Gs 1150 του 2003 η Caponord 2005,ιδου η απορια...

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Ότι μηχανάκι και να παρεις πάντα κατι θα έχει . Όποτε οποίο σ αρέσει ποιο πολυ. Προσωπικά θα επερνα το καπο. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
ο θανασης φιλε pan(dvs) ακομα το νοσταλγει το καπο κ λεει οτι ηταν ενα απο τα καλυτερα μηχανακια που περασαν απο τα χερια του!Α!μου εξομολογηθηκε οτι ισως φταιει λιγο κ αυτος με τα πολλα πλυσιματα με υψηλης πιεσης μηχανηματα κ οτι δεν ειχε πεσει κ σε τοσο καλους μηχανηκους τοτε..
Aν μιλαμε για τον ιδιο Θαναση ,λιγο δυσκολο να το επλενε με πιεστικο μιας και δεν ειναι πρωταρης.Οσο για τους μηχανικους παντου και παντα ιδιοι ειναι.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Άλλαξε πλεξούδες από υπαιτιότητα του μάστορα ή δική του.
........
Ps. Rally raid κ για μένα δαγκωτο.
Ps
Αλλαζε γιατι η μηχανη εκανε διακοπες,ρεταρισματα.Μολις αλλαζε πλεξουδα διορθωνοτανε προσωρινα το προβλημα.Μπορει κατι να μου ξεφευγει απο την συζητηση που ειχαμε κανει,αλλα για μενα δεν εχει ιδιαιτερη σημασια.

Οπως λεει και ο Μαθο ητανε μια μηχανη πολυ μπροστα απο την εποχη της.Η βλακεια που εδερνε την εταιρεια του στερησε φοβερες πωλησεις.
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Παναγιώτη άλλαζε πλεξούδες γιατί ο μηχανικός δεν ήξερε τι έκανε .
Εξάλλου το αποδεικνύει και η προσέγγιση του να αλλάξει 2 πλεξούδες ...
οποιοσδήποτε έξυπνος άνθρωπος θα καταλάβαινε πως το πρόβλημα ερχόταν από αλλού .

Δεν είναι καλά και άγια τα Caponord ,
αλλά δεν είναι και αυτό που παρουσιάζουν κάποιοι ...
βασικά είναι μία από τι είναι και όλα τα υπόλοιπα και όποιος μπορεί να μου αποδείξει το αντίθετο be my guest .

Πως και δεν πας σε bandit 1250
που είναι κτήνος ταμάμ για ταξιδάκια και εν μέρη το ξέρεις ?
(εκτός αν θες μια αλλαγή στη ζωή σου )

Τώρα περί capo το raid είναι σαφώς η καλύτερη επιλογή
και μιλάμε και για ένα μηχανάκι που είναι σε limited edition
αλλά ξεχνάς το abs
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αν θέλεις να το κάνεις σέρβις μόνος σου, χωρίς να διαλύεις την μισή μοτοσυκλέτα κι είσαι πιο χαλαρός στο γκάζι, τότε 1150 GS.
Αν θέλεις γκάζι τότε Caponord...
Στα υπόλοιπα είναι σχεδόν παρόμοια, πέρα της εμφάνισης!
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
για τον ιδιο θαναση μιλαμε pan dvs..απο πρεβεζα με το βαρξαντερο το βυσσινη με καταστημα επι της λεωφορο ειρηνης...ειμαστε φιλοι.ο ιδιος μου το ειπε κ μαλιστα προσφατα.απλα ο θανασης τα μηχανακια τα αφηνε για πλυσιμο σε πληντυρια,κ σε πληντυρια δουλευουν απειροι πιτσιρικαδες που βαρανε με την υψηλη πιεση αβερτα..
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
για τον ιδιο θαναση μιλαμε pan dvs..απο πρεβεζα με το βαρξαντερο το βυσσινη με καταστημα επι της λεωφορο ειρηνης...ειμαστε φιλοι.ο ιδιος μου το ειπε κ μαλιστα προσφατα.απλα ο θανασης τα μηχανακια τα αφηνε για πλυσιμο σε πληντυρια,κ σε πληντυρια δουλευουν απειροι πιτσιρικαδες που βαρανε με την υψηλη πιεση αβερτα..
Aυτο για το πιεστικο δεν το γνωριζα.:friendship:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Παναγιώτη άλλαζε πλεξούδες γιατί ο μηχανικός δεν ήξερε τι έκανε .
Εξάλλου το αποδεικνύει και η προσέγγιση του να αλλάξει 2 πλεξούδες ...
οποιοσδήποτε έξυπνος άνθρωπος θα καταλάβαινε πως το πρόβλημα ερχόταν από αλλού .

Δεν είναι καλά και άγια τα Caponord ,
αλλά δεν είναι και αυτό που παρουσιάζουν κάποιοι ...
βασικά είναι μία από τι είναι και όλα τα υπόλοιπα και όποιος μπορεί να μου αποδείξει το αντίθετο be my guest .

Πως και δεν πας σε bandit 1250
που είναι κτήνος ταμάμ για ταξιδάκια και εν μέρη το ξέρεις ?
(εκτός αν θες μια αλλαγή στη ζωή σου )

Τώρα περί capo το raid είναι σαφώς η καλύτερη επιλογή
και μιλάμε και για ένα μηχανάκι που είναι σε limited edition
αλλά ξεχνάς το abs
Το bandit μια χαρα μηχανη απο την οποια δεν εχω κανενα παραπονο.Τα εξτρα κυβικα δεν θα μου δωσουνε κατι παραπανω,περα απο τελικη για την οποια δεν καιγομαι.Θελω να αλλαξω κατηγορια.Ξερω οτι δεν θα βρω την αξιοπιστια του Ληστη,αλλα σιγουρα και τα δυο που λοξοκοιταζω εχουνε αλλα προτερηματα.

Για το capo εχουνε ακουστει αρκετα.Για πολλα απο αυτα εχουνε ευθυνη οι ιδιοκτητες.Τα υπολοιπα λιγο πολυ εχουνε να κανουνε με ταχυσυνδεσμους,ανορθωτες κλπ,τα οποια τα εχουνε λυσει οι προηγουμενοι ιδιοκτητες.Η μηχανη εχει χαρισματα τα οποια δεν βρισκεις ακομη και σε σημερινες μηχανες και αυτος ειναι ο λογος που με βλεπω να πηγαινω κατα εκει.

Ο φοβος μου ειναι οτι τα εδω συνεργεια ακουνε capo και τους ανεβαινει η πιεση.Αυτο σημαινει οτι δεν εχουνε εμπειρια με οτι αυτο συνεπαγεται.Γι αυτο και ανοιξα θεμα στους Απριλιανους για συνεργειο και οχι για τα υπολοιπα,τα οποια αν εχεις καλο συνεργειο ειναι αντιμετωπισημα.Το λεω και το εννοω:επειδη ξερω οτι γνωριζεις απολυτα την συγκεκριμενη μηχανη και οπου χρειαστει θα βοηθησεις την κατασταση ψαχνομαι ακομη για το Caponord,αλλιως δεν θα το συζητουσα καν.

Το raid καλο,χρυσο αλλα το abs ειναι πλεον απαραιτητο "αξεσουαρ" οποτε το αποκλειω απο χερι.
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Δηλαδή ακούνε tlr κ vtr και χαίρονται; Ή και εκεί βγάζουν σπυριά;


Ps1: Το κλπ μετά τους ανορθωτές τι σημαίνει; Έχει κ αλλα προβλήματα;
Ps2: Ο far μπορεί να σου βάλει κ abs σε RR. Reset σε tps μην σου κάνει μονο :p
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
παρτο πρωτα με το καλο κ σου εχω μαστορα γατο 100χλμ μακρια:yew::ok:
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
πρεπει να ειμασταν.μαζι σε μια συμαντηση του μοτο ηπειρος το 2012(αν θυμαμαι καλα)εγω ημουν με τον θαναση,με ενα beverly 500,ενα βαρκαντερο χρυσαφι κ ενα harley κ ειχαμε παει αγναντα πραμαντα κ στον γυρισμο σταση μετσοβο για καφε.εχω την εντυπωση οτι ησουν κ εσυ εκει pan dvs.καμια 70αρια μηχνακια
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
πρεπει να ειμασταν.μαζι σε μια συμαντηση του μοτο ηπειρος το 2012(αν θυμαμαι καλα)εγω ημουν με τον θαναση,με ενα beverly 500,ενα βαρκαντερο χρυσαφι κ ενα harley κ ειχαμε παει αγναντα πραμαντα κ στον γυρισμο σταση μετσοβο για καφε.εχω την εντυπωση οτι ησουν κ εσυ εκει pan dvs.καμια 70αρια μηχνακια
Σιγουρα οχι,η πολυκοσμια με τρομαζει.:secret:


Το 2012,αν θυμαμαι καλα,ειχα μια τσαχπινα Μπεμβεδουλα.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Δηλαδή ακούνε tlr κ vtr και χαίρονται; Ή και εκεί βγάζουν σπυριά;


Ps1: Το κλπ μετά τους ανορθωτές τι σημαίνει; Έχει κ αλλα προβλήματα;
Ps2: Ο far μπορεί να σου βάλει κ abs σε RR. Reset σε tps μην σου κάνει μονο :p
Δεν ξερω για αυτα,αλλα αν σε ενδιαφερει να ρωτησω.:D
Και για τις Gs υπαρχει αναλογο προβλημα.Γενικα japan να ναι και οτι ναναι.

Οσο για το Ps1,εσυ πες μου.Αν δεν εχει αλλα θεματα να παω να το χτυπησω με κλειστα ματια.
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Δεν ξέρω αν αποφάσισες και κατα ποσο θα σε επηρεάσουν οι γνώμες μας, capo θα πρότεινα και εγω.

Αν το δίλλημα ήταν με 1200 σαν φανατικός με την έλικα θα σου λεγα 1200 αλλα το 1150 πολυ παλιο,βαρύ και ψόφιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Απο Suzuki σε Aprilia ε;...:cool: δηλαδη σαν να λεμε εισαι παντρεμενος με Νηπιαγωγο 45αρα,σεμνη και τιμια,εχεις φαι,παντοφλες,πουκαμισο σιδερωμενο ολα κομπλε ετοιμα,στο κρεβατι δεν ξερει τι σημαινει "προστυχη λεξη" και κοκκινιζει αμα ριξεις κανα σκαμπιλακι ενω δε,σε αφηνει καθε Κυριακη πρωι για να παει στην θεια λειτουργια ανελλιπως......και συ τρως φλασιά και πας να φυγεις να κλεφτεις γιατι στη βαρεσε κατακουτελα με 30αρα με ριζες απο μαμά Ιταλια,κορμι θανατηφορο,οπου περναει γυριζουν κεφαλια,το σεξ δε να σε στελνει κ δεν προλαβαινεις να πεις ουτε Αγιαντρεα μου σε εχει στειλει για 2ο στριφτο τσιγαρο πριν γυρισει για 3ο γυρο αλλά ξερεις οτι ποτέ δε θα'σαι σιγουρος αν τα κεφαλια γυριζουν στο δρομο για αυτην ή για τον καημενο που πηρε...2ο χερι........:hungry::wacky::banghead::hungover::happy:...πες μου τωρα εσυ,αν αυτη δεν ειναι αλλαγη και που μυαλο για τα κοινα τα συνηθισμενα και σιγουρα...θα μου πεις...αβυσσος η ψυχη...και σαφως!Και το κορμι αβυσσος και το κεφαλι(οχι το πανω)και τα λοιπα και τα λοιπα...:UH:
Αν το΄χεις...βουρ λεμε.Κ τραβα και καμμια φωτο απο την νεα αγαπη να φανταζομαστε Ιστοριες καΦτές...:D:inlove:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ναι αν γουστάρεις ευστροφεία να πάρεις το κάπο, που θα το πάρεις δηλαδή για κει σε κόβω. Να σου γράψω όμως δυο λόγια του αέρα και για το 1150.

Έκλεισα πρόσφατα χρόνο μαζί της μετά από πολλά γιαπωνέζικα ον/οφ και στριτάκια. Το μπεμβεδάκι το ευχαριστιέμαι καθημερινά. Αυτό το υπέροχο τράβηγμα από χαμηλά με ελάχιστο ανοιχτό το γκάζι δεν το αλλάζω με τίποτα. Γυρνάω από τη δουλειά με το χαμόγελο στα χείλη που λένε. Αλλά δεν είναι για βιασύνες, δεν της αρέσει. Οχι πως δεν μπορεί να πάει γρήγορα αλλά δεν είναι το καλυτερό της. Δώσε της ανοιχτό δρόμο, αυτό θέλει μόνο, όχι μόνο εθνική, και στους επαρχιακούς μια χαρά στρίβει και φρενάρει, είναι ξεκούραστο και δεν χαμπαριάζει από τριβάλιτσα και δικάβαλα. Το βάρος της στην οδήγηση δεν φαίνεται, τουλάχιστον εμένα ποτέ δεν με ενόχλησε αλλά στους αέρηδες είναι εκεί και σε βοηθάει να ταξιδεύεις αμέριμνος, όταν οι υπόλοιποι παλεύουν να επιβιώσουν.

Αυτή η μοτοσυκλέτα σε βάζει σε ενα τρυπάκι γαλήνιο όταν την ταξιδεύεις. Μετά τις 3000 στροφές τελειώνουν οι κραδασμοί και μένει το αβίαστο δούλεμα του μπόξερ να σε ταξιδεύει βελούδινα. Στην εθνική βάζεις την overdrive 6η (εκνευριστική στους επαρχιακούς) και ρολάρει ξεκούραστα και οικονομικά στα 140-150, στις ταχύτητες που γίνεται το ταξίδι στον πραγματικό κόσμο και όχι στην φαντασία των επίδοξων ταξιδευτών.

Για να την καταλάβεις θέλει τον χρόνο της. Αν την οδηγήσεις και ανοίξεις γρήγορα το γκάζι θα ξενερώσεις. Οταν την ζήσεις λίγο καλύτερα τότε αρχίζεις και γουστάρεις τον παλαιάς κοπής πλέον, μπόξερ κινητήρα. Είναι η πρώτη μοτοσυκλέτα μου, που πάω αργά επίτηδες και γουστάρω. Δεν με νοιάζει αν με περνάνε όλοι, αν το ανοίξω μπορώ να παίξω μαζί τους αλλά η ίδια η μοτοσυκλέτα σου λέει "έλα τώρα, άσε τις παπαριές και πάμε σε εκείνο τον ορεινό δρόμο να χαρούμε οδήγηση ζεν". Και σαν βρεθείς εκεί, ανεβαίνεις το βουνο με 5η και ελάχιστο γκάζι και ευχαριστιέσαι αυτό το τράβηγμα, με το μουγκρητό του μπόξερ να σου τρυπάει το σωθικά, δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα με λόγια. Εκεί που τελειώνουν οι προδιαγραφές, οι μετρήσεις και τα νούμερα, στην πραγματική ζωή δηλαδή, την ευχαριστιέσαι αυτή την μοτοσυκλέτα.

Μετά από ένα χρόνο κατάλαβα γιατί το 1150 έχει τόσο φανατικό κοινό. Ότι και να επιλέξεις, καλούς δρόμους να χεις.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Απο Suzuki σε Aprilia ε;...:cool: δηλαδη σαν να λεμε εισαι παντρεμενος με Νηπιαγωγο 45αρα,σεμνη και τιμια,εχεις φαι,παντοφλες,πουκαμισο σιδερωμενο ολα κομπλε ετοιμα,στο κρεβατι δεν ξερει τι σημαινει "προστυχη λεξη" και κοκκινιζει αμα ριξεις κανα σκαμπιλακι ενω δε,σε αφηνει καθε Κυριακη πρωι για να παει στην θεια λειτουργια ανελλιπως......και συ τρως φλασιά και πας να φυγεις να κλεφτεις γιατι στη βαρεσε κατακουτελα με 30αρα με ριζες απο μαμά Ιταλια,κορμι θανατηφορο,οπου περναει γυριζουν κεφαλια,το σεξ δε να σε στελνει κ δεν προλαβαινεις να πεις ουτε Αγιαντρεα μου σε εχει στειλει για 2ο στριφτο τσιγαρο πριν γυρισει για 3ο γυρο αλλά ξερεις οτι ποτέ δε θα'σαι σιγουρος αν τα κεφαλια γυριζουν στο δρομο για αυτην ή για τον καημενο που πηρε...2ο χερι........:hungry::wacky::banghead::hungover::happy:...πες μου τωρα εσυ,αν αυτη δεν ειναι αλλαγη και που μυαλο για τα κοινα τα συνηθισμενα και σιγουρα...θα μου πεις...αβυσσος η ψυχη...και σαφως!Και το κορμι αβυσσος και το κεφαλι(οχι το πανω)και τα λοιπα και τα λοιπα...:UH:
Αν το΄χεις...βουρ λεμε.Κ τραβα και καμμια φωτο απο την νεα αγαπη να φανταζομαστε Ιστοριες καΦτές...:D:inlove:
Τα γραφεις ωραια βρε ατιμε !!!!! Μηπως εχεις ριζες απο Κεφαλλονια !!!!!
 
Top Bottom