DAKAR 2024

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Κουβέντα να γίνεται, αλλά έτσι είναι και οι κουβέντες.

Δεν έχει ανάγκη ο Βασίλης να τον δείξουν τα μέσα μαζικής ...ενημέρωσης
Αυτοί που ασχολούνται είναι πολλοί που συνεχώς αυξάνονται με δυναμική μεγάλη και φτάνουν
Αυτούς χρειάζεται να τον σπρώξουν για ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες
Πχ
Όταν γυρίσει με το καλό να γίνει πρόταση από τον χώρο να μας μιλήσει και σε δεύτερο χρόνο να μας κάνει μαθήματα
Σίγουρα δεν είναι καλύτερος από τόσους άλλους που ασχολουνται με τον χώρο αλλά είναι διαφορετικός !!
Και οι διαφορετικές προσεγγίσεις κάνουν καλό σε έναν καλό μαθητή
Με όλο το θάρρος και γνωρίζοντας και προσωπικά τον Βασίλη.
Αλλάζω λίγο την πρόταση σε ''Δεν έχει ανάγκη ο τάδε να τον δείξουν τα μέσα μαζικής ...ενημέρωσης'' .
Προφανώς με την ευρεία έννοια της έκφρασης, κανείς δεν έχει ανάγκη επι τούτου να τον δείξουν τα μέσα ενημέρωσης, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και η εφημερίδα της πόλης. Αυτό που εννοεί πιστεύω η παρέα όταν παραπονιέται, είναι ότι αποφασίζουν κάποια μέσα να δείξουν κάτι, με το ΑΝ τους αποφέρει κέρδος. Άρα κάποιοι ''καταπίνουν'' τον Βασίλη, τον Γιαννακούλη, τον Ορφανό, τον Χούντρα κλπ. Γιατί πιο πολύ κλικ κάνει το ''Πήγε στο πάρκινγκ να δει την μοτοσυκλέτα του και αυτό που είδε ήταν τρομακτικό...'' . Την ενασχόληση την ορίζει πλέον η μόδα (εν έτη 2024). Όχι το πραγματικό ενδιαφέρον (βλ. πυραλοκίνητο όχημα Πανόπουλου και σχόλια απο κάτω) και δεν το ορίζει η εξέλιξη (βλ Κορρές) ή η επιτυχία (Μπούδρος, Ορφανός, Λουκάς, Χούντρας κλπ). Τα μέσα πλέον είναι απαραίτητα για να αναπτυχθεί κάτι (είτε προσωπικά - πχ. το παράδειγμα που είπε ο Βασίλης ''να κυνηγάτε τα όνειρά σας'', είτε εταιρικά πχ. Ο Κος Κορρές με το όχημα που είναι πλέον στην Αμερική και προσπαθεί να το βγάλει εκεί μετά απο ποοοοοσα χρόνια...). Αυτό που θα έπρεπε να μάθουμε απο τον κάθε Βασίλη, είναι ακριβώς αυτό που είπε. Όχι τις οδηγικές ικανότητες, όχι το ''look'', όχι το ''τάδε'' , αλλά το ''βάλε έναν στόχο και πέτυχέ τον''. (βλ και Nicola Dutto που αν και παραπληγικός, τερμάτισε το Eco Race διασχίζοντας την Μαυριτανία που δεν την βγάζεις με τέσσερα χέρια...). Ας εστιάσουμε εκεί.
Και ας μην ξεχνάμε να διαβάζουμε ιστορία αν μας ενδιαφέρει το αντικείμενο και δεν είμαστε της μοδΩς. Θα ήταν καλό κάποιος απο τον τύπο να κάνει κάνα Ιστορικό για το Dakar, αλλά δεν πουλάει και ποτέ η Ρωσία πλέον (η Nifontova έχει τερματίσει Original By Motul, η μοναδική γυναίκα και η μοναδική Ρωσίδα πχ). Έχει Ιστορίες και έχει αναβάτες (αν κάποιος πάει Σενεγάλη ποτέ, ο Μεονι είναι εκεί για ΟΛΟΥΣ τους ντόπιους ότι για εμάς ξέρω γω ήταν ο Σαργκάνης (λέω τώρα για να καταλαβουμε το επιπεδό μας...). Και μπράβο στον γιό του που συνεχίζει την παράδοση του πατέρα του, και πέντε ανοιχτά δάχτυλα για την ανύπαρκτη προβολή που πήρε γενικά. Μόνο έτσι θα αναρωτηθούμε γιατί ο ''τύπος'' επιλέγει να δείξει κάτι και κάτι άλλο όχι. Αυτό είναι το πιο σημαντικό σήμερα.


Πολύ χάρηκα για τον Βασίλη... Έχει πείσμα και τσαγανό. ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΙΛΑΡΕ !!!

Πολύ λυπάμαι για τον βούρκο που κυλάμε μέρα με την μέρα... Νομίζω κανένα τσοντοκάναλο δεν έκανε αναφορά
στον Έλληνα που συμμετέχει στον δυσκολότερο μηχανοκίνητο αγώνα του κόσμου, πηγαίνοντας την σημαία μας
στην Σαουδική Αραβία. 15 μέρες τώρα σιγή. Ίσως 10 δευτερόλεπτα από το βάθρο να τα δούμε κάπου.
Αν όμως είχε παραβατική συμπεριφορά, θα έπαιζε νυχθημερόν....
Marketing. $$$$. Αλλιώς nada. Είναι κάπως, αλλά μην νομίζουμε ότι θα αλλάξει όσο εμείς βλέπουμε το ίδιο κανάλι, διαβάζουμε το ίδιο περιοδικό ή κάνουμε Like στο ίδιο χάλι. Ότι δεν μας αρέσει μπαν. Εχω βαρεθεί πχ. να βλέπω σχόλια απο κάτω στον Σανόπουλο που έχει κάνει τον λαϊκισμό επάγγελμα και τον πιστεύει ο μέσος Έλληνας και απο κάτω το like πάει σύννεφο. Αν ζητήσει χρήματα θα του τα δώσουν και υπάρχουν περιπτώσεις έξω που έχουν μαζέψει εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ για να τρέξουν. Αγαπητέ η κοινωνία έχει γίνει βούρκος γενικά, όχι μόνο ο χώρος μας. Ας κοιτάξουμε λοιπόν να δούμε ατομικά τι κάνουμε, γιατί μεγαλώνοντας ξέρεις κοιτάς το ρολόϊ σου και λες ''δεν υπάρχει και πολύς χρόνος να ξοδέψω για βλακείες πλέον''.

Ναι φυσικά μπορείς να είσαι και να κάνεις ότι θέλεις εδώ μέσα ή άλλου
Αν όμως θες να δεις αγώνες τότε θα πρέπει να υπολογίσεις ότι

Αγώνες = διαφήμιση = πωλήσεις
Αν η διαφήμιση τώρα δεν έχει ορατότητα δε είναι αποτελεσματική
Έκανε δηλαδή ο Μπίλαρος μέσα σ όλα λαϊβάκια και έδειχνε και το φίλτρο DNA
λες και δεν του φτάνανε όλα τ άλλα.

Τέσπα

Ας μείνουμε στο ότι η προσπάθεια του ήταν2 φορές πιο δύσκολη αφού μένει... Ελλάδα
Στην Ιταλία φυσικά το κόλπο είναι πολύ πιο απλό
Εδώ είναι τα πάντα όχι 2, αλλά πέντε (με Π κεφαλαίο, όπως η ... εχμ... Λούτσα...) φορές πιο δύσκολα. Γιατί η προβολή δεν θα μεταφερθεί άμεσα σε πωλήσεις.
Μπράβο στον Βασίλη αξίζει γιατί πήγε, παρότι είχε ήδη κάποια προβλήματα στο γόνατο, έτρεξε, δεν τα παράτησε ότι κι αν έκατσε εκεί και τελικά βγήκε νικητής ακόμα και αν δεν τερμάτιζε, πάλι νικητής θα ήταν. Στο σχολείο μας έμαθαν ότι αν δεν τερματίσεις είσαι χαμένος (δυστυχώς).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eliaskat

Μέλος
Όνομα
Elias
Μοτό
GS 1250ADV
Θα ρίξω μια πρόταση/ιδέα πάνω σε αυτό που είπε ο Phoenix
Παλιότερα σε έναν άλλο διαδικτυακό χώρο διοργανώναμε με κάποιους φίλους, μερικοί είναι και εδώ, βραδιές όπου συγκεντρωνόμασταν σε ένα μαγαζί και κάποιοι σύντροχοι παρουσίαζαν τα ταξίδια τους ή κάποιο άλλο ενδιαφέρον θέμα. Εκεί πίνοντας μπύρα και απολαμβάνοντας ωραία παρέα ταξιδεύαμε και εμείς μαζί τους.

Θα μπορούσαμε, πέρα από το μάθημα λοιπόν, να ζητήσουμε απ' τον Βασίλη να μας κάνει μια παρουσίαση της όλης εμπειρία του στο Ντακάρ. Καλά τα βιντεάκια, αλλά οι ιστορίες που θα έχει να διηγηθεί από εκεί θα γεμίζουν 10 παρουσιάσεις. Φυσικά με κάποιο αντίτιμο και αφού περάσει λίγος χρόνος να μπει πάλι σε σειρά ο άνθρωπος.
Αν σας φαίνεται ενδιαφέρον θα μπορούσε να κάνει μια επικοινωνία το moderetion team με το Enduro Greece που είναι η εταιρεία του Βασίλη.
θα συμφωνήσω με την ιδεα, αλλά τα χρήματα να γίνουν δωρεά σε κάποιο ίδρυμα
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Θα ρίξω μια πρόταση/ιδέα πάνω σε αυτό που είπε ο Phoenix
Παλιότερα σε έναν άλλο διαδικτυακό χώρο διοργανώναμε με κάποιους φίλους, μερικοί είναι και εδώ, βραδιές όπου συγκεντρωνόμασταν σε ένα μαγαζί και κάποιοι σύντροχοι παρουσίαζαν τα ταξίδια τους ή κάποιο άλλο ενδιαφέρον θέμα. Εκεί πίνοντας μπύρα και απολαμβάνοντας ωραία παρέα ταξιδεύαμε και εμείς μαζί τους.
Εγώ είχα κανονίσει την αίθουσα την 1η φορά και με βρίσανε όσοι μπορούσαν να με βρίσουν :yew:
Ο ένας γιατί καπηλεύομαι το σήμα του φλόρουμ
ο άλλος γιατί έμπλεξα τη λέσχη με τους βλαμμένους που λένε ότι καπηλεύομαι το σήμα του φλόρουμ
και ο παράλλος για την παρουσίαση που έκανα και το τεράστιο εγώ μου!
:ha
Ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία
:inlove:


Αν οργανώσετε κάτι όμως και μπορώ θα έρθω
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εγώ είχα κανονίσει την αίθουσα την 1η φορά και με βρίσανε όσοι μπορούσαν να με βρίσουν :yew:
Ο ένας γιατί καπηλεύομαι το σήμα του φλόρουμ
ο άλλος γιατί έμπλεξα τη λέσχη με τους βλαμμένους που λένε ότι καπηλεύομαι το σήμα του φλόρουμ
και ο παράλλος για την παρουσίαση που έκανα και το τεράστιο εγώ μου!
:ha
Ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία
:inlove:


Αν οργανώσετε κάτι όμως και μπορώ θα έρθω
Τα θυμάμαι Νίκο, το πρώτο το είχαμε κάνει στην αίθουσα των Μοτο-Γκουτσέων με δική σου παρέμβαση, το δεύτερο σε ένα μεζεδοπωλείο στο Θησείο και στην οργάνωση είχαν βοηθήσει ο Juohmaru! και ο Mariner . Μεταξύ άλλων ο onroad είχε παρουσιάσει εκεί το ταξίδι που είχαν κάνει στην Γεωργία και παραλίγο να καταλήξουν σε τίποτα γκουλαγκ στην Σιβηρία :laugh::roflmao: . Είχαμε κάνει και ζωντανή σύνδεση με κάτι παιδιά που κάνανε τον γύρο του κόσμου και εκείνο τον καιρό βρίσκονταν στο Μεξικό.

Το θέμα είναι ότι πικρόχολα σχόλια θα υπάρχουν πάντα ότι και να κάνεις, όπως λέει και ο 640 Armageddon θεωρώ τον χρόνο μου πια πολύ πολύτιμο για να ασχολούμαι με αυτά, μένω στο πόσο ωραία είχαμε περάσει εκείνες τις βραδιές και στα σχόλια του κόσμου που ήταν εκεί και συμμετείχε.

Όπως και να έχει απλά μια ιδέα έριξα, υπάρχει και η περίπτωση ο Βασίλης να παρουσιάσει κάπου την εμπειρία του και πάμε να παρακολουθήσουμε χωρίς να χρειαστεί να οργανώσουμε κάτι εμείς.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Γνωρίζει κάποιος το budget για να συμμετάσχεις σε Dakar?

ας πουμε οτι ενα μηχανάκι κάνει 25000
και το google λεει αλλα 25.000 για συμμετοχή.

για τα υπόλοιπα διαμονες μεταφορές κτλ ?

edit: αλλου λενε παραπάνω για μηχανή και λιγότερο για συμμετοχη
 
Τελευταία επεξεργασία:

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Γνωρίζει κάποιος το budget για να συμμετάσχεις σε Dakar?

ας πουμε οτι ενα μηχανάκι κάνει 25000
και το google λεει αλλα 25.000 για συμμετοχή.

για τα υπόλοιπα διαμονες μεταφορές κτλ ?

edit: αλλου λενε παραπάνω για μηχανή και λιγότερο για συμμετοχη
Το 2022 αναφέρεται σχετικά ο Βασίλης στο 15΄15''.

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ είχα κανονίσει την αίθουσα την 1η φορά και με βρίσανε όσοι μπορούσαν να με βρίσουν :yew:
Ο ένας γιατί καπηλεύομαι το σήμα του φλόρουμ
ο άλλος γιατί έμπλεξα τη λέσχη με τους βλαμμένους που λένε ότι καπηλεύομαι το σήμα του φλόρουμ
και ο παράλλος για την παρουσίαση που έκανα και το τεράστιο εγώ μου!
:ha
Ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία
:inlove:


Αν οργανώσετε κάτι όμως και μπορώ θα έρθω
Αν ήταν να περνουμε σοβαρά τα σχόλια του κάθε παπάρα, σε προσπάθειες για το σύνολο, δεν θα υπήρχε καν το advride..
Έγω έχω κλείσει πολλά χρόνια τα αυτιά μου και έχω συνδέσει όλα αυτά και όλους αυτους εκεί που δεν πιάνει μελάνι
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Γνωρίζει κάποιος το budget για να συμμετάσχεις σε Dakar?

ας πουμε οτι ενα μηχανάκι κάνει 25000
και το google λεει αλλα 25.000 για συμμετοχή.

για τα υπόλοιπα διαμονες μεταφορές κτλ ?

edit: αλλου λενε παραπάνω για μηχανή και λιγότερο για συμμετοχη
Το θέμα δεν είναι τόσο τα λεφτά (θα έτρεχαν όλοι οι πλούσιοι έτσι), όσο ότι για να μπορέσεις να πάρεις μέρος (να δεχτούν τη συμμετοχή σου) πρέπει να έχεις διακρίσεις και μετάλλια σε πολλούς άλλους αντίστοιχους αγώνες.
Δηλαδή.... ας έχεις λεφτά, αλλά να μην είσαι κάποιος.... "τυχαίος"!!!!!
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Το θέμα δεν είναι τόσο τα λεφτά (θα έτρεχαν όλοι οι πλούσιοι έτσι), όσο ότι για να μπορέσεις να πάρεις μέρος (να δεχτούν τη συμμετοχή σου) πρέπει να έχεις διακρίσεις και μετάλλια σε πολλούς άλλους αντίστοιχους αγώνες.
Δηλαδή.... ας έχεις λεφτά, αλλά να μην είσαι κάποιος.... "τυχαίος"!!!!!
ετοιμάζομαι για DAKAR , φρενο αριστερά γκάζι δεξιά, τούμπα ολοταχώς.

το budget με νοιάζει για να καταλάβω τί backround πρέπει να έχεις γι να τρέξεις, εγκυκλοπαιδικά και μόνο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
ετοιμάζομαι για DAKAR , φρενο αριστερά γκάζι δεξιά, τούμπα ολοταχώς.

το budget με νοιάζει για να καταλάβω τί backround πρέπει να έχεις γι να τρέξεις, εγκυκλοπαιδικά και μόνο.
Στην πρώτη πρόταση:
Νομίζω ότι κάνουμε την ίδια.... προετοιμασία!!!! :ha

Στη δεύτερη πρόταση:
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες "τι background πρέπει να έχεις για να τρέξεις". Εννοείς, οικονομικό ή εμπειρίας;
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πάντως, από θέμα οικονομικού background, λογικά πρέπει να έχεις.... καλό!!! :happy:
Από θέμα εμπειρίας, λογικά επίσης, πρέπει να έχεις κάτι παραπάνω από.... πάρα πάρα πολύ :cool:!!! :drt:
 

b2bstam

Μέλος
Όνομα
matis
Μοτό
???
xt600e
ετοιμάζομαι για DAKAR , φρενο αριστερά γκάζι δεξιά, τούμπα ολοταχώς.

το budget με νοιάζει για να καταλάβω τί backround πρέπει να έχεις γι να τρέξεις, εγκυκλοπαιδικά και μόνο.
το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να εχεις περασει απο αγωνεσ στο μαροκο και να σε δεχτούν. το μπατζετ νομιζω βγαινει απο 60.000 και ανεβαινεις.
περυσι ο βασιλης δεν γυρισε καν το μηχανακι πισω , το πουλησε σε αλλον
 
Τελευταία επεξεργασία:

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Ο καιρός γαρ εγγύς!

Από αύριο ο Βασίλης, η Πνοή και το κουτί τους θα πρέπει να αγωνίζονται μαζί καθημερινά και για δεκαπέντε ημέρες,
ώστε να αποδείξουν ότι τους αξίζει να βρεθούν εκεί, δηλαδή στη ράμπα του τερματισμού.
Το Βασίλη δε τον φοβάμαι, άλλωστε είχε πέσει στη χύτρα με το μαγικό φίλτρο όταν ήταν μικρός...

أتمنى أن تحصل على نتيجة جيدة في الرالي يا صديقي بيلي #107 - استمتع بها على أكمل وجه.
όπερ και εγένετο!


Αξία ανεκτίμητη να ταξιδεύουν ως στη Σαουδική Αραβία οι φίλοι σου (Στέλιος, Πολυτίμη, Τάκης) για να χαρούν μαζί σου...
Μπράβο ρε παιδιά!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
ετοιμάζομαι για DAKAR , φρενο αριστερά γκάζι δεξιά, τούμπα ολοταχώς.

το budget με νοιάζει για να καταλάβω τί backround πρέπει να έχεις γι να τρέξεις, εγκυκλοπαιδικά και μόνο.
νομίζω μετά από αυτή την περιγραφή του Βασίλη δεν θα τρέξει κανείς μας ντακαρ

 

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Αντιγράφω απο το OffroadTeam στο FB.

''Tο πρώτο μεγάλο μοτοσυκλετιστικό event της χρονιάς είναι γεγονός!
Το ιντερνετικό κανάλι Once Upon A Ride, προσκαλεί όλους τους φίλους της μοτοσυκλέτας σε μία συνάντηση γεμάτη εκπλήξεις. Σε έναν ιδιαίτερο όσο και ζεστό χώρο, ο διοργανωτής του Event Μάριος Καρακατσάνης (Once Upon A Ride) θα σας περιμένει συντροφιά με εκλεκτούς καλεσμένους, αλλά και με πλούσια δώρα που θα κληρωθούν σε όσους θελήσουν να παρευρεθούν.
Ποιο συγκεκριμένα οι κύριοι Θανάσης Χούντρας (Moto Riding School), Δημήτρης Αθανασουλόπουλος (Oργανωτής αγώνων στην Ελλάδα, Rally, Enduro, Street, Trial, Ομάδα Off Road Team), Ανδρέας Ψυχογιός (Παλιός Πρωταθλητής Ταχύτητας και με αρκετές συμμετοχές στο ISLE of MAN), Βασίλης Μπουδρος (Oδηγός αγώνων Rally Raid και Paris Dakar με τερματισμό στο Rally Dakar 2022 και πρεσβευτής της BMW Motorrad Hellas), θα σας μεταφέρουν τις πολύτιμες γνώσεις αλλά και εμπειρίες τους, όπου κανείς δε πρέπει να χάσει. Σας περιμένουμε!
Χορηγός επικοινωνίας Περιοδικό ΜΟΤΟ.''


Once Upon A Ride
 
Τελευταία επεξεργασία:

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
ετοιμάζομαι για DAKAR , φρενο αριστερά γκάζι δεξιά, τούμπα ολοταχώς.

το budget με νοιάζει για να καταλάβω τί backround πρέπει να έχεις γι να τρέξεις, εγκυκλοπαιδικά και μόνο.
Το ίδιο βίντεο που ανέβασες και εσύ πόσταρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom