DIY βαση για προβολακια σε ΚΤΜ ADV 950/990

Adventure950

Παντού πορτοκαλί!
Περιοχή
Άγιος City
Όνομα
Vaggelis
Μοτό
KTM Adventure 950 S
Δεν το ξέρεις , όλα τα στραβά πάντα βράδυ γίνονται.
Ασφάλειες εχω αλλο ενα κουτάκι καβάτζα γιατι δεν ξερεις ποτε.
Τωρα για το τρύπημα , έχεις ενα δίκιο τέτοια ώρα... :muted:
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Χεχεχε!!! :)
Πολυ μου άρεσε ο τρόπος που εργαστηκες! :ok:
Ωραίος!!!

Για reverse engineering ήξερα, αλλά οτι θα έβλεπα και reverse manufacturing στις σελίδες του advride, δε το περίμενα! :Watching:
Ο σκοπος μου ειναι να βγει εργοστασιακο-αψογο-φτηνο-ομορφο-κομψο και ταυτοχρονα γαματο αποτελεσμα :p
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Ωραίος ο Νικόλας!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Έχουμε κάπου κάπως τη μακέτα ή τα πουλάς;. Ευχαριστώ
Δεν εχει νοημα να πουλησω μια πατεντα που στοιχιζει 5-10 ευρω και μπορει πολυ ευκολα να την κανει ο καθενας αν πιανουν λιγο τα χερια του και εχει τα καταλληλα εργαλια..την μοιραζομαι με ολους οσους γουσταρουν να ασχοληθουν και τους αρεσει το DIY !! ;)
Επισης θα τις φορεσω κι αν δεν μ'αρεσουν ή τρεμουν λογω των 2mm ισως να ξαναφτιαξω τις ιδιες με 3mm παχος για πιο στιβαρη κατασκευη και πιο ωραια κοψιματα...δεχομαι προτασεις αν καποιος εχειι καμια αλλη ιδεα η κατι καλυτερο ;)

Μακετα βεβαιως υπαρχει αλλα ειναι πολυ προχειρη σε ενα κομματι χαρτι..επισης ειναι χειροποιητη-δεν την εφτιαξα σε τορνο η μηχανουργειο-αγορασα απλως το στρατζαριστο σιδερο στο παχος που ηθελα και το εκοψα με το σβουρακι σιγα σιγα και το τρυπησα επισης στο χερι...

Εγω πηρα την ιδεα απο τις γνησιες βασεις και εκατσα σε ενα κοματι χαρτονι,το εβαλα πανω στη μηχανη και σχεδιαζα με το στυλο που θα το κοψω-που θα το τρυπησω και σε πιο υψος θελω να κανει τη γωνια...αλλος μπορει να το θελει 3-4 ποντους πιο μακρυ για να κατεβει πιο κατω το προβολακι...
Αν σκεφτεσαι να κατσεις να τις σχεδιασεις εννοειται οτι σου λυνω οτι απορια εχεις και σε βοηθαω οπως μπορω ;)
 

Adventure950

Παντού πορτοκαλί!
Περιοχή
Άγιος City
Όνομα
Vaggelis
Μοτό
KTM Adventure 950 S
Nick990 , τελειώνεις την κατασκευή σου, κουμπώνεις 1η και έρχεσαι απο εδω να κεράσουμε καφεδάκι μαζί με τον Milva και να χαβαλεδιάσουμε τα προβολάκια.
:devilish::devilish:
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Nick990 , τελειώνεις την κατασκευή σου, κουμπώνεις 1η και έρχεσαι απο εδω να κεράσουμε καφεδάκι μαζί με τον Milva και να χαβαλεδιάσουμε τα προβολάκια.
:devilish::devilish:
Οκ, μεσα!!!!
ελα να σου πω, θελετε να ρθω μονο με 1η η να κουμπωσω κι αλλες ταχυτητες?? :p :p
 

Adventure950

Παντού πορτοκαλί!
Περιοχή
Άγιος City
Όνομα
Vaggelis
Μοτό
KTM Adventure 950 S
Οκ, μεσα!!!!
ελα να σου πω, θελετε να ρθω μονο με 1η η να κουμπωσω κι αλλες ταχυτητες?? :p :p
Ξάσου φιλε , θα κουραστείς μονο με την 1η αλλα έρχεσαι...
Κανόνισε τώρα γιατι ο δικός μου χρειάζεται μοτο σύντομα!!
:arghh:
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Τα ταν!!!!!!!!!!!
Για σημερα εχω να παρουσιασω μονο το τελειωμενο εμφανισιακο αποτελεσμα, μιας και νυχτωθηκα και δεν τελειωσα..
αυριο θα κατσω να μονωσω ολα τα καλωδια και να τα τακτοποιησω για να ειναι ετοιμο για βολτα...

Βαψιμο μαυρο οι βασεις(τα δυο Π που βλεπετε τα εχουν τα προβολακια και δεν μου αρεσε νικελ και το εβαψα κι αυτο μαυρο)


http://oi65.tinypic.com/5u1v00.jpg

(μη με ρωτησετε αν ειναι στραβη η μασκα, ειναι ολα τα πλαστικα ξεβιδωτα οπως και τα καγκελα :p )



Νομιζω το αποτελεσμα ειναι αυτο ακριβως που ηθελα...οσο κομψο και εργοστασιακο γινεται..να δενει με ολα τα υπολοιπα χαρακτηριστικα και να μην φαινεται σαν ξενο σωμα πανω στο μηχανακι !!!!! ;)
Εν αναμονη βολτας λοιπον να δουμε και τι λενε στην οδηγηση... ;)
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Μπράβο ρε Νικόλα,τί λές τώρα,εργοστασιακό είναι,εύγε;):friendship:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το εχω πει πολλακις Με ελαχιστα χρηματα, με ευτελη υλικα και με προσωπικη ενασχοληση μπορουμε να φτιαξουμε πραγματα που μας τα πουνε για μεταξωτες κορδελες
Η δε χαρα της δημιουργιας ειναι περα και εξω απο το καθε κοστος και ειναι απο τα λιγα πραγματα σε αυτη την ζωη που μπορει να γεμισει (αν κατι τετοιο ειναι ποτε εφικτο) την ψυχη του ανθρωπου

Nick_990 :friendship:


(Με αλουμινιο νομιζω θα ηταν πιο ευκολη η κατασκευη Και πιο ελαφρια φυσικα και ισως πιο ομορφη)
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Σχετικό - άσχετο: Φίλος και συνταξιδευτής που επίσης δεν ήταν ικανοποιημένος από τα φώτα του 990 Adv, για να μην κάνει πατέντες κλπ, απλά πήρε και έβαλε έτοιμα αυτά:



..........και "είδε το φως του". Τεράστια βελτίωση. Έρχονται με το κιτ τοποθέτησης και τιμή (αν θυμάμαι καλά) γύρω στα 130€ από το ΜΟΤΟΜΑΡΚΕΤ.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Νικόλα Respect! Φοβερή κατασκευή.
Παναγιώτη, ΚαΤ'εΜε το να βάλεις προβολάκια στις χούφτες που υποτίθεται είναι να να χτυπάνε σε κλαδιά προστατεύοντας τα χέρια σου δεν έχει και πολύ νόημα. Θα μου πεις, μπορεί ο φίλος να μην το πηγαίνει χώμα αλλά και πάλι ξενίζουν. Από την άλλη, γούστα είναι αυτά... ;)

_________________
Ντακάρετε-φον
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα προβολακια πρεπει να μπαινου οσο γινεται σε χαμηλη θεση, (στα καγκελα δεν μου αρεσει καθολου ετσι επελεξα κατω απο τη μασκα)

Οσο πιο ψηλα μπει το προβολακι τοσο μεγαλυτερη κλιση προς τα κατω πρεπει να παρει ωστε να φεγγει στο δρομο εκει που θελουμε..
Αν μπει ψηλα το led επισης στραβωνει τους απεναντι..

Ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια,το θεμα δεν ειναι το χαμηλο κοστος απο το να αγορασεις μια ετοιμη βαση, αλλα ολη η διαδικασια του να σχεδιασεις και να κουρασεις το μυαλο σου και να γουσταρεις και να πεδευτεις να φτιαξεις κατι... ασε που μετα καμαρωνεις και γουσταρεις πιο πολυ ακομα κι ας μην βγει τελειο το αποτελεσμα....

Μολις παω βραδινη καταδρομικη θα ποσταρω αποψεις και φωτογραφιες ;)
Να στε καλα ;)
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Πήγα σήμερα να πάρω τη βάση της Twalcom μιας και είχα
μια δωρορεπιταγή. Την είδα φορεμένη και άλλαξα γνώμη. Δεν μου άρεσε καθόλου.
Οπότε όλοι στο δρόμο του Νίκου... Μακράν πιο ωραία και φτηνή λύση.

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk
 
Top Bottom