Newfieφαδα vol. 2 Μαμησάδα edition 6/01/2024

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
YAMAHA TENERE 700 22
Δημητράκη συνονόματε, σαν να βλέπω κομμάτια από το εντούρο των Ψαχνών ...
Δεν θέλω να τρομάξω, τιποτις κοζμο, απλά το αναφέρω μιας και γνωριστήκαμε ... :laugh:
μήπως έχουμε τίποτα γουργουρίσματα ...:laugh:
Καλησπέρα φίλε μου!
Είναι κομμάτι από την extra hard που έχει 2-3 ΑΡΚΕΤΑ πιπεράτα περάσματα για τα μεγάλα, κατά τα άλλα είναι μια απολαυστική διαδρομή και οδηγικα και σαν τοπίο.Αν θυμάμαι καλά είναι περίπου 5 χλμ και διασχίζει το καμπιωτικο ρέμα-μονοπάτι. Υπάρχει και η κανονική διαδρομή που πάει σχεδόν παράλληλα με την hard.
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
Μεσα γιατί έχω καιρό να κάνω αερόβιο στο βουνό σπρώχνοντας μηχανάκια στις λάσπες.


Λίστα δηλωμένων!!!

Οι αδήλωτοι θα τιμωρηθούν με λασποβολισμό!!!

Δηλώστε διαδρομη και μηχανακι.

COPY PASTE ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ


  1. 2wheeler HARD F800GS
  2. XR Maniac harder Γκαντις hrc
  3. tc-drift Hard rock Hallelujah F800gs
  4. antonis68 Freewind Hard με το ψηλό φτερό
  5. konkost Hard ...vitam
  6. est Hard 640
  7. nibo Hard CRF 300 L
  8. dtz Hard μίζα μανιβέλα
  9. sfera HARD CRM250
  10. Doc.DD hard dr350s (προσοχή είναι λυσασμενο έχει να πάει ένα χρόνο βουνο)
  11. Ziggy DRZ400S HARD
  12. spymavro DR250 HARD
  13. ChristosGR Husaberg FE-390
  14. Xaris44 SOFT F800GS
  15. mavro provato HARD TENERE 660
  16. Juohmaru! HARD Meoni
  17. STF Hard... και καλά, WR250R (δε βρήκα πιο μικρό)
  18. Diam Θέλω και Ηard παναθεμα με, ΧΤ600
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dουαν

Μέλος
Όνομα
Antonis diamantopoulos
Μοτό
Tenere 39f
Tenere 1vj
Tenere1vj
Tenere 34L
Xr250r
xlr 250
Διάβασα όλο το θέμα και με τρώει ο κώλος μου. Θεωρούμαι (δικαιωματικά) εντελώς αρχάριος και οδηγώ χρέπι του 1993.
Να δοκιμάσω ή θα με κλαίνε οι ρέγγες?
Στη προηγούμενη βόλτα ήμουν με ένα tenere 10 χρόνια παλιότερο από το δικό σου.
Αν είναι σε καλή κατασταση τότε δεν παίζουν ρόλο τα χρόνια
 

Dουαν

Μέλος
Όνομα
Antonis diamantopoulos
Μοτό
Tenere 39f
Tenere 1vj
Tenere1vj
Tenere 34L
Xr250r
xlr 250
Λίστα δηλωμένων!!!

Οι αδήλωτοι θα τιμωρηθούν με λασποβολισμό!!!

Δηλώστε διαδρομη και μηχανακι.

COPY PASTE ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ


2wheeler HARD F800GS
XR Maniac harder Γκαντις hrc
tc-drift Hard rock Hallelujah F800gs
antonis68 Freewind Hard με το ψηλό φτερό
konkost Hard ...vitam
est Hard 640
nibo Hard CRF 300 L
dtz Hard μίζα μανιβέλα
sfera HARD CRM250
Doc.DD hard dr350s (προσοχή είναι λυσασμενο έχει να πάει ένα χρόνο βουνο)
Ziggy DRZ400S HARD
spymavro DR250 HARD
ChristosGR Husaberg FE-390
Xaris44 SOFT F800GS
mavro provato HARD TENERE 660
Juohmaru! HARD Meoni
STF Hard... και καλά, WR250R (δε βρήκα πιο μικρό)
Diam Θέλω και Ηard παναθεμα με, ΧΤ600
Dουαν xr 250
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Κύριοι, δε θέλω να γίνω αγγελιοφόρος κακών μαντάτων, αλλά ο καιρός ας πούμε για ΔΙΡΦΥ, απ' όπου ξεκινά η βόλτα μας, δείχνει όλη μέρα βροχή για σήμερα Σάββατο και χιονόνερο αύριο Κυριακή τουλάχιστον μέχρι το απόγευμα. Φαντάζομαι οτι και σε Ταναΐδα - Καντήλι δε θα ναι πολύ διαφορετικές οι συνθήκες...

Προκειμένου να μπορέσουμε να απολαύσουμε κατά το δυνατόν ολόκληρη τη βόλτα που έβγαλαν τα παιδιά, μήπως... λέω μήπως να αναβάλλουμε τη βόλτα μας για μέσα Γενάρη;

(Λασποβολήστε με, αλλά νομίζω η παραπάνω σκέψη είναι στο μυαλό και άλλων πλην εμού. Αν πάλι όχι, αγνοήστε την παραπάνω πρόταση, κι εγώ μαζί με την παρέα)
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Κύριοι, δε θέλω να γίνω αγγελιοφόρος κακών μαντάτων, αλλά ο καιρός ας πούμε για ΔΙΡΦΥ, απ' όπου ξεκινά η βόλτα μας, δείχνει όλη μέρα βροχή για σήμερα Σάββατο και χιονόνερο αύριο Κυριακή τουλάχιστον μέχρι το απόγευμα. Φαντάζομαι οτι και σε Ταναΐδα - Καντήλι δε θα ναι πολύ διαφορετικές οι συνθήκες...

Προκειμένου να μπορέσουμε να απολαύσουμε κατά το δυνατόν ολόκληρη τη βόλτα που έβγαλαν τα παιδιά, μήπως... λέω μήπως να αναβάλλουμε τη βόλτα μας για μέσα Γενάρη;

(Λασποβολήστε με, αλλά νομίζω η παραπάνω σκέψη είναι στο μυαλό και άλλων πλην εμού. Αν πάλι όχι, αγνοήστε την παραπάνω πρόταση, κι εγώ μαζί με την παρέα)
Για Ταναιδα βλέπω ακόμα περισσότερο βροχή.εγω να σου πω την αλήθεια άμα πατήσω χώμα δεν με νοιάζει ο καιρός.αμα όμως αύριο το πρωί που θα ξυπνήσω ρίχνει όπως τώρα, απλά θα αλλάξω πλευρό ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για Ταναιδα βλέπω ακόμα περισσότερο βροχή.εγω να σου πω την αλήθεια άμα πατήσω χώμα δεν με νοιάζει ο καιρός.αμα όμως αύριο το πρωί που θα ξυπνήσω ρίχνει όπως τώρα, απλά θα αλλάξω πλευρό ;)
Ήλιο θα έχει το πρωί....σε θέλω φρέσκο.
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Με τα μεχρι στιγμης δεδομένα, Αθήνα στο ξεκίνημα δεν θα βρέχει. Επίσης και στην Χαλκίδα δεν θα βρέχει. Θα βρέχει περίπου από τα μισά μεχρι κάτω Στενή δηλαδή στην μισή EXTRA HARD και πάνω. Ταναίδα σίγουρα βροχη και αρκετή 4.5mm. Και μεχρι μεσημέρη βροχή σε όλη την γύρω περιοχη.

Δεν ξέρω κατα πόσο η EXTRA HARD θα βγαίνει με μεγάλο σε τετοιες συνθήκες. Και μετά γενικά λόγω λάσπης θα είναι ρουλεμάν φαση, κατηφορικά δίχως αυριο, ανηφορικα δίχως σήμερα βάλτοι κλπ.

Ιδανικά θα ήθελε την προηγούμενη της βόλτας να μην έβρεχε, όπως έκανα την Τρίτη (την αναγνωριστική), που ναι μεν ήταν δύσκολη, αλλα τσουλαγε.

Απο μεσημέρι και μετά δείχνει να σταματάει η βροχη.

Κανονικά με δεδομένες τις συνθήκες θα έλεγα για αναβολή, αλλα... Τι θα λέμε στα εγγόνια μας?
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Με τα μεχρι στιγμης δεδομένα, Αθήνα στο ξεκίνημα δεν θα βρέχει. Επίσης και στην Χαλκίδα δεν θα βρέχει. Θα βρέχει περίπου από τα μισά μεχρι κάτω Στενή δηλαδή στην μισή EXTRA HARD και πάνω. Ταναίδα σίγουρα βροχη και αρκετή 4.5mm. Και μεχρι μεσημέρη βροχή σε όλη την γύρω περιοχη.

Δεν ξέρω κατα πόσο η EXTRA HARD θα βγαίνει με μεγάλο σε τετοιες συνθήκες. Και μετά γενικά λόγω λάσπης θα είναι ρουλεμάν φαση, κατηφορικά δίχως αυριο, ανηφορικα δίχως σήμερα βάλτοι κλπ.

Ιδανικά θα ήθελε την προηγούμενη της βόλτας να μην έβρεχε, όπως έκανα την Τρίτη (την αναγνωριστική), που ναι μεν ήταν δύσκολη, αλλα τσουλαγε.

Απο μεσημέρι και μετά δείχνει να σταματάει η βροχη.

Κανονικά με δεδομένες τις συνθήκες θα έλεγα για αναβολή, αλλα... Τι θα λέμε στα εγγόνια μας?
Τάσο την βόλτα την ξέρεις εσύ,μόνο εσύ έχεις ρεαλιστική εικόνα.το να πάμε και να σπρώχνουμε όλη μέρα δεν είναι για όλους διασκέδαση.καλη η καζούρα αλλά better safe than sorry που λένε κ στο χωριό
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πάντως επειδή έχουμε κάνει Καντήλι πριν καμιά διετία με τέτοια πρόβλεψη και πολύ βροχή η βόλτα κόπηκε στο 1/3 και ούτε και αναγκαστηκαμε να γυρίσουμε αρων αρων μούσκεμα και ταλαιπωρημένοι. Δεν είχε τόσο πλάκα.

Σίγουρα κατανοώ ότι έχουμε εγωισμό και ειδικά ο Τάσος που έχει κάνει μια τόσο ωραία οργάνωση με τον φίλο του αλλά ίσως το να πάμε στο Καντήλι μια από τις πιο δύσκολες μέρες δεν θα είναι ιδιαίτερα έξυπνο και η πράξη έχει δείξει πως ούτε τόσο ευχαρίστηση έχει. Με το ίδιο σκεπτικό ξεκινήσαμε τοτε τι θα λέμε στα εγγόνια μας αλλά άμα βρέχει όλη μέρα δε λέει με τίποτα.

Αν σήμερα οι προβλέψεις μέχρι το απόγευμα δείχνουν κακές συνθήκες προτείνω κι εγώ αναβολή της βόλτας για αρχές Γενάρη.
 

mavro provato

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
Tenere 660
Ανεξαρτητος αν θα βγάλει ήλιο αύριο, η λάσπη θα φτάσει στο σαλόνι και το 'πεφτω-σηκωνομαι' όλη την διάρκεια σε συνδιασμό με το κρύο (και βάζω και το σιχαμα της επιστροφής μέσα), εμένα δεν με διασκεδάζει. Από ένα σημείο και μετά αν επέλθει η εξάντληση, η παρέα και ο χαβαλες πάει περίπατο και ο αυτοσκοπός να φθάσω σπίτι δεν είναι κίνητρο. Θα χαιρομουν να το αναβάλλεται για άλλο σουκού γιατί θέλω πολύ να ζήσω αυτό το παρεάκι και την διαδρομαρα που επιμελήθηκε ο Τάσος.
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Τάσο την βόλτα την ξέρεις εσύ,μόνο εσύ έχεις ρεαλιστική εικόνα.το να πάμε και να σπρώχνουμε όλη μέρα δεν είναι για όλους διασκέδαση.καλη η καζούρα αλλά better safe than sorry που λένε κ στο χωριό
Στην EXTRA HARD σε 5 6 σημεία θα σπρώχνουμε σίγουρα. Μικρά ανηφορικά τεχνικα κομματια, όπου και στην αναγνωριστική δεν τα έβγαλα με την μια (με άλλες συνθήκες όμως, λασπερό μεν αλλα την προηγούμενη μέρα να έχει ήλιο ) Στην LESS Hard δεν εχει σημεία τεχνικά, θα έχει όμως μικρούς βούρκους σε αρκετά σημεία.
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom