(άλλη μία) Βόλτα προς Μαυροβούνιο, Κροατία, Σλοβενία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Είπα κι εγώ σαν εκπαιδευόμενος μοτοτουρίστας να αρχίσω να βγαίνω κι εκτός συνόρων καβάλα στ' άλογο.
Πρώτη βόλτα λοιπόν, μέσα Σεπτέμβρη '16, μετά τα ασφάλτινα βουνά. 11 μέρες έξω, 15 σύνολο μαζί με τα ασφάλτινα και μια στάση Θεσσαλονίκη στο γυρισμό.

Διέσχισα Αλβανία, τριγύρισα στο Μαυροβούνιο, ακολούθησα σχεδον όλη την ακτογραμμή της Κροατίας, πήγα Σλοβενία, και επιστροφή μέσω Ζάγκρεμπ και Σαράγιεβο.
Τις 2 πρώτες μέρες στο Μαυροβούνιο ήταν παρέα κι ένας φίλος με ένα Thruxton R, από 'κει κι έπειτα, σόλο, εγώ και οι μηχανές μου (KTM & Canon).

(Αν πατήστε θα σας ανοίξει google maps)


Με το πολύ μπλα μπλα δε το 'χω, ούτε και με το βίντεο. Το παλεύω με τις φωτό. Εδώ λοιπόν θα βρείτε:
σύντομη περιγραφή με όσα μου άρεσαν - και όσα δεν, μερικά κλασσικά βιντέακια "κράνους", φωτογραφίες αρκετές από τα διάφορα μέρη που πέρασα, καθώς και χάρτες από όσες διαδρομές μου άρεσαν.

Στο θέμα των διαδρομών έχω να πω ότι στο Μαυροβούνιο και στην Κροατία ευχαριστήθηκα στρίψιμο.. Φοβερές διαδρομές και τάπητας γυαλόχαρτο. Θα τα επισημάνω!

Έκανα μια προσπάθεια για τρέιλερ, τρομάρα μου. Κλιπάκια και φωτό ατάκτως ερριμμένα :p

Θα ανεβάζω σιγά σιγά κι από κάτι, να έχει ουσία το θέμα.


ΥΓ: Από τη 2η σελίδα και μετά έχουν αποκατασταθεί οι φωτογραφίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Είπα κι εγώ σαν εκπαιδευόμενος μοτοτουρίστας να αρχίσω να βγαίνω κι εκτός συνόρων καβάλα στ' άλογο.
Πρώτη βόλτα λοιπόν, μέσα Σεπτέμβρη '16, μετά τα ασφάλτινα βουνά. 11 μέρες έξω, 15 σύνολο μαζί με τα ασφάλτινα και μια στάση Θεσσαλονίκη στο γυρισμό.

Διέσχισα Αλβανία, τριγύρισα στο Μαυροβούνιο, ακολούθησα σχεδον όλη την ακτογραμμή της Κροατίας, πήγα Σλοβενία, και επιστροφή μέσω Ζάγκρεμπ και Σαράγιεβο.
Τις 2 πρώτες μέρες στο Μαυροβούνιο ήταν παρέα κι ένας φίλος με ένα Thruxton R, από 'κει κι έπειτα, σόλο, εγώ και οι μηχανές μου (KTM & Canon).



Με το πολύ μπλα μπλα δε το 'χω, ούτε και με το βίντεο. Το παλεύω με τις φωτό. Εδώ λοιπόν θα βρείτε:
σύντομη περιγραφή με όσα μου άρεσαν - και όσα δεν, μερικά κλασσικά βιντέακια "κράνους", φωτογραφίες αρκετές από τα διάφορα μέρη που πέρασα, καθώς και χάρτες από όσες διαδρομές μου άρεσαν.

Στο θέμα των διαδρομών έχω να πω ότι στο Μαυροβούνιο και στην Κροατία ευχαριστήθηκα στρίψιμο.. Φοβερές διαδρομές και τάπητας γυαλόχαρτο. Θα τα επισημάνω!

Έκανα μια προσπάθεια για τρέιλερ, τρομάρα μου. Κλιπάκια και φωτό ατάκτως ερριμμένα :p

Θα ανεβάζω σιγά σιγά κι από κάτι, να έχει ουσία το θέμα.
Φοβερος!!!!!!! ;)
Γεμισε το νημα φωτο να χορτασουμε ;)
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
ε οχι και δεν το εχεις με το βιντεο!!!!!!
Εκανες πανεμορφο ταξιδι με το κτηνος και μας το μεταφερεις με τον καλυτερο τροπο!!!
Εισαι ΩΡΑΙΟΣ λεμε!!!!!!
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Διαδρομές:

ανεβαίνοντας από Podgorica προς το δρυμό Biogradska, ήτανε Η πιο ωραία διαδρομή ανάμεσα στα βουνά.. Αν έμενα Θεσ/νίκη θα πεταγόμουν για ΣΚ :woot:



Από Biogradska, συνέχεια προς Zabljak με μικρή στάση στην Tara bridge - μαγευτική θέα! Βραδυνή άφιξη στο Zabljak - γραφικό θέρετρο!



Και η κατάβαση από το Zabljak προς Kotor ωραία, ανοιχτές καμπές για περισσότερα χλμ:

 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Η μικρή πόλη Cetinje (παλιά πρωτεύουσα του Μαυροβουνίου).
Πανέμορφη πόλη, δεν έχω περισσότερες φωτό δυστυχώς γιατί τη γυρίσαμε κααβάλα στα γρήγορα.




Highlight γνωριμία: μια παρέα Ελβετών που γνώρισα στο Zabljak. Εκτός από τα εικονιζόμενα είχαν μαζί τους και ένα Stelvio και μια Χάρλεϋ. Αν δεν ξέρεις τι να διαλέξεις, παίρνεις ένα απ' όλα :D


Αν θέλετε κι άλλες από Μαυροβούνιο, έχει εδώ (facebook).
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Διαδρομές:

ανεβαίνοντας από Podgorica προς το δρυμό Biogradska, ήτανε Η πιο ωραία διαδρομή ανάμεσα στα βουνά.. Αν έμενα Θεσ/νίκη θα πεταγόμουν για ΣΚ :woot:



Από Biogradska, συνέχεια προς Zabljak με μικρή στάση στην Tara bridge - μαγευτική θέα! Βραδυνή άφιξη στο Zabljak - γραφικό θέρετρο!



Και η κατάβαση από το Zabljak προς Kotor ωραία, ανοιχτές καμπές για περισσότερα χλμ:

Ρε τρελε, ετσι οπως πας προλαβαινεις να δεις τιποτα??? :p :p :p
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Φανταστικό ταξίδι και φοβερές φωτό! Σίγουρα θα σε συμβουλευτώ για κάποιες διαδρομές σου σε κάποιο μελλοντικό μου ταξιδακι. :)
 

nikosfp

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 08
Μπραβο παιδια,πολυ ωραιο το ταξιδι σας.Ναστε παντα καλα να μας ταξιδευετε μαζι σας!!!
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Ποια μοτοσυκλέτα είναι αυτή η πρώτη?
MV Agusta Turismo Veloce 800
http://www.mvagusta.com/en/motorcycles/turismo-veloce-lusso-800/

Ρε τρελε, ετσι οπως πας προλαβαινεις να δεις τιποτα??? :p :p :p
Σε τουριστάδικο ρυθμό η βόλτα :p

Φανταστικό ταξίδι και φοβερές φωτό! Σίγουρα θα σε συμβουλευτώ για κάποιες διαδρομές σου σε κάποιο μελλοντικό μου ταξιδακι. :)
Ό,τι θες ρωτάς από δρομολόγια κλπ.
Ελπίζω σύντομα να ανεβάσω και τα υπόλοιπα από Κροατία και Σλοβενία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Λοιπόν η μαλακία με τις φωτό στο φβ είναι ότι χάνονται ΚΑΙ δεν ξέρεις τι ήταν. Οπότε πάμε απ' την αρχή. Επ' ευκαιρία θα προσθέσω και τις υπόλοιπες που δεν έβαλα.... πέρσυ :p
 
Top Bottom