ADVtrOFFy 2017...26-27-28 Μαΐου στα βουνά της Αχαΐας...ετοιμαστείτε!

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Μια χαρά!!!
Σε χυτές έχω τα τακούνια ;) Κανένα πρόβλημα, ίσα-ίσα πλεονέκτημα!!! Μ ένα σφυρί η χυτή ισιώνει και στο βουνο! Τα στεφάνια αν τσακίσουν... κλάψε!!! ;)
Πέρα από την πλάκα, μόλις μου έδωσες ένα φοβερό πλεονέκτημα! Μία από τις μηχανές που κοιτάω είναι και ένα r1200gs adve, κυρίως λόγω ακτίνας, αλλά με χαλάει πολύ το μεγάλο του βάρος. Το απλό r1200gs, με βολεύει καλύτερα, απλά με στόπαραν οι χυτές.
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Εννοείς ξεφουσκωμένο λάστιχο λόγω στραβώματος της χυτής?
Γιες!
Όσες φορές εχω πάει βόλτα σε χώμα με κάποιον που έχει χυτή, έχει γυρίσει με λάστιχο... γκαντεμιά; πες το και έτσι..

Ποσό πιο βαρύ ειναι το αντβέ;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ποσό πιο βαρύ ειναι το αντβέ;
Νομίζω πάνω από 30 κιλά.

Γιες!
Όσες φορές εχω πάει βόλτα σε χώμα με κάποιον που έχει χυτή, έχει γυρίσει με λάστιχο... γκαντεμιά; πες το και έτσι..
Μπορείς σε παρακαλώ να μην έρθεις στο troffy??
:p:p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
:yew:

Δηλ θα φέρω και βαριοπούλες μαζί μουνε???

Ωρε μάναμ' τι έχει να γίνει στο Παναχαικό!!
Θα έχω εγώ ;) μη φέρεις.

@giannis1070 οπότε κράτα και μια ματσόλα μαζί...:D
Ο Θοδωρής προφανώς δεν το λέει τυχαία οτι έχει και πλεονεκτήματα αλλα απο αυτα που εχω δει, με χυτή ζάντα δε θα έμπαινα σε σπαστηρι γιατί το ξεφουσκωμενο λάστιχο το θεωρώ σχεδόν βέβαιο..:Watching:
Εννοείς ξεφουσκωμένο λάστιχο λόγω στραβώματος της χυτής?

Αυτό εννοεί και συμβαίνει πού και πού..
Εμένα με πάνω από 10000 χλμ σε χώμα με τις συγκεκριμένες ζάντες, δεν έπαθαν ποτέ τίποτα! Κι η Αττική γη είναι ... "βράχο-βράχο τον καημό μου"! Ο αδερφός μου στην 1η του στο χώμα, με ίδιο συνδιασμό, είχε λάστιχο από στράβωμα της χυτής ζάντας.
Είναι και θέμα τύχης.... ;)

Γενικώς, τα στεφάνια της BMW δεν είναι κι ότι καλύτερο κυκλοφορεί κι είναι ακριβή η επισκευή τους. Κάποια στραβώματα, δεν "έρχονται" ποτέ!!! (ρωτήστε και το @staga1200 ). Να μην επισημάνω ότι αν σου κάτσει στο βουνό, μάλλον εκεί έμεινες.... (μόνο με σαμπρέλα κι αν είναι μικρό το στράβωμα).
Για τα GS θεωρώ ιδανική τη χυτή με ντακούνια!!! Αν δε σκιστεί το λάστιχο, απλά όλα φτιάχνονται και κάνεις τη δουλειά σου!!!

Προσοχή!
Δε γενικεύω για ΟΛΑ τα στεφάνια και όλες τις ακτινωτές ζάντες!!!
Για τα συγκεκριμένα των GS λέω.
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Νομίζω πάνω από 30 κιλά.



Μπορείς σε παρακαλώ να μην έρθεις στο troffy??
:p:p
Αν εισαι πάνω απο 185 πάρε το αντβέ και μη φοβηθείς τα κιλά τα παραπάνω, μόλις το μάθεις λιγο θα σου φαίνεται πατίνι! Και θα κανεις και εντός και εκτός δρόμου βόλτες με μεγαλύτερη αυτονομία.
Σχετικά με το αν έρθω ή οχι...να ελπίζεις να έρθω γιατί θα εχω και κιτ επισκευής ελαστικού μαζί :p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γιες!
Όσες φορές εχω πάει βόλτα σε χώμα με κάποιον που έχει χυτή, έχει γυρίσει με λάστιχο... γκαντεμιά; πες το και έτσι..
Πόσα GS με χυτές , μέσα σ' όλα αυτά ??? ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κανένα η αλήθεια ειναι!
Γι αυτό σε λέω... ;)
Οι χυτές είναι "γαϊδούρες" στα GS!
Σ' αντίθεση με τις ακτινωτές. Παράδοξο, αλλά τσεκαρισμένο !
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Εχω κι εγω απορεια!
Εμείς που θελουμε να έρθουμε απο κρητη θα προλάβουμε; τι ώρα θα ξεκινήσει η βόλτα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εχω κι εγω απορεια!
Εμείς που θελουμε να έρθουμε απο κρητη θα προλάβουμε; τι ώρα θα ξεκινήσει η βόλτα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πότε βγαίνεις από το καράβι?
Σάββατο πρωί?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ακόμα δεν ξέρω σίγουρα θα προσπαθήσω να φύγω Πέμπτη να ειμαι Παρασκευή εκει


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αμα είσαι Παρασκευή πρωί Αθήνα ( κι αργότερα, όσο θες) μια χαρά ολα. Από Αθηνα Παρασκευή θα πάμε μπόλικοι παρέα ;)
 

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Κι εγώ χυτές με τακούνια θα έχω αν καταφέρω κι έρθω. Μέχρι τώρα μόνο γρατζουνιές έχω καταφέρει κι ας έχω σκάσει σε πάμπολλα κοτρόνια.
Αν στραβώσουν ή σπάσουν ποτέ, πάντως, ακτινωτές θα ψάξω, όχι επειδή δεν στραβώνουν ή είναι καλύτερες ή ό,τι άλλο, αλλά επειδή κάνουν το μηχανάκι πιο μπάνικο οπτικά
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κι εγώ χυτές με τακούνια θα έχω αν καταφέρω κι έρθω. Μέχρι τώρα μόνο γρατζουνιές έχω καταφέρει κι ας έχω σκάσει σε πάμπολλα κοτρόνια.
Αν στραβώσουν ή σπάσουν ποτέ, πάντως, ακτινωτές θα ψάξω, όχι επειδή δεν στραβώνουν ή είναι καλύτερες ή ό,τι άλλο, αλλά επειδή κάνουν το μηχανάκι πιο μπάνικο οπτικά
Μόνο αυτό κάνουν Γιώργη...
Όλοι γι αυτό τις έχουμε ;)
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Αν έρθουμε Σάββατο θα προλάβουμε ;


Sent from my iPad using Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
απο οτι κατάλαβα παρασκευή και Κυριακή δεν θα ειναι θέμα οι βαλίτσες για την διαδρομή; γιατι σκεφτόμπυν μήπως δεν έπαιρνα για να ειμαι πιο άνετος. αλλα βολεύουν πολύ για τα πράγματα.
Παρασκευη δεν παιζει διαδρομη...Ειναι η ημερα προσελευσης στο Πρασουδι και στηνουμε σκηνες,αραζουμε και αρχιζουμε το κους κους και το To know us better...Εκει μπορει κι ο καθενας να κανει μια ελευθερη βολτα τριγυρω,θα σας υποδειξω μερη οσα γουσταρετε για να μπαινετε στο κλιμα του 3ημερου :)Να φερεις βαλιτσες οπως θα κανουν και οι περισσοτεροι :)

Παίδες μια γρήγορη αρώτηξης.....ένα r1200gs (όχι adve) με χυτή ζάντα και χωμάτινο ελαστικό θα τα βγάλει πέρα, ή θα του βγάλω τον αδόξαστο?
Ας υποθέσουμε ότι ο αναβάτης τα βγάζει πέρα.
Την έμπειρη γνώμη σας παρακαλώ!
Gracias
Μπαινεις ναι...αλλωστε ηδη στα ειπαν και τα παιδια πιο πανω-ρε δε σας προλαβαινω λεμεεε:pΠροσοχη στα καθεταω χτυπηματα αν πηγαινεις ποιο γρηγορα και εισαι οκ...Αυτο που ΔΕΝ θελεις να συμβει εκει πανω ειναι να σπασει ή στραβωσει ΠΟΛΥ η χυτη ζαντα...δυσκολο μεν να συμβει αλλά αν πηγαινεις αερα πατερα ...στο Παναχαϊκο...you take your risks :p


@forester
Κάποια στραβώματα, δεν "έρχονται" ποτέ!!! (ρωτήστε και το @staga1200 ).
Πολλοι θα ηθελαν να πηγαινουν χωμα οπως παει ο staga και εεε...μια ζαντουλα θα την αλλαζαν :D:happy::inlove:

Εμείς που θελουμε να έρθουμε απο κρητη θα προλάβουμε; τι ώρα θα ξεκινήσει η βόλτα ;
Μαθαινω οτι θα ειστε απο τους πρωτους εδω...κανενα προβλημα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ αφου το 3ημερο στηνεται για ολους...οχι μονο για κοντοχωριανους :friendship:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αν έρθουμε Σάββατο θα προλάβουμε ;
Sent from my iPad using Tapatalk
Σε λιγες μερες,θελω να τσεκαρω και τη διαδρομη της Κυριακης για να εχω πληρη εικονα κι οτι λεω να ειναι σιγουρο,θα ανακοινωσω το προγραμμα του 3ημερου...

Το Σαββατο θα ξεκινησει η βολτα στις 09.00...για να βγει εις περας ως τις 19.00-19.30 οπως ειναι προγραμματισμενη.Αν καποιος ξεκινωντας απο την πολη του,συνυπολογιζοντας και 45-50' απο Ριο ως το Καταφυγιο,προλαβαινει(και αντεχει)να βρισκεται στις 09.00 στην παρεα για τη βολτα...δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Αν εισαι πάνω απο 185 πάρε το αντβέ και μη φοβηθείς τα κιλά τα παραπάνω, μόλις το μάθεις λιγο θα σου φαίνεται πατίνι! Και θα κανεις και εντός και εκτός δρόμου βόλτες με μεγαλύτερη αυτονομία.
Σχετικά με το αν έρθω ή οχι...να ελπίζεις να έρθω γιατί θα εχω και κιτ επισκευής ελαστικού μαζί :p
:woot: 1,75 είμαι αλλά έχω καβαλήσει adve και με το ύψος δεν έχω πρόβλημα...στην άσφαλτο βέβαια, γιατί στο χώμα δεν ξέρω πως θα είμαι.

Εν πάση περίπτωση το αποκλείω το adve....γιατί θα φέρεις κιτ επισκευής ελαστικού!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
:woot: 1,75 είμαι αλλά έχω καβαλήσει adve και με το ύψος δεν έχω πρόβλημα...στην άσφαλτο βέβαια, γιατί στο χώμα δεν ξέρω πως θα είμαι.

Εν πάση περίπτωση το αποκλείω το adve....γιατί θα φέρεις κιτ επισκευής ελαστικού!
Κοίτα καλά τη λίστα και θα καταλάβεις ποιοι θα έρθουν με αρσενικά μηχανάκια....και ποιοι με αδιευκρινιστα:D
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom