KTM 1190 / KTM 1190R / KTM 1290

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Στην ομάδα 1290 στο fb τα έβαλαν πολλά παιδιά και ο μιμικος (Χαλκίδα) επίσης.
Έχω κάνει αρκετές κουβέντες.
Καλύτερο σασμάν ;)
Θα τα δοκιμάσω και θα γράψω.
Motorex από 16€ έως 19€(λίτρο)
Amsoil 22€
Φίλτρο λαδιού με το o ring 18€
Δεν έχω θέμα με τα motorex απλά γίνεται το σασμάν πιο τραχύ μετά τις 5000χλμ.
Κάθε πότε αλλάζεις λάδια?
Ανάλογα το μηχανάκι και την χρήση. Τώρα κοντεύω τα 5000χλμ με το GT οπότε θα κάνω αλλαγή που ούτως ή άλλως είναι το μέγιστο για μένα. Σε παλιότερες μοτοσυκλέτες άλλαζα κάθε 1-1,5χρονο γιατί τα χιλιόμετρα ήταν λιγότερα από 5000 ετησίως.
Τα silkolene πάντως τα βάζουν πολλά παιδιά στο apriliabikers (με aprilia v2) μετά από προτροπή του γνωστού γιατρού και λένε πάντα τα καλύτερα για το συγκεκριμένο λάδι.
Τα έχω δοκιμάσει κι εγώ όταν είχα Tuono αλλά δεν θυμάμαι κάποια μεγάλη διαφορά, βέβαια όπως έγραψα παραπάνω τα χλμ που έκανα τότε ήταν 2-3000 ετησίως...
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Λέω να δοκιμάσω iPone στο 790 για να δω αν θα μαλακώσει το σασμάν, τα έχει βάλει κανείς?
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ανάλογα το μηχανάκι και την χρήση. Τώρα κοντεύω τα 5000χλμ με το GT οπότε θα κάνω αλλαγή που ούτως ή άλλως είναι το μέγιστο για μένα. Σε παλιότερες μοτοσυκλέτες άλλαζα κάθε 1-1,5χρονο γιατί τα χιλιόμετρα ήταν λιγότερα από 5000 ετησίως.
Τα silkolene πάντως τα βάζουν πολλά παιδιά στο apriliabikers (με aprilia v2) μετά από προτροπή του γνωστού γιατρού και λένε πάντα τα καλύτερα για το συγκεκριμένο λάδι.
Τα έχω δοκιμάσει κι εγώ όταν είχα Tuono αλλά δεν θυμάμαι κάποια μεγάλη διαφορά, βέβαια όπως έγραψα παραπάνω τα χλμ που έκανα τότε ήταν 2-3000 ετησίως...
Νομίζω 5000χλμ είναι πολύ λίγο για full synthetic λάδι.
7500χλμ λέει ο κατασκευαστής για τα motorex.
Εκτός εάν το βάζεις πίστα Η το δουλεύεις πόλη!
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Λέω να δοκιμάσω iPone στο 790 για να δω αν θα μαλακώσει το σασμάν, τα έχει βάλει κανείς?
Εσύ να πάρεις BMW :)
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Πώς σας φαίνεται αυτή μετατροπή?
Γιατί να βάλεις τελικό όταν μπορείς να φτιάξεις το δικό του?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αν μπορείς να φτιάξεις το δικό σου ρε Θάνο, γιατί να πάρεις ένα 1290?

Στάλθηκε από το ASUS_AI2302 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Αν μπορείς να φτιάξεις το δικό σου ρε Θάνο, γιατί να πάρεις ένα 1290?

Στάλθηκε από το ASUS_AI2302 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν κάνεις και λάθος αλλά εάν δεν αφαιρέσεις καταλύτη, βάλεις πρόγραμμα, βάλεις φίλτρο αέρα και την θέλεις μόνο για τον ήχο
νομίζω ότι ,οποιαδήποτε ακριβή εξάτμιση δεν προσφέρει τίποτα

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!
Σε κόλλησε ο άλλος :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Νομίζω 5000χλμ είναι πολύ λίγο για full synthetic λάδι.
7500χλμ λέει ο κατασκευαστής για τα motorex.
Εκτός εάν το βάζεις πίστα Η το δουλεύεις πόλη!
Όχι, ούτε πόλη, ούτε πίστα.

Είμαι από αυτούς που έχουν το 5000 σαν ιερό άβατο
:ha
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πώς σας φαίνεται αυτή μετατροπή?
Γιατί να βάλεις τελικό όταν μπορείς να φτιάξεις το δικό του?
Δεν αξίζει να χαλάσεις το οεμ τελικό κατά την γνώμη μου.
Πάρε ένα αφτερμάρκετ και όταν πουλήσεις την μηχανή, βγαλτο και δώστο χωριστά.
 

Renegade

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Θα δείξει
Κι εγώ έτσι πιστεύω. Χαλάς το ορίτζιναλ τελικό και το αποτέλεσμα δεν πρόκειται να φτάνει οποιουδήποτε aftermarket τελικού. Ούτε σε ήχο αλλά ούτε και σε λειτουργία

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Κι εγώ έτσι πιστεύω. Χαλάς το ορίτζιναλ τελικό και το αποτέλεσμα δεν πρόκειται να φτάνει οποιουδήποτε aftermarket τελικού. Ούτε σε ήχο αλλά ούτε και σε λειτουργία

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εσύ λάδια κάθε πότε?
Εξάτμιση τι?
Άνοιξε την καρδιά σου :)
Θα αρχίσουν τώρα να λένε οι BMW δακιδες, γκλιντερ ,xr boys (κοινοί γνωστοί και γνωστικοί :p)
 

Renegade

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Θα δείξει
Εγώ παρακολουθώ την συζήτηση για τα λάδια γτ τώρα είναι στις 5.000 και το ζύγιζα αν θελω να είμαι υπερβολικός να αλλάξω κάθε 5κ ή να το πάω στις 7.500.

Εξάτμιση δεν ξέρω, είναι στο πρόγραμμα εδώ και καιρό, αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω τι θέλω!

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πάντως λέω, εμείς εδώ στο πορτοκαλί μετερίζι ασχολούμαστε με συχνότητα αλλαγής λαδιών και τι τελικό να βάλουμε.
Στις πομώνες δίπλα, πότε χαλάει ο άξονας και γιατί ακούγεται το press direct
:cool:










:ha
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
1290 SAS - 2018 : Μετα το τελευταίο ταξίδι, αλλά και 1-2 ημέρες που το δοκιμάζω στην Αθήνα, τολμώ να πώ ότι είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το πιο ωραιο Ride Mode ειναι το Off Road.

Ναι ειναι στα 100 αντί 160 (αν το θυμάμαι καλά) ΑΛΛΑ δεν έχει φρενο κινητήρα στο κλείσιμο του γκαζιού με αποτέλεσμα να ειναι πιο ομαλή / ηλεκτρική η λειτουργία του και να κοβει λιγότερο όταν αφήνεις το γκάζι.

Επίσης σε επαρχιακό με τριβάλιτσο και δικάβαλο δεν μου έλλειψε κάτι - μην πω ότι ηταν και καλύτερα απο το Street.

Αυτά :)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μέσα στην πόλη βολεύει να δουλεύεις rain και off road. Το κακό είναι ότι σε περνάνε τα φτιαγμένα σκούτερ στα φανάρια και αυτό είναι αιτία πολέμου!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
2023, 100 μέρες για τα Χριστούγεννα και συζητάμε για ομαλότητα ψεκασμού σε ναυαρχίδα γκάμας... Παω να σβήσω τις πορτοκαλί αγγελίες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
2023, 100 μέρες για τα Χριστούγεννα και συζητάμε για ομαλότητα ψεκασμού σε ναυαρχίδα γκάμας... Παω να σβήσω τις πορτοκαλί αγγελίες.
Δεν νομίζω ότι φταίει μόνο ο ψεκασμός.
 
Top Bottom