BMW R1200GS MY05-06-07

creep

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
V-Strom 650 '07 (Sold)
BMW R1200GS
Καλησπέρα παιδιά. Όπως είπα και στο thread συστηθήκατε, ψάχνω για 1200GS και βάσει των χρημάτων που διαθέτω, κυμαίνομαι σε μοντέλα απο 2005 έως 2007.

Καταρχήν απο το 2004 έως 2009 έβγαινε ένα μοντέλο άρα δεν πέφτω πάνω σε αλλαγή μοντέλου σωστά ?

Όσων αφορά τα προβλήματα που έβγαλε (ή δεν έβγαλε) , σε ποια χρονολογία θα ήταν πιο safe να κινηθώ ?
Υπήρχαν κάποια θεματάκια πχ που ειχε το 2005 και το διόρθωσαν το 2006 ή το 2007 ή δεν έχει σημασία ?

Ευχαριστώ πολύ και ευελπιστώ στη βοήθεια σας.

PS Αν έχω κάνει σε λάθος κατηγορία το ποστ μου, συγνώμη.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Θα σου πρότεινα να κινηθείς από β' εξάμηνο του 2006 (στα 2007+ για ασφάλεια) κι έπειτα, δηλαδή τα GS χωρίς σερβομηχανισμό στο ABS.
Aυτη ειναι η βασικοτερη διαφορα στις χρονιες που ψαχνεις.(2004-2007).
Εξισου σημαντικο ειναι το πως εχει συντηρηθει η μοτοσυκλετα ολα αυτα τα χρονια
αλλα και οι συνηθειες παρκαρισματος που σε ορισμενες εχουν αφησει σημαδια που -αν- διορθωνονται θελουν πολυ πολυ χρημα.
 

creep

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
V-Strom 650 '07 (Sold)
BMW R1200GS
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Όποιο αποφασίσω να δω, θα το δω σε αντιπροσωπεία BMW. Δεν έχω κάποιον γνωστό να απευθυνθώ, (εκτός κι αν έχετε να μου προτείνετε εσείς κάποιον) αν και προς το παρόν 1 μηχανάκι έχω βρει Θεσσαλονίκη, τα άλλα είναι εκτός.

@paschalis Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με τα σημάδια ? Με άγχωσες λίγο με το -αν-, γι αυτό.


PS : Ρε παιδιά, πόσα άλογα έχει το R1200GS του 06-07? Έχω δει στο καρ απο 98 άλογα έως 115.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Όποιο αποφασίσω να δω, θα το δω σε αντιπροσωπεία BMW. Δεν έχω κάποιον γνωστό να απευθυνθώ, (εκτός κι αν έχετε να μου προτείνετε εσείς κάποιον) αν και προς το παρόν 1 μηχανάκι έχω βρει Θεσσαλονίκη, τα άλλα είναι εκτός.

@paschalis Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με τα σημάδια ? Με άγχωσες λίγο με το -αν-, γι αυτό.


PS : Ρε παιδιά, πόσα άλογα έχει το R1200GS του 06-07? Έχω δει στο καρ απο 98 άλογα έως 115.
Ειναι σημεια οπως η ζελατινα που κιτρινιζει το ξεθωριασμενο απο τον ηλιο φιλτροκουτι.
Τα οργανα που αν εχουν φαει μπολικο ηλιο μπορει ακομα και να μην λειτουργουν σωστα ή να μην λειτουργει ο αυτοματος με αισθητηρα φωτισμος τους.
Επισης οι σκουριες στους λαιμους και στις βιδες που βρισκονται χαμηλα ειναι σημαδι ψιλοεγκαταλειψης
με οτι αυτη μπορει να κρυβει και στα πιο εσωτερικα σημεια της μοτοσυκλετας.
Κανε σε καθε περιπτωση μια λιστα με το τι χρειαζεται η μοτο βασει αυτων που θα πει ο μηχανικος
κοστολογησε την και μετα αποφασισε αν ειναι ακομα ''στα λεφτα σου'' οπως λες.
Να εχεις παντα κατα νου οτι ειναι μοτοσυκλετα με πολυ ακριβα ανταλλακτικα.
Τα αλογα ειναι 98 μεχρι και το 2007 κι ασε τις αγγελιες να τραγουδανε.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Κατι βασικο μας διεφυγε,η μηχανη θα πρεπει να εχει κανει ολες τις ανακλησεις
σε αντλια βενζινης και μουαγιε πισω τροχου προσφατα αλλα και τις αλλες που συνοδευαν τα πρωτα μοντελα.
 

R2D2

Μέλος
Περιοχή
Δράμα
Όνομα
Manolios
Μοτό
R 1200 GS '08
φιλε ψάχνεις οπωσδήποτε μοντέλα χωρις σερβομηχανισμο, οπως πολυ σωστα επισημαναν ολοι, επίσης περα τον ανακλήσεων να μην εχει σκισμένες φουσκες (ελαστικα μερη) στο διαφορικο μιας και μπορει να εχει επηρεαστεί ο άξονας, και παρα πολύ βασικο επισης να ακους και να "νιωθεις" οτι το σαζμαν αλλα και ο συμπλέκτης είναι σε καλή κατασταση μιας και ειναι μεγαλο εξοδο η επισκευη τους. ειδικα για τον συμπλεκτη, μπορεις σχετικα ευκολα να αντιληφθεις αν πατιναρει, ή αν δουλεύει σωστα.
 

creep

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
V-Strom 650 '07 (Sold)
BMW R1200GS
@paschalis Κατάλαβα, ήσουν κατατοπιστικότατος. Θα προσπαθήσω να διακρίνω ότι μπορώ στην πρώτη επαφή που θα έχω με τη μηχανή και μετά αντιπροσωπεία BMW για πλήρη έλεγχο.

@R2D2 Ναι, κοιτούσα ένα μοντέλο του 05 αλλά πλέον απο Β' Εξάμηνο του 06.

Μπορώ να βρω κάπου ποια είναι η λίστα με όλες τις ανακλήσεις για μοντέλα 06-07-08 ?

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
 

R2D2

Μέλος
Περιοχή
Δράμα
Όνομα
Manolios
Μοτό
R 1200 GS '08
@paschalis Κατάλαβα, ήσουν κατατοπιστικότατος. Θα προσπαθήσω να διακρίνω ότι μπορώ στην πρώτη επαφή που θα έχω με τη μηχανή και μετά αντιπροσωπεία BMW για πλήρη έλεγχο.

@R2D2 Ναι, κοιτούσα ένα μοντέλο του 05 αλλά πλέον απο Β' Εξάμηνο του 06.

Μπορώ να βρω κάπου ποια είναι η λίστα με όλες τις ανακλήσεις για μοντέλα 06-07-08 ?

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
δε νομιζω οτι χρειαζεσαι λιστα. το service book γραφει αν εχουν γινει, και εφοσον θα πας για ελεγχο σε αντιπροσωπεια, με τον αριθμο πλαισιου θα σου πουν αν και ποιες ανακλησεις εχουν γινει
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
@paschalis Κατάλαβα, ήσουν κατατοπιστικότατος. Θα προσπαθήσω να διακρίνω ότι μπορώ στην πρώτη επαφή που θα έχω με τη μηχανή και μετά αντιπροσωπεία BMW για πλήρη έλεγχο.

@R2D2 Ναι, κοιτούσα ένα μοντέλο του 05 αλλά πλέον απο Β' Εξάμηνο του 06.

Μπορώ να βρω κάπου ποια είναι η λίστα με όλες τις ανακλήσεις για μοντέλα 06-07-08 ?

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Χρήστο προσπαθησε στον πρώτο έλεγχο να έχεις μαζί σου κάποιον έμπειρο κάτοχο gs.....που να γνωρίζει τα βασικά.
Φυσικά έλεγχο σε αντιπροσωπεια.....και μοντέλο μετά το 07, οπως σωστά σου είπαν παραπάνω.!
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
@MOYTPO για σένα μιλάει ο @gsmaniac , δε φταίω εγώ!!! χαχα!
:p :p :p

Το πας στον Τρικαλιωτη και σου λεει μεχρι και ποσες βιδες λειπουν προκειμενου να σε τσιμπησει πελατη.

;)

Sent from my H60-L02 using Tapatalk
 

creep

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
V-Strom 650 '07 (Sold)
BMW R1200GS
:p :p :p

Το πας στον Τρικαλιωτη και σου λεει μεχρι και ποσες βιδες λειπουν προκειμενου να σε τσιμπησει πελατη.

;)

Sent from my H60-L02 using Tapatalk
Ωραία διπλωματική απάντηση "μη τυχον και με παρεις να ερθω , δεν το κουνάω ρούπι" ε? χαχα!

Ας μου πει πόσες βίδες λείπουν και βλέπουμε!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ωραία διπλωματική απάντηση "μη τυχον και με παρεις να ερθω , δεν το κουνάω ρούπι" ε? χαχα!

Ας μου πει πόσες βίδες λείπουν και βλέπουμε!!!
Την ερχομενη εβδομαδα Τριτη εως κ Πεμπτη απογευματα σφυρα να το δουμε μαζι ή στειλε κ νωριτερα λινκ απο την αγγελια.
Αν και με οσα γραφτηκαν εισαι και ο ιδιος ετοιμος να διαλεξεις σωστα!

adv phone
 

creep

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
V-Strom 650 '07 (Sold)
BMW R1200GS
@paschalis Ευχαριστώ πολύ :)

Ευελπιστώ να διώξω στο Strom ώστε να κινηθώ γρήγορα αν παρουσιαστεί κάποια ευκαιρία ή κάποιο περιποιημένο μηχανάκι.
 

creep

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
V-Strom 650 '07 (Sold)
BMW R1200GS
Καλησπέρα παιδιά.
Καλώς εχόντων των πραγμάτων το Vstrom θα φύγει αύριο. Υπάρχει περίπτωση κάποιος φίλος απο την Αθήνα να με βοηθήσει με ένα GS που έχω βρει ?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλησπέρα παιδιά.
Καλώς εχόντων των πραγμάτων το Vstrom θα φύγει αύριο. Υπάρχει περίπτωση κάποιος φίλος απο την Αθήνα να με βοηθήσει με ένα GS που έχω βρει ?
Για πες......που ειναι;
 

creep

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
V-Strom 650 '07 (Sold)
BMW R1200GS
Για πες......που ειναι;
ΒΟΥΛΑ ΑΤΤΙΚΗΣ 16673 γράφει στην αγγελία. Δε ξέρω αν επιτρέπεται να ποστάρω την αγγελία.
Δε ξέρω αν είναι εφικτό να πάει κάποιος να την δει, απλά μου είναι δύσκολο να κατέβω Αθήνα για να δω ένα μηχανάκι το οποίο δε το γνωρίζω, γι αυτό και ζητάω βοήθεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ΒΟΥΛΑ ΑΤΤΙΚΗΣ 16673 γράφει στην αγγελία. Δε ξέρω αν επιτρέπεται να ποστάρω την αγγελία.
Αυτο που μπορω εγω να σε βοηθησω, ειναι να την παμε σε συνεργειο να την δουμε
Μινωος 24 στον Νεο κοσμο....στο Boxergarage, στον γνωστο πετσακια
Αν θελεις δωσε το τηλεφωνο μου, να μιλησουμε
 
Top Bottom