Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Aν βάζεις συχνά προβολάκια, θερμενόμενα, συναγερμους, κλπ κλπ δεν αντέχει, δεν φορτίζει με όλα αυτά.
δεν κουβαλαει συναγερμο με περιμετρικο ;)
Μεγαλη υποθεση!!!
Συναγερμο δεν εχω, αλλα προβολακια και θερμενομενα συνεχεια..... Βεβαια την βαζω στο φορτιστη καθε 2 εβδομαδες...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Συναγερμο δεν εχω, αλλα προβολακια και θερμενομενα συνεχεια..... Βεβαια την βαζω στο φορτιστη καθε 2 εβδομαδες...
Κωστη οσο δουλευει και φορτιζει, αναψε και πολυελαιο ;)
Ο συναγερμος δουλευει οταν η μηχανη δε λειτουργει. Τη μαμει τη μπαταρια ειδικα οταν εχει περιμετρικο που τρωει συνεχως ρευμα!!!


Επιπλεον καθε τοσο, της δινεις κι ενεσεις ;) . Λογικο που σου κρατησε τοσα χρονια.
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Κωστη οσο δουλευει και φορτιζει, αναψε και πολυελαιο ;)
Ο συναγερμος δουλευει οταν η μηχανη δε λειτουργει. Τη μαμει τη μπαταρια ειδικα οταν εχει περιμετρικο που τρωει συνεχως ρευμα!!!


Επιπλεον καθε τοσο, της δινεις κι ενεσεις ;) . Λογικο που σου κρατησε τοσα χρονια.
Φορτιζει με τον μαμα φορτιστη σε 1-2ωρες.........αλλα επειδη με τρωει θα περασω μια μερα απ τον ΚΥΡΙΑΖΗ να την μετρησει να μου πει..
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Γιώργο συγνώμη που ξεθάβω το συγκεκριμένο ποστ σου, αλλά είσαι ο άνθρωπός μου. Στο δίκο μου το 600 επειδή μου έχουν σπάσει ακτίνες στον πίσω τροχο θα τις πάω για πλεξιμο με ενισχυμένες ακτίνες για να μην έχω πρόβλημα ξανά στο μέλλον. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Έχω τη δυνατοτητα μια που θα λυθούν να τις πάω για ηλεκτροστατική (μαύρες μάλλον σατινε, όχι gloss και ματ)και να τις ανανεώσω αλλά κια τις προστατεύσω από ψωρίαση ( ο πίσω τροχός έχει σε ένα σημείο). Ο φόβος μου είναι κατά πόσο ανθεκτική είναι η βαφή (αν υποθέσουμε ότι είναι ποιοτική) στο βάλε βγάλε ελαστικών με λεβιεδάκια, αλλά και στο βουλακανιζατέρ. Επειδή έχεις κάνει την ίδια δουλεία και τις έχεις ζορίσει αρκετά με τη χρήση που κάνεις οι φόβοι μου είναι πραγματικοί ή αντέχουν και δεν έχουν πρόβλημα; Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση σου.
Καλημερα Στεφανε, αρχικα μου κανει εντυπωση που εχουν σπασει ακτινες στο 600αρι σου, στο δικο μου η ακτινα εσπασε λογω παρασφιξιματος μετα την τελευταια ακτινολογηση οταν εβαψα τα στεφανια αλλα πριν απο αυτο και για περιπου 150Κ χιλιομετρα δεν ειχε σπασει ποτε καμια. Τεσπα, μια και πρεπει να λυσεις τον τροχο για να τις αλλαξεις, αξιζει σιγουρα να δωσεις και κατι παραπανω να κανεις τις ζαντες μαυρες σε οτι αποχρωση σου αρεσει (εγω εκανα τις δικες μου μαυρες ματ, ακριβως ιδιες οπως ειναι απο μαμα στα 650 2005-2007).

Εχω ταλαιπωρησει πολυ τους τροχους σε χωματαδες κλπ και λογω χτυπηματων απο πετρες κλπ εχουν φυσικα καποια σημαδια αλλα δεν φαινεται το αλουμινιο απο μεσα. Μια φορα που μ'επιασε λαστιχο και το βγαλαμε με λεβιεδες, βαλαμε προστατευτικα τα οποια προστατεψανε το στεφανι μια χαρα απο τους λεβιεδες. Αυριο που θαμαι Αθηνα θα βαλω κοντινες φωτο να σου δειξω να δεις πως γινονται αμα βαφτουν μετα απο σχετικα σκληρη χρηση.
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
19 βαθμοί σήμερα στα Τρίκαλα (μετά από 2 βδομάδες βροχη και κρυο) και βγηκα σαν τα σαλιγκαρια να κάνω κανένα μερεμετακι...σημερα, έχει τακακια το μενού


Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Νέο κάλυμμα για την σέλα της καλής μου!




Πολύ καλοί επαγγελματίες, προσιτές τιμές, άριστη εξυπηρέτηση και καλή ποιότητα.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καλημερα Στεφανε, αρχικα μου κανει εντυπωση που εχουν σπασει ακτινες στο 600αρι σου, στο δικο μου η ακτινα εσπασε λογω παρασφιξιματος μετα την τελευταια ακτινολογηση οταν εβαψα τα στεφανια αλλα πριν απο αυτο και για περιπου 150Κ χιλιομετρα δεν ειχε σπασει ποτε καμια. Τεσπα, μια και πρεπει να λυσεις τον τροχο για να τις αλλαξεις, αξιζει σιγουρα να δωσεις και κατι παραπανω να κανεις τις ζαντες μαυρες σε οτι αποχρωση σου αρεσει (εγω εκανα τις δικες μου μαυρες ματ, ακριβως ιδιες οπως ειναι απο μαμα στα 650 2005-2007).

Εχω ταλαιπωρησει πολυ τους τροχους σε χωματαδες κλπ και λογω χτυπηματων απο πετρες κλπ εχουν φυσικα καποια σημαδια αλλα δεν φαινεται το αλουμινιο απο μεσα. Μια φορα που μ'επιασε λαστιχο και το βγαλαμε με λεβιεδες, βαλαμε προστατευτικα τα οποια προστατεψανε το στεφανι μια χαρα απο τους λεβιεδες. Αυριο που θαμαι Αθηνα θα βαλω κοντινες φωτο να σου δειξω να δεις πως γινονται αμα βαφτουν μετα απο σχετικα σκληρη χρηση.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Τις πήγα τις ζάντες σήμερα και μου είπε ο άνθρωπος που θα κάνει την εργασία ότι δεν έχει δει ζάντες σε καλύτερη κατάσταση από τις δικές μου. Αν με ενδιαφέρει η αντοχή στο βάλε βγάλε μου πρότεινε να μην τη βάψω γιατί είναι καλές, αν θέλω να αναβαθμισω την εμφάνιση να τις βάψω αλλά να ξέρω ότι λεβιδακια η βουλκανιζατέρ χωρίς προστασία στη ζάντα ενδέχεται να μου την ξεφλουδίζουν. Προς το παρόν του είπα να.μην τις βάψει... Ένα κομμάτι μου θέλει και την "καγκουρια" από την άλλη θέλω να της βάζω χέρι αν χρειαστεί και μη σκέφτομαι ότι θα την χαλάσω. Είμαι διαχασμενος. Οικονομικα η διαφορά είναι ένα 50.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 

ΚΟΥΤΑΚΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
THIS IS ΠΑΤΡΑΑΑΑΑ
Όνομα
ΑΝΔΡΕΑΣ
Μοτό
YAMAHA XTZ 750 SUPER TENERE
Μετα απο 4 μηνες διχως μοτο, και αφου την περασμένη βδομαδα την ξανακυκλοφορησα, με πηρε ο Μαθουσαλας και πήγαμε κοντινη βολτα για καφε εις το Αιγιον και περιξ γραφοντας 105 χιλιόμετρα με ανοιξιατικο καιρο! Σπυρο απο Αιγιο χαρηκα για τη γνωριμία!!
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Απαντώ αντί του Κώστα γιατί βάζουμε τα ίδια ζουμιά:D
Βάζαμε τα LiquiMoly , είτε 15-50 , είτε 10-40 full synthetic.
Άριστα σε όλα και στην αλλαγή των 5000 έβλεπες το λαδάκι μια χαρά σε υφή.
Ήρθαν πρόσφατα αυτά τα Denicol full synthetic και τα βάλαμε για δοκιμή. Η μεγάλη τους διαφορά, είναι ότι αργούν να ζεσταθούν 2-3' παραπάνω (μιλάω για τη θερμοκρασία λειτουργίας από τελείως κρύο μοτερ). Επίσης η υφή τους στην αλλαγή, προδίδει πολύ καλά χαρακτηριστικά και τα καθιερώσαμε.
Τώρα λόγω επίσκεψης σε εξουσιοδοτημένο στο τελευταίο σέρβις, έβαλα τα αντίστοιχα 10-40 της BMW. Η διαφορά που είπα πριν στην ταχύτητα ανόδου της θερμοκρασίας από τελείως κρύο μοτέρ, ισχύει!
Νομίζω ότι είναι μια καλή ένδειξη για την ποιότητα του λαδιού και θα ξαναβάλω τα συγκεκριμένα Denicol στην επόμενη αλλαγή.
Αυτά που λες, δεν τα δοκίμασα ποτές. Νομίζω ότι τα φρέσκα της πάντως θα είναι καλύτερα στις λεπτομέρειες.

Να πω ότι με όλα όσα ανέφερα (που δοκίμασα κατά καιρούς), κατανάλωση λιπαντικού δεν είχα ποτέ! Τα liqui moly μάλιστα, μία και μόνη φορά έμειναν για 10000 χλμ, και δεν παρουσίασαν αλλαγή στη λειτουργία ποτέ! Κατανάλωση ελάχιστη, ίσα αντιληπτή στο τζαμάκι. Δε χρειάστηκε να συμπηρώσω ούτε γραμμάριο στις 10000 χλμ.
Και τα Denicol σε 2 αλλαγές στις 5000 χλμ πάντα, δε λειπει σταγόνα. Και σε υψηλές θερμοκρασίες και ζόρι το καλοκαίρι*, ήταν άριστα.


*40°C, 160-180 δικάβαλος στην Εγνατία για 1 ώρα + και είσοδος στο βουνό με 2η-3 και πάνω από 5500 σαλ γι άλλη μια ώρα. Ψαχτήρι σημείου κάμπινγκ, μικρές ταχύτητες για 20' και δεν ανέβασε ούτε μία μπάρα ο boxer!!!
Επίσης σκίσιμο Εγνατία σερί από τα Γρεβενα κι είσοδος στη Θεσ/νίκη σε μποτιλιάρισμα από την Αριστοτέλους μέχρι το Macedonia Palace. Κιχ δεν έκανε ο δείκτης θερμοκρασίας! Εκεί συνήθως τα αερόψυκτα "την ακούνε", αλλά εδώ δεν παρουσιάστηκε το παραμικρό.
Τα εκτίμησα δεόντος!
Μιας και καλοκαιριαζει.
Μας κανουν τα 10-40?
Να μην προτιμησω 15-50?
Βγαινουν τα ντενικολ Φουλσυνθετικα σε 15-50?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μιας και καλοκαιριαζει.
Μας κανουν τα 10-40?
Να μην προτιμησω 15-50?
Βγαινουν τα ντενικολ Φουλσυνθετικα σε 15-50?
Δεν ξέρω καθολου τα 1150, δεν έχω υπόψη μου καν τι λέει το manual....
Στα 1200, ειδικά στα 2010+ μοντέλα, τα 10-40 και τα 15-50 αποτελούν προτεινόμενες επιλογές ιξώδους από το εργοστάσιο. Έχω βάλει και τα 2, μάλιστα και η BMW έβαζε 15-50 αρχικά, ενώ εδώ και 2 χρόνια (ίσως και κάτι παραπάνω) έχει υιοθετήσει το 10-40. Πάντα για τα εξουσιοδοτημένα μιλάω.
Επίσης έτυχε καλοκαίρι με 10-40 και χειμώνας με τα άλλα και τούμπαλιν....
Καμιά διαφορά στη συμπεριφορά!
Η μόνη αισθητή διαφορά που είδα (κι επιβεβαιώνεται τώρα με άλλα λάδια - της BMW συγκεκριμένα) είναι ότι τα full synthetic Denicol αργούν να ζεσταθούν σε σχέση με τα υπόλοιπα. Όχι τρομερές διαφορές, 2-3΄ μιλάμε.


Ξαναγράφω ότι όσα λέω αφορούν το 1200 και δεν έχω καθόλου άποψη για τα 1150. Ότι πει το συνεργείο σου ;)
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Μιας και καλοκαιριαζει.
Μας κανουν τα 10-40?
Να μην προτιμησω 15-50?
Βγαινουν τα ντενικολ Φουλσυνθετικα σε 15-50?
Τι διαδρομές κάνεις φίλος, και κάθε πότε κάνεις αλλαγές? Πως οδηγείς?
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Στο 1150 είναι η τρίτη φορά που έχω βάλει 10-60 της liqui moly full συνθετικό





Η αλλαγή γίνεται κάθε 10.000 χιλιόμετρα μαζί με το φίλτρο


Την προτελευταία φορά που τα άλλαξα έβαλα πρώτα μέσα ένα καθαριστικό κινητήρα





Και μετά την αλλαγή Έβαλα ένα ceratec τις liqui moly πάλι





Στην τελευταία αλλαγή άλλαξα Μόνο λάδια και φίλτρο


Η μηχανή στα 10.000 χιλιόμετρα συνήθως μου Έκαιγε κοντά στο 1 λίτρο λάδι


Αυτή τη στιγμή είναι κοντά στις τεσσεράμισι χιλιάδες χιλιόμετρα και δεν μου έχει κάψει ακόμη τίποτε


Η Liqui moly το προτείνει για το 1150


Καλό είναι να βρούμε ένα Λάδι που ταιριάζει στη μηχανή μας και να παραμείνουμε εκεί


Ένας κινητήρας για να συνηθίσει το λάδι που το βάζουμε χρειάζεται τουλάχιστον δύο με τρεις αλλαγές

kostas r1150gs
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Ένας κινητήρας για να συνηθίσει το λάδι που το βάζουμε χρειάζεται τουλάχιστον δύο με τρεις αλλαγές

kostas r1150gs
Έτσι !!! +1000
 
Top Bottom