AdvtrOFFy 2021

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Νομίζω οι προβληματισμοί για την κατάσταση με τον Covid είναι εύλογοι και ο Κώστας ο gsmaniac είναι ο πρώτος που τα σκέφτεται προφανώς.

Η προσωπική μου άποψη την οποία έχω εκφράσει στον Κώστα είναι πώς το καταφύγιο σαν ιδέα ενέχει ορισμένα θέματα για την διαμονή ΕΝΤΟΣ. Ακόμα και με τους περιορισμούς στα άτομα που μπορεί να δεχτεί θα είναι ένας σημαντικός αριθμός ατόμων σε ένα κλειστό χώρο. Εγώ προσωπικά για αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν θα μείνω στο καταφύγιο.

Αν έχω να προτείνω κάτι είναι κάποιος να επιλέξει να μείνει σε σκηνή, είτε σε κάποιο δωμάτιο στην Στενή. Αυτές είναι οι εναλλακτικές και είναι καλές.

Επίσης την μέρα πριν το troffy Θα κάνω Rapid test να είμαι σίγουρος πώς ο κόσμος που μπορεί να έρθω σε επαφή θα είναι όσοι γίνεται ασφαλής. Το ίδιο θα πρότεινα και προτείνω σε όλους, πιστεύω μέχρι τότε θα είναι και ευρέως διαθέσιμα τα Self test οπότε να μην επιβαρυνθεί κάποιος και το 20άρικο του Rapid test.

Αν έχουμε κάνει όλοι ένα Self test ή ένα rapid test τέλοσπαντων θα έχουμε εξαλείψει το 95% των πιθανοτήτων να έχει κάποιος κάτι. Επίσης ένα ποσοστό ανθρώπων αντικειμενικά θα έχουν κάνει ή έχουν κάνει και το εμβόλιο.

Στα παραπάνω προστίθεται η ατομική ευθύνη του καθενός να παραμείνουμε όσο γίνεται σε εξωτερικούς χώρους, να φροντίσουμε να περιορίσουμε την διαχυτικότητα μας και ακόμα καλύτερα να φοράμε τις μασκούλες μας και να συζητήσουμε και να γελάσουμε όσο θέλουμε.

2-3 πραγματάκια αν προσέξουμε θα είμαστε όλοι ασφαλείς και θα σεβαστούμε ο ένας τον άλλον. Στην τελική, όποιος ατομικά έχει ένα φόβο παραπάνω μπορεί να προστατευτεί, μένει στο σκηνάκι του, κρατάει αποστάσεις, φοράει μάσκα κλπ.

Μεγάλα παιδιά είμαστε, νομίζω υπεύθυνα παιδιά και μπορούμε να απολαύσουμε ένα troffy που το έχουμε τόσο ανάγκη με απόλυτη ασφάλεια. Στο χέρι μας είναι.
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
θα συμφώνηση με τον Βαγγέλη και εγώ , και ακόμη καλύτερα για να γλυτώσουμε το 20αρικο Δευτέρα 10/5 συμπληρώνουμε τη φόρμα εδώ https://testing.gov.gr/#/
και κάνουμε τεστ τσάμπα. Θέλει 3-4 μέρες να μας έρθει η ειδοποίηση οπότε μέχρι Παρασκευή θα είμαστε οκ
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Νομίζω οι προβληματισμοί για την κατάσταση με τον Covid είναι εύλογοι και ο Κώστας ο gsmaniac είναι ο πρώτος που τα σκέφτεται προφανώς.

Η προσωπική μου άποψη την οποία έχω εκφράσει στον Κώστα είναι πώς το καταφύγιο σαν ιδέα ενέχει ορισμένα θέματα για την διαμονή ΕΝΤΟΣ. Ακόμα και με τους περιορισμούς στα άτομα που μπορεί να δεχτεί θα είναι ένας σημαντικός αριθμός ατόμων σε ένα κλειστό χώρο. Εγώ προσωπικά για αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν θα μείνω στο καταφύγιο.

Αν έχω να προτείνω κάτι είναι κάποιος να επιλέξει να μείνει σε σκηνή, είτε σε κάποιο δωμάτιο στην Στενή. Αυτές είναι οι εναλλακτικές και είναι καλές.

Επίσης την μέρα πριν το troffy Θα κάνω Rapid test να είμαι σίγουρος πώς ο κόσμος που μπορεί να έρθω σε επαφή θα είναι όσοι γίνεται ασφαλής. Το ίδιο θα πρότεινα και προτείνω σε όλους, πιστεύω μέχρι τότε θα είναι και ευρέως διαθέσιμα τα Self test οπότε να μην επιβαρυνθεί κάποιος και το 20άρικο του Rapid test.

Αν έχουμε κάνει όλοι ένα Self test ή ένα rapid test τέλοσπαντων θα έχουμε εξαλείψει το 95% των πιθανοτήτων να έχει κάποιος κάτι. Επίσης ένα ποσοστό ανθρώπων αντικειμενικά θα έχουν κάνει ή έχουν κάνει και το εμβόλιο.

Στα παραπάνω προστίθεται η ατομική ευθύνη του καθενός να παραμείνουμε όσο γίνεται σε εξωτερικούς χώρους, να φροντίσουμε να περιορίσουμε την διαχυτικότητα μας και ακόμα καλύτερα να φοράμε τις μασκούλες μας και να συζητήσουμε και να γελάσουμε όσο θέλουμε.

2-3 πραγματάκια αν προσέξουμε θα είμαστε όλοι ασφαλείς και θα σεβαστούμε ο ένας τον άλλον. Στην τελική, όποιος ατομικά έχει ένα φόβο παραπάνω μπορεί να προστατευτεί, μένει στο σκηνάκι του, κρατάει αποστάσεις, φοράει μάσκα κλπ.

Μεγάλα παιδιά είμαστε, νομίζω υπεύθυνα παιδιά και μπορούμε να απολαύσουμε ένα troffy που το έχουμε τόσο ανάγκη με απόλυτη ασφάλεια. Στο χέρι μας είναι.
Έτσι.
Ο καθένας για να διατηρήσει ένα (τουλάχιστον) αποδεκτό επίπεδο στην καθημερινότητα του, τοποθετεί το ρίσκο που είναι διατεθειμένος να πάρει σε διαφορετικό επίπεδο, αλλά όπως στα περισσότερα πράγματα στην ζωή, έτσι κι εδώ η αλήθεια και η ισορροπία είναι κάπου στην μέση.
Κι εγώ μεσ' την καλή χαρά για την βόλτα και χωρίς να το σκεφτώ, δηλωσα καταφυγιο μέχρι που χθες ένα ποστ από τον konkost με έβαλε στην (επιεικώς λογική) σκέψη να μην κοιμηθώ στον ίδιο χώρο με άλλους 30-40 ανθρώπους, και να πάω σε σκηνή.
Τόσο καιρό περιμέναμε να μας αμολήσουνε, οποίοι δεν θέλουν την σκηνή, πληρώστε μια διανυκτέρευση σε ένα κοντινό ξενοδοχείο.
Μετά από τέτοιο κλείδωμα αξίζετε τουλάχιστον μια διανυκτέρευση.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κύριοι, επειδή το θέμα με τα ράπιντ έχει καταντήσει πολιτικό ανέκδοτο και έχουν γραφτεί άπειρα σχετικά με αυτό, να θυμίσω ότι δεν δίνει επαρκώς ασφαλή αποτελέσματα και βγαίνει θετικό τουλάχιστον δύο ημέρες αφότου ο δοκιμαζόμενος με αυτό έχει προσβληθεί με τον ιό. Πρακτικά δεν παρέχει καμία ασφάλεια για τον σκοπό που το συζητάτε. Είναι μιά νομότυπη δικαιολογία το αποτέλεσμα αφού και το επίσημο κράτος έτσι το χρησιμοποιεί, αλλά για κάποιον που πραγματικά έχει ανησυχία ή λόγο να μην πρέπει να προσβληθεί δεν θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Το θέμα με το καταφύγιο υπάρχει, έχει ένα ρίσκο, γιαυτό πρότεινα πιο πάνω να κάνουμε τεστ 2 με 3 μέρες πριν (μοριακό) γιατί κάποιος μπορεί να είναι ασυμπτωματικος και να κολλήσουμε όλοι, η σκηνή είναι μάλλον η καλύτερη λύση. Η ιδέα για το τεστ δεν ήταν δική μου αλλά της κοπέλας μου που είναι γιατρός στο λαϊκό και τα ζει από μέσα, δυστυχώς θέλει προσοχή ότι και να λεμε
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Κύριοι, επειδή το θέμα με τα ράπιντ έχει καταντήσει πολιτικό ανέκδοτο και έχουν γραφτεί άπειρα σχετικά με αυτό, να θυμίσω ότι δεν δίνει επαρκώς ασφαλή αποτελέσματα και βγαίνει θετικό τουλάχιστον δύο ημέρες αφότου ο δοκιμαζόμενος με αυτό έχει προσβληθεί με τον ιό. Πρακτικά δεν παρέχει καμία ασφάλεια για τον σκοπό που το συζητάτε. Είναι μιά νομότυπη δικαιολογία το αποτέλεσμα αφού και το επίσημο κράτος έτσι το χρησιμοποιεί, αλλά για κάποιον που πραγματικά έχει ανησυχία ή λόγο να μην πρέπει να προσβληθεί δεν θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη.
Σαν εργαλείο καλώς ή κακώς αυτό υπάρχει, μοριακό τέστ είναι και δύσκολο και δαπανηρό να κανει κάποιος χωρίς συμπτώματα. Δεν σε εξασφαλίζει 100% είναι γνωστό το rapid test, γι αυτό ο κόσμος φοράει και μάσκα και γι αυτό και όλα τα υπόλοιπα μέτρα ασφαλείας.

Αν καποιος ψάχνει 100% προστασία σε οποιαδήποτε δραστηριότητα αυτή την εποχή νομίζω δεν υπάρχει πουθενά.

Το troffy ομως έχει διττό χαρακτήρα. Οδηγικό και κοινωνικό. Ο κοινωνικός χαρακτήρας εκ των πραγμάτων θα είναι περιορισμένος ο οδηγικός όμως θα υπάρχει εκεί 100%. Καποιος λοιπόν που έχει ενδοιασμούς, φέρνει τη σκηνούλα του, κοιμάται εκεί, φοράει μια διπλή μασκούλα, κρατάει αποστάσεις και έχει λιγότερο κίνδυνο απο όταν πάει στη δουλειά του ή στο σουπερ μάρκετ.

Ή όποιος θέλει έρχεται και αυθημερόν απο Αθήνα, ούτε καν διανυκτέρευση, ούτε τίποτα.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Να κάνω εγώ μια διαφορετική ερώτηση. Αν ερχόμουν μια μονοήμερη ασφάλτινη το Σάββατο, υπάρχει κάποιο σημείο που θα κάνετε ανασυγκρότηση ώστε να σας πετύχαινα για μια καλημέρα; Δεν έχω περάσει από Στενή ποτέ και βλέπω ότι μάλλον θα έβγαινε μια ωραία ημερήσια στην περιοχή. Αν μπορεί να συνδυαστεί ώστε να ανταλλάξουμε και δυο κουβέντες έστω και στο πόδι θα ήταν ωραία.

Το σενάριο του ασφάλτινου κλιμακίου όπως στο Καρπενήσι δεν παίζει από μέρος μου γιατί σκέφτομαι σοβαρά για μια δυνατή βόλτα σε Τζουμέρκα - Πίνδο στις 28/5 οπότε πρέπει να κρατήσω κουπόνια. Πήρε και κάτι βαριά τσόκαρα η γυναίκα και πονάνε :hungover::laugh:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να κάνω εγώ μια διαφορετική ερώτηση. Αν ερχόμουν μια μονοήμερη ασφάλτινη το Σάββατο, υπάρχει κάποιο σημείο που θα κάνετε ανασυγκρότηση ώστε να σας πετύχαινα για μια καλημέρα; Δεν έχω περάσει από Στενή ποτέ και βλέπω ότι μάλλον θα έβγαινε μια ωραία ημερήσια στην περιοχή. Αν μπορεί να συνδυαστεί ώστε να ανταλλάξουμε και δυο κουβέντες έστω και στο πόδι θα ήταν ωραία.

Το σενάριο του ασφάλτινου κλιμακίου όπως στο Καρπενήσι δεν παίζει από μέρος μου γιατί σκέφτομαι σοβαρά για μια δυνατή βόλτα σε Τζουμέρκα - Πίνδο στις 28/5 οπότε πρέπει να κρατήσω κουπόνια. Πήρε και κάτι βαριά τσόκαρα η γυναίκα και πονάνε :hungover::laugh:
Τα γκρουπ είναι πολλά και σταματάνε όπου βολεύει.
Αλλά από τους λουκουμαδες... Κάτι μου λέει ότι θα περάσουν όλοι
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Να κάνω εγώ μια διαφορετική ερώτηση. Αν ερχόμουν μια μονοήμερη ασφάλτινη το Σάββατο, υπάρχει κάποιο σημείο που θα κάνετε ανασυγκρότηση ώστε να σας πετύχαινα για μια καλημέρα; Δεν έχω περάσει από Στενή ποτέ και βλέπω ότι μάλλον θα έβγαινε μια ωραία ημερήσια στην περιοχή. Αν μπορεί να συνδυαστεί ώστε να ανταλλάξουμε και δυο κουβέντες έστω και στο πόδι θα ήταν ωραία.

Το σενάριο του ασφάλτινου κλιμακίου όπως στο Καρπενήσι δεν παίζει από μέρος μου γιατί σκέφτομαι σοβαρά για μια δυνατή βόλτα σε Τζουμέρκα - Πίνδο στις 28/5 οπότε πρέπει να κρατήσω κουπόνια. Πήρε και κάτι βαριά τσόκαρα η γυναίκα και πονάνε :hungover::laugh:
τζουμεκα πινδο ε... :thinking:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Να κάνω εγώ μια διαφορετική ερώτηση. Αν ερχόμουν μια μονοήμερη ασφάλτινη το Σάββατο, υπάρχει κάποιο σημείο που θα κάνετε ανασυγκρότηση ώστε να σας πετύχαινα για μια καλημέρα; Δεν έχω περάσει από Στενή ποτέ και βλέπω ότι μάλλον θα έβγαινε μια ωραία ημερήσια στην περιοχή. Αν μπορεί να συνδυαστεί ώστε να ανταλλάξουμε και δυο κουβέντες έστω και στο πόδι θα ήταν ωραία.

Το σενάριο του ασφάλτινου κλιμακίου όπως στο Καρπενήσι δεν παίζει από μέρος μου γιατί σκέφτομαι σοβαρά για μια δυνατή βόλτα σε Τζουμέρκα - Πίνδο στις 28/5 οπότε πρέπει να κρατήσω κουπόνια. Πήρε και κάτι βαριά τσόκαρα η γυναίκα και πονάνε :hungover::laugh:
Σάββατο είναι γεμάτη μέρα. Το ουσιαστικό σημείο που θα γίνει ανασυγκροτηση είναι οι λουκουμάδες στο Προκοπι (Αλεξίου) όπου οι ομάδες υπολογίζω να αρχίζουν να φτάνουν κάπου 12.30-1.00 οι πιο γληγοροι και με οριζοντα το επόμενο 2ωρο. Εναλλακτικά Κυριακή θα είναι πιο χαλαρή μέρα χιλιομετρικα.
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Να κάνω εγώ μια διαφορετική ερώτηση. Αν ερχόμουν μια μονοήμερη ασφάλτινη το Σάββατο, υπάρχει κάποιο σημείο που θα κάνετε ανασυγκρότηση ώστε να σας πετύχαινα για μια καλημέρα; Δεν έχω περάσει από Στενή ποτέ και βλέπω ότι μάλλον θα έβγαινε μια ωραία ημερήσια στην περιοχή. Αν μπορεί να συνδυαστεί ώστε να ανταλλάξουμε και δυο κουβέντες έστω και στο πόδι θα ήταν ωραία.

Το σενάριο του ασφάλτινου κλιμακίου όπως στο Καρπενήσι δεν παίζει από μέρος μου γιατί σκέφτομαι σοβαρά για μια δυνατή βόλτα σε Τζουμέρκα - Πίνδο στις 28/5 οπότε πρέπει να κρατήσω κουπόνια. Πήρε και κάτι βαριά τσόκαρα η γυναίκα και πονάνε :hungover::laugh:
Αυτό σκεφτόμΑνε και εγώ αλλά υπολογίζω ότι το Σάββατο θα έχει αρκετά σφιχτό πρόγραμμα....
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Σάββατο είναι γεμάτη μέρα. Το ουσιαστικό σημείο που θα γίνει ανασυγκροτηση είναι οι λουκουμάδες στο Προκοπι (Αλεξίου) όπου οι ομάδες υπολογίζω να αρχίζουν να φτάνουν κάπου 12.30-1.00 οι πιο γληγοροι και με οριζοντα το επόμενο 2ωρο. Εναλλακτικά Κυριακή θα είναι πιο χαλαρή μέρα χιλιομετρικα.
Μιας και θα είναι το πρώτο Σαββατοκύριακο της Απελευθέρωσης λέω να αποφύγω την Κυριακή...




Ίσως να έχει λίγο κινησούλα :eek::roflmao::roflmao::roflmao:

 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Σάββατο είναι γεμάτη μέρα. Το ουσιαστικό σημείο που θα γίνει ανασυγκροτηση είναι οι λουκουμάδες στο Προκοπι (Αλεξίου) όπου οι ομάδες υπολογίζω να αρχίζουν να φτάνουν κάπου 12.30-1.00 οι πιο γληγοροι και με οριζοντα το επόμενο 2ωρο. Εναλλακτικά Κυριακή θα είναι πιο χαλαρή μέρα χιλιομετρικα.
Την Κυριακή θα πάμε φορτωμενοι τη βόλτα φαντάζομαι, σωστά; Όχι ότι αλλάζει κάτι.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Την Κυριακή θα πάμε φορτωμενοι τη βόλτα φαντάζομαι, σωστά; Όχι ότι αλλάζει κάτι.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Όχι... Και την Κυριακή θα τερματίσει στενή η κυκλική διαδρομη
Θα είμαστε άδειοι από πράγματα στη βόλτα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το πρώτο σάββατο της απελευθέρωσης η μισή Αθήνα πιστευω θα προσπαθήσει να κάνει σαβ/κο

ΚΑΛΑ θα πάει αυτό!



Αν κάποιος σκέφτεται να έρθει troffy με τρέιλερ θα του ελεγα να το ξανασκεφτεί!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Την Κυριακή θα πάμε φορτωμενοι τη βόλτα φαντάζομαι, σωστά; Όχι ότι αλλάζει κάτι.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Ο σχεδιασμός της διαδρομής είναι πάλι κυκλικός για κυριακή με επιστροφή Στενή. Αν κάποιος έχει ξενοικιάσει δωμάτιο, ή θέλει να είναι έτοιμος φορτωμένος να φύγει εννοείται πώς θα μπορεί να τη κάνει και φορτωμένος. Οι υπόλοιποι λογικά θα μαζέψουν μετά τα πράγματα τους.

Η φιλοσοφία και σε αυτό το troffy είναι ένα μέρος -βάση- που χρησιμοποιείται και απο εκεί 2 μέρες εξορμήσεις χωρίς το άγχος και το βάρος να κουβαλάς πράγματα και να χαλάς και την οδηγική σου ευχαρίστηση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ο σχεδιασμός της διαδρομής είναι πάλι κυκλικός για κυριακή με επιστροφή Στενή. Αν κάποιος έχει ξενοικιάσει δωμάτιο, ή θέλει να είναι έτοιμος φορτωμένος να φύγει εννοείται πώς θα μπορεί να τη κάνει και φορτωμένος. Οι υπόλοιποι λογικά θα μαζέψουν μετά τα πράγματα τους.

Η φιλοσοφία και σε αυτό το troffy είναι ένα μέρος -βάση- που χρησιμοποιείται και απο εκεί 2 μέρες εξορμήσεις χωρίς το άγχος και το βάρος να κουβαλάς πράγματα και να χαλάς και την οδηγική σου ευχαρίστηση.
Και αν αδειάσει το δωμάτιο, μπορεί να αφήσει τα πράγματα στο καταφυγιο
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom