Moto GP, 2016

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Συντροχε τεο εχω να πω οτι οι απόψεις σου για το gp ειναι πολυ εμπεριστατωμένες και ακριβείς
Αντε Μαρι αρρώστια βαλεντινο πάρτους τα σώβρακα !!!!!!!!!!!!!!!!
Όλος ο Αγιάννης ο ρώσος μαζι σου
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Συντροχε τεο εχω να πω οτι οι απόψεις σου για το gp ειναι πολυ εμπεριστατωμένες και ακριβείς
Αντε Μαρι αρρώστια βαλεντινο πάρτους τα σώβρακα !!!!!!!!!!!!!!!!
Όλος ο Αγιάννης ο ρώσος μαζι σου
Ευχαριστώ πλι μ!:inlove:
Είναι γιατί δεν εκφράζω συναίσθημα (όταν το κάνω το λέω, ή φαίνεται....). Όταν λέω άποψη, τη λέω αφού πέσει σχετική μελέτη ;)
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε. ........ο 99 ξεχρέωσε τον 93 για πέρυσι. Αυτή την εντύπωση μου έδωσε όταν τον προσπέρασε.
 

surikenjim

Μέλος
Περιοχή
Ν.ΚΟΣΜΟΣ
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
kawasaki KLX250S
Το ότι ο Rossi μπορεί και κερδίζει δύο γενεές μικρότερους του αντιπάλους, δεν αποτελεί τόσο μεγάλο κατόρθωμα, όσο το γεγονός ότι με το πείσμα του κερδίζει τον χρόνο που τόσο φθείρει το σώμα. Respect λοιπόν σε αυτόν τον οδηγό, που στα 37 του νικάει μέσα στην Ισπανία με αυτόν τον εμφατικό τρόπο.:hailbig: Όσο για τον Lorenzo τι να πει κανείς. Αχώνευτος ήταν, κακομοίρης, με την δικαιολογία πρώτη, όταν κάτι δεν του βγαίνει, και έτσι θα μείνει. Προφανώς ο Jarvis χάρηκε ιδιαίτερα από το 1-2 των yamaha, αλλά και ιδιαίτερα για το ποιός ήταν το 1...:sneaky::sneaky:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε. ........ο 99 ξεχρέωσε τον 93 για πέρυσι. Αυτή την εντύπωση μου έδωσε όταν τον προσπέρασε.
Δε σε "πιάνω" Λιάκο....:confused:
Προσπεράσεις είχαμε μεταξύ Βάλε κι 99, και μεταξύ των 2 Honda. Ο 93 ήταν στη ρόδα του 99 για το μισό αγώνα περίπου, μέχρι που έκανε ένα λάθος και τον έχασε. Σήμερα δε μπορούσε να φτάσει τα ΥΑΜΑΗΑ και το είχε πει από χθες (προς τιμήν του).
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
O Λορένθο "τα έριξε" στο πίσω λάστιχο που σπινιάριζε (λέει) στην ευθεία και ισχυρίζεται πως γι΄αυτό δεν μπόρεσε να κερδίσει. Τώρα το πώς αυτά που λέει συνδυάζονται με την αδυσώπητη αλήθεια των αριθμών που δείχνουν πως σε κάθε γύρο (πλην του 20ου) είχε μεγαλύτερη τελική από τον Ρόσι, χρήζει ψυχιατρικής έρευνας.

 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
O Λορένθο "τα έριξε" στο πίσω λάστιχο που σπινιάριζε (λέει) στην ευθεία και ισχυρίζεται πως γι΄αυτό δεν μπόρεσε να κερδίσει. Τώρα το πώς αυτά που λέει συνδυάζονται με την αδυσώπητη αλήθεια των αριθμών που δείχνουν πως σε κάθε γύρο (πλην του 20ου) είχε μεγαλύτερη τελική από τον Ρόσι, χρήζει ψυχιατρικής έρευνας.

Αυτο ακριβως...ακομα και ο 93 εδειξε ωριμοτητα και παραδεχτηκε πραγματα...αλλα αυτος ο χορχε υποφερει μιλαμε..οτι παπαρια του ερθει στο μυαλο...
Εκεινο που γουσταρω να βλεπω ειναι η ψυχροτητα στο βαθρο...ουτε ματια ουτε ενα νευμα μεταξυ τους...εντωμεταξυ ο 46 ειχε εκεινο το ειρωνικο μειδιαμα που σκοτωνει...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτο ακριβως...ακομα και ο 93 εδειξε ωριμοτητα και παραδεχτηκε πραγματα...αλλα αυτος ο χορχε υποφερει μιλαμε..οτι παπαρια του ερθει στο μυαλο...
Εκεινο που γουσταρω να βλεπω ειναι η ψυχροτητα στο βαθρο...ουτε ματια ουτε ενα νευμα μεταξυ τους...εντωμεταξυ ο 46 ειχε εκεινο το ειρωνικο μειδιαμα που σκοτωνει...
Όταν έβγαλαν την φώτο όλοι μαζί. .....τους κοροιδευε από πισω:D
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Όταν έβγαλαν την φώτο όλοι μαζί. .....τους κοροιδευε από πισω:D
xaxa ναι ναι το ειδα..ειναι απιστευτος τσογλανος......:laugh:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

Στα γόνατα τα μεγάλωσε όλα τους.....
Βγάζουν και γλώσσα ορισμένοι απ' αυτούς, αντί ν υποκλίνονται με δέος!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
O Λορένθο "τα έριξε" στο πίσω λάστιχο που σπινιάριζε (λέει) στην ευθεία και ισχυρίζεται πως γι΄αυτό δεν μπόρεσε να κερδίσει. Τώρα το πώς αυτά που λέει συνδυάζονται με την αδυσώπητη αλήθεια των αριθμών που δείχνουν πως σε κάθε γύρο (πλην του 20ου) είχε μεγαλύτερη τελική από τον Ρόσι, χρήζει ψυχιατρικής έρευνας.


Είναι μεγάλος ψεύτης!
Η αιτία που επικαλείται ως πρόβλημα, στον ομόσταυλό του που τον κέρδισε, δημιούργησε μεγαλύτερο πρόβλημα!
Κ@λόπαιδο!

Όσο και τιμόνι να είναι κάποιος, αν δεν είναι κι άντρας με φιλότιμο, ολοκληρωμένος αθλητής-αναβάτης δε λογίζεται!!! Τέλος!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Για να μη λέμε όμως συνέχεια για τους ίδιους, η φετεινή σαιζόν πάει πολύ καλά για τη SUZUKI.
Σοβαρή προσπάθεια, χωρίς τυμπανοκρουσίες και με νέους οδηγούς που αναδείχτηκαν μαζί με τη μοτοσυκλέτα.
Προσωπική προτίμηση ο Maverick. :)
Στα χέρια αυτωνών των παιδιών είναι το μέλλον των GP, καθότι οι απαράδεκτοι και αντιπαθητικοί Lorenzo και Marquez δεν νομίζω ότι είναι ικανοί να κρατήσουν τους θεατές στις πίστες.


 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Διαβάστε, για να ενημερωνόμαστε!!!!


Α ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΒΑΛΤΟΥ smile emoticon

Πάμε τώρα λίγο και στα μυστικά του βάλτου.

Εδώ και καιρό κυκλοφορεί στα διεθνή media, αλλά και από κάποιους ανθρώπους των paddocks, ότι ο Rossi δεν έχει ίση μεταχείριση από την Michelin σε σχέση με τους υπόλοιπους, στην προσπάθειά τους να δικαιολογήσουν την απόδοσή του στην πρώτη γραμμή της μάχης.

Και φυσικά τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι.
Απλώς η εμπειρία τον έχει κάνει σοφό αθλητή…

Το πρόβλημα λοιπόν της πίστας και της πρόσφυσης των ελαστικών στην ευθεία είχε εντοπιστεί από την Παρασκευή και ο Dani είχε δηλώσει χαρακτηριστικά ότι αναγκαζόταν να παίζει με το γκάζι στην τετάρτη, πέμπτη και έκτη σχέση του κιβωτίου ταχυτήτων.

Ο Vale, παρέα με τον Galbusera και τον Flamigni, κατόπιν των εξαντλητικών δοκιμών της Παρασκευής, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι ο αγώνας θα χρειαστεί εξοικονόμηση δυνάμεων, ούτως ώστε να μην τελειώσει το λάστιχο νωρίς, λόγω του γνωστού σπιναρίσματος, αλλά και της ολισθηρότητας της πίστας σε κάποια σημεία.

Όταν ξημέρωσε η Κυριακή και οι διαφαινόμενες θερμοκρασίες την ώρα του αγώνα προβλέπονταν υψηλές, το επιτελείο αποφάσισε και προγραμμάτισε (πέραν των όσων έγραψα στην προηγούμενη ανάρτησή μου) κατ’ επιλογήν «τρύπα ισχύος στα φρένα» (ο όρος δικός μου αυθαίρετος).

Στο αριστερό χέρι του Vale υπήρχε η εναλλακτική, υπό μορφή κουμπιού, του περιορισμού του engine break με άμεση συνέπεια την μικρότερη φθορά του πίσω ελαστικού.

Το ενεργοποίησε δύο φορές. Στον δέκατο και τον δέκατο όγδοο γύρο, εξ’ αρχής αποφασισμένα. Απόδειξη ότι βγήκε η ταμπέλα από τον Galbusera, υπενθυμίζοντάς του το.

Εξ’ ου και η αρχική οδηγία να μην χαθεί ποτέ η πρώτη θέση του αγώνα, ούτως ώστε να υπάρχει πλήρης έλεγχος του ρυθμού. Γι’ αυτό και ο Jorge έκοψε κάπως την διαφορά.

Μ’ ένα σμπάρο δυο τρυγόνια… Ο Vale εξοικονομούσε λάστιχο, ο Jorge το απόκαιγε τρέφοντας φρούδες ελπίδες.

Τίποτα δεν είναι τυχαίο σ’ αυτή την ζωή.

Ο Valentino ξεζουμίζοντας τις δυνάμεις του και κάνοντας χρήση των αμέτρητων εμπειριών του, τους πήρε την ταυτότητα σε επίπεδο ορθού προγραμματισμού και στρατηγικής. Και ο Galbusera, σεβόμενος την γνώση, ακολουθεί.

Ο Forcada από την άλλη πλευρά θεωρείται στον χώρο των paddocks σπουδαιότερος του Galbusera και πιστεύω ότι όντως είναι.

Απλώς έχει την ατυχία να συνεργάζεται μ’ ένα τεράστιο ταλέντο που ορισμένες φορές αγγίζει τα όρια του αυτισμού και αρνείται να τον ακούσει.

Όταν δήλωνε στη μετέπειτα συνέντευξη τύπου ο Jorge ότι θα μπορούσε να νικήσει, ίσως είχε δίκιο…
… «αν άνοιγα λίγο τ’ αυτιά μου σ’ αυτά που μου προτείνει ο ιδιοφυής μηχανικός μου» ξέχασε να προσθέσει…

…γιατί αυτό που τον διέλυσε σ’ αυτόν τον αγώνα ήταν ότι ο άνθρωπος που αντιπαθεί περισσότερο σ’ αυτή την ζωή υπήρξε εξυπνότερος…


από εδώ:https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1322142704468657&id=165756443440628

και οι σχετικές φώτο:






Γιατί οι αγώνες δεν είναι όλα χέρια-πόδια (ή ..γκάζια και φρένα)..... Θέλει μυαλό ;)
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Χά χα χα καλοοοοοοοο!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Ελπίζω να είναι το ίδιο επίκαιρο και στο τέλος της σαιζόν.
 
Top Bottom