MOTO-ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Και τι τον εμποδίζει παράλληλα να πάρει και μία αντιπροσωπία;
Θα τον παρακαλάνε, δεν θα παρακαλάει.
Τίποτα δεν τον εμποδίζει εννοείται. ΄΄ΚΑΙ την αντιπροσωπεία καμιάς κινέζικης'' λοιπόν ,γιατί το σερβις δεν νομίζω να τον συμφέρει να το αφήσει
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν έβαλε λουκέτο , απ' το δίκτυο φεύγει. Με τη πελατεία που έχει τόσα χρόνια ,την τεχνογνωσία του και εκτός δικτύου ,λογικά θα αυξηθούν οι διελεύσεις του ένα 20%
Έχει το 60% του τζίρου στο δίκτυο...
Εκεί στο Μόναχο θα πρέπει να δώσουν βραβείο στο τύπο που κατάφερε να αφήσει εκτός δικτύου 45 χρόνια μαγαζί γωνία
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Έχει το 60% του τζίρου στο δίκτυο...
Εκεί στο Μόναχο θα πρέπει να δώσουν βραβείο στο τύπο που κατάφερε να αφήσει εκτός δικτύου 45 χρόνια μαγαζί γωνία
Δεν ξέρω το λόγο που έληξε η συνεργασία αλλά ίσως και ο ίδιος να θέλησε να γίνει 'αφεντικό' της επιχείρησής του, γιατί 40 χρόνια υπάλληλος ήταν και αυτός, του Μονάχου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ξέρω το λόγο που έληξε η συνεργασία αλλά ίσως και ο ίδιος να θέλησε να γίνει 'αφεντικό' της επιχείρησής του, γιατί 40 χρόνια υπάλληλος ήταν και αυτός, του Μονάχου.
Δεν είχε παράπονο από την συνεργασία μέχρι πρόσφατα
Ιδιοκτήτες εγκαταστάσεις και Α.Ε εταιρεία κατάφερε σαν "υπαλληλος"
Τα τελευταία τρία χρόνια ξεκίνησαν τα άσχημα, με μείωση κερδοφορίας και το χειρότερο, του είπαν να απολύσει όλο το προσωπικό και να πάρει επιδοτούμενους από ΟΑΕΔ
Μαστορια που έχει επενδύσει στην δουλειά του, πολλά πολλά χρόνια, να τα αντικαταστήσει με ασχετους
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Δεν είχε παράπονο από την συνεργασία μέχρι πρόσφατα
Ιδιοκτήτες εγκαταστάσεις και Α.Ε εταιρεία κατάφερε σαν "υπαλληλος"
Τα τελευταία τρία χρόνια ξεκίνησαν τα άσχημα, με μείωση κερδοφορίας και το χειρότερο, του είπαν να απολύσει όλο το προσωπικό και να πάρει επιδοτούμενους από ΟΑΕΔ
Μαστορια που έχει επενδύσει στην δουλειά του, πολλά πολλά χρόνια, να τα αντικαταστήσει με ασχετους
Ωραία πράματα.....για να δούμε ποιος ακολουθεί.
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Μου το είχε αναφέρει πριν καιρό ο Αντώνης, εξηγώντας μου τους λόγους που τον έκαναν να πάρει αυτή την απόφαση.
Κατά την γνώμη μου, γυρίζει ςελιδα το θέμα τεχνική υποστήριξη για τα bmw.


Ο καλύτερος μηχανικος της bmw ήταν , τον γνωρίζω απο το 2002, αλλα ουδείς Αναντικατάστατος .. για 5 χρονια πηγαινα τη μηχανή μου F650GS εκει για Σερβίς κ μετα πηρα τα τεχνικά εγχειρίδια κ τα εκανα μόνος μου τα service για καμια 5 ετια

Το 70% των ιδιοκτητών bmw , της αθηνας στο Κυρ Αντώνη πηγαινε για σέρβις


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Με τόσα bmw που έχουν πουληθεί στην Ελλάδα, όλων των κατηγοριών, το μόνο σίγουρο είναι δεν θα χάσει πελατεία!
Ίσα ίσα, θα συμφέρει καλύτερα πλέον τους πελάτες λόγω μειωμένων χρεώσεων, και παράλληλα θα έχει μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους (παρότι θα κάνει καλύτερες τιμές από πριν, σαν αντιπροσωπεία που ηταν)!!!
Καιρός ήταν να κάνει αυτήν τη κίνηση!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ε ρε γλέντια που θα γίνουν στα επόμενα χρόνια...


 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Καθόλου περίεργο.....δεν γινεται χαρτογιακαδες χειριστες Excel, να συμπορευτούν με παλιάς κοπής μαστορια.
Όλα τα είπες, και συμβαίνει παντού. Είναι οι πρώτοι που αμολάνε βέβαια, οι χειριστές εννοώ.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Φυσικά μια βαθύτερη ανάγνωση μας εισάγει στο ότι η εφόρμηση των Κινέζων έχει ήδη ξεκινήσει και μας δείχνει τι επρόκειτο να συμβεί στους πατροπαράδοτους κατασκευαστές μοτοσυκλετών στα δυκτια τους και όχι μόνο που πούλησαν πουλάνε και θα πουλάνε για ένα πινάκιο φακές το μέλλον τους
Το έχω πει πολλές φορές και σε άλλα θέματα ότι ο Κινέζος είναι ανεξέλεγκτος πλέον και αλλάζει δραματικά το εμπορικό οικονομικό κοινωνικό τοπίο παντού
Μάλλον επίκειται πόλεμος πέραν του οικονομικού που ειφιστατε μέχρι τώρα και μεγάλης κλίμακας
Άσχημα τα νέα που περιγράφω αλλά οι κύκλοι της ιστορίας αυτό δείχνουν
Και θεωρώ ότι καλά έκανε ο κος Παναγιωτόπουλος που έφυγε
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Φυσικά μια βαθύτερη ανάγνωση μας εισάγει στο ότι η εφόρμηση των Κινέζων έχει ήδη ξεκινήσει και μας δείχνει τι επρόκειτο να συμβεί στους πατροπαράδοτους κατασκευαστές μοτοσυκλετών στα δυκτια τους και όχι μόνο που πούλησαν πουλάνε και θα πουλάνε για ένα πινάκιο φακές το μέλλον τους
Το έχω πει πολλές φορές και σε άλλα θέματα ότι ο Κινέζος είναι ανεξέλεγκτος πλέον και αλλάζει δραματικά το εμπορικό οικονομικό κοινωνικό τοπίο παντού
Μάλλον επίκειται πόλεμος πέραν του οικονομικού που ειφιστατε μέχρι τώρα και μεγάλης κλίμακας
Άσχημα τα νέα που περιγράφω αλλά οι κύκλοι της ιστορίας αυτό δείχνουν
Και θεωρώ ότι καλά έκανε ο κος Παναγιωτόπουλος που έφυγε
να παρει τη voge,αλλωστε το 900αρι που εβγαλε το <κατεχει> :cool:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Φυσικά μια βαθύτερη ανάγνωση μας εισάγει στο ότι η εφόρμηση των Κινέζων έχει ήδη ξεκινήσει και μας δείχνει τι επρόκειτο να συμβεί στους πατροπαράδοτους κατασκευαστές μοτοσυκλετών στα δυκτια τους και όχι μόνο που πούλησαν πουλάνε και θα πουλάνε για ένα πινάκιο φακές το μέλλον τους
Το έχω πει πολλές φορές και σε άλλα θέματα ότι ο Κινέζος είναι ανεξέλεγκτος πλέον και αλλάζει δραματικά το εμπορικό οικονομικό κοινωνικό τοπίο παντού
Μάλλον επίκειται πόλεμος πέραν του οικονομικού που ειφιστατε μέχρι τώρα και μεγάλης κλίμακας
Άσχημα τα νέα που περιγράφω αλλά οι κύκλοι της ιστορίας αυτό δείχνουν
Και θεωρώ ότι καλά έκανε ο κος Παναγιωτόπουλος που έφυγε
Επειδή το θέμα "Κίνα" το έχουμε τραβήξει από τα μαλλιά...

Εμένα δεν με χαλάει η προέλευση. Τα "πάντα" εκεί φτιάχνονται έτσι και αλλιώς (δεν μου αρέσει το ότι έχουμε παραδώσει όλη την παραγωγή εκεί για πολλούς λόγους αλλά δεν έχει αξία η συζήτηση), το θέμα είναι ότι και πάνε εκεί όλοι για φτηνότερα ΚΑΙ πιο ακριβά μας τα σερβίρουν στο τέλος κάθε χρόνο, οπότε για εμάς σαν καταναλωτές και εργαζόμενους είναι διπλή η ζημιά.


Το ότι βλέπεις σχόλια τύπου "αααα εγώ έχω το ΑΥΣΤΡΙΑΚΟ 790" που σημαίνει ότι ο μαλάκας θα πάει και θα ζητάει την Άρτα και για Γιάννενα στην σελίδα πώλησης μεταχειρισμένων της χώρας του για το... προνόμιο σημαίνει ότι δεν θα κοπεί το γέλιο με τις στρεβλώσεις τιμών εύκολα.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
O Πάολο Τσιαμπάτι για πολλούς είναι αναντικατάστατος στην ομάδα motogp της ducati.
Λογικά λοιπόν η μετάθεση του στο οφ ρόουντ κομμάτι της ομάδας δείχνει τις προθέσεις
(άσε που είναι και ο μόνος που δεν μιλάει μακαρονικά αγγλικά)
 
Τελευταία επεξεργασία:

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
Πόσο βαθιά ανάγνωση να κάνει κάποιος από ένα τόσο λακωνικό δελτίο τύπου?
Μπορεί να άλλαξε στρατηγική η εταιρεία, μπορεί να άλλαξαν οι ελάχιστες απαιτήσεις του εργοστασίου, μπορεί να βαρέθηκε ο άνθρωπος το εμπορικό κομμάτι, τα σενάρια δεκαδες.
Το κόβω συνεργάτη για την BMW δεν σημαίνει ότι ο Παναγιωτόπουλος θα σταματήσει να είναι επίσημα εξουσιοδοτημένο της συνεργείο.
Έπεται και συνέχεια οπότε υπομονή μέχρι να εμφανιστεί όλο το έργο στο φως...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πόσο βαθιά ανάγνωση να κάνει κάποιος από ένα τόσο λακωνικό δελτίο τύπου?
Μπορεί να άλλαξε στρατηγική η εταιρεία, μπορεί να άλλαξαν οι ελάχιστες απαιτήσεις του εργοστασίου, μπορεί να βαρέθηκε ο άνθρωπος το εμπορικό κομμάτι, τα σενάρια δεκαδες.
Το κόβω συνεργάτη για την BMW δεν σημαίνει ότι ο Παναγιωτόπουλος θα σταματήσει να είναι επίσημα εξουσιοδοτημένο της συνεργείο.
Έπεται και συνέχεια οπότε υπομονή μέχρι να εμφανιστεί όλο το έργο στο φως...
Όχι δεν θα είναι πλέον επίσημα εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Θα συνεχίσει να έχει το μερίδιο του λέοντος στην αγορά στο service,μεταχειρισμένα,νέες επιλογές σε aftermarket αναλώσιμα και πιο ανταγωνιστικές τιμές. Πιστεύω θα διατηρήσει την πελατεία του θα τραβήξει καινούργιους που φοβόντουσαν το ακριβό και θα χασει φυσικά κάποιους από τα καινούργια η εντός εγγύησης.
 

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
Βαγγέλη όλους όσους "έκοψε" η BMW τα τελευταία χρόνια παρέμειναν ως εξουσιοδοτημένο συνεργείο κανονικά. Δες την περίπτωση Μανιατόπουλου για παράδειγμα...λιγότερες απαιτήσεις τα ίδια έσοδα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βαγγέλη όλους όσους "έκοψε" η BMW τα τελευταία χρόνια παρέμειναν ως εξουσιοδοτημένο συνεργείο κανονικά. Δες την περίπτωση Μανιατόπουλου για παράδειγμα...λιγότερες απαιτήσεις τα ίδια έσοδα
Καταρχας......να πουμε Αργυρη οτι ο Παναγιωτοπουλος εφυγε απο το δικτυο και δεν τον εκοψαν.
Γνωριζω καλα γιατι αναγκαστηκε ο Αντωνης να κανει τετοια κινηση και ηταν πολυ οι λογοι, καποιους ανεφερα πιο πανω.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν ηθελε να το κανει, γιατι παντα πιστευε στο εργοστασιο και στην στηριξη του.

Να πω κατι ακομα για να καταλαβουμε το μεγεθος της γκαφας τους.......το διαζυγιο θα ειχε βγει πιο νωρις, αλλα ειχε προσπαθησει η τραπεζα της BMW να σωσει την κατασταση.

Τελευταιο καιρο προσπαθουν να δωσουν εξουσιοδοτηση σε μεγαλο ντιλερ αυτοκινητων, αλλα αρνειται γιατι ειναι παλια καραβανα και αυτος
Οι εξελιξεις τρεχουν και ενδιαφερουν ολους οσους εχουν bmw παντως, γιατι ο Γερακας θα κανει πολλα πραγματα που δεν μπορουσε
 
Top Bottom