Garmin Zumo XT βοήθεια!

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Να δούμε πότε θα βγάλουν προβολή της οθόνης στη ζελατίνα του κράνους, όπως έχουν τα σύγχρονα μαχητικά αεροπλάνα.
Υπάρχει τέτοιο κρανάκι!
Είχε παίξει πιο παλιά, ή εδώ ή στο δίπλα μαγαζάκι!
Δεν θυμάμαι αν ήταν για παραγωγη ή απλά "παρουσίαση"!!!!
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Να δούμε πότε θα βγάλουν προβολή της οθόνης στη ζελατίνα του κράνους, όπως έχουν τα σύγχρονα μαχητικά αεροπλάνα.
αυτο το βιντεο υπαρχει στο καναλι της sygic. Πιστευω πως ειναι τα σχετικο

 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
για τους κατοχους zumo xt που τους ενδιαφερει να κανουν ομαδικα ταξιδια, ισως να τους βοηθησει αυτο το αξεσουαρ

Αυτή η δουλειά (Group Tracking) μπορεί να γίνει πολύ οικονομκότερα με Apps στο Smartphone όπως το αμιγώς μοτοσυκλετιστικό 'Rever' ή ακόμη με το γνωστό και παγκοσμίως διαδεδομένο Αpp επικοινωνίας WhatsΑpp.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Αυτή η δουλειά (Group Tracking) μπορεί να γίνει πολύ οικονομκότερα με Apps στο Smartphone όπως το αμιγώς μοτοσυκλετιστικό 'Rever' ή ακόμη με το γνωστό και παγκοσμίως διαδεδομένο Αpp επικοινωνίας WhatsΑpp.
Πολύ ενδιαφέρον. Αν θέλεις κάποια στιγμή γράψε μας λίγα πράγματα πως δουλεύουν με αυτά τα app.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αυτή η δουλειά (Group Tracking) μπορεί να γίνει πολύ οικονομκότερα με Apps στο Smartphone όπως το αμιγώς μοτοσυκλετιστικό 'Rever' ή ακόμη με το γνωστό και παγκοσμίως διαδεδομένο Αpp επικοινωνίας WhatsΑpp.
η ανθρωπινη ζωη δεν εχει θεμα "κοστος". Ειδικα στο βουνο σε αυτα τα δυσβατα σημεια που θα πλοηγηθουν καποιες ομαδες ή και 1 αναβατης, δεν θα εχει σημα κινητης 4G με ιντερεντ. Ουτε και 2G για απλη ομιλια ....... "βοηθειααααα ...."

αυτος ειναι και ο λογος στην garmin που τοσα χρονια (πανω απο 10) ειχαν τις συσκευες iridium, αυτονομες ή μαζι με τον πλοηγο. Και ακομα τις εχουν στην παραγωγη. Ομως αυτο το super συστημα βοηθειας για την ανθρωπινη ζωη, εχει θετικα και αρνητικα. Καποια στιγμη λοιπον η garmin που ειδικα εμας τους Ελληνες μας εχει στις πιο χαμηλες λιστες ετησιας αγορας προιοντων, ειδε σε πρωτη φαση την τεραστια χωρα της που εχουν καθημερινα δραστηριοτητες στην φυση, αυτα τα "θελω" των καταναλωτων και σχεδιασε αυτο το συστημα που ανταποκρινεται σε αυτους.

Δεν ειναι υποχρεωτικο ολοι οι καταναλωτες να αγοραζουν τις ιδια προιοντα. Ο ενημερωμενος καταναλωτης γνωριζει πως στην αγορα υπαρχουν αρκετες λυσεις και αναλογα τις προσωπικες του αναγκες επιλεγει αυτο που ειναι καλυτερο στα δικα του "θελω"

Υ.Γ.
εχεις ακουσει με προσοχη το ελληνικο βιντεο ? μαλλον οχι, επειδη αναφερει το προβλημα σηματος κινητης στο βουνο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καταρχάς ....Λεωνίδα χαίρομαι που μοιράζεσαι τις γνώσεις που έχεις σε αυτά τα θεματα, γιατί πραγματικα φαίνεται να έχεις ρίξει πολύ ψάξιμο.

Η Ελλάδα είναι τεράστια αγορά για την garmin, αλλά στον τομέα της θάλασσας.
Σχεδόν όλα τα σκάφη έχουν συστήματα δικά της
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Καταρχάς ....Λεωνίδα χαίρομαι που μοιράζεσαι τις γνώσεις που έχεις σε αυτά τα θεματα, γιατί πραγματικα φαίνεται να έχεις ρίξει πολύ ψάξιμο.

Η Ελλάδα είναι τεράστια αγορά για την garmin, αλλά στον τομέα της θάλασσας.
Σχεδόν όλα τα σκάφη έχουν συστήματα δικά της
Καλημερα Κωστα,
γνωριζω την μεγαλη απηχηση που εχει ο κοσμος στην χωρα μας στα μηχανηματα garmin για την θαλασσα. Πολυ καλα τα πανε και στον αερα. Προσωπικα δεν εχω καμια γνωση και στους 2 αυτους τομεις. Ουτε θα ηθελα να αναφερθω σε αυτα, προσπαθω να ειμαι εντος θεματος οσο γινεται αφου το φορουμ ειναι οι 2 ροδες.
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
η ανθρωπινη ζωη δεν εχει θεμα "κοστος". Ειδικα στο βουνο σε αυτα τα δυσβατα σημεια που θα πλοηγηθουν καποιες ομαδες ή και 1 αναβατης, δεν θα εχει σημα κινητης 4G με ιντερεντ. Ουτε και 2G για απλη ομιλια ....... "βοηθειααααα ...."

αυτος ειναι και ο λογος στην garmin που τοσα χρονια (πανω απο 10) ειχαν τις συσκευες iridium, αυτονομες ή μαζι με τον πλοηγο. Και ακομα τις εχουν στην παραγωγη. Ομως αυτο το super συστημα βοηθειας για την ανθρωπινη ζωη, εχει θετικα και αρνητικα. Καποια στιγμη λοιπον η garmin που ειδικα εμας τους Ελληνες μας εχει στις πιο χαμηλες λιστες ετησιας αγορας προιοντων, ειδε σε πρωτη φαση την τεραστια χωρα της που εχουν καθημερινα δραστηριοτητες στην φυση, αυτα τα "θελω" των καταναλωτων και σχεδιασε αυτο το συστημα που ανταποκρινεται σε αυτους.

Δεν ειναι υποχρεωτικο ολοι οι καταναλωτες να αγοραζουν τις ιδια προιοντα. Ο ενημερωμενος καταναλωτης γνωριζει πως στην αγορα υπαρχουν αρκετες λυσεις και αναλογα τις προσωπικες του αναγκες επιλεγει αυτο που ειναι καλυτερο στα δικα του "θελω"

Υ.Γ.
εχεις ακουσει με προσοχη το ελληνικο βιντεο ? μαλλον οχι, επειδη αναφερει το προβλημα σηματος κινητης στο βουνο
Συμφωνώ με τη λογική που το θέτεις, αλλά αν μιλάμε για Ελληνικα βουνά θα σημειώσω ότι είναι γεμάτα κεραίες κινητής. Στον Καναδά π.χ θα ήταν ποιο απαραίτητο κάτι τέτοιο.
Τώρα αν τίθεται ζήτημα ασφάλειας τότε θα πρέπει να πάρουμε παράδειγμα από τους ορειβάτες που για αυτήν την περίπτωση χρησιμοποιούν ασύρματο που είναι και οικονομικότερο και καλύτερο .
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
αν μιλάμε για Ελληνικα βουνά θα σημειώσω ότι είναι γεμάτα κεραίες κινητής.
Υπάρχουν μεγάλες περιοχές ανάμεσα στα βουνά που δεν πιάνουν τα κινητά.
Ακόμη και αρκετές απομονωμένες παραλίες.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Υπάρχουν μεγάλες περιοχές ανάμεσα στα βουνά που δεν πιάνουν τα κινητά.
Ακόμη και αρκετές απομονωμένες παραλίες.
Αυτο το επιβεβαιωνω και εγω!!!! Ειναι παρα πολλες μαλιστα.......
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Τώρα αν τίθεται ζήτημα ασφάλειας τότε θα πρέπει να πάρουμε παράδειγμα από τους ορειβάτες που για αυτήν την περίπτωση χρησιμοποιούν ασύρματο που είναι και οικονομικότερο και καλύτερο .
μια ακομα πιθανη λυση ....

 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
μια ακομα πιθανη λυση ....

Α να γεια σου! Κάτι σε VHF εννοούσα κι εγώ όταν τίθεται ζήτημα σήματος κινητού.
Απλά αυτό που θέλω να πω για την Garmin, είναι ότι έχω κουραστεί να μας ξαφρίζει τόσα χρόνια και να μας πουλάει πεπερασμένες τεχνολογίες, κι ότι ακόμη κι αυτό για το οποίο μιλάμε τώρα, δεν είναι καμμιά παντέντα της Garmin για να ζητάει τα νεφρά μας.
Ειχα 2 Garmin και 1 Tom tom τα τελευταία 11 χρόνια. Τα ξεφορτώθηκα όλα με το τελευταίο να φεύγει το 2019. Δεν μου έλειψαν καθόλου και μου έμειναν τα αρκετά εκατόευρα στην τσέπη. Υποκαταστάθηκαν με πολύ καλύτερες εναλλακτικές από πολύ πιο εξειδικευμένες εφαρμογές Smartphone χωρίς απαραίτητα να χρειάζομαι πάντα σήμα κινητού. Όταν δε αυτό υπήρχε, τότε οι δυνατότητες που ανοίγονται, δεν τις βλέπει η Garmin και η Tom tom ούτε στον ύπνο τους.
Έκτοτε όταν λένε ότι βγάζουν κάτι "καινούριο" έχω την δυνατότητα να το παραβλέπω και να βρίσκω άλλους τρόπους να κάνω τη δουλειά γιατί ούτε η Garmin ούτε η Tom tom μου χρηματοδοτούν τα ταξίδια μου. Το αντίθετο μάλιστα. Μου περιορίζουν κατά πολύ το εκάστοτε Budget γι αυτό.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Α να γεια σου! Κάτι σε VHF εννοούσα κι εγώ όταν τίθεται ζήτημα σήματος κινητού.
Απλά αυτό που θέλω να πω για την Garmin, είναι ότι έχω κουραστεί να μας ξαφρίζει τόσα χρόνια και να μας πουλάει πεπερασμένες τεχνολογίες, κι ότι ακόμη κι αυτό για το οποίο μιλάμε τώρα, δεν είναι καμμιά παντέντα της Garmin για να ζητάει τα νεφρά μας.
Ειχα 2 Garmin και 1 Tom tom τα τελευταία 11 χρόνια. Τα ξεφορτώθηκα όλα με το τελευταίο να φεύγει το 2019. Δεν μου έλειψαν καθόλου και μου έμειναν τα αρκετά εκατόευρα στην τσέπη. Υποκαταστάθηκαν με πολύ καλύτερες εναλλακτικές από πολύ πιο εξειδικευμένες εφαρμογές Smartphone χωρίς απαραίτητα να χρειάζομαι πάντα σήμα κινητού. Όταν δε αυτό υπήρχε, τότε οι δυνατότητες που ανοίγονται, δεν τις βλέπει η Garmin και η Tom tom ούτε στον ύπνο τους.
Έκτοτε όταν λένε ότι βγάζουν κάτι "καινούριο" έχω την δυνατότητα να το παραβλέπω και να βρίσκω άλλους τρόπους να κάνω τη δουλειά γιατί ούτε η Garmin ούτε η Tom tom μου χρηματοδοτούν τα ταξίδια μου. Το αντίθετο μάλιστα. Μου περιορίζουν κατά πολύ το εκάστοτε Budget γι αυτό.
Ποιες εφαρμογές για smartphone χρησιμοποιείς;
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
μια ακομα πιθανη λυση ....

Από ότι ξέρω τα VHF θέλουν ειδική άδεια στην Ελλάδα. Τα χρησιμοποιούν μόνο τα σκάφη στη θάλασσα και οι ραδιοερασιτέχνες.
Το ίδιο μπορεί να ισχύει και σε άλλες χώρες, και να βρεις τον μπελά σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Α να γεια σου! Κάτι σε VHF εννοούσα κι εγώ όταν τίθεται ζήτημα σήματος κινητού.
Απλά αυτό που θέλω να πω για την Garmin, είναι ότι έχω κουραστεί να μας ξαφρίζει τόσα χρόνια και να μας πουλάει πεπερασμένες τεχνολογίες, κι ότι ακόμη κι αυτό για το οποίο μιλάμε τώρα, δεν είναι καμμιά παντέντα της Garmin για να ζητάει τα νεφρά μας.
Ειχα 2 Garmin και 1 Tom tom τα τελευταία 11 χρόνια. Τα ξεφορτώθηκα όλα με το τελευταίο να φεύγει το 2019. Δεν μου έλειψαν καθόλου και μου έμειναν τα αρκετά εκατόευρα στην τσέπη. Υποκαταστάθηκαν με πολύ καλύτερες εναλλακτικές από πολύ πιο εξειδικευμένες εφαρμογές Smartphone χωρίς απαραίτητα να χρειάζομαι πάντα σήμα κινητού. Όταν δε αυτό υπήρχε, τότε οι δυνατότητες που ανοίγονται, δεν τις βλέπει η Garmin και η Tom tom ούτε στον ύπνο τους.
Έκτοτε όταν λένε ότι βγάζουν κάτι "καινούριο" έχω την δυνατότητα να το παραβλέπω και να βρίσκω άλλους τρόπους να κάνω τη δουλειά γιατί ούτε η Garmin ούτε η Tom tom μου χρηματοδοτούν τα ταξίδια μου. Το αντίθετο μάλιστα. Μου περιορίζουν κατά πολύ το εκάστοτε Budget γι αυτό.
Σωστός. Από το 20 πέταξα το garmin σε ένα συρτάρι και ούτε ξέρω αν υπάρχει ακόμα.
Πιο σήμα κινητής ρε παλικάρια. Τι να το κάνεις; Οι εφαρμογές πλοήγησης που δουλεύω, OsmAid και λιγότερο Locus, δεν χρειάζονται δίκτειο. Σήμα gps δεν έχω χάσει ποτέ και πουθενά με τρία κινητά που έχω δοκιμάσει. Το ένα εξ αυτών, παλιό μοντέλο Huawei, είναι αυτό που εκτελεί χρέη gps πλέον και τα λεφτά και οι ιδιοτροπίες της κυρά garmin είναι παλιά ανάμνηση πλέον.
Άλλωστε συγκρίνετε η ευκολία χρήσης ακόμα και της "δυσκολης" εφαρμογής OsmAnd με τα παλιοgarmin; Που κανείς νέα πορεία, ίχνος, επιτόπου σε δευτερόλεπτα;
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Α να γεια σου! Κάτι σε VHF εννοούσα κι εγώ όταν τίθεται ζήτημα σήματος κινητού.
Από ότι ξέρω τα VHF θέλουν ειδική άδεια στην Ελλάδα. Τα χρησιμοποιούν μόνο τα σκάφη στη θάλασσα και οι ραδιοερασιτέχνες.
Το ίδιο μπορεί να ισχύει και σε άλλες χώρες, και να βρεις τον μπελά σου.
το προιον αυτο λειτουργει στην μπαντα τον UHF και σε απολυτη ευθεια χωρις εμποδια εχει εμβελεια 10Κm. Ειναι απολυτα συμβατο με ολες τις συσκευες μαρκες / μοντελα της αγορας. Αυτες οι πληροφοριες υπαρχουν στην σελιδα του κατασκευαστη. Εκει τις βρηκα
Με την αδεια χρησης δεν το γνωριζω το θεμα. Ειναι μοντελο που υπαρχει στο σκρουτζ απο 420€



 
Τελευταία επεξεργασία:

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Ποιες εφαρμογές για smartphone χρησιμοποιείς;
1. Calimoto, Kurvige.de, Google maps, Sygic για πλοήγηση,

2. DMD2, για ειδική πλοήγηση και άλλα,

3. Amigo για ενημέρωση ραντάρ, μποτιλιαρίσματος, ορίων ταχήτητας, ατυχημάτων, εργοταξίων κλπ (θέλει Internet δεδομένα),

4. Wunderlinq ή Ulysee spedometer για Dashboard,

5. Motoscan, για διαγνωστικό της Μηχανής

6. TKS Star για εντοπισμό και χειρισμό του GPS Tracking της μηχανής

και

7. Spotify για μουσική και ADAC ή Tinder για μια ώρα ανάγκης, αναλόγως αν δεν μπορέσει να δώσει λύση η ADAC, το κοινώς λεγόμενο, "Τη γαμήσαμε!":):):)


Πες μου τώρα εσύ, ποια Garmin και Tom tom και ποιο GPS περνάει κι ακουμπάει όλα αυτά;:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
1. Calimoto, Kurvige.de, Google maps, Sygic για πλοήγηση,

2. DMD2, για ειδική πλοήγηση και άλλα,

3. Amigo για ενημέρωση ραντάρ, μποτιλιαρίσματος, ορίων ταχήτητας, ατυχημάτων, εργοταξίων κλπ (θέλει Internet δεδομένα),

4. Wunderlinq ή Ulysee spedometer για Dashboard,

5. Motoscan, για διαγνωστικό της Μηχανής

6. TKS Star για εντοπισμό και χειρισμό του GPS Tracking της μηχανής

και

7. Spotify για μουσική και ADAC ή Tinder για μια ώρα ανάγκης, αναλόγως αν δεν μπορέσει να δώσει λύση η ADAC, το κοινώς λεγόμενο, "Τη γαμήσαμε!":):):)


Πες μου τώρα εσύ, ποια Garmin και Tom tom και ποιο GPS περνάει κι ακουμπάει όλα αυτά;:)
Απίστευτο που χρησιμοποιείς όλα αυτά.
Για μένα θα ήταν εφιάλτης.
Καλά τι δουλειά κάνεις;
 
Top Bottom