fc-moto.de Ελλιπής παραγγελία και κακη αντιμετωπιση?

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Το στορυ:
25/6:Δινω μια on-line παραγγελια στο fc-moto.de.Ενα μπουφαν και ενα ζευγαρι μποτες.Γινεται δεκτη,καταχωρειται,στελνουν email και επιβεβαιωση παραγγελιας και την προωθουν ως συνηθως για διεκπεραιωση...
29/6 \:Μου στελνουν email για επιβεβαιωση αποστολης παραγγελιας...
Τσεκαρω και βλεπω οτι εχουν στειλει μονο το μπουφαν.
Τους στελνω 3!!! email στο Τμ.Εξυπ.Πελατων για να μου απαντησουν στις 30/6 οτι λυπουνται για την αργοπορημενη απαντηση "Η παραγγελια σας εσταλη χθες,ευχαριστουμε"...
30/6 Στελνω εκ νεου....6 email ανα ωρα σχεδον και εξηγω/ερωτω "γιατι στειλατε μονο το μπουφαν;Η παραγγελια μου περιλαμβανει και ενα ζευγαρι μποτες.Ακομα και τωρα ου μιλαμε υπαρχει διαθεσιμοτητα αμεσα και στο νουμερο που ζητησα.Γιατι δεν με ενημερωσατε οτι εν τελει δεν υπαρχει η μποτα και αν θελω να παραγγειλω αλλες να τις στειλετε μαζι στο ιδιο πακετο;Γιατι με χρεωνετε 10.90 μεταφορικα και 5.90 αντικαταβολη και αν θελω μποτες παλι θα ξαναπληρωσω;Εχετε καποια προταση ή απαντηση"...
1/7:Απαντηση ΚΑΜΜΙΑ...ξαναστελνω άλλα 4 email με το ιδιο ακριβως περιεχομενο....και εξηγω οτι κατα τη γνωμη μου εκαναν λαθος οι ιδιοι και θα επρεπε να επιληφθουν σχετικα...
Ως τωρα που μιλαμε απαντηση καμμια.
Τσεκαρω UPS και βλεπω οτι ερχεται η παραγγελια μονο με το μπουφαν!...

Ρωταω τωρα εγω;Η παραγγελία ειναι αντικαταβολη.Θα γινω εγω κακος πελατης ή κακος ανθρωπος εαν τους γραψω στα φρυδια μου και οπως ερθει ετσι γυρισει πισω χωρις να παραληφθει;

Ενα μαγαζι Γερμανικο,με καλες τιμες και γενικως καλη εξυπηρετηση,που δεν εχω παραγγειλει μια η δυο φορες αλλά σιγουρα πανω απο 20!Και τους το υπενθυμισα αυτο κιολας στο mail... Πραγματικα εν μεσω κρισης και γενικοτερης καταστασης,μου εκανε αρνητικη εντυπωση η απαθεια και αρνητικη εξυπηρετηση...Κακως για μενα αντιμετωπισαν ετσι την παραγγελια και μαλιστα χωρις καμμια ενημερωση ή εγκριση μου!

Τα σχολια σας θα ηθελα...Γνωμες;...Τι θα κανατε στη θεση μου;:rolleyes:
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Είχα στο παρελθόν κι εγώ την ίδια αντιμετώπιση!
Στο έντυπο παραγγελίας μου έγραφαν άλλο μέγεθος, τους είχα στειλει 3 mail, πριν ακόμη το στείλουν ότι είναι λάθος τα μεγέθη, το έστειλαν και μετά από 2 μέρες, μου είπαν ότι το έστειλαν. Ή δεν διαβάζουν τα εισερχόμενά mail τους ή βλέπουν Ελλάδα και ξύνονται... Δεν εξηγείται αλλιώς!
Τους έχω από τότε γραμμένους στα φρύδια μου...
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Υπάρχει περίπτωση να είναι έντονα πολιτικοποιημένοι :Watching: Ασχέτως πλάκας και υποθέσεων, σε ανάλογη περίπτωση έριξα πιστόλι με ήσυχη συνείδηση γιατί θεώρησα ότι έκαναν λάθος, προσπάθησα να το προλάβω αναλώνοντας χρόνο και εισέπραξα αδιαφορία ..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κι εγω θα εκανα οτι λεει ο Πασχαλης. Δεν παραλαμβανεις, παρα μονο την πληρη παραγγελια. Κι ασε τους να κουρευονται. Μολις δεν παραλαβεις, αυτοι θα σε ψαχνουν. Οχι εσυ ;)
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Πριν λίγα χρόνια κατα λάθος είχα παραγγείλει μια στολή για την συζηγο (2009 νομίζω) κατα λάθος έβαλα medium αντί small και το είδα αφού ολοκληρώθηκε η καταχώρηση!

Έστειλα αμέσως Mail για διόρθωση ή ακύρωση για να βάλω το σωστό μέγεθος και η απάντηση που πήρα ήταν λυπούμαστε δεν μπορεί να γίνει τίποτα!!!

Τους απάντησα ότι αν έρθει απλά δεν θα παραλάβω γιατί η ενέργεια μου ήταν άμεση , η ποινή ήταν να διαγραφεί ο λογαριασμός μου και 2-3 mail που ζητούσαν τα έξοδα αφού γύρισε πίσω και πήραν όπως είπατε τα φρύδια μου :)

Εγώ λέω να μην τα πάρεις και στείλε Mail να σου στείλουν τη σωστή παραγγελία!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT
Φυσικά και δεν παραλαμβάνεις και ούτε καν ξαναψωνίζεις. Βρίσκεις έναν σωστό επαγγελματία εδώ και κάνεις τη δουλειά σου όμορφα και ωραία.
Οι περισσότεροι αν είχαν την ίδια αντιμετώπιση από μαγαζί στην Ελλάδα θα είχαν κάνει επανάσταση , οπότε γιατί να δείξεις ανοχή στην αδιαφορία και στην άσχημη αντιμετώπιση που έχεις? Και όπως είπες έχεις κάνει 20 παραγγελίες από το ίδιο μαγαζί της Γερμανίας !!!!
Στη θέση σου θα αδιαφορούσα και εγώ να παραλάβω την παραγγελία και θα άφηνα τα χρήματά μου στην Ελλάδα , σίγουρα υπάρχουν και επαγγελματίες που αξίζουν τη στήριξή μας .
Στη θέση σου αυτό θα έκανα ειδικά στις μέρες μας !!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Mαθο ο Θανος εχει δικιο.Δοκιμασε να ψωνισεις απο εδω με μετρητα και πιστευω πως θα το χαρεις κι εσυ και ο εμπορος!
Εχω προτιμησει πολλακις Ελληνικα μαγαζια και συναμα μοτοσυκλετιστες εκτος απο μαγαζατορες.Εχω εξυπηρετηθει και διευκολυνθει σε πολλες περιπτωσεις.Και θα συνεχισω να τους στηριζω οσο βλεπω οτι εχουν θετικο προσημο σε αυτο που λεμε σεβασμο στον πελατη και φιλικες τιμες!Το αναγνωριζω.Υπαρχουν ομως περιπτωσεις "ευκαιρια"σε ξενα καταστηματα στο διαδικτυο που λες παω να παρω κατι γιατι οι τιμες ειναι αδυνατο να βρεθουν εδω.Οταν ομως βρεις μπροστα σου στραβη ή κακη αντιμετωπιση,απλα ειναι μια ενδειξη για μελλοντικες αγορες ...Και οπως πιστευω,ποτέ δεν ειναι χαμενος ο πελατης αλλά ο κακος επιχειρηματιας!
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Μάλλον ρομπότ διεκπεραιώνουν τις παραγγελίες, δεν εξηγείται διαφορετικά το ποσοστό αδιαφορίας στα μηνύματά
(Η περίπτωση του Κώστα είναι μόνο μία από πολλές άλλες που έχω διαβάσει).

Κακοί και καλοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού. Όμως από ένα μαγαζί σαν το fcmoto περιμένεις σαφώς καλύτερη αντιμετώπιση.

Η απάντηση είναι απλή... δεν είναι το μοναδικό κατάστημα που προσφέρει ευκαιρίες σε εξοπλισμό.
 

AlxT

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
990 Adv '09
Έχοντας ψωνίσει τρεις φορές από το κατάστημα αυτό, μέχρι και πριν από καιρό είχε μεγάλη ποικιλία και κάποιες ευκαιρίες σε τιμές που έκαναν την ανοχή στην τραγική τους εξυπηρέτηση αναγκαίο κακό. Πλέον δεν το κοιτάω καν αφού έχουν εμφανιστεί ονλαίν καταστήματα με πολύ καλύτερη εμπειρία αγοράς και ανταγωνιστικες τιμές
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ειχα αποφασισει αν με γραψουν στα...φρυdiα τους να μην παραλαβω τιποτα και ουτε καν να ασχοληθω,τουλαχιστο με την παρουσα συναλλαγη,στελνοντας απλως αλλο ενα mail με "Ψαλμους των Θειων":inlove::wacky:...
Πηρα ενα email απαντητικο απο το μαγαζι σημερα και ελεγε οτι λυπουνται ειλικρινα και να τους δωσω ενα λογαριασμο μου,να μου καταθεσουν αμεσα ολο το ποσο των μεταφορικων και της αντικαταβολης διοτι ειναι καθαρα δικο τους λαθος που δεν συμπεριλαμβανονται και οι μποτες στο πακετο πληρωνοντας μονο την τιμη αγορας για το μπουφαν.Εαν επιπροσθετα δεν θελω και το μπουφαν,ζητησαν να μην το παραλαβω/πληρωσω και θα επιστραφει στο μαγαζι χωρις κανενα προβλημα απο την πλευρα τους, ζητωντας παλι συγγνωμη.
Αντιπροτεινα,εαν εχουν τις μποτες στο μεγεθος που ηθελα να τις στειλουν με δωρεαν μεταφορικα παλι αντικαταβολη.Συμφωνησαν και εκαναν και μια προσθετη εκπτωση 10% στην τιμη αγορας...

Με καλυψαν παρα την αργοπορια στα mail τους και συμφωνησα στην συναλλαγη.Νομιζω θετικα κυλησε οπότε αναγνωριζω οτι δεν θελω κατι παραπανω και προχωραμε κανονικα.
Λεμε τα στραβα λεμε και τα θετικα.Ολα καλα λοιπον :friendship:
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Ειχα αποφασισει αν με γραψουν στα...φρυdiα τους να μην παραλαβω τιποτα και ουτε καν να ασχοληθω,τουλαχιστο με την παρουσα συναλλαγη,στελνοντας απλως αλλο ενα mail με "Ψαλμους των Θειων":inlove::wacky:...
Πηρα ενα email απαντητικο απο το μαγαζι σημερα και ελεγε οτι λυπουνται ειλικρινα και να τους δωσω ενα λογαριασμο μου,να μου καταθεσουν αμεσα ολο το ποσο των μεταφορικων και της αντικαταβολης διοτι ειναι καθαρα δικο τους λαθος που δεν συμπεριλαμβανονται και οι μποτες στο πακετο πληρωνοντας μονο την τιμη αγορας για το μπουφαν.Εαν επιπροσθετα δεν θελω και το μπουφαν,ζητησαν να μην το παραλαβω/πληρωσω και θα επιστραφει στο μαγαζι χωρις κανενα προβλημα απο την πλευρα τους, ζητωντας παλι συγγνωμη.
Αντιπροτεινα,εαν εχουν τις μποτες στο μεγεθος που ηθελα να τις στειλουν με δωρεαν μεταφορικα παλι αντικαταβολη.Συμφωνησαν και εκαναν και μια προσθετη εκπτωση 10% στην τιμη αγορας...

Με καλυψαν παρα την αργοπορια στα mail τους και συμφωνησα στην συναλλαγη.Νομιζω θετικα κυλησε οπότε αναγνωριζω οτι δεν θελω κατι παραπανω και προχωραμε κανονικα.
Λεμε τα στραβα λεμε και τα θετικα.Ολα καλα λοιπον :friendship:

Μεγάλο πράγμα το "λιβάνισμααααααααααααα"
αν τους είχες μποροστά σου 2-3 καντήλια θα τα εισέπρατταν
ανετότατα λέμε...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Είδες ο Γερμανός ?
Eιδα ο Γερμανος ναι,οκ ξηγηθηκε.Αλλά ειδα και...την επικαιροτητα και τις ως τωρα συνεπειες.Που περαν ολων των αλλων πιο φλεγοντων φυσικα ζητηματων,οσον αφορα και την παραγγελια εχουμε κι εδω μια παρενεργεια...
Το δεμα εφθασε απο Γερμανια με UPS στις 2/7 στο Βενιζελος και απο εκεινη τη μερα κολλησε σταθερα εκει με ενδειξη "Μια συνθήκη έκτακτης ανάγκης ή σοβαρές αντίξοες καιρικές συνθήκες καθυστέρησαν την παράδοση."...και ειμαστε στο περιμενε...δυστυχως πεσαμε στην περιπτωση.Μαλλον υπαρχει θεμα με τις εισαγωγες απ'οτι πιανω και αναμενουν ολοι "πρασινο φως"για εκκινηση και παλι της αγορας;...Μαλλον.Τι να κανουμε,κοντα στ'αλλα θα περιμενουμε και εδω.
Προς ενημερωση το μηνυμα για οσους θελουν να παραγγειλουν κατι επισης...:)
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Eιδα ο Γερμανος ναι,οκ ξηγηθηκε.Αλλά ειδα και...την επικαιροτητα και τις ως τωρα συνεπειες.Που περαν ολων των αλλων πιο φλεγοντων φυσικα ζητηματων,οσον αφορα και την παραγγελια εχουμε κι εδω μια παρενεργεια...
Το δεμα εφθασε απο Γερμανια με UPS στις 2/7 στο Βενιζελος και απο εκεινη τη μερα κολλησε σταθερα εκει με ενδειξη "Μια συνθήκη έκτακτης ανάγκης ή σοβαρές αντίξοες καιρικές συνθήκες καθυστέρησαν την παράδοση."...και ειμαστε στο περιμενε...δυστυχως πεσαμε στην περιπτωση.Μαλλον υπαρχει θεμα με τις εισαγωγες απ'οτι πιανω και αναμενουν ολοι "πρασινο φως"για εκκινηση και παλι της αγορας;...Μαλλον.Τι να κανουμε,κοντα στ'αλλα θα περιμενουμε και εδω.
Προς ενημερωση το μηνυμα για οσους θελουν να παραγγειλουν κατι επισης...:)
Υπάρχει γενικό θέμα με οποιαδήποτε αγορά από εξωτερικό, είτε με κάρτα, είτε με αντικαταβολή...απλς δεν επιτρέποντε!!! Οπότε, κάνουμε ούλοι υπομονή :rolleyes:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ρε...κάποιοι:cool: διαβάζουν ADVride...:geek:δεν εξηγείται αλλιώς. Έγραφα πιο πάνω για το fc-moto μου έστειλαν mail μετά...γράφω για ups...με παίρνουν καπάκι τηλέφωνο!!!:eek::UH:...τελικά το θέμα έγκειται στο ότι δεν μπορούν να καταθέσουν μετρητά κ ζήτησαν εξόφληση μέσω e-banking.Το έκανα κ αύριο προχωρά ή παραγγελία...:friendship:
 
Top Bottom