Off road 9-10-16

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Κατι υπηρχε στα σκαρια...αλλα χαλασε...αν υπαρχει διαδρομουλα κοντινη ειμαι μεσα αλλα μετα τις 09.00 μεχρι τις 13.00 και παω κατευθειαν για δουλεια.
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Αν θελετε μπορουμε να ανεβουμε δερβενοχωρια και να κανουμε καποια κομματια που εχει εκει. Αλλιώς προπονησουλα στη βαρυμπομπη.. Ή και προς γερανια θα μπορουσαμε αλλα μας περιοριζει λιγο ο χρονος
 

Πέτρος

Μέλος
Περιοχή
Μενίδι Αττική
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
BMW F 800 GS '15
Αν θελετε μπορουμε να ανεβουμε δερβενοχωρια και να κανουμε καποια κομματια που εχει εκει. Αλλιώς προπονησουλα στη βαρυμπομπη.. Ή και προς γερανια θα μπορουσαμε αλλα μας περιοριζει λιγο ο χρονος
εγώ για Δερβενοχώρια είμαι μέσα
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Μη σας το χαλασω λογω χρονου εγω 13.30 πρεπει να μαι αεροδρομιο αλλα φευγω οπου και να μαστε δεν εχω θεμα αποφασιστε...:friendship:
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Ωραια παμε προς δερβενοχωρια τοτε. Αν ειμαστε στις 9 η 9:30 στην φυλης μετα την αττικη οδο ειμαστς κομπλε για να το ληξουμε κατα τις 12:30 με 13:00.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Αποφασισατε τι θα κανετε?..ειμαι σε σκεψη γιαυτο ρωταω
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Ναι ναι φιλε. Στις 8:30 εχουμε δωσει ραντεβου στην χασια στην καφετερια Τοξοτης να πιουμε εναν καφε μεχρι να ερθει ο MoNiker. Θα ανεβουμε δερβενοχωρια και θα κανουμε καποια χωματινα κομματια γυρο γυρο στα χωρια
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Οκ..ευχαριστω.Αν τελικα ερθω θα ειδοποιησω το πρωι. Καλο βραδυ
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z


Εδω ειμαστε και πηνουμε καφεδακι μεχρι να ερθει ο MoNiker. Κατα τις 9:30 με δεκα αναμενεται να ερθει οποτε αν ψηνετε και καποιος αλλος προλαβενει
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Πολυ ωραια βολτα παιδες. Πολυ το ευχαριστηθηκα. Ωραια παρεα και ωραια μερη ειδαμε.
Τα δερβενοχωρια και εχουν αρκετα ωραια κομματια με ποικηλομορφα εδαφη και ειναι διπλα μας, να το ξανακανουμε.

Ανεβαζω μερικες φωτο και δυο λινκ με την διαδρομη και τις τοποθεσιες για οποιον θελει να επισκευθει τα μερη.

Το πρωι λοιπον ηπιαμε καφεδακι με τον Πετρο περιμενοντας τον MoNiker.



μετα απο λιγο κατευθασε και αναχωρισαμε αμεσως για να προλαβουμε.



Πρωτη σταση λιγο ποιο πανω στο φρουριο της Φυλης για μερικες φωτογραφιες με συνοπτικες διαδικασιες, μετα απο ενα ομορφο και απολαυστικο στροφιλικη φυσικα.









Το Φρουριο




Φυγαμε απο το φρουριο, το στροφιλικι συνεχιζετε και λιγο πιο πανω, κοντα στην κορυφη του βουνου καναμε αριστερα διασχιζοντας καταμηκος τις επιβλιτικες ανεμογενητριες που πηραν το μερος του δασους που καικε πριν λιγα χρονια και κατεβηκαμε μεχρι το χωριο Στεφανη.





 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Απο κει συνεχιζουμε για τα λατομια του Τιτανα, στο πισω μερος της Στεφανης και του Πρασινου, οπου πλεον το πρασινο εχει γηνει μαυρο (σταχτη και μπουρμπερι) γιατι δεν ειναι αρκετες οι ανεμογενητριες που εχουν περικυκλωσει τα χωρια, θελουμε κι αλλο. Εχουμε αφησει πισω μας το ενοχλητικο Α3 και πλεον το εδαφος ειναι καλα πατιμενο δασικο κοκκινοχωμα και η διαδρομη περνα μεσα απο το ομορφο δασος που διασωθηκε μετα απο αυτοθυσια των χωριανων του τοπου και τις μαχες που εδωσαν οι πυροσβεστες πριν κανα δυο μηνες.

Ανεβηκαμε στο χωριο Πανακτος απο ασφαλτο και συντομα μια στροφη για αλλο ενα κομματι χωματινο οπου η προχθεσινη μπορα ειχε αφησει τα συμαδια της.





(ειναι γλυγοροι δεν τους προλαβα να σηκωνουν τα νερα :p )

 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Επομενος προορισμος η Μονη Ζωοδοχου Πηγης πισω απο το χωριο Πυλη. Εδω το χωμα εχει ενα μπλε χρωμα και ειναι πολυ καλα στρωμενο ψιλό χαλικακι που κραταει παρα πολυ και επιτρεπει να ανεβουν τα χηλιομετρα στο κοντερ επικινδυνα :yew:

Η Μονη εχει την δικη της ιστορια. υπαρχουν ερειπια που χρονολογουνται τον 11ο αιωνα, ενω η εκκλησια που βρισκετε στο χωρο ακαιρεη χρονολογειτε στα τελη του 18ου αιωνα (συμφωνα με τις πληροφοριες που μπορει κανεις να βρει στο ιντερνετ). Επι τουρκοκρατιας λεγεται οτι σφαγιαστικαι μεγαλος αριθμος μοναχων και ο μυθος λεει οτι παραδιπλα εβγαινε αιμα απο την γη οπου θαυτηκαν οι σωροι.





Ο χρονος μας πιεζε και δεν μπηκαμε μεσα, ομως βρηκαμε μερικα δευτερολεπτα να φωτογραφισουμε το μοδελο της ΚΤΜ.......

 
Τελευταία επεξεργασία:

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Στα γρυγορα πιανουμε το κατηφορο και μεσα απο τα χωραφια κατευθηνομαστε προς το χωριο Δαφνουλα και τον Ασωπο ποταμο. στο δρομο ομως αντιλαμβανομαι οτι η μικρη κομπακτ φωτογραφικη που ειχα μαζι μου ελειπε απο το τσαντακι της. η μηχανη ειναι παλια και τα εχει βγαλει τα λεφτα της αλλα στεναχωριθηκα πολυ που θα εχανα τις εικονες που καταγραψαμε. Φυγαμε προς τα πισω μου λεει ο ΜοΝικερ και ο Πετρος, νομιζω ξερω που επεσε. Επιστροφη προς τα χωραφια οπου καναμε τις ταρζανιες μας :p:p και μετα απο ψαξιμο η φωτογραφικη βρεθηκε στο εδαφος.

Χασαμε ομως αρκετο χρονο και ετσι ο ΜοΝικερ επρεπε να παρει τον δρομο της επιστροφης γιατι δουλευε. Στεναχωρήθηκα γιατι εχασε την συνεχια και το ομορφο γιοφυρι στον Ασωπο ποταμο. Το πολυ καλα κρυμενο γιοφυρι μας πεδευσε λιγο να το βρουμε αλλα αξιζε το κοπο, ενιωσα λες και βρισκομαι στην Ηπειρο.







Αφησαμε πισω μας το γιοφυρι και οι δυο μας πλεον με τον Πετρο συνεχισαμε μεσα απο ενα φαραγγι και εχοντας διπλα μας τον Ασωπο Ποταμο (που δεν ειχε νερο) ξεκηνησαμε για το χωριο Κλειδι. καπου εκει στο ενδιαμεσο ειπα να κανω ενα λασπολουτρο και εκανα το μακροβουτι μου :p:p:p:p:p:p





Ο Πετρος εχει και την χαρακτηρηστικη φωτογραφια μετα απο πτωση, την περιμενω :yew::yew:

Μανιακε...................οντως στην λασπη εχει θεματακι το χειντεναου :pointu:



Ευτυχως δεν χτυπισα καπου, αν και ειχα μεγαλη ταχητητα επεσα ομορφα και ο εξοπλησμος με προστατευσε (ακους Πετρο, ο εξοπλισμος :p) και ετσι συνεχισαμε για τα Σκουρτα οπου ηπιαμε εναν καφε πριν γυρισουμε για τα σπιτια μας.
Αυτα τα ολιγα. Πετρο περημενω τις επιμαχες φωτο με τα λασπολουτρα :pointu::pointu::pointu:


Εδω και τα λινκ απο την διαδρομη αν θελει καποιος να παει προς τα πανω

https://goo.gl/maps/rshtaLLMRHR2

https://goo.gl/maps/MgX6ZQsTgJS2
 
Τελευταία επεξεργασία:

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Ααχ και αν διάβαζα νωρίτερα ότι κανονίσατε θα είχα φροντίσει να πάρω τον εξοπλισμό και να έρθω αλλά το διάβασα αργά και δεν μπόρεσα τελικά. Την επόμενη φορά θα είμαι μαχιμος να έρθω παρέα!! :D
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ααχ και αν διάβαζα νωρίτερα ότι κανονίσατε θα είχα φροντίσει να πάρω τον εξοπλισμό και να έρθω αλλά το διάβασα αργά και δεν μπόρεσα τελικά. Την επόμενη φορά θα είμαι μαχιμος να έρθω παρέα!! :D
Εγω που εβαλα και 5 ξυπνητηρια τι να πω...
 
Top Bottom