας μεταφέρονται δωρεάν στις Ευρωπαϊκές χώρες ή υπάρχει επιπλέον χρέωση για χρήση τους;
Δεν ξέρω κάτι επίσημα αλλά όπου έχω ταξιδέψει στην Ευρώπη τα χρησιμοποιώ κανονικά , πλην της Αλβανίας που επισκέφτηκα και της Κύπρου που ήμουν φαντάρος
Επίσης δεν ξέρω αν ‘’χρεώνει’’ παραπάνω .
εάν ρωτάς αυτό
 

Vespower

Μέλος
Όνομα
Θανος
Μοτό
Vespa Gs160
Μια που αναφερθήκατε... τι γίνεται με το internet σε Ευρωπαϊκές χώρες; Τα δεδομένα που έχουμε στα πακέτα των συμβολαίων μας μεταφέρονται δωρεάν στις Ευρωπαϊκές χώρες ή υπάρχει επιπλέον χρέωση για χρήση τους;
θελει διευκρίνιση στον παροχο γιατι ναι μεν δεν υπαρχει θεμα με την ομιλία ομως το εκμεταλλεύονται οσο μπορουν στο ιντερνετ.Μια ερωτηση και ολα καλα.

πχ ειχα καρτοτηλέφωνο και οπως σ γραψα για την ομιλία δεν άλλαζε κατι,τα δεδομενα ομως δεν μπορουσα στην Ευρωπη να τα χρησιμοποιήσω,επρεπε να παρω αλλο πακετο.
 
Reactions: STF

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Μια που αναφερθήκατε... τι γίνεται με το internet σε Ευρωπαϊκές χώρες; Τα δεδομένα που έχουμε στα πακέτα των συμβολαίων μας μεταφέρονται δωρεάν στις Ευρωπαϊκές χώρες ή υπάρχει επιπλέον χρέωση για χρήση τους;
Αν είσαι ΕΕ κλήσεις και μηνύματα μένουν ίδια, υπάρχει όριο στα δεδομένα μόνο!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν ξέρω κάτι επίσημα αλλά όπου έχω ταξιδέψει στην Ευρώπη τα χρησιμοποιώ κανονικά , πλην της Αλβανίας που επισκέφτηκα και της Κύπρου που ήμουν φαντάρος
Επίσης δεν ξέρω αν ‘’χρεώνει’’ παραπάνω .
εάν ρωτάς αυτό
θελει διευκρίνιση στον παροχο γιατι ναι μεν δεν υπαρχει θεμα με την ομιλία ομως το εκμεταλλεύονται οσο μπορουν στο ιντερνετ.Μια ερωτηση και ολα καλα.

πχ ειχα καρτοτηλέφωνο και οπως σ γραψα για την ομιλία δεν άλλαζε κατι,τα δεδομενα ομως δεν μπορουσα στην Ευρωπη να τα χρησιμοποιήσω,επρεπε να παρω αλλο πακετο.
Αν είσαι ΕΕ κλήσεις και μηνύματα μένουν ίδια, υπάρχει όριο στα δεδομένα μόνο!
ΟΚ, όταν έρθει η στιγμή θα επικοινωνήσω με τον πάροχο μου (Cosmote).

Thanks! :friendship: :friendship: :friendship:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μια που αναφερθήκατε... τι γίνεται με το internet σε Ευρωπαϊκές χώρες; Τα δεδομένα που έχουμε στα πακέτα των συμβολαίων μας μεταφέρονται δωρεάν στις Ευρωπαϊκές χώρες ή υπάρχει επιπλέον χρέωση για χρήση τους;
Μέχρι και τον Σεπτέμβριο πέρυσι, μόλις έμπαινα σε άλλη χώρα ερχόταν αντίστοιχο μνμ απ'τον πάροχο.
Αναλόγως λοιπόν, ή με ενημέρωναν για τις χρεώσεις, ή μου έλεγαν ότι ισχύει το "πακέτο" που έχω στη χώρα μου!!!
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
ΟΚ, όταν έρθει η στιγμή θα επικοινωνήσω με τον πάροχο μου (Cosmote).
Στην Cosmote αυτες είναι οι χώρες που το roaming είναι δωρεάν και δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω απ'ο,τι θα πλήρωνες εδω.
Αυστρία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Γαλλία, Γαλλική Γουιάνα, Γερμανία, Γιβραλτάρ, Γουαδελούπη, Δανία, Εσθονία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ιρλανδία, Ισλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Κροατία, Κύπρος, (ΛΑ) Ρεγιούνιον, Λετονία, Λιθουανία, Λίχτενσταϊν, Λουξεμβούργο, Μάλτα, Μαρτινίκα, Νορβηγία, Ολλανδία, Ουγγαρία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Σλοβακία, Σλοβενία, Σουηδία, Τσεχία, Φιλανδία. Info

Στις υπόλοιπες χώρες ή ενεργοποιείς το πακέτο travel pass το οποίο σε χρεώνει παγιο ποσό ανα ημέρα (~7,5 ή 14e/ημέρα) και σου επιτρέπει να χρησιμοποιείς το πρόγραμμά σου ή αν δεν τον ενεργοποιήσεις πληρώνεις τις ανάλογες χρεώσεις περιαγωγής ανάλογα με τη χρήση που κάνεις info
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στην Cosmote αυτες είναι οι χώρες που το roaming είναι δωρεάν και δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω απ'ο,τι θα πλήρωνες εδω.
Αυστρία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Γαλλία, Γαλλική Γουιάνα, Γερμανία, Γιβραλτάρ, Γουαδελούπη, Δανία, Εσθονία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ιρλανδία, Ισλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Κροατία, Κύπρος, (ΛΑ) Ρεγιούνιον, Λετονία, Λιθουανία, Λίχτενσταϊν, Λουξεμβούργο, Μάλτα, Μαρτινίκα, Νορβηγία, Ολλανδία, Ουγγαρία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Σλοβακία, Σλοβενία, Σουηδία, Τσεχία, Φιλανδία. Info

Στις υπόλοιπες χώρες ή ενεργοποιείς το πακέτο travel pass το οποίο σε χρεώνει παγιο ποσό ανα ημέρα (~7,5 ή 14e/ημέρα) και σου επιτρέπει να χρησιμοποιείς το πρόγραμμά σου ή αν δεν τον ενεργοποιήσεις πληρώνεις τις ανάλογες χρεώσεις περιαγωγής ανάλογα με τη χρήση που κάνεις info
Για να καταλάβω, στο πακέτο του συμβολαίου μου έχω δωρεάν 10 + 10 gb, αυτά συνεχίζω και τα χρησιμοποιώ δωρεάν σε αυτές τις χώρες ή απλά θα χρεωθώ ότι θα χρεωνόμουν εδώ αν ΔΕΝ είχα δωρεάν πακέτο στα gp;
 
Top Bottom