Φιλοξενία και ανέβασμα φωτογραφιών...

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
... πλέον γίνεται απλό για χρήστες facebook, google+...

Πιστεύω ότι πρέπει να μοιραστώ μαζί σας την "ανακαλυψη" μου.

Εδώ και δύο χρόνια δεν χρησιμοποιώ imageshack, photobucket κλπ κυρίως γιατί ανακάλυψα ότι

μπορώ να ανεβάζω τις φωτό που με ενδιαφέρουν μέσω facebook

Τελευταία δε είδα ότι και μέσω google+ γίνεταιεύκολο το ανέβασμα...

Στην περίπτωση facebook περιορισμός είναι ότι πρέπει να είσαι μέλος του,

όπως και στην περίπτωση google+ περιορισμός είναι ότι πρέπει να είσαι μέλος του επίσης.

Έχω διαπιστώσει ότι πολλοί άνθρωποι αποφεύγουν να είναι μέλη σε κοινωνικά δύκτια.

Ευκολάκι στην περίπτωση google+ είναι να έχεις έξυπνο κιν τηλ με λειτουργικό android,

με την κατάλληλη ρύθμιση δεν χρειάζεται να κάνεις τπτ..


Όποια φωτό τραβήξεις πάει και αποθηκεύεται στο google+ σε κατάσταση ιδιωτικής προβολής και σε περιμένει να την χρησιμοποιήσεις..

Γυρνώντας στο facebook, να πω ότι και με απλή αντιγραφή-επικόλληση η φωτό έρχεται στα φόρουμ άμεσα.

Πχ οι παρακάτω φωτό:











Όλες οι παραπάνω φωτό ανέβηκαν εδώ με copy-paste facebook σε 22 δευτερόλεπτα περίπου..

Επίσης είναι πολύ εύκολο να κάνεις αλπουμ με τις φωτό σου στο ΦΒ έτσι θα έχεις και ένα backup τις φωτό σου...

tip: Μπορεις τις φωτό να τις βλέπεις μόνο εσύ αν ο σκοπός σου είναι μόνο η αποθήκευση και όχι η δημοσίευση στο ΦΒ. Υπάρχει το κουμπάκι που ρυθμίζει την ιδιωτικότητα η μη της κάθε μιάς φωτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Ναι..... να υποθέσω ότι δεν έχεις λογαριασμό FB?
.... Παρόλα τα quotation σου,

όμως, προσθέτω ότι,

υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποίησει ο καθείς το ΦΒ, μόνο και μόνο γιά photohosting....
Όποιος ενδιαφέρεται ας ρωτήσει


R1200GlamorusSpecial
 
Τελευταία επεξεργασία:

babisadve

Μέλος
Περιοχή
Νεοχωρούδα, Θεσσαλονίκη
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
BMW R 1200 GS
Χάρη , πρέπει να έχει όμως σχετικά μικρό αποθηκευτικό χώρο , και ίσως να μικραίνει και το μέγεθος - ανάλυση της φωτό.
Ξέρεις λεπτομέρειες για αυτό?


Χρόνια Πολλά
Να σε χαίρεται η οικογένεια σου.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Φιλε Χαρη, σου βγαζω ακομα μια φορα το καπελο.
Μας βαλαν που μας βαλαν στο fb:p ας το εκμεταλευτουμε.

Πολυχρονος
:)
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Χάρη , πρέπει να έχει όμως σχετικά μικρό αποθηκευτικό χώρο , και ίσως να μικραίνει και το μέγεθος - ανάλυση της φωτό.
Ξέρεις λεπτομέρειες για αυτό?


Χρόνια Πολλά
Να σε χαίρεται η οικογένεια σου.


Sent from my iPad using Tapatalk
Αυτό είναι το κερασάκι Μπάμπη μου, απεριόριστος χώρος... πουθενα δεν είναι μέχρι τώρα να λέει το φβ ότι υπάρχει λιμιτ...

Γιά την ανάλυση θα συμφωνήσω... πιθανον να την μικραίνει...δεν ειναι ομως θέμα...

Ευχαριστώ για τις ευχές , παρομοίως...!!!!!!!!!!!!!
 

Princess

Μέλος
Όνομα
Γιωτα
Μοτό
Συνεπιβατης commander
Έχω φάει τα λυσακα μου να ανεβασω φωτογραφιες απο το iPad αλλα δεν μπορώ.Ξερεις κανείς να με βοηθήσει?:(
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Φιλε Χαρη, σου βγαζω ακομα μια φορα το καπελο.
Μας βαλαν που μας βαλαν στο fb:p ας το εκμεταλευτουμε.

Πολυχρονος
:)
Αγαπημένε φίλε Μανώλη ευχαριστώ από έναν αγνό άνθρωπο σαν και εσένα έχουν διπλή αξία, με τιμάς!

Όσο για το fb έχουμε ακριβώς την ίδια προσέγγιση..

Εκείνο που δεν ξέρω πότε θα μας χρεώσουν..... χαχαχα
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Έχω φάει τα λυσακα μου να ανεβασω φωτογραφιες απο το iPad αλλα δεν μπορώ.Ξερεις κανείς να με βοηθήσει?:(
Δεν έχω ipad αλλά βλέπω την κόρη μου να τις στέλνει σφαίρα με το ipad3...

Όταν βγάζεις μιά φωτό στο ipad δεν σου δίνει την δυνατότητα share? Αυτό το περίεργο σηματάκι:
δεν το βλέπεις πουθενά στον περίγυρο της εικόνας?

Αν είναι να πω της Γεωργίας να σε πάρει να στα πει...;)
 

Princess

Μέλος
Όνομα
Γιωτα
Μοτό
Συνεπιβατης commander
Δεν έχω ipad αλλά βλέπω την κόρη μου να τις στέλνει σφαίρα με το ipad3...

Όταν βγάζεις μιά φωτό στο ipad δεν σου δίνει την δυνατότητα share? Αυτό το περίεργο σηματάκι:
δεν το βλέπεις πουθενά στον περίγυρο της εικόνας?

Αν είναι να πω της Γεωργίας να σε πάρει να στα πει...;)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Χάρη , πρέπει να έχει όμως σχετικά μικρό αποθηκευτικό χώρο , και ίσως να μικραίνει και το μέγεθος - ανάλυση της φωτό.
Ξέρεις λεπτομέρειες για αυτό?


Χρόνια Πολλά
Να σε χαίρεται η οικογένεια σου.


Sent from my iPad using Tapatalk

Tις μικραινει αρκετα... ειδικα οταν πας να τις κατεβασεις... 960χ680 ουτε 1 Mpixel δλδ :(
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Tις μικραινει αρκετα... ειδικα οταν πας να τις κατεβασεις... 960χ680 ουτε 1 Mpixel δλδ :(
Το facebook σου σερβίρει τις εικόνες ανάλογα με την οθόνη που τις βλέπεις. Πάνω αριστερά έχει ένα κουμπάκι που τις βλέπεις σε κανονικό μέγεθος. Αν το πατήσεις και από κει κάνεις δεξί κλικ "Αντιγραφή συνδέσμου (ή URL) φωτογραφίας" τότε στις δίνει με την μεγέθυνση που τις είχες ανεβάσει. Προσωπικά στο fb ανεβάζω 1600px, ε, αυτές που έβαλα στο θέμα με την πιο παλιά φωτογραφία μας (οι τελευταίες) είναι από εκεί.
Ας βάλω μία κι εδώ: Αν κάποιος που ΔΕΝ έχει facebook την βλέπει τότε είμαστε ΟΚ..



Το θέμα είναι ΑΝ αποφασίσει μια στιγμή το facebook να κόψει το εξωτερικό linkάρισμα και να μην μπορεί κάποιος να δει φωτογραφίες αν δεν είναι μέλος του fb ή ακόμα χειρότερα να μην μπορείς να τις δεις καθόλου σε site έξω από αυτό..

Γι'αυτό ακόμα όταν θέλω να ανεβάσω μια εκδρομή προτιμώ να το κάνω με το phοtοbucket.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tsili

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Kωστας
Μοτό
Honda CBF 600
Εβαλα φωτογραφιες σε ταξιδιωτικο κατευθειαν απο το facebook. Σιγα σιγα ομως βλεπω οτι αρχιζουν να εξαφανιζονται και δεν ξερω τον λογο.
Υποθετικη ερωτηση αν ξερει καποιος. Αν την φωτογραφια που βαζεις απο το facebook στο φορουμ, καποια στιγμη την σβησεις απο το facebook, σβηνεται και απο το φορουμ?
 

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
Εβαλα φωτογραφιες σε ταξιδιωτικο κατευθειαν απο το facebook. Σιγα σιγα ομως βλεπω οτι αρχιζουν να εξαφανιζονται και δεν ξερω τον λογο.
Υποθετικη ερωτηση αν ξερει καποιος. Αν την φωτογραφια που βαζεις απο το facebook στο φορουμ, καποια στιγμη την σβησεις απο το facebook, σβηνεται και απο το φορουμ?
Ναι !
Αν βάζεις με hyperlink τότε την στιγμή που θα τα διαγράψεις απο το fb θα σβηστούν και απο το φόρουμ!
 

Tsili

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Kωστας
Μοτό
Honda CBF 600
Ευχαριστω φιλος. Ανεβαζα την φωτο στο φεισμπουκ την ανηγα σε μεγαλο παραθηρο και στην συνεχεια την εκανα αντιγραφη και επικολιση στο φορουμ. Μετα την εσβηνα απο το φεισμπουκ. Το hyperlink τι ειναι;
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Να φτιάξεις λογαριασμό στο fotobucket να ανεβαζεις εκεί φωτογραφίες. Μετά τις μεταφερεις εδω. Και μένουν μόνιμα
 
Top Bottom