R1200 GS κατασκευή πλαινών παγκαζιέρων τυπου touratech zega

nikos79

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Νικολας
Μοτό
...BMW R1200GS,GSXR 1000 K7,KTM DUKE,AFRICA TWIN, XT600, DT125
ξεκινώ αυτό το θέμα με σκοπό να μοιραστώ την προσπάθεια μου να κατασκευάσω τις δικές μου πλαϊνές βαλίτσες.
Το σοκ απο την έρευνα αγοράς που έκανα για κάποια μοντέλα που κυκλοφορούν και η ανάγκη για μια δημιουργική προσπάθεια με έφεραν στην απόφαση να φτιάξω μόνος μου απο το μηδέν βαλίτσες στο στιλ των touratech zega. Έτσι λοιπόν αφού βρήκα αρκετές φωτογραφίες και κάνοντας μια έρευνα στα site της touratech ξεκίνησα την κατασκευή ..
θα ήθελα να διαβάσω τα σχόλια σας και τις προτάσεις σας κατά την διάρκεια της κατασκευής
....όλα καλοδεχουμενα.. :)
 

nikos79

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Νικολας
Μοτό
...BMW R1200GS,GSXR 1000 K7,KTM DUKE,AFRICA TWIN, XT600, DT125
παρακάτω παραθέτω μερικές φώτο απο την κατασκευή
μαρκάρισμα των διαστάσεων κοψίματα κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikos79

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Νικολας
Μοτό
...BMW R1200GS,GSXR 1000 K7,KTM DUKE,AFRICA TWIN, XT600, DT125
μπορεί να εξηγήσει κάποιος πως να κάνω upload τις φώτο?
όταν πατώ την επιλογή για ανέβασμα αρχείου δεν μπορώ να επιλέξω τα jpg αρχεία που έχω η άλλες φορές μου γράφει ότι δεν έχω έγκυρα αρχεία

...help.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Εγώ ανεβάζω μέσω photobucketή imagesack, και με τον λινκ της φωτογραφίας το κάνω επικόλληση στο παραθυράκι που ανοίγει όταν πατήσω το εικονίδιο για εικόνα, λίγο παραπάνω...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
μπορεί να εξηγήσει κάποιος πως να κάνω upload τις φώτο?
όταν πατώ την επιλογή για ανέβασμα αρχείου δεν μπορώ να επιλέξω τα jpg αρχεία που έχω η άλλες φορές μου γράφει ότι δεν έχω έγκυρα αρχεία

...help.
Δεν ανεβαινουν απο το σκληρο σου σαν jpeg. Ανεβαινουν σαν συνδεσμοι απο το νετ. Ανεβαζεις τη φωτο στο φατσοπουκι, στο φωτομπακετ κλπ και αντιγραφεις την τοποθεσια του, οποτε κανεις επικολληση στο παραθυρο διαλογου που λες πιο πανω.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Με το email σου ανοιγεις ενα ΔΩΡΕΑΝ λογαριασμο
σε site φιλοξενιας φωτο(,imageshack,photobucket)
Επιλεγεις upload απο το σκληρο σου τις φωτο που ειναι για εδω
και μολις ολοκληρωθει το ανεβασμα επιλεγεις
1.link for forums σε διασταση 1024χ768 στον imageshack το οποιο και κανεις δεξι κλικ επικολληση στο εδω σου post.
2.Δεξι κλικ αντιγραφη εικονας και με αριστερο επικολληση παλι μεσα στο εδω σου ποσταρισμα.
Καλη αρχη,αναμενουμε!
 

nikos79

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Νικολας
Μοτό
...BMW R1200GS,GSXR 1000 K7,KTM DUKE,AFRICA TWIN, XT600, DT125
ευχαριστώ πολυ παιδια για την αμεση ενημερωση....
εκανα αυτα που μου περιγράψατε και νομιζω πως τα καταφερα.
ξεκινω λοιπον με το χαραγμα του αλουμινιου στις διαστασεις που θελω να το στραντζαρω













καπου εδω εχω τελειωσει με τα μαρκαρισματα και τα κοψίματα και με βαση το αρχικο σχεδιο μου η εικονα το φύλου αλουμινίου που θα στραντζαριστει ειναι αυτη



στο σημειο αυτο να αναφερω πως βλεπονταs καποια video στο youtube εφτιαξα μια μικρη στραντζα για να κανω το φιλοδοξο project :)

 
Τελευταία επεξεργασία:

nikos79

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Νικολας
Μοτό
...BMW R1200GS,GSXR 1000 K7,KTM DUKE,AFRICA TWIN, XT600, DT125
εχω ξεκινησει το στραντζαρισμα του αλουμινιου και μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα ,εκτος απο το γεγονος οτι δεν μπορω να στραντζαρω ομορφα τα ακρα του κουτιου (χειλοι)...
αποφασισα λοιπον να τα λυγισω με διαφορετικο τροπο..
σας παραθετω ακομα μερικες φωτο απο την πορεια του εργου....










σ'αυτη τη φωτο φαινεται ο τροπος που αναγκαστηκα εφαρμοσα για να λυγισω τα ακρα...
(σφυρι...το καλυτερο εργαλειο...ever :)





εδω φαίνονται τα δυο κομμάτια απο τα οποια θα αποτελείται το καθε κουτι.
σαυτο το σημειο τα φύλλα αλουμινιου αρχισαν να παίρνουν το σχημα τους και η χαρα ειναι μοναδικη.. ¨)








...και ιδου τα πρωτα αποτελεσματα απο τελειωμα με τα στραντζαρισματα.







στη συνεχεια ξεκινω το περτσινωμα το δυο κομματιων αφου πρωτα τα ευθυγραμμίσω και βαλω διαφανη συλικονη αναμεσα στα κομματια για να γινουν και καπως αδιαβροχα







και εδω εχω σχεδόν τελειωσει... (σχεδον γιατι κουράστηκε το χερι μου με τον περτσιναδορο...τελικα ειναι πολυ πιο κουραστικο απ'οτι ειχα φανταστει)







το πρωτο κουτι απο την δεξια πλευρα οπως μπορείτε να καταλαβαίνεται ειναι ετοιμο

 
Τελευταία επεξεργασία:

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Ωραίος σύντροχε! Μου αρέσουν αυτά....
Θα μπορούσες να πας σε μηχανουργείο με στράντζα, δεν χρεώνουν πολλά χρήματα...
Για τέλειο αποτέλεσμα!
Όχι ότι δεν αρέσει που το βασανισες μόνος..
Η διάφανη σιλικόνη είναι για τον μπεο...
Ασπριζει με το νερό κ δεν στεγανοποιεί....
Αρμόκολα πολυουρεθάνης είναι το κατάλληλο υλικό!
Μαύρη άσπρη γκρι....
Συνέχισε τη καλή προσπάθεια! Μπράβο
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ωραια παει το πραγμα!


p.s.
Nικολα οταν ανεβαζεις τη φωτο πατα δεξι κλικ επανω της
επελεξε αντιγραφη εικονας και επικολληση μεσα στο ποστ.
 

nikos79

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Νικολας
Μοτό
...BMW R1200GS,GSXR 1000 K7,KTM DUKE,AFRICA TWIN, XT600, DT125
Ερώτηση. Τα φύλλα αλουμινίου πόσο κόστισαν;Μπορεις να μας δώσεις ενδεικτικές διαστάσεις και βάρος της βαλιτσας;
ειναι κατι που ξεχασα να αναφερω..
αγορασα ενα φυλλο αλουμινιου διαστασεων 2000χ1000χ2mm στην τιμη των 87 Ευρω
αποδειχθηκε πως ηταν αρκετο.Μαλιστα μου περρισεψε και ενα κομματι 400χ1000
για το βαρος..θα τα ζυγισω και θα σου πω οταν μπουν οι κλειδαρειες μεντεσεδες κλπ
:)
 

nikos79

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Νικολας
Μοτό
...BMW R1200GS,GSXR 1000 K7,KTM DUKE,AFRICA TWIN, XT600, DT125
...και το περτσινωμα συνεχιζεται :)
μια μικρη ερευνα αγορας με εφερε στη θεσσαλονικη για την αναζητηση καποιων bumpers για τις γωνιες των κουτιων και την αναζητηση χερουλιων..
κατεληξα στην εταιρια ARTSOUND AUDIOVISUAL LIGHTS
http://www.artsound.gr/catalog/koytia-prostasias-eksoplismoy-rack-c-117.html?osCsid=c7b8568ade97e04b5ca9b24560d10f82

παρακατω εχω καποιες φωτογραφιες απο την εως τωρα προοδο






 
Τελευταία επεξεργασία:

nikos79

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Νικολας
Μοτό
...BMW R1200GS,GSXR 1000 K7,KTM DUKE,AFRICA TWIN, XT600, DT125
Ωραια παει το πραγμα!


p.s.
Nικολα οταν ανεβαζεις τη φωτο πατα δεξι κλικ επανω της
επελεξε αντιγραφη εικονας και επικολληση μεσα στο ποστ.
οκ.τωρα το καταλαβα...σ ευχαριστω πολυ
 

nikos79

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Νικολας
Μοτό
...BMW R1200GS,GSXR 1000 K7,KTM DUKE,AFRICA TWIN, XT600, DT125
καλησπερα παιδια...
σημερα το προγραμμα ειχε την κατασκευη των στηριγματων για τις παγκαζιερες.Ακολουθησα την συνταγη (διοτι ειναι δοκιμασμενη) της touratech
http://www.touratech-usa.com/Store/1806/PN-053-0010/Pannier-Mounting-Kit-15mm-mounts-one-pannier
Χρησιμοποιησα inox λαμαρινα 3mm και αφου σχεδιασα την πατουρα πανω της την εκοψα και την φινιρισα.
Για τους πλαστικους κυλινδρους που αποτελουν και τους αποστατες χρησιμοποιησα πολυαμιδιο Φ60mm το οποιο το αγορασα απο την θεσσαλονικη απο τον Χατζηαυγουστη http://www.stemplast.gr/
και με την βοηθεια φιλου που εχει τορνο κοψαμε τα κοματια στο επιθυμητο παχος...
Στην αγορα της Θεσσαλονικης δεν υπαρχει χαλυβδινη σωληνα Φ18 σε 2mm παχος οποτε η αμεσως καλυτερη επιλογη ειναι Φ21 σε 2mm
αρα οι αποστατες οπως πολυ καλα καταλαβατε εγιναν με παχος 21mm...
σας παραθετω μερικες φωτογραφιες








αυριο θα ξεκινησω την κατασκευη των στηριγματων για τις παγκαζιερες οποτε το βραδυ θα εχω καποιες νεες φωτο να σας παρουσιασω

...με την ευκαιρια και αφου περισσεψε λιγο inox λαμαρινα μου ηρθε η ιδεα για ενα side stand foot expander :D




λιγο φινιρισμα και πιστευω πως θα ειναι ανταξιο μ'αυτα του εμποριου...τουλαχιστον θα κανει την ιδια δουλεια :D
 
Top Bottom