36ωρο

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Πολυ ωραιο βιντεο με κεφι κ μερακι φτιαγμενο απο τα παιδια.
Ο λαος απαιτει αναλογο βιντεο με την adv ομαδα για το troffy. !!!! Θα γελασουν μεχρι κ οι πετρες!!
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
καθε χρονο το σκεφτομαι ρε γ@μωτο και θελω σαν τρελος αλλα απο Χαλκιδικη συνηθως δεν βολευει η εκκινηση και ο τερματισμος
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Κοίτα και γω από Άρτα είμαι οπότε σε νιώθω . ;)

Πάντα υπολογίζω άδεια μία μέρα πριν και μία μετά ( Δλδ Παρασκευή και Δευτέρα ) ,
+ 2 επιπλέον διανυκτερεύσεις σε φίλους Αθήνα . :)
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Ούτε ένας μήνας δεν έμεινε για την εκκίνηση .
Το πιλοτικό ολοκληρώθηκε ,
οι εγγραφές συνεχίζονται ,
και οι πληροφορίες μιλάνε για 817 χλμ τη πρώτη μέρα
και 1021 τη δεύτερη :wacky::wacky::wacky::wacky:

Διανυκτέρευση Πρέβεζα το βράδυ του Σαββάτου,
τερματισμός και αφετηρία πέριξ της Αθήνας .

Όσοι πιστοί λοιπόν της μητέρας των μαχών των οδοιπορικών αντοχής ,
προσέλθετε στη ράμπα της εκκίνησης !! :D
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ειναι χαρακτηριστικο της οικονομικης δυσπραγιας οτι οι συμμετοχες ειναι ακομα ανοικτες.
Παλαιοτερα η εγγραφη θυμιζε διαδκασια αγορα εισιτηριων για τους Rolling Stones!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πασκουάλ, με 200€ για τη συμμετοχή και μόνο , λογικό είναι ρε φίλε! Ούτε αγώνας να ήταν.
Κάπου "χάθηκε η μπάλα" στη λέσχη ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
120 ευρω , ειναι η φετινη παιδια με μια διανυκτερευση . :)
Και πάλι έιναι πολλά, αν αναλογιστεί κανείς ότι 60€ ήταν το παραβολο συμμετοχής σε ημερήσιο αγώνα Rally Raid, τις καλές εποχές (έως 2011 μιλάω).
Κι όταν λέμε για αγώνα, μιλάμε για κριτές (ΣΕΔ-ΣΕΧ-εκκίνηση ΕΔ, τερματισμός ΕΔ), χρονομέτρες, γραμματεία, live tracking, ασθενοφόρα, οχήματα 4Χ4 για υποστήριξη, μεταφορά, recovery κλπ......
Αυτή η διοργάνωση είναι πολύ πιο απλή κι όσο για τη διανυκτέρευση , είναι βέβαιο ότι κοστίζει γύρω στα 10 γιούρα το κεφάλι στη διοργάνωση. έτσι κι αλλιώς σε 3 κλινα - 4κλινα πάει ο κόσμος για λίγες ώρες.
Τέλος πάντων, δε θα έλεγα κάτι σχετικά, μιας και δεν πάει κανείς με το ζόρι και σίγουρα είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα διοργάνωση. Είναι κι από αυτά που γουστάρω πραγματικά, μια και δεν παίζει ρόλο η ταχύτητα μόνο, αλλά κυρίως ο ρυθμός και η ικανότητα πλοήγησης. Φυσικά και η αντοχή!!!!
Πάντως αν δεν κάνω λάθος, πέρσυ ήταν 200 η συμμετοχή γι αυτό και παρεσύρθειν....:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Δεν κάνω το συνήγορο της λέσχης ( πίστεψε με ) ,
αλλά 200€ δεν τη θυμάμαι ποτέ .

Όταν έχει 2 διανυκτερεύσεις φτάνει τα 160 μέχρι 180
ανάλογα τα ξενοδοχεία . ;)

Τώρα περί οικονομικών κτλ , κρατάει χρόνια αυτή η κουβέντα ,
και δεν οδηγεί πουθενά . :secret:


Η ουσία είναι ότι όσοι θέλουν να πάνε θα πάνε ασχέτως κόστους ,
όσοι δεν θέλουν απλά δεν πάνε . :ok:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σωστό!
Αυτό εγραψα και πιο πάνω, ότι δεν υποχρεώνει κανείς , κανέναν!
Κι αν δεν έθιγε ο Πασκουάλ τις ανοικτές -ακόμα- συμμετοχές, δε θα έλεγα κάτι.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Θυμαμαι το Θωμα απο την Ξανθη και τον Γρηγορη απο την Κοζανη που ειναι παλιοσειρες 36ωροι
και που ελεγαν πως το σκηνικο κοστιζει 500 συν τα λαστιχα.
Αλλος τα κανει μια βαλιτσα 38 λιτρων αυτα τα λεφτα, εγω απλα αναφερθηκα στα σημεια των καιρων
και κατα πως φαινεται στην επιλογη απο πολλους αναβατες φθηνοτερων κοστολογικα εξορμησεων.
Εκει που πρεπει παντως να ''κεντραρουμε'' ειναι πως το 36ωρο ειναι ΕΝΑ και μοναδικο!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Με τα χρήματα της συμμετοχής τι πληρώνω ???????
Εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τα αναγραφόμενα του Θοδωρή !!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με τα χρήματα της συμμετοχής τι πληρώνω ???????
Εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τα αναγραφόμενα του Θοδωρή !!!

Πληρώνεις μια διανυκτέρευση και τα έξοδα του στησίματος του σκηνικού, που -πίστεψέ με, παρά τις αντιρρήσεις μου- είναι αρκετά.
Επίσης πληρώνεις τους ανθρώπους που παρακολουθούν κι επιβλέπουν την εξέλιξη του event.
Δεν είναι λάθος το παράβολο, απλώς έχοντας ασχοληθεί για μια δεκαετία με αγώνες κι εκδρομές "επαγγελματικά"*, έχω μια άποψη γενικότερα. Σ' αυτό το πλαίσιο, θεωρώ τα 120€ πολλά για το συγκεκριμένο event, διότι νομίζω/πιστεύω ότι "βγάζει" η διοργανώτρια λέσχη και κάποια από τα ετήσια της έξοδα. Κακό? Όχι!
Στην τελική όπως ειπώθηκε εξ αρχής (κι από εμένα) δεν μας υποχρεώνει κανείς σε συμμετοχή.
Επιπλέον, επειδή μιλάμε για 2000χλμ συνολικά με το παεν-έλα στο σπίτι (ίσως και πολύ περισσότερα αν πούμε για κάποιους από μακριά), το σημαντικό έξοδο είναι οι βενζίνες, η φθορά σε λάστιχα και η επίσπευση ενός service. Οπότε το 500ρικο που λέει ο Πασχάλης, είναι πραγματικό νούμερο και το παράβολο συμμετοχής, παίζει το ρόλο του, ειδικά στις μέρες μας.
Τέλος πάντων, καλή επιτυχία στους διοργανωτές και καλά να (θα) περάσουν οι συμμετέχοντες!!!



* Το επάγγελμά μου δεν ήταν αυτό, όμως πάνω από 20 ΣΚ το χρόνο εμπλεκόμουν σε τέτοιες διοργανώσεις και ξέρω το κόστος. Ξέρω και τις ανάγκες σε στήσιμο και υποστήριξη, ανάλογα με τη μορφή του event και τις συμμετοχές. Επίσης συμμετείχα και ως αγωνιζόμενος με 4Χ4 και μηχανή (λίγοι αγώνες) και ως μέλος της οργάνωσης (πάαααρα πολλοί αγώνες, από μονοήμερα, έως και 5ήμερα, βλέπε Serres Rally). Πέρα από αγώνες, έχω κάνει κι εκδρομές επαγγελματικά, είτε ως μέλος της εταιρείας που έκανε την εκδρομή, είτε ως διοργανωτής ο ίδιος.
 
Top Bottom