GPS 590LM ή 595LM?

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Λοιπόν παίδες..το φισάκι βρίσκεται δίπλα στη βοηθητική αντλία..συνδέθηκε..και λειτουργεί άψογα..την ασφάλεια του πλοηγού δεν την έκοψα διότι λειτουργεί και με αυτήν..οπότε αφού δουλεύει..δεν τη πειράζω.
Ευχάριστώ όλους σας για τη βοήθεια..:):ok:
Πάντως ως αναφορά το 590..δεν είμαι ευχαριστημένος από τη φωτεινότητα της οθόνης του, το μεσημέρι με ήλιο..
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Λοιπόν παίδες..το φισάκι βρίσκεται δίπλα στη βοηθητική αντλία..συνδέθηκε..και λειτουργεί άψογα..την ασφάλεια του πλοηγού δεν την έκοψα διότι λειτουργεί και με αυτήν..οπότε αφού δουλεύει..δεν τη πειράζω.
Ευχάριστώ όλους σας για τη βοήθεια..:):ok:
Πάντως ως αναφορά το 590..δεν είμαι ευχαριστημένος από τη φωτεινότητα της οθόνης του, το μεσημέρι με ήλιο..
Αν ο ήλιος χτυπά το gps και δεν βλέπεις πρόβλημα στην οθόνη αν χτυπά στο μάτι σου τότε η φωτεινότητα του gps δύσκολα θα νικήσει τον ήλιο.
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Αν ο ήλιος χτυπά το gps και δεν βλέπεις πρόβλημα στην οθόνη αν χτυπά στο μάτι σου τότε η φωτεινότητα του gps δύσκολα θα νικήσει τον ήλιο.

Δεν έχει πρόβλημα η οθόνη απλά δεν έχει την απαιτούμενη φωτεινότητα αν οδηγείς με έντονη ηλιοφάνεια.
Επίσης έχω την εντύπωση ότι είναι λιιγο αργό..ειδικά στις διασταυρώσεις.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν έχει πρόβλημα η οθόνη απλά δεν έχει την απαιτούμενη φωτεινότητα αν οδηγείς με έντονη ηλιοφάνεια.
Επίσης έχω την εντύπωση ότι είναι λιιγο αργό..ειδικά στις διασταυρώσεις.
Με τροφοδοσια απο τη μηχανη, δεν ειναι αρκετα φωτεινη?
Για την ταχυτητα αλλαγης της θεσης σου, εχεις επιλεξει απο τις ρυθμισεις του χαρτη, τη μεγιστη ταχυτητα?

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Δεν έχει πρόβλημα η οθόνη απλά δεν έχει την απαιτούμενη φωτεινότητα αν οδηγείς με έντονη ηλιοφάνεια.
Επίσης έχω την εντύπωση ότι είναι λιιγο αργό..ειδικά στις διασταυρώσεις.
Από την εμπειρία μου άλλες οθόνες τα πάνε καλά όταν τις βαρά ο ήλιος και άλλες όχι.
Να ξέρετε ότι οι οθόνες touch screen είναι sandwich δηλαδή οθόνη και touch μεμβράνη.
Αν η φωτεινότητα είναι καλή και η μεμβράνη αφής χάλια το αποτέλεσμα δεν είναι καλό.
 

v_1200

Μέλος
Ίδια εντύπωση από την οθόνη του 590lm, σε δυνατή ηλιοφάνεια είναι τα χρώματα της πολύ ξεπλυμένα.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: VDR

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Χρησιμοποιω αυτο το νημα για να μην ανοιξω αλλο. Σκεφτομαι να παρω το 395LM και προσπαθουσα να δω τι παραπανω εχει το 595LM εκτος απο την μεγαλυτερη οθονη. Βρηκα μια συγκριση η οποια επισης τα συγκρινει με τα παλιοτερα μοντελα 390 και 590 αντιστοιχα:
http://bestmotorcyclegpsguide.net/garmin-zumo-395lm-vs-595lm-right/
Απ'οτι βλεπω, εκτος απο τη μεγαλυτερη οθονη το 595 εχει live tracking (να βλεπουν αλλοι που εισαι), spotify/pandora music streaming (που δεν το χρειαζομαι) και smart notifications πχ δειχνει SMS που ερχονται στο κινητο. Απ'οτι λενε παντως και γραφτηκε και πιο πανω, η οθονη του 595 δεν ειναι αρκετα φωτεινη στο πολυ φως, ισως λογω μεγεθους, η οθονη του 395 ειναι καλυτερη. Κατι σημαντικο που εχει το 395 σε σχεση με το παλιοτερο 390 ειναι οτι εχει MP3 player.


Ερωτηξη: εσεις που πηρατε τα 590/595 γιατι τα προτιμησατε απο τα 390/395? Γιατι μ'αυτα που βλεπω δε ειμαι σιγουρος οτι αξιζει την παραπανω τιμη, ειδικα αν δεν χρειαζεται κανεις το spotify/pandora music streaming.

ΥΓ Στο Νησι οι τιμες ειναι φτηνοτερες σε σχεση με το louis.de που αναφερθηκε στο αλλο νημα. Βρισκω το 395LM με 333GBP/400€ και εχει και mount/τροφοδοσια απο αναπτηρα για αυτοκινητο, στο louis η αντιστοιχη τιμη ειναι 470€ μαζι με τα σχετικα για αυτοκινητο (που για μενα ειναι απαραιτητα). Το 595LM ερχεται στα 580€.
 
Τελευταία επεξεργασία:

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Because size matters....
Εγω που πήρα το 590LM το πήρα για την μεγαλύτερη οθόνη. (go big or go home που λεν και στο χωρίο μου...)

Για την φωτεινότητα της οθόνης...οκ θα μπορούσε να ήταν και φωτεινότερη αλλά δεν με έχει ενοχλήσει.

Συμφωνω οτι τα extra οπως mp3, pandora,spotify,live tracks,live update και λοιπα ψιψιψινια και κοκοκοψαρα δεν με ενδιαφερουν ουτε τα χρησιμοποιω...

Tip: αυτό που με ευχαριστεί στο 595 είναι η μεγαλύτερη χωρητικότητα σε εσωτερική μνήμη και ταχύτητα επεξεργαστή του .

:stm:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ανακινω αυτο το νημα καθως πηρα προσφατα το Zumo 595LM και πηγαινοντας να το βαλω στο CRF1000 εφαγα μεγαλη ηττα. Η βαση για μηχανη ερχεται με ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΗ πλεξουδα-γκουμουτσα η οποια εκτος απο καλωδια + και - με ενσωματωμενη ασφαλεια εχει επισης ενα μακρυ καλωδιο με παροχη USB και ακομη τρια καλωδια: microphone και audio left / audio right. Ειλικρινα δεν μπορω να βρω τροπο να τη βαλω ευκολα στο Αφρικα το οποιο ειναι πολυ μαζεμενο / στριμωγμενο εκει πισω απο τα οργανα. Ισως υπαρχει τροπος αλλα χρειαζεται χρονος που εγω δεν εχω.

Αρχικα, αν το εχει κανεις (ή καποιο παρομοιο), τι παιζει με τα καλωδια mic και audio? Γιατι χρειαζονται??

Βλεπω τις εξης λυσεις μεχρι να βρω τροπο να το βαλω σωστα.

1. Βαζω την πλεξουδα-γκουμουτσα εξωτερικα και απλα την μαζευω/τυλιγω και τη δενω καπου ωστε να μην κρεμεται. Παω σε ενα ηλεκτρολογο και του ζηταω να βγαλει απο τα + και - ενα cigarette lighter plug που το κουμπωνω στην παροχη ρευματος. Δεν θαχω φουλ αδιαβροχοποιηση αν και εκει που ειναι η παροχη ρευματος δεν πρεπει ναχει θεμα.

2. Περιμενω να φερω το CRF στην Αθηνα και τοτε βαζω το Γατο να μου βρει λυση με την μαμα πλεξουδα-γκουμουτσα αφου λυσουμε το μπροστινο και μοντιφιαρουμε την πλεξουδα για να βρουμε ακρη/χωρο. Αυτο βεβαια δεν παιζει συντομα και ειμαι πιεσμενος απο χρονο για το επομενο ταξιδι.


Τα φωτα σας κυριοι, ειδικα αν καποιος εχει το Zumo 595 (ή 395) - νομιζω οτι τα 590 και 390 ειχανε διαφορετικες βασεις / connectors.
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα βύσματα mic & audio τα κόβεις από εκεί που ξεκινάει το καλώδιο! (έχει μια διακλάδωση στα 30 εκ. περίπου από τη βάση ;) )
Εκτός αν θές να εγκαταστήσεις ηχεία και μικρόφωνα στο Αφρικα:D:D:D:D
Μετά σου μένουν τα καλώδια του ρεύματος. Βρίσκεις από πού θα πάρεις ρεύμα. Προσέχεις τι θα επιλέξεις!!! Απευθείας από τη μπαταρία για να έχεις συνεχώς ρεύμα, ή μετά το διακόπτη για να έχεις ρεύμα μόνο με το διακόπτη στο ΟΝ; Αυτό είναι δικό σου θέμα.
Αφού μετρήσεις πόσο μήκος χρειάζεσαι και κόψεις ότι περισσεύει, αγοράζεις ένα σετ βύσματα από ναυτιλικα, ώστε να είναι αδιάβροχη η σύνδεσή σου.
Σαφώς όλα αυτά πρέπει να βολευτούν σωστά και μάλλον χρειάζεται να ξηλώσεις πράγματα για σωστή τοποθέτηση. Αφού δεν έχεις το χρόνο, έως να τον βρεις, χρησιμοποίησε το usb σε κάποια παροχή τύπου αναπτήρα που έχεις ήδη στο μηχανάκι. Αν βέβαια απαιτείται να έχεις σώνει και καλά παροχή, μέχρι να κάνεις σωστή δλεια. Εως τότε, μαζέυεις την καλωδίωση και τη δένεις κάπου πρόχειρα, απλώς για να μην ανεμίζει.:cool:

Για Montana/monterra υπάρχει σίγουρα βάση άνευ καλωδίων. Για 595 δεν ξέρω. Αλλά δεν τη χρειάζεσαι ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όλα αυτά τα "άχρηστα" καλώδια και αναμονες.... Εγώ τα έχω κρύψει κάτω από το τεποζιτο και δεν τα έκοψα.
Τροφοδοσία από μπαταρία απευθείας, φυσικά στη μαμά βάση της garmin, που είναι τρομακτικα αξιόπιστη και μετά από 9 ολόκληρα χρόνια χρήσης δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα!
Να σημειωθεί ένα ακόμη σημαντικό, ότι δεν φεύγει η συσκευή πάνω από τη βάση με καμμια δύναμη!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όλα αυτά τα "άχρηστα" καλώδια και αναμονες.... Εγώ τα έχω κρύψει κάτω από το τεποζιτο και δεν τα έκοψα.
Τροφοδοσία από μπαταρία απευθείας, φυσικά στη μαμά βάση της garmin, που είναι τρομακτικα αξιόπιστη και μετά από 9 ολόκληρα χρόνια χρήσης δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα!
Να σημειωθεί ένα ακόμη σημαντικό, ότι δεν φεύγει η συσκευή πάνω από τη βάση με καμμια δύναμη!
εσύ ρεμάλι έχεις GSA!!!
Κανένα χωροταξικό πρόβλημα ;)
Ότι θες, κάνεις!!!!
Για σκέψου ένα σωρό άλλα μηχανάκια που δε χωράει τίποτις και πουθενά....!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Γιατί παίζεις με τον πόνο τους;;;;:D:D:D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εσύ ρεμάλι έχεις GSA!!!
Κανένα χωροταξικό πρόβλημα ;)
Ότι θες, κάνεις!!!!
Για σκέψου ένα σωρό άλλα μηχανάκια που δε χωράει τίποτις και πουθενά....!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Γιατί παίζεις με τον πόνο τους;;;;:D:D:D
Δεν νομίζω να μην έχει χώρο για λιγα καλωδιακια.... Κάπου θα βρεθεί να τα χώσει!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν νομίζω να μην έχει χώρο για λιγα καλωδιακια.... Κάπου θα βρεθεί να τα χώσει!
Νταξ, πέρα από την πλάκα...
Αυτά τα καλώδια, όταν μιλάμε για μοτο, είναι παντελώς άχρηστα!
Υπάρχουν για εγκατάσταση σε αυτοκίνητο. Στην περίπτωση που θέμε να έχουμε το 595 και στο αυτοκίνητο και μάλιστα με μεγαφωνική, τότε το πιο πρακτικό, είναι η αγορά 2ης βάσης. Αν μπει στη μηχανή ως έχει και κρύψεις καλώδια κάτω από ντεπόζιτο, τότε δεν παίζει βάλε-βγαλε βάση με όλα τα καλώδια.... ;)
Σε κάθε περίπτωση λοιπόν, άχρηστα είναι (για τη μηχανή μιλάω μόνο).

Εγώ τα έκοψα κι έχω συνδέσει κάτω από το φανάρι με αδιάβροχο connector και παίρνω βάση+gps στο αυτοκίνητο εύκολα! ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα δικά μας έχουν δεύτερη βάση με καλωδίωση για το αυτοκίνητο..... Είναι από τα καλα:p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα δικά μας έχουν δεύτερη βάση με καλωδίωση για το αυτοκίνητο..... Είναι από τα καλα:p
Ακόμα ένας λόγος να κοπούν τα άχρηστα καλώδια στο σετ της μοτό τότες:cool:
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Εγω τα εχω μαζεψει και κρυψει επιμελως. Δεν εχω κοψει τιποτα.

Ρευμα να παρεις απο αναμονη (aux) που σιγουρα εχει το μηχανακι σου (ηλ. σχεδιο απο μανουαλ?) , γιατι εαν παρεις απο την μπαταρια κατ"εθειαν , παιζει να ξεχασεις να το κλεισεις και να μεινεις απο μπαταρια.

Θα μπορουσες να τα κοψεις ολα αυτα τα περιτα καλωδια αλλα δεν βλεπω το λογο
Λυσε το προβλημα της στηριξης και μετα ασχολησε με τα καλωδια...
 
Top Bottom