Τι θα αγόραζα σήμερα ?

Αγορά Mega On Off

  • BMW R 1200 GS

    Votes: 7 13,5%
  • BMW R 1200 GS ADVENTURE

    Votes: 16 30,8%
  • KTM 1190 ADVENTURE

    Votes: 17 32,7%
  • SUPER TÉNÉRÉ 1200

    Votes: 5 9,6%
  • Ducati Multistrada 1200

    Votes: 1 1,9%
  • Triumph Explorer 1200

    Votes: 3 5,8%
  • Honda Crosstourer 1200

    Votes: 4 7,7%
  • Moto Guzzi Stelvio 1200

    Votes: 1 1,9%
  • Aprilia Caponord 1200

    Votes: 1 1,9%
  • Kawasaki versys 1000

    Votes: 1 1,9%
  • Suzuki V-Strom 1000

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    52
  • Poll closed .

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
μπηκα στην kawasaki hellas
το klr 650 γιατι δεν το φερνουν!!!!!!!
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Ρε παίδες, μια φορά να ρωτούσε κάποιος κάτι, και να μην το πλατειάζαμε το θέμα....... Η απορία μου είναι ειλικρινής (μιας και δεν αξιώθηκα να οδηγήσω ακόμα crosstourer), αν θέλει ο φίλος alfa με διαφωτίζει.
Μιας και ρώτησε ο φίλος ας του γράψω δυο πράγματα από δική μου εμπειρία, μπορεί να είμαι και λάθος δεν ξέρω...
Λοιπόν το Honda είναι καλού φίλου και το έχει με καγκελάκια(μπρος-πίσω) και αρκετά wunderlo-touratο-πραγματάκια όπως συνηθίζουμε και
μεις με τα Γερμανικά...
Άρα λοιπόν το βάρος είναι κατά τι παραπάνω από όταν αγοράστηκε...όπως το ένοιωσα πρέπει να είναι 300+ κιλά.

Έτσι, όταν θέλεις να το κουνήσεις προς τα πίσω (που είναι και το δυσκολότερο) σίγουρα θα χρειαστεί κάποιος να σου δώσει ένα χεράκι
ειδικά αν είσαι και σε πολύ ελαφρά κατωφέρεια.
Μέσα σε κίνηση στις αναμεσάδες με πολύ μικρή ταχύτητα φαίνεται το βάρος και αν σε κλείσει κανείς και χρειαστεί να πατήσεις για να το
βοηθήσεις τότε μάλλον τα πράγματα είναι δύσκολα.

Στο δρόμο...πάρα πολύ καλό, σαφώς street μοτοσυκλέτα...με πολύ γκάζι, και το σασμάν με το διπλό συμπλέκτη άπαιχτο...φρένα
σαν GS...με λίγο πιο μαλακή αίσθηση στο πίσω...αλλά άγκυρες...όσο για το βάρος απλά εξαφανίζεται σε κίνηση.

Ποιότητα κατασκευής, θέση οδήγησης...τι να λέμε...Honda...όλα 10.

Κάλυψη αέρα μέτρια προς καλή (ανάλογα το ύψος, εγώ 190) με αρκετούς στροβιλισμούς-φασαρία στο κάτω μέρος του
κράνους (σαν το africa για τους γνωρίζοντες).

Όταν τα πράγματα σφίξουν όμως, σε κλειστές στροφές θέλει χέρια για να το σηκώνεις και να το ξανά-βάζεις στην επόμενη και
σε φρένο (μπροστινό) μέσα σε στροφή με χιλιόμετρα έχει μια νευρική τάση να σηκωθεί (κάτι σαν τα 1100-1150GS)...

Χώμα δεν πήγα...

Σε γενικές γραμμές είναι μια άριστη επιλογή για ταξίδια, ειδικά με τον διπλό συμπλέκτη....αλλά δεν είναι GS ειδικά αν το συγκρίνεις και
με το GS LC τότε η Honda πρέπει να βιαστεί να βγάλει άλλο ON-
OFF και γρήγορα (ίσως το νέο Africa).

Είχες ΚΤΜ 990 έπειτα του 2008?

Είχες ΚΤΜ 990 έπειτα του 2008? Γιατί διαβάζω, ότι τα έπειτα του 2008 είναι οκ.
Όχι δεν είχα, αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου μετά το 07-08 τα πράγματα αλλάξαν προς το καλύτερο για την KTM αν και ακόμα τηρεί
τη γραμμή ''φτιάχνω κάτι πάρα πολύ καλό-δυνατό-ωραίο αλλά για 70-80.000χλμ''.
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Εμένα πάλι, ενώ το 950-990 μου άρεσε, το 1190 όμως μου βγάζει κάτι σε V-Strom εμφανισιακά. Μπορεί να είναι απίστευτο και πολύ ικανό, δε μου γεμίζει όμως το μάτι. Και αν είναι ποτέ να αποχωριζόμουν τη μηχανή μου, θα το έκανα μόνο για μία άλλη που γουστάρω πολύ τουλάχιστον εμφανισιακά.
Ψήφισα το R1200GS Adventure καταρχάς. Το ψήφισα χαλαρά από θέμα εμφάνισης. Πάντα μου άρεσαν τα μαστόδοντα σαν όψη και ειδικά τα μαστόδοντα με τη χαρακτηριστική γκουμούτσα μπροστά σαν το Suzuki DR800 BIG. Σε καμία περίπτωση δε θα έπαιρνα το απλό GS. προβλήματα γιατί να μπλέξω με το όποια προβλήματα αξιοπιστίας άξονα και περίεργων ηλεκτρονικών όταν υπάρχει το F800GS και F800GS Adventure ;
Κατά δεύτερον, ψήφισα το Honda Crosstourer 1200. Εμφανισιακά μου αρέσει. Μου αρέσει επίσης η φήμη της αξιοπιστίας της Honda. Με μερικά έξτρα κάγκελα, ποδιά, σοβαρές βαλίτσες κτλ μπορεί να σε συνοδεύσει σε ταξίδια σε όλο το κόσμο χωρίς άγχος και σε απλούς χωματόδρομους. Οι περιορισμοί και οι ταμπέλες τύπου "κάνει για χώμα" ή "δεν κάνει" νομίζω πως έχουν μικρή σημασία για αυτή τη κατηγορία.
 

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
Ψήφισα κατά πρώτον το aprilia γιατί μου αρέσουν πολύ οι 17άρηδες τροχοί στα μηχανάκια τέτοιου είδους. Αν επέλεγα όμως πιο ON-OFF, θα πήγαινα στο super tenere (το οποίο και ψήφισα), αφού στα μάτια μου είναι μακράν το πιο όμορφο της κατηγορίας και έχει το πιο adventure look.

Υ.Γ. Γίνεται να έχω 6-7 χιλιάρικα παραπάνω για να τα πάω και τα δύο :yew: ή να τα βάλω σε δόσεις?!....:thinking:
 

REK

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
BMW ADV GS 1200
1200 ADV γιατι....ετσι γουστάρω..

να βλέπω ογκο αναμεσα από τα πόδια μου...

να μπορώ να πηγαίνω με 180++ και μετα από λίγο να σκαρφαλώνω στα Αγραφα..

να γυρίζω την Ευρωπη αλλα και τα Βαλκάνια..

θα μου πείς αυτά δεν τα κάνεις με τα άλλα..τα κάνεις(ας πούμε)..αλλα είπα....έτσι γουστάρω..;)
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
μπηκα στην kawasaki hellas
το klr 650 γιατι δεν το φερνουν!!!!!!!
Ασε με Φοινικα.....Αυτην την απορια την εχω οχι μονο για τo KLR αλλα κι για πολλες αλλες μηχανες.

πχ το Τενερε το 250 ή το Χοντα XRE300 της Βραζιλιας,μια πολυ καλη λυση για την Ελλαδα!


Εσεις εκει στις αντιπροσωπειες......ΞΥΠΝΗΣΤΕ και ελατε στην Ελληνικη πραγματικοτητα....

Ποσοι θα παρουν μηχανες των 15000-20000 ευρω!!!!

Ελεος!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σωστος ο Γιαννης......
πολλοι απο εμας ψαχνουμε κατι οικονομικοτερο και φτηνοτερο για χωμα και οχι μονο.
 

Taksidiotis

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
Γιάννης
Λοιπόν,αν ήθελα και πάλι να διαθέσω ένα τέτοιο ποσό θα το διέθετα για αγορά...
Yamaha super tenere 2014
Η triumph explorer αν είχε service επίσημο εδώ στην Κρήτη.
Για μένα οι 2 καλύτερες.

send from my white Lg G2 beast
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αφου το TENERE το εστειλες αδιαβαστο πριν κλεισει χρονο ρε Γιαννη....
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Βλεπω ισοπαλιες στο post......κατι πρεπει να γινει...:thinking:
 

Taksidiotis

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
Γιάννης
Αφου το TENERE το εστειλες αδιαβαστο πριν κλεισει χρονο ρε Γιαννη....
Και πίστεψε με μετάνιωσα οικτρά πού έστειλα αυτό τότε και κράτησα το k...εντελώς ηλίθια απόφασή πού τώρα πληρώνω.

send from my white Lg G2 beast
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
αρεσει σε πολλους .....αλλα ποτε μου δεν καταλαβα, γιατι δεν πουλαει.o_Oo_O
μήπως αυτό που πουλάει δεν είναι πάντα και το ''καλό''.,.,?
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Εαν το εδινε η yamaha στους εκαστοτε καθε χωρας γραφιαδες ταξιδευτες και γυρναγαν τον κοσμο οριζοντια και καθετα, οπως εκανε οι bmw πολλα χρονια τωρα,οι οποιοι βεβαια εχουν και την ικανοτητα να τα παρουσιαζουν οτι ολα πανε παντου και ευκολα, και χυνονταν τονοι μελανι σε ταξιδιωτικα και μοτοσυκλετιστικα περιοδικα και sites....κοινως marketing...θα βλεπαμε εαν πουλαει ή οχι..
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Οι αγορες εντος φορουμ ειναι ακρως διασκεδαστικες
καθολου δαπανηρες και δε φορτωνεσαι και το παλτο!
Οταν ερθει η ωρα για αναληψη απο τον ταμια η για υπογραφες στον αλλον
που καθεται διπλα του με το αυστηρο βλεμμα,
τοτε πηγαινεις εκει με το προ-τιμολογιο που ΟΛΟΙ ξερουμε τι θα περιγραφει.
R 1200 GS LC.

Εμενα κρατηστε του το μαυρο ματ με τους τροχους adve:)
 
Top Bottom