Rivet nut , αλλιώς.

parkaris

Μέλος
Όνομα
-
Μοτό
cbf125
Καλησπέρες, εχω κάποια σπειρωματα ας πουμε M6 , δεν έχει σημασία το μεγεθός , τα οποία θέλω να μετατρέψω σε σημεία προσδέσης για κανα bungee cord κτλπ. Μου έχει καρφωθεί στο μυαλο οτι χρειάζετε να βρω ενα "rivet nut" ας πούμε το οποίο θα βιδώνει στο σπείρωμα , για να το προστατέψει , και εσωτερικά θα είναι λείο.
Δεν ξέρω αν υπάρχει και πως να το ψάξω, βίδα με κρίκο μου φαίνεται υπερβολικό , και θα το ήθελα ως τελευταία λύση , όποια γνώμη δεκτή! Ευχαριστώ προκαταβολικά:like:
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Καλησπέρες, εχω κάποια σπειρωματα ας πουμε M6 , δεν έχει σημασία το μεγεθός , τα οποία θέλω να μετατρέψω σε σημεία προσδέσης για κανα bungee cord κτλπ. Μου έχει καρφωθεί στο μυαλο οτι χρειάζετε να βρω ενα "rivet nut" ας πούμε το οποίο θα βιδώνει στο σπείρωμα , για να το προστατέψει , και εσωτερικά θα είναι λείο.
Δεν ξέρω αν υπάρχει και πως να το ψάξω, βίδα με κρίκο μου φαίνεται υπερβολικό , και θα το ήθελα ως τελευταία λύση , όποια γνώμη δεκτή! Ευχαριστώ προκαταβολικά:like:
Ψαξε πριτσινια με σπειρωμα αν σου κανει κατι τετοιο... parkaris δες εδω https://www.pritsinia.gr/product/κανονική-κεφαλή-γαλβανιζέ-ατσάλι/
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Aν εχω καταλαβει καλα εχεις πανω στο πλαισιο/υποπλαισιο υποδοχη (θυληκο σπειρωμα Μ6) και θελεις να βιδωσεις σε αυτο βιδα Μ6 ωστε σε αυτξ την βιδα να μπορεις να γατζωνεις ιμαντα, χταποδι, σχοινι ή οτι τελος παντων προσφορο για δεσιμο αποσκευων Σωστα;
Αν ειναι ετσι τοτε τα πραγματα ειναι απλα! Βρισκεις τοκαταλληλο μεγεθος βιδας που θα χρειαστεις και εναν αλουμινενιο σωληνα αντιστοιχης διαμετρου απο τον οποιο θα κοψεις αποστατη μεσα απο τον οποιο θα περασει η βιδα Βιδωνεις, σφιγγεις, ...ετοιμος!
Αν τωρα θελεις να κανεις πιο "επαγγελματικη δουλεια και επειδη το πιθανοτερο ειναι ο αλουμινενιος αποστατης που εκοψες να ειναι απο λιγο εως πολυ μεγαλυτερης διαμετρου απο την βιδα τοτε τυλιξε την βιδα με κατι προσφορο (πχ ταινια) ή περνα της ενα σωληνακι (πχ βενζινης οπως εκανα εγω) ωστε να μειωσεις οσο χρειαζεται τα μποσικα μεταξυ αυτης και αποστατη
Στο τελειωμα μετα απο τον αποστατη μπορεις να βαλεις μια μεγαλυτερης απο τον αποστατη διαμετρου ροδελα η οποια θα λειτουργει ως στοπ ωστε να μην γλυστραει και φευγει οτι εχεις χρησιμοποιησει για το δεσιμο

Και μια εικονα ωστε να γινει πιο κατανοητα αυτα που γραφω
Ειναι το τελικο αποτελεσαμα αυτου που εχω κανει εγω
 

parkaris

Μέλος
Όνομα
-
Μοτό
cbf125
Καλή ιδέα και αυτό ίσως το αξιοποιήσω για ακριβώς τον ίδιο λόγο με εσένα !
Αλλά όχι, ουσιαστικά θέλω κάτι που να βιδωσει μέσα στο σπείρωμα και να είναι τρύπιο στον πυρήνα του ώστε να περάσει κάποιο γατζάκι.Τα πριτσίνια που βλέπω στο ίντερνετ τρώνε σουμπιγμα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τα βγάλω μετά γιατί θα έχουν ενώσει με τις βόλτες.

Edit: IMG-20240319-121355702 hosted at ImgBB
 
Τελευταία επεξεργασία:

parkaris

Μέλος
Όνομα
-
Μοτό
cbf125
Δεν έχει κεφάλι για να το το ροπιασεις,θα φύγει όχι? Με κάνα παξιμαδακι απέξω ίσως χμμ.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
θέλω κάτι που να βιδωσει μέσα στο σπείρωμα και να είναι τρύπιο στον πυρήνα του
Υπάρχουν τρύπιες βίδες στον πυρήνα τους.
Αλλιώς σου τρυπάνε κατα μήκος μία οποιαδήποτε βίδα σε ένα μηχανουργείο.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Aν εχω καταλαβει καλα εχεις πανω στο πλαισιο/υποπλαισιο υποδοχη (θυληκο σπειρωμα Μ6) και θελεις να βιδωσεις σε αυτο βιδα Μ6 ωστε σε αυτξ την βιδα να μπορεις να γατζωνεις ιμαντα, χταποδι, σχοινι ή οτι τελος παντων προσφορο για δεσιμο αποσκευων Σωστα;
Αν ειναι ετσι τοτε τα πραγματα ειναι απλα! Βρισκεις τοκαταλληλο μεγεθος βιδας που θα χρειαστεις και εναν αλουμινενιο σωληνα αντιστοιχης διαμετρου απο τον οποιο θα κοψεις αποστατη μεσα απο τον οποιο θα περασει η βιδα Βιδωνεις, σφιγγεις, ...ετοιμος!
Αν τωρα θελεις να κανεις πιο "επαγγελματικη δουλεια και επειδη το πιθανοτερο ειναι ο αλουμινενιος αποστατης που εκοψες να ειναι απο λιγο εως πολυ μεγαλυτερης διαμετρου απο την βιδα τοτε τυλιξε την βιδα με κατι προσφορο (πχ ταινια) ή περνα της ενα σωληνακι (πχ βενζινης οπως εκανα εγω) ωστε να μειωσεις οσο χρειαζεται τα μποσικα μεταξυ αυτης και αποστατη
Στο τελειωμα μετα απο τον αποστατη μπορεις να βαλεις μια μεγαλυτερης απο τον αποστατη διαμετρου ροδελα η οποια θα λειτουργει ως στοπ ωστε να μην γλυστραει και φευγει οτι εχεις χρησιμοποιησει για το δεσιμο

Και μια εικονα ωστε να γινει πιο κατανοητα αυτα που γραφω
Ειναι το τελικο αποτελεσαμα αυτου που εχω κανει εγω
Κώστα από πού περνεις αλουμινίου σωλήνες τέτοιας διαμέτρου;;;;

xrv_world_explorer
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Σε ένα μηχανουργείο θα πας και από ένα μπουζόνι ρετάλι, να σου τρυπήσει κέντρο, και να περάσει κολαούζα στα σπειρώματα που σου κάνουν.
 
Top Bottom