#Norge

poolmaster

Μέλος
Περιοχή
hollystone Κρήτη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
τουντουμου 900 2007
Χαιρετώ τα κοπέλια. Καλώς εχόντων των πραγμάτων λέμε 4 παλικάρια από τα νότια της Ελλάδας να ταξιδέψουμε για τη Νορβηγία και το nordkapp . Θα μπούμε Νορβηγία τις πρώτες μέρες του Ιουνίου , Μήπως έχει κανείς από σας καμία ιδέα τι καιρό να περιμένουμε εκείνες τις μέρες?
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Ιουλιο σας παιρνει;
Ολα βεβαια ειναι κορονα-γραμματα....
Οπως φετος η Ελλαδα ειχε "βαρυ" χειμωνα σε σχεση με περσι.
Οτι και να κανει καλα να περασετε :l2:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Χαιρετώ τα κοπέλια. Καλώς εχόντων των πραγμάτων λέμε 4 παλικάρια από τα νότια της Ελλάδας να ταξιδέψουμε για τη Νορβηγία και το nordkapp . Θα μπούμε Νορβηγία τις πρώτες μέρες του Ιουνίου , Μήπως έχει κανείς από σας καμία ιδέα τι καιρό να περιμένουμε εκείνες τις μέρες?
:omg2::eek:mg::rles:

:sk::brr::brr::brr::brr::brr::brr:
χειμωνα καταλαβες ????
εεεεε....καλα καταλαβες!!!!!!!!!!!

καλο σας ταξιδι γιωργη...:friendship:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
δυστυχώς το ένα μέλος της παρέας έχει τον ιούνιο μόνο free... κοιτάμε μήπως το τρενάρουμε καμιά εβδομάδα. άλλα και πάλι ιούλιος δε θα είναι το ξέρω.
το ιδανικο γιωργο, ειναι απο αρχες ιουλιου εως πρωτο 10ημερο αυγουστου....
παρολαυτα να περασετε και θα περασετε υπεροχα...:ok:
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Χαιρετώ τα κοπέλια. Καλώς εχόντων των πραγμάτων λέμε 4 παλικάρια από τα νότια της Ελλάδας να ταξιδέψουμε για τη Νορβηγία και το nordkapp . Θα μπούμε Νορβηγία τις πρώτες μέρες του Ιουνίου , Μήπως έχει κανείς από σας καμία ιδέα τι καιρό να περιμένουμε εκείνες τις μέρες?
Ο Ιούνιος είναι ο καλύτερος μήνας για Νορβηγία (κατά την άποψη μου αλλά και αρκετών σουηδών που το έχω συζητήσει).
1) δεν έχει μπει η τουριστική περίοδος για τα καλά (λιγότερη κίνηση στους δρόμους)
2) λιγότερες βροχές σε σχέση με Ιούλιο κ Αύγουστο

Στη νότια Νορβηγία μπορεί να έχει 20 βαθμούς και στο βόρειο ακρωτήρι 10 ακριβώς την ίδια χρονική στιγμή.
Το σίγουρο είναι πως όσο πιο ψηλά ανεβαίνετε τόσο πιο κρύο θα έχει.

Εγώ ήμουν Όσλο για δουλειά 2 μέρες πέρσι τις πρώτες μέρες του Ιουνίου και ήμουν με κοντομάνικο. Είχε ζέστη και ούτε ένα σύννεφο.
Μετά πήγα με τη μηχανή ταξίδι (αν θυμάμαι καλά 6 με 11 Ιούνη) και έφτασα μέχρι τη μέση της Νορβηγίας.
Για 6 μέρες που ταξίδευα έφαγα βροχή μόνο για 20 λεπτά! Θερμοκρασίες από 3 μέχρι 25 βαθμούς . . .
Εξαρτάται και από τις διαδρομές. Αν κινηθείτε από πάσα στα βουνά τότε πέφτει η θερμοκρασία αισθητά.
Πάντως δεν νομίζω να πετύχετε κάτω από 0 βαθμούς θερμοκρασίες.

Καλό ταξίδι!
 

poolmaster

Μέλος
Περιοχή
hollystone Κρήτη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
τουντουμου 900 2007
τετοια λεγε μου!!!!!! Αυτο για τη βροχη το εχω δει οτι ειναι ο πιο "στεγνος " μηνας στη νορβηγια , βρεχει μονο 18 μερες του μηνα!!! Ευχαριστω πολυ για τα info!!!
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Η κίνηση στους δρόμους μη σε ανησυχεί. Εγώ είχα βρεθεί στο ακρωτήρι στις 30/6 και ειδικά από το Trondheim και πάνω οι δρόμοι ήταν "σχεδόν" άδειοι.
Η βροχή και το κρύο είναι μέσα στο πρόγραμμα τις μέρες που επιλέγετε. Ανάλογα και οι διαδρομές που θα επιλέξετε μπορεί να βρείτε και χιόνι...
Το θέμα είναι στα σημαντικά σημεια (φιόρδ, βουνά κτλ) να να μην έχει ομίχλη για να απολαμβάνετε τη θέα.
 

poolmaster

Μέλος
Περιοχή
hollystone Κρήτη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
τουντουμου 900 2007
Η κίνηση στους δρόμους μη σε ανησυχεί. Εγώ είχα βρεθεί στο ακρωτήρι στις 30/6 και ειδικά από το Trondheim και πάνω οι δρόμοι ήταν "σχεδόν" άδειοι.
Η βροχή και το κρύο είναι μέσα στο πρόγραμμα τις μέρες που επιλέγετε. Ανάλογα και οι διαδρομές που θα επιλέξετε μπορεί να βρείτε και χιόνι...
Το θέμα είναι στα σημαντικά σημεια (φιόρδ, βουνά κτλ) να να μην έχει ομίχλη για να απολαμβάνετε τη θέα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά ... Ότι είναι είναι.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
δυστυχώς το ένα μέλος της παρέας έχει τον ιούνιο μόνο free... κοιτάμε μήπως το τρενάρουμε καμιά εβδομάδα. άλλα και πάλι ιούλιος δε θα είναι το ξέρω.
E καλα για εναν κανετε ετσι? Πηγαινετε οι τρεις :p :roflmao:

Αρχες από της 9 Ιουνη και μετα με καλυτερη ημερομηνια την 14η Ιουνιου :D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πέρα από την πλάκα.....μονο ο Θεός θα ξέρει πως θα είναι τότε :D
Κάντε το πρόγραμμα σας και σιγά μην κολλήσετε στον καιρο;)
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Χαιρετώ τα κοπέλια. Καλώς εχόντων των πραγμάτων λέμε 4 παλικάρια από τα νότια της Ελλάδας να ταξιδέψουμε για τη Νορβηγία και το nordkapp . Θα μπούμε Νορβηγία τις πρώτες μέρες του Ιουνίου , Μήπως έχει κανείς από σας καμία ιδέα τι καιρό να περιμένουμε εκείνες τις μέρες?
Εγώ όταν πήγα, πάτησα την ρόδα μου στην Νορβηγία στις 10 Ιουνίου και την διέσχισα σε 9 ημέρες.
Έφαγα μόνο μια μέρα βροχή, αλλά πολύ βροχή.
Ο καιρός είναι όπως πηγαίνει η χρονιά, ο Μάιος δείχνει αν θα έχει κρύα.
Στατιστικά ο Ιούνιος ρίχνει πιο λίγες βροχές σε σχέση με τους άλλους δύο.
Τα καταλύματα είναι σε αφθονία το πρώτο δεκαπενθήμερο, εμένα μου έδιναν τα μεγάλα ξύλινα σπιτάκια με έκπτωση.
Ζήταγα βέβαια τα μικρά και επειδή τα μεγάλα ήταν άδεια πρότειναν τα μεγάλα με έκπτωση αλλά για
να γίνει αυτό ζητάς και βλέπεις τα φτηνά μετά κλείνεις λίγο το μάτι εσύ μετά ο Νορβηγός και γίνεται η δουλειά.
Φρόντισε να είσαι εκεί πριν της 8:30 μμ.
Αυτά τα ολίγα.
 

poolmaster

Μέλος
Περιοχή
hollystone Κρήτη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
τουντουμου 900 2007
Εγώ όταν πήγα, πάτησα την ρόδα μου στην Νορβηγία στις 10 Ιουνίου και την διέσχισα σε 9 ημέρες.
Έφαγα μόνο μια μέρα βροχή, αλλά πολύ βροχή.
Ο καιρός είναι όπως πηγαίνει η χρονιά, ο Μάιος δείχνει αν θα έχει κρύα.
Στατιστικά ο Ιούνιος ρίχνει πιο λίγες βροχές σε σχέση με τους άλλους δύο.
Τα καταλύματα είναι σε αφθονία το πρώτο δεκαπενθήμερο, εμένα μου έδιναν τα μεγάλα ξύλινα σπιτάκια με έκπτωση.
Ζήταγα βέβαια τα μικρά και επειδή τα μεγάλα ήταν άδεια πρότειναν τα μεγάλα με έκπτωση αλλά για
να γίνει αυτό ζητάς και βλέπεις τα φτηνά μετά κλείνεις λίγο το μάτι εσύ μετά ο Νορβηγός και γίνεται η δουλειά.
Φρόντισε να είσαι εκεί πριν της 8:30 μμ.
Αυτά τα ολίγα.
Η πλειοψηφία από τις γνώμες που μας έχετε δώσει είναι άκρως θετικές! Ευχαριστούμε πολύ για τη βοήθεια!

Sent from my HTC One using Tapatalk
 
Top Bottom