3-4/12 βολτα μεχρι τον Ομαλο στα Χανιά με διανυκτερευση

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Α και Νίκο (@Markas ) αναβάλλεται η αποψινή μπεργκερομάζωξη με τον "Λύκο" για να συζητηθεί η ε(κ/πι)δρομή του MRCG στο δάσος του Ρούβα... Δεν ξέρουμε αν θα υπάρχει το κέντρο του Ηρακλείου ή το Καταφύγιο στο δάσος μετά τη σημερινή νεροποντή.

(το κέρατό μου μέσα για την κwλοσακούλα που μου έκρυβε τα αδιάβροχα της μηχανής και πήγα στη δουλειά λούτσα σήμερα!!!!)
:D
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Παίδες, δε θέλω να σας το χαλάσω αλλά δε μας βλέπω σίγουρα να φτάνουμε...
http://www.meteocam.gr/main.php?id=mc59

Η πρόγνωση για Ομαλό (όχι Καλλέργη που είναι ψηλότερα) λέει για
Τετάρτη:
ψιλή βροχή το πρωί,χιονοθύελλα το απόγευμα και πυκνή χιονόπτωση το βράδυ. Ασθενής άνεμος νωρίς το πρωί, Ασθενής Β άνεμος το μεσημέρι και δυνατοί Β άνεμοι για το υπόλοιπο της ημέρας. χαμηλές θερμοκρασίες από το μεσημέρι, μέχρι το απόγευμα και παγωμένα αργά το βράδυ. Μέγιστη θερμοκρασία 3,3 ελάχιστη -0,2
Πέμπτη:
χιονόπτωση νωρίς το πρωί και ασθενής χιονόπτωση το μεσημέρι και το απόγευμα. δυνατοί άνεμοι νωρίς το πρωί, δυνατοί Β άνεμοι το μεσημέρι και το απόγευμα και Ασθενής Β άνεμος αργά το βράδυ. παγωμένα όλη την ημέρα.
Μέγιστη θερμοκρασία -0,6 και ελάχιστη -3,5
Για Καλλέργη ειδικά:
http://www.youweather.com/weather_forecast.php?cid=2771

Αν την Πέμπτη έχει νερό αρκετό θα είναι όλο χιόνι και τελειώνει το θέμα (δε φοράω τακούνια κιόλας)
Όπως και να έχει, είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα. Εναλλακτικό σενάριο έχουμε;

Μ'αρέσει που λες πως δεν φοράς τακούνια! Χαχαχαχαχαχα... Εγώ έχω στριτ μηχανάκι ρεεεε!!! :p :p :p
Δεδομένων των καιρικών συνθηκών το βλέπω κι εγώ χλωμό να μπορέσουμε να προσεγγίσουμε το οροπέδιο του Ομαλού στα 1100μ και σίγουρα αδύνατο να ανεβούμε από τον δύσκολο χωματόδρομο, ακόμα κι αν τον έχουν ανοίξει, στα 1650μ του Καλλέργη... Για τον ομαλότερο - μακρύτερο δρόμο δεν το συζητάω, σίγουρα δεν θα έχει περάσει γκρέιντερ. Και πες πως καταφέρνουμε να ανεβούμε πάνω από τους Λάκκους (αν έχουν ανοίξει το δρόμο και μπορεί να κυκλοφορήσει κάτι παραπάνω από 4x4), με θερμοκρασίες από 3,7-5,9 (που βλέπω για το ΣΚ) θα έχει παντού πάγο.
Έκανα μια σκέψη μήπως αντάλλαζα το Vectra με το Terios του αδερφού μου για το ΣΚ και έπειθα τον Σπύρο να δανειστεί κι αυτός ένα Jimny και να πάμε αμαξάτοι αλλά ξέχασα ότι εφημερεύει η γυναίκα και θα χρειαστεί το αυτοκίνητο... :(

Όπως και να'χει περιμένουμε ακόμα να μας απαντήσουν από το καταφύγιο.
Και αμαξάτος να έρθεις, αν ρίξει τον κ:muted:λο του δεν ανεβαίνεις καλέργι ούτε με Γκρειτερ :D
Ο Ομαλός λογικά θα είναι προσβάσιμος εκτός αν ρίξει δυο φορές τον κ:muted:λο του :laugh:

Παιδιά το βλέπουμε πως θα είναι την Παρασκευή και αποφασίζουμε!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Και αμαξάτος να έρθεις, αν ρίξει τον κ:muted:λο του δεν ανεβαίνεις καλέργι ούτε με Γκρειτερ :D
Ο Ομαλός λογικά θα είναι προσβάσιμος εκτός αν ρίξει δυο φορές τον κ:muted:λο του :laugh:

Παιδιά το βλέπουμε πως θα είναι την Παρασκευή και αποφασίζουμε!
Και εγώ αυτό θα έλεγα , Παρασκευή βλέπουμε και κάνουμε .. αν ειναι χάλια δεν πάμε!! Το αφήνουμε για αργοτερα...

Μου είπε χτες στο τηλ πως θα με έπαιρνε. Δεν με πήρε αλλα δεν το σήκωσε που τον πήρα και γω δυο φορές να τον ρωτήσω πως ειναι τα πραγματα εκεί.. αν μιλήσουμε θα σας ενημερώσω.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Reactions: yns

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Παίδες, δε θέλω να σας το χαλάσω αλλά δε μας βλέπω σίγουρα να φτάνουμε...
http://www.meteocam.gr/main.php?id=mc59

Η πρόγνωση για Ομαλό (όχι Καλλέργη που είναι ψηλότερα) λέει για
Τετάρτη:
ψιλή βροχή το πρωί,χιονοθύελλα το απόγευμα και πυκνή χιονόπτωση το βράδυ. Ασθενής άνεμος νωρίς το πρωί, Ασθενής Β άνεμος το μεσημέρι και δυνατοί Β άνεμοι για το υπόλοιπο της ημέρας. χαμηλές θερμοκρασίες από το μεσημέρι, μέχρι το απόγευμα και παγωμένα αργά το βράδυ. Μέγιστη θερμοκρασία 3,3 ελάχιστη -0,2
Πέμπτη:
χιονόπτωση νωρίς το πρωί και ασθενής χιονόπτωση το μεσημέρι και το απόγευμα. δυνατοί άνεμοι νωρίς το πρωί, δυνατοί Β άνεμοι το μεσημέρι και το απόγευμα και Ασθενής Β άνεμος αργά το βράδυ. παγωμένα όλη την ημέρα.
Μέγιστη θερμοκρασία -0,6 και ελάχιστη -3,5
Για Καλλέργη ειδικά:
http://www.youweather.com/weather_forecast.php?cid=2771

Αν την Πέμπτη έχει νερό αρκετό θα είναι όλο χιόνι και τελειώνει το θέμα (δε φοράω τακούνια κιόλας)
Όπως και να έχει, είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα. Εναλλακτικό σενάριο έχουμε;
Σαν εναλακτικη,σκεφτομαι το να φορτωθουμε κανονικα , να ξεκινησουμε αν ειναι καλος ο καιρος σαββατο πρωι(που θα ειναι)
Να φυγουμε κανονικα να παμε, κι αν δεν περναει γυρναμε πισω απο αλλου(εγω προβλημα δεν εχω αν δε ξομεινομε,δε χαλασε κι ο κοσμος)-κανουμε τη βολτα μας και ουτε γατα ουτε ζημια..

πειτε καμια ιδεα, ειμαι ανοικτος σε ολα!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Σιιιιιιγουρα





Ολα αυτα στον Ομαλό δλδ στα 1200 μετρα, το Καλεργι ειναι στα 1700 :p

Γι αυτό δεν σηκώνει το τηλέφωνο, παλεύει να ανοίξει την πόρτα χαχαχα
χααχχαχαχαχχαχααχχχααχαχχαχααχ, σημερα ολα αυτα???
χαχααχχαχαχααχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Σιιιιιιγουρα

Ολα αυτα στον Ομαλό δλδ στα 1200 μετρα, το Καλεργι ειναι στα 1700 :p

Γι αυτό δεν σηκώνει το τηλέφωνο, παλεύει να ανοίξει την πόρτα χαχαχα
:pointu::pointu::pointu::pointu::pointu::pointu:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
το σκ θα εχει ηλιο και παγωνια το χιονι θα εχει λιωσει μονο το πρωι και το βραδυ θα υπαρχει θεμα παγωμενων δρομων
μιλησα με τον...........
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Καυλααααα γουσταρωωωω καργαα.... το πάμε μονοήμερο κι όπου βγει ; βασταμε πραγματα κι αν κάτσει φάση μένουμε .... πτι θέλει η παρέα!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αν θυμάστε από τα εκδρομικά μας ο @Markas είναι ο "κουζουλός" κι εγώ η "φωνή της λογικής"...
Ο κουζουλός λοιπόν μου έστειλε το πρωί από τη δουλειά το παρακάτω link:


Έπεσαν τα πρώτα χιόνια και εμφανίστηκαν και τα πρώτα προβλήματα στο ορεινό οδικό δίκτυο των Χανίων.
Όπως είπε στο zarpanews.gr, ο προϊστάμενος του τμήματος Πολιτικής Προστασίας της Αντιπεριφέρειας Χανίων κ. Τάσος Κουρουπακης με μεγάλη προσοχή πρέπει να γίνεται η κυκλοφορία των οχημάτων προς τον Ομαλό, ενώ το ίδιο ισχύει και στην περιοχή του Σέμπρωνα.
Επίσης, οι οδηγοί που θα κινηθούν στην εθνική οδό πρέπει να είναι προσεκτικοί καθώς σε διάφορα σημεία έχουν προκληθεί κατολισθήσεις εξαιτίας των παρατεταμένων βροχοπτώσεων.
Συνεργεία καθαρισμού της Αντιπεριφέρειας Χανίων από το πρωί έχουν ξεκινήσει για να αντιμετωπίσουν τα όποια προβλήματα.


Το να καταφέρουμε να ανεβούμε στο καταφύγιο με τις μηχανές το θεωρώ τουλάχιστον ουτοπικό. Αλλά ας έχουμε και αύριο μια ενημέρωση για τον δρόμο από τον υπεύθυνο.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Αν θυμάστε από τα εκδρομικά μας ο @Markas είναι ο "κουζουλός" κι εγώ η "φωνή της λογικής"...
Ο κουζουλός λοιπόν μου έστειλε το πρωί από τη δουλειά το παρακάτω link:


Έπεσαν τα πρώτα χιόνια και εμφανίστηκαν και τα πρώτα προβλήματα στο ορεινό οδικό δίκτυο των Χανίων.
Όπως είπε στο zarpanews.gr, ο προϊστάμενος του τμήματος Πολιτικής Προστασίας της Αντιπεριφέρειας Χανίων κ. Τάσος Κουρουπακης με μεγάλη προσοχή πρέπει να γίνεται η κυκλοφορία των οχημάτων προς τον Ομαλό, ενώ το ίδιο ισχύει και στην περιοχή του Σέμπρωνα.
Επίσης, οι οδηγοί που θα κινηθούν στην εθνική οδό πρέπει να είναι προσεκτικοί καθώς σε διάφορα σημεία έχουν προκληθεί κατολισθήσεις εξαιτίας των παρατεταμένων βροχοπτώσεων.
Συνεργεία καθαρισμού της Αντιπεριφέρειας Χανίων από το πρωί έχουν ξεκινήσει για να αντιμετωπίσουν τα όποια προβλήματα.


Το να καταφέρουμε να ανεβούμε στο καταφύγιο με τις μηχανές το θεωρώ τουλάχιστον ουτοπικό. Αλλά ας έχουμε και αύριο μια ενημέρωση για τον δρόμο από τον υπεύθυνο.
Γιάννη το καταφύγιο το ξεχνάς εντελώς,δεν ξεχιονιζουν το δρόμο εκεί, άσε που θα πιάσει πάγος από τα όποια τζιπ προσπαθήσουν να ανέβουν και κάνουν ροδιες.
Πρέπει να λιώσει το χιονι εντελώς για να ανέβεις, και σου ξαναλέω το χιονι αυτό είναι στον Ομαλό, στο Καλεργι πάνω θα γίνεται της κολασεως! :D
Ομαλό λογικά θα ξεχιονισουν, αν δεν έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες για πάγο ίσως ανεβαίνει μέχρι εκεί
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ρε τι κατσικια είστε εσείς.
Θυμηστε μου να σας καλέσουμε στο γάμο.
:pointu::pointu::pointu:


Μαρεσει που έβλεπα και εισιτήρια για το αεροπλάνο....
Τι κατσίκια ρε, εγώ ξεπαγιάζω στη μηχανή πηγαίνοντας στη δουλειά μου, 900 μέτρα από το σπίτι, όχι να τρέχω στον Ομαλό χειμωνιάτικα... Χαχαχαχα.
Γεράσαμε Παύλε! :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι κατσίκια ρε, εγώ ξεπαγιάζω στη μηχανή πηγαίνοντας στη δουλειά μου, 900 μέτρα από το σπίτι, όχι να τρέχω στον Ομαλό χειμωνιάτικα... Χαχαχαχα.
Γεράσαμε Παύλε! :p
:waiting::waiting::waiting:............Θα πεσει κραξιμο!!!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ρε τι κατσικια είστε εσείς.
Θυμηστε μου να σας καλέσουμε στο γάμο.
:pointu::pointu::pointu:


Μαρεσει που έβλεπα και εισιτήρια για το αεροπλάνο....
Τι κατσίκια ρε, εγώ ξεπαγιάζω στη μηχανή πηγαίνοντας στη δουλειά μου, 900 μέτρα από το σπίτι, όχι να τρέχω στον Ομαλό χειμωνιάτικα... Χαχαχαχα.
Γεράσαμε Παύλε! :p
Για Καλλέργη, δεν το βλέπω παιδιά, δυστυχώς μας έκατσε κακή. Αφού δε θα γίνει το ωραίο διήμερο, πιθανότατα θα εκμεταλλευτώ τον όποιο καλό καιρό για να τελειώσω με τις ελιές να είμαι αργότερα πιο άνετος για τη δικιά μας χειμερινή κατασκήνωση στα Κρητικά βουνά (όχι υποχρεωτικά Ρούβα, υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές) όπου ακόμα και ο μπάρμπα @yns θα δώσει κλασικά το παρόν :friendship:

Λεπτομέρειες όμως για αυτό σε άλλο νήμα και αργότερα.
 
Top Bottom