On/off για εκδρομικο εντουρο.

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ότι και να πάρεις από αυτά που έχουν προταθεί καλό θα είναι. Οπότε μένουν δυο πράγματα:
α) να σου αρέσει, και
β) να είναι σε καλή κατάσταση καθώς η ημερ/νία αναχώρησης είναι σύντομη.

Τα χέρια σου πιάνουν; Αν ναι, βλέπεις άνετα και το 640 που είναι ψηλά στη λίστα των προτιμήσεων σου.
 

antonis68

Μέλος
Περιοχή
Σαλαμίνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Suzuki Freewind 650 02
Καλησπερα σας. Μετα το 640prestige.. 625 sxc... και τελευταιο και πιο μαχιμο το 125exc... Αποφασισα να δωσω μια ευκαιρια στα πιο εκδρομικα μηχανακια και οχι να στοχευσω τοσο την ωμη αποδοση.. Σκοπος ειναι να κανουμε με παρεα ταξιδι μεγαλο (Βαλκανια) απο Σεπτεμβρη. Για αυτο το λογο πουληθηκε και το καθαρο 125.

Τωρα στο θεμα μας... Μεσα στο ταξιδι υπολογιζουμε να μπουμε αρκετο χωμα και οπου βγει... δεν εχει τοσο σημασια να φτασουμε στον προορισμο. Οποτε οπως καταλαβαινετε ψαχνω μηχανακι να αντεχει ξυλο,να αντεχει χλμ, να ειναι σχετικα αξιοπιστο. Δεν με ενδιαφερει τοσο η αποδοση ,δλδ τυπου 950/990 δν εχω και τα χρηματα για κατι τετοιο. Το budget ειναι 2500/3000. Σκεφτομαι επιλογες οπως
-AFRICA 750 (αν και η προσφατη κουβεντα με συμφορουμιτη με εκανε να το ξανασκεφτω), +οτι ειναι βαρυ και δν συμπαθω τα βαρια μηχανακια.
-DOMINATOR 650
-GS 650 dakar ( προς τα εδω τεινω, με οτι εχω διαβασει )
-640 adv. ( Πραγματικα αυτο θελώ.. αλλα εχοντας 2 lc4 μοτερ εως τωρα.. δεν θα μαι ανετος στη σκεψη και μονο, να κανω τοσο μακρινο ταξιδι ,απτη στιμη που θα το αγορασω το μηχανακι τωρα και σε 2-3 μηνες θα φυγω χωρις να ξερω τα χουγια του).
-KLR 650

Απτα μηχανακια που προτεινα δν εχω οδηγησει κανενα, περα απο το 640. Οποια βοηθεια και αποψη δεκτη!!!!
Γεια χαρά!

Στην ίδια φάση ήμουν κι εγώ πριν δύο χρόνια, είχα κατασταλάξει σε μονοκύλινδρο 600/650 γιατί πιστεύω αν μπορείς να έχεις μόνο μία μοτοσυκλέτα είναι ο καλύτερος τρόπος να κάνεις πάντα με τις λιγότερες υποχωρήσεις.
Σκεφτόμουνα με σειρά προτίμησης, Dominator, XTZ660, DR650, KLR650, DAKAR650, XT600, FREEWIND,
Μετά από ψάξιμο δεν μπορούσα να βρω κάτι που να βολεύει εμένα (είτε ήταν πολύ ακριβά ή ήθελαν πολύ δουλειά)
Τελικά πήγα στην τελευταία επιλογή που ούτε καν το περίμενα..
Το μηχανάκι τελικά το βολεύτηκα πάρα πολύ!
Tα θετικά του, μοτέρ απλό dr650 και καλύτερο, πλαστικό ντεπόζιτο 18,5 λίτρα με αυτονομία 350χλμ.
Ανταλλακτικά πολλά και φτηνά, με 200 ευρώ παίρνεις τροχούς για χωμάτινα λάστιχα και 50 ευρώ σέλα για ίσιωμα και η χαμηλή μένει για το δρόμο.
Συνήθισα τον 19άρη τροχό και το αμφιλεγόμενο σουλούπι του, ειδικά αν έχεις δώσει και 1100 ευρώ
Με κάποιες βελτιώσεις με λίγο κόστος στο χώμα πάει μια χαρά,
Οι αλλαγές, τιμόνι enduro, χούφτες, ίσιωμα σέλας, από δύο βιδάκια στις άκρες των μασπιέδων να γατζώνουν οι μπότες.
Το σημαντικότερο, μεγάλωμα διαδρομής (προσθήκη κομματιού στις φλογέρες) του πιρουνιού στα 225mm με τα ίδια ελατήρια, τα καλάμια είναι ίδια με του dr650.
10 χιλιοστά κοντύτερα dog bones πίσω να σηκωθεί τρεις πόντους και πρόσθεση 40mm στο σταντ για να στέκεται,
Αυτά..
Α, πήρα κι άλλο ένα με 500 ευρώ που δουλεύει κανονικά να υπάρχει για ανταλλακτικά..;)
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Ναι και άμα βρεις κανένα καλό κράτα ένα και για μας!
Εδώ είσαι, διάλεξε

Από τιμές μερικά παίζουν κατηγορία Tenere καινούριου.

Παίζουν κι' άλλα, dt200 dt125 κλπ

.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Μερικές υποσημειώσεις για να λέμε τα πράγματα λίγο πιο συγκεκριμένα
Tα θετικά του, μοτέρ απλό dr650 και καλύτερο.
Καλύτερο δεν ξέρω διαφορετικό σίγουρα. Άλλη κεφαλή με διπλή έίσοδο για καρμπ (mikuni bsr32ss). Μεγαλύτερης διαμέτρου βαλβιδες απο το DR. Εκκεντροφόρος ίδιος.

Ανταλλακτικά πολλά και φτηνά, με 200 ευρώ
Για καινούργια ανταλλακτικά ότι είναι ίδιο με το DR σίγουρα υπάρχει ακόμα γιατί το DR είναι ακόμα στην παραγωγη. Για τα υπόλοιπα δεν υπάρχουν όλα. Πρέπει να τσεκαρεις κατά περιπτωση.

Το σημαντικότερο, μεγάλωμα διαδρομής (προσθήκη κομματιού στις φλογέρες) του πιρουνιού στα 225mm με τα ίδια ελατήρια, τα καλάμια είναι ίδια με του dr650.
Οι μπότες των καλαμιών και το καλάμι δεν είναι ίδια με το DR.
 

antonis68

Μέλος
Περιοχή
Σαλαμίνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Suzuki Freewind 650 02
Μερικές υποσημειώσεις για να λέμε τα πράγματα λίγο πιο συγκεκριμένα


Καλύτερο δεν ξέρω διαφορετικό σίγουρα. Άλλη κεφαλή με διπλή έίσοδο για καρμπ (mikuni bsr32ss). Μεγαλύτερης διαμέτρου βαλβιδες απο το DR. Εκκεντροφόρος ίδιος.



Για καινούργια ανταλλακτικά ότι είναι ίδιο με το DR σίγουρα υπάρχει ακόμα γιατί το DR είναι ακόμα στην παραγωγη. Για τα υπόλοιπα δεν υπάρχουν όλα. Πρέπει να τσεκαρεις κατά περιπτωση.



Οι μπότες των καλαμιών και το καλάμι δεν είναι ίδια με το DR.
Ναι Σπύρο,
Το μοτέρ πάνω κάτω ίδια απόδοση,
Στα τεστ γράφανε για 4 ίππους παραπάνω, σιγά..
Ανταλλακτικά πολλά εννοούσα μεταχειρισμένα, στο καρ πολύ πράμα,
Ενώ για dr πολύ λιγότερα.
Το καλάμι που είχα στα χέρια μου που διαπίστωσα ότι είναι ίδιο με του freewind ήταν από dr800 43mm, του dr μόνο σε βίντεο το είδα και μου φάνηκε ίδιο.
Οι μπότες σίγουρα διαφορετικές αλλά εσωτερικά ίδιες, (μήκος και bushing)
Από αντοχή δοκιμάστηκαν εκτενώς και αντέχουν.
Είμαι πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα και το πόσο κόστισε.
Δεν το περίμενα
Και συχνά συμβαίνει το αντίθετο,
:friendship:
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Καλησπερα σας. Μετα το 640prestige.. 625 sxc... και τελευταιο και πιο μαχιμο το 125exc... Αποφασισα να δωσω μια ευκαιρια στα πιο εκδρομικα μηχανακια και οχι να στοχευσω τοσο την ωμη αποδοση.. Σκοπος ειναι να κανουμε με παρεα ταξιδι μεγαλο (Βαλκανια) απο Σεπτεμβρη. Για αυτο το λογο πουληθηκε και το καθαρο 125.

Τωρα στο θεμα μας... Μεσα στο ταξιδι υπολογιζουμε να μπουμε αρκετο χωμα και οπου βγει... δεν εχει τοσο σημασια να φτασουμε στον προορισμο. Οποτε οπως καταλαβαινετε ψαχνω μηχανακι να αντεχει ξυλο,να αντεχει χλμ, να ειναι σχετικα αξιοπιστο. Δεν με ενδιαφερει τοσο η αποδοση ,δλδ τυπου 950/990 δν εχω και τα χρηματα για κατι τετοιο. Το budget ειναι 2500/3000. Σκεφτομαι επιλογες οπως
-AFRICA 750 (αν και η προσφατη κουβεντα με συμφορουμιτη με εκανε να το ξανασκεφτω), +οτι ειναι βαρυ και δν συμπαθω τα βαρια μηχανακια.
-DOMINATOR 650
-GS 650 dakar ( προς τα εδω τεινω, με οτι εχω διαβασει )
-640 adv. ( Πραγματικα αυτο θελώ.. αλλα εχοντας 2 lc4 μοτερ εως τωρα.. δεν θα μαι ανετος στη σκεψη και μονο, να κανω τοσο μακρινο ταξιδι ,απτη στιμη που θα το αγορασω το μηχανακι τωρα και σε 2-3 μηνες θα φυγω χωρις να ξερω τα χουγια του).
-KLR 650

Απτα μηχανακια που προτεινα δν εχω οδηγησει κανενα, περα απο το 640. Οποια βοηθεια και αποψη δεκτη!!!!
Κοίτα και για pegaso 650 ie Η το ποιό καινούργιο μοντέλο!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Xt660 μην ακούς κανέναν από πάνω....δεν έχω βάλει ακόμα αγγελία , αλλά στο επόμενο χειρουργείο θα βάλω

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Και να μην ειναι αυτος, ειμαι εγω! :)
Μπραβο σου και εγω για το αντιθετο;)
Dr650 μόνο,και καλή βόλτα εναλλακτική αν δεν βρεις, ένα κουλούρι αλλά είναι υποδεέστερο παντου
Πείτε κιάλλα...Το βάρος του σε χρυσάφι θα βγάλω με μια αγγελία στο καρ και ας έχει 150k χιλιόμετρα :roflmao:
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Το πρώην του Γιώργη είναι εε..
Μια χαρά φαίνεται..!!!!
Αυτό φίλε μου τι φάση??? Δεν τα ήξερα καν τα dr800

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
επεσε στην αντιληψη μου ενα φθηνο σχετικα klx 650 R , του 2001. Τι γνωμη εχετε για αυτα? Δυνατα μονοκυλινδρα ηταν αποτι θυμαμαι, με καλες αναρτησεις και πλαισιο. Απο αξιοπιστια δεν ακουγα καλα λογια, και δεν εχει πουλησει και αρκετα εδω νομιζω.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
επεσε στην αντιληψη μου ενα φθηνο σχετικα klx 650 R , του 2001. Τι γνωμη εχετε για αυτα? Δυνατα μονοκυλινδρα ηταν αποτι θυμαμαι, με καλες αναρτησεις και πλαισιο. Απο αξιοπιστια δεν ακουγα καλα λογια, και δεν εχει πουλησει και αρκετα εδω νομιζω.
Ο KORAX με ένα KLR-650 είχε οργώσει όλα τα βουνά...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
αναφερομαι σε KLX 650R, υπαρχει διαφορα με το KLR650
Σαφώς αλλά για KLR βρίσκεις και πιο εύκολα γνώμες αλλά και μηχανάκια... ;)
petros KLR για πέρνα μια βόλτα...
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
επεσε στην αντιληψη μου ενα φθηνο σχετικα klx 650 R , του 2001. Τι γνωμη εχετε για αυτα? Δυνατα μονοκυλινδρα ηταν αποτι θυμαμαι, με καλες αναρτησεις και πλαισιο. Απο αξιοπιστια δεν ακουγα καλα λογια, και δεν εχει πουλησει και αρκετα εδω νομιζω.
Το klx πιο χωμάτινο.. ελαφρύτερο και με καλύτερες μαμά αναρτήσεις από το KLR
Κινητήρας παρόμοιος όχι ίδιος.. με αποτέλεσμα δυσκολία ανεύρεσης ανταλλακτικών
Το KLR πιο άνετο με περισσότερους χώρους για αναβάτες και αποσκευές τίς αναρτήσεις φέρνεις στα μέτρα σου με μικρό κόστος
Έχει πουλήσει πιο πολύ βρίσκεις σχετικά εύκολα ανταλλακτικά
Είναι σκύλος μαύρος στην χρήση ... είναι απίθανο να σε αφήσει στον δρόμο.. ότι και να συμβεί.
 
Top Bottom