1982 Αθήνα Διδυμότειχο με 50άρι

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Πόσο πίσω με γύρισες ρε Νικόλα.....
Α50 σουζούκι πρωτοκαβάλησα εγώ....
Και τι να πρωτοθυμηθώ...............................
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εύγε...Ρισπέκτ...Το χειρουργείο για να σου βγάλουν την σέλα από τον πισινό πόσο πήγε?:p:p:p
Σε εκείνες τις ηλικίες, οδηγούσαμε και με σέλες από ποδήλατο... φακίρη!!!! :ha
Μετά μας έφαγε η ταβέρνα και η μπυρα.... :roflmao:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ωραία μεστή γραφή Νικόλα, τσεκουράτη αφήγηση χωρίς σουπαμούπες και τα ρέστα.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900


Αν κρίνω από τα λάικ το κείμενο μάλλον σας άρεσε
Θα ήθελα λοιπόν να πω 2 λόγια για το έργο....

Η ιστορία αυτή με βάραινε πολλά χρόνια και έπρεπε κάποια στιγμή να την ξεφουρνίσω
Το θέμα ήταν πάντα σε ποιόν μπορείς να μιλάς και να ακούει!
Πάει να πει ότι γράφτηκε εδώ είναι κερδισμένο και όχι χαρισμένο
Ευχαριστώ για όλα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νικόλα, έχεις στη γραφή σου ένα υπέροχο ταλέντο, κρατάς το ενδιαφέρον της ανάγνωσης χωρίς "περιτυλίγματα". Κι εκείνη η εποχή έτσι ήταν, με αέρα αλλαγής αλλά και με πολλά κατάλοιπα. Είμαι βέβαιος με τα πιθανόν 5-6 χρόνια που μας χωρίζουν πως αυτό το ταξίδι μπορούσε και σε δίδαξε πολύ περισσότερα από αυτά που θα μπορούσε να σε διδάξει ένα ταξίδι στο εξωτερικό.

Μου θύμισες έντονα πως μου φαινόταν αυτή η χώρα το 1978 όταν ήρθα από τη Γερμανία σε ηλικία 8 ετών και τα παιδικά μάτια μου έβλεπαν αφιλτράριστα χωρίς πατριδογνωσίες και άλλα στερεότυπα.

Σε ευχαριστώ από καρδιάς για το όμορφο αφήγημα.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Ωραία μεστή γραφή Νικόλα, τσεκουράτη αφήγηση χωρίς σουπαμούπες και τα ρέστα.
Αντιγράφω Νικόλα, την απάντηση του φίλου μου του Γιάννη, διότι με κάλυψε και με το παραπάνω
Σε ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας,και δε σου κρύβω,πως τη κουβέντα σου είχα με φίλο πριν ,και του έλεγα την ιστορια σου, ασυμβίβαστος άνθρωπος και αυτός, καταλαβαίνω....
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Εγώ θα ήθελα να μάθω και την συνέχεια.....τι έγινες δηλαδή μετά από το ταξίδι αυτό???έφυγες στα καράβια??? Δεν σε ξέρω προσωπικά αλλά με άφησες με μια απορία στο τέλος γιατί έγραψες ότι χαιρέτησες τους πάντες και μετά???
Να προσθέσω και εγώ με τη σειρά μου ότι το διάβασα μονομιάς το ταξιδιωτικό και έχουν δίκιο όλοι όσοι είπαν ότι η γραφή σου είναι λιτή και περιεκτική...Εγώ βέβαια το 1982 έπαιζα μπίλιες και έφτιαχνα τόξα από ξύλο συκιάς και σύρμα από τις πολυκατοικίες που έφτιαχναν τότε παντού εδώ στην Έδεσσα
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Είναι το πρώτο ταξιδιωτικό που διαβάζω και δεν με ενδιαφέρει να δω φωτογραφίες. Συνήθως το ανάποδο συμβαίνει, μπαίνεις να δεις ταξιδιωτικό για να σκρολλάρεις φωτογραφίες.
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Πραγματικα πολυ ωραιο ταξιδιωτικό! Αυτα που λενε και οι υπόλοιποι ισχύουν και για εμενα. Το μονο παράπονο ειναι οτι μου φάνηκε μονο λιγο σε ποσότητα. Θα μπορούσα να διαβάσω πολλες σελίδες ακομα απο την αφήγηση σου! Και ισχύει οτι ενώ δεν υπάρχουν φωτογραφιες τα είδαμε ολα νοητά. Όπως με ενα ωραιο μυθιστόρημα. Η ζωή ομως ειναι πολλες φορες πιο ωραια απο τα μυθιστορήματα οταν εκφράζονται όπως πρεπει. Επίσης ως νεότερος πολλες φορες ζηλεύω που δεν έζησα αυτές τις εποχές και που τις εποχές που έζησα καταπίεζα την αντιδραστικότητα μου ώστε να ειμαι «το καλο παιδι» για τους άλλους. Πλέον στον γιο μου δεν θελω να θέσω αυτα τα όρια του καλού και του κακου οταν βλεπω την αντίδραση του ακομα και στην μικρη αυτη ηλικια που ειναι. Γιατι ετσι θα εχει κ αυτος τέτοιες ιστορίες να γράφει και να αφηγείται μια μερα.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Σου βγάζω το καπέλο αγαπητό μου KTiNoS (Νίκο) !
Μου ξύπνησες θύμησες κοιμισμένες, όπου ένα χρόνο μετά (1983) έκανα το Αθήνα - Βόλος με παπί ...

Μάλιστα στο λιμάνι του Βόλου που ο αγαπητός τροχαίος με σταμάτησε ρωτώντας ''τι θέλω εδώ''
(μια μεταβίβαση πήγα να κάνω ενός xt που είχα αγοράσει) μου είπε πως αν δει να κινείται το παπί από το ξενοδοχείο
θα είχαμε μπλεξίματα...

Τι μπούλινγκ και βλακείες... Εκεί να δεις εκφοβισμός !
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σου βγάζω το καπέλο αγαπητό μου KTiNoS (Νίκο) !
Μου ξύπνησες θύμησες κοιμισμένες, όπου ένα χρόνο μετά (1983) έκανα το Αθήνα - Βόλος με παπί ...

Μάλιστα στο λιμάνι του Βόλου που ο αγαπητός τροχαίος με σταμάτησε ρωτώντας ''τι θέλω εδώ''
(μια μεταβίβαση πήγα να κάνω ενός xt που είχα αγοράσει) μου είπε πως αν δει να κινείται το παπί από το ξενοδοχείο
θα είχαμε μπλεξίματα...

Τι μπούλινγκ και βλακείες... Εκεί να δεις εκφοβισμός !
Ε ναι....ιδίως όταν άρχισε η ομάδα Ζήτα αρχές 80, έπεσε πολύ σφαλιάρα.
Σε πετύχαινε στο Καλαμάκι, αν ήσουν Νεοσμυρνιώτες και σε περνούσε ανάκριση....τι κάνεις που πας, ωραιες εποχες
 

Reinmeister

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SUZUKI GSX 1000S 2018
Εγώ θυμάμαι τον μουστάκια στην παραλιακή...Συνήθως μας βούταγε κοντά στην γλυφάδα...Δυο φάπες για τα κλασσικά (δίπλωμα-αδεια) ασφάλειες δεν υπήρχαν τότε :p και μας έστελνε σπίτι...Ωραίες εποχές χωρίς πολιτική ορθότητα...Είμασταν ο τσόγλανος, ο κοντός, ο χοντρός κλπ...
 
Top Bottom