Χιονισμένη Καταδρομική

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Τώρα, χωμάτινη δεν τη λες αυτή. Ούτε όμως ασφάλτινη.
Νομίζω πως απλά τη λες...


ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΗ!



.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Σάββατο πρωί, πρώτη μέρα μετά από χιονιά και η μέρα φαίνεται πολλά υποσχόμενη. Νταντάδες βρέθηκαν, η σύζυγος έδωσε άδεια, καλή παρέα βρέθηκε, πάμε λοιπόν να παίξουμε στα χιονισμένα επιτέλους βουνά της Κρήτης εγώ με το Yamaha WR250R και ο Γιώργος @george.manouras με το νεοαποκτηθέν Husquarna TE510





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Κρουσώνας, άσφαλτο. Βιαζόμαστε να βρούμε χιόνια ξέρετε, μας έχουν λείψει. Πρώτος στόχος, Βρωμονερό. Όσοι είχαν έρθει στην «Ανοιξιάτικη κατασκήνωση» θα το θυμούνται ίσως. Τι χιόνι εδώ ίσα ίσα καλύπτει τις ρόδες μας και πολύ παγωμένο. Παίζουμε, ξεφεύγουμε από το δρόμο, μπλέκουμε στο ρυάκι, περνάμε καλά.





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ξανά λίγο πίσω και περνάμε Κρουσανιώτικο Λιβάδι με κατεύθυνση Ζώμηθο. Το χιόνια όσο ανεβαίνουμε υψόμετρο γίνονται και περισσότερα, αλλά ευτυχώς κάποια 4χ4 έχουν περάσει και πατήσει το χιόνι διευκολύνοντας αρκετά τη διέλευσή μας. Φτάνει μέχρι Ζώμηθο; Άγνωστο. Πάντως, εμείς όπου βρούμε άπλα, πεταγόμαστε για λίγο παιχνίδι έξω από τα λούκια στο χωματόδρομο αλλά και εντελώς εκτός δρόμου. Οι φωτογραφίες λιγοστές, και σε λίγα σημεία. Απλά περνούσαμε τόσο καλά, δε μας έκανε καρδιά να κάνουμε στάση!















 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Το χιόνια θα μου πει κανείς είναι δύσκολα, η πτώση έρχεται εύκολα, και θα έχει δίκιο. Ναι, πράγματι πέφτεις εύκολα, όμως το χιόνι είναι μαλακό και η πτώση αυτή δε στοιχίζει τίποτα, ούτε σε χρήμα, ούτε σε κόκκαλα με τις ταχύτητες που πάμε. Στη συγκεκριμένη βόλτα, για άλλη μία φορά, κέρδισα στο διαγωνισμό με τις τούμπες. 2 εγώ, 1 ο Γιώργης. Για να μη παραπονιέται το Husky του κάνω ένα «ΜΠΟΥ» και πέφτει και αυτό κάτω, μάλλον από τα γέλια. 2-2 λοιπόν WR-Te



 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Το χιόνια αρκετά, τα λούκια βαθιά, οι μηχανές των 4χ4 σέρνονταν με τη κοιλιά και άφησαν έντονα σημάδια της προσπάθειάς τους. Για εμάς, το μόνο πρόβλημα είναι πως το χιόνι πλέον μας κλωτσάει τα πόδια από τα παταράκια. Αρκετά γέλια, πειράγματα και παρολιγον πτώσεις αργότερα, φτάνουμε Ζώμηθο. Μη ψάχνετε την άσφαλτο, αμέσως χωθήκαμε ξανά σε απάτητα χιόνια, κάτω από τα έντρομα βλέμματα οικογενειών που είχαν φτάσει μέχρι εδώ.





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Την ιδέα την έριξε ο Γιώργης, την εκτέλεση, με ένα βίαιο καπάκωμα, την ανέλαβα εγώ. Χιονάνθρωπος Εντουράς!
Μη ρωτάτε την αίσθηση του κράνους όταν το έβαλα…. :confused::confused::confused::confused:

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Δε σταματάει όμως η βόλτα εδώ. Συνεχίζουμε προς Άγιο Υάκινθο με τα λούκια από αγροτικά να είναι υπαρκτά μεν, όχι ιδιαίτερα αποτελεσματικά σκαμμένα όμως. Μπελάς το πέρασμα μέχρι τον Άγιο, τα καταφέραμε όμως. Η φωτογραφία από τον περίβολο, δε μου ‘κανε καρδιά να ανεβάσω τη μηχανή μπροστά στην εκκλησία.





Κατά τα άλλα, πραγματικές μηχανές ελευθερίας αυτά τα μικρά On-Off!

 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Τι γινεται εκει κατω ωρε καρντασια!!
Την μια με τα μακαρονια και τα σκηνακια στο Ρούβα
την αλλη για χορο στα χιονια,
κι υποτιθεται εμεις εχουμε τις επιλογες..


Παω να χαμηλωσω τη θερμανση.. κι αυτο επιλογη ειναι:confused:
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Άλλοι ανεβαίνουν στα χιόνια, άλλοι κατεβαίνουν. Αργοπορημένοι βοσκοί τρέχουν να προλάβουν την επόμενη χιονοθύελλα που προβλέπεται σε δύο μέρες ενώ εμείς…





Τα παιδία παίζει!

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Η διαδρομή μας συνεχίζεται όμως βόρεια μέσα από το δάσος της Ρούσας Λίμνης, γεμάτη πρίνους, αλλά αυτή τη φορά από απάτητο χιόνι για 5-6 χλμ! Το καλό είναι πως η διαδρομή αυτή είναι κατηφορική και οι μηχανές προχωράνε σχετικά άκοπα. Το κακό είναι πως, ότι και να γίνει, δεν υπάρχει επιστροφή. Το να ανεβείς απάτητο χιόνι είναι μεγάλη ταλαιπωρία και έχουμε ήδη αρχίσει να κουραζόμαστε.



 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Τέλος καλό, όλα καλά όμως. Το χιόνι σταματάει αρκετά πάνω από τα Ανώγεια και εμείς επιστρέφουμε κουρασμένοι αλλά πλήρως ανανεωμένοι σπίτια μας.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Άντε, και την άλλη με το καλό και να έρθουν και οι λοιποί κρυουλιάρηδες.
Την άλλη βόλτα που πήγαν μία "χειμερινή" κατασκήνωση λέει, δε πρόλαβαν να επιστρέψουν και δηλώσαν ασθενείς!


.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Άντε, και την άλλη με το καλό και να έρθουν και οι λοιποί κρυουλιάρηδες.
Την άλλη βόλτα που πήγαν μία "χειμερινή" κατασκήνωση λέει, δε πρόλαβαν να επιστρέψουν και δηλώσαν ασθενείς!


.
1. Εφημέρευα την προηγούμενη
2. Έπρεπε να πάρω δώρο για το βαφτιστήρι
3. Δεν έβρισκα τις επιγονατίδες
4. Λείπει μια ακτίνα από το DR
5. Ήμουν ακόμα με δέκατα την προηγούμενη
6. Πόναγε (και πονάει) ακόμα το γόνατο
7. Εφημερεύω πάλι την Δευτέρα
8. Ήθελα να χαλαρώσω και όχι να πάρω τα βουνά

Αυτές είναι κάποιες από τις δικαιολογίες που τους αράδιασα για να μην πάω!! :D :D :D

Τώρα τα βλέπω βέβαια και ζηλεύω αλλά τι να κάνω...
Στις χρωστάω και μου την χρωστάτε μια βόλτα στα χιόνια!! ;)
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Μπράβο ρε παιδιά είστε απίστευτη λέμε! Για άλλη μια φορά μου δώσατε να καταλάβω, ότι αν έχεις την κατάλληλη μηχανή, αλλά φυσικά και την απαιτούμενη δόση τρέλας όπως, και την απαιτούμενη εμπειρία, Μπορεί να ζήσεις την μεγαλύτερη περιπέτεια μόλις λίγα χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι σου, χωρίς να χρειαστεί να ταξιδέψεις ως τα πέρατα της γης για να την βρεις....
 
Top Bottom