Romantiacs 2016-Τhe road story

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Φτανουμε και στην κοκκινη λιμνη που ειναι πιο πρασινη κι απο την σημαια της Βραζιλιας.






Γυρω μας ενα μπαχαλο αισθητικης με παρκαδορους να βαζουν τα Logan στα χωραφια
μια ξενοδοχειαρα να χαλαει το τοπιο στο ωραιοτερο σημειο αυτοκινουμενα και αυτοκτονικοι πεζοι
λεωφορεια και τουριστικη ευφορια,
μια βουτιά στο κενο ανευ προηγουμενου μετα απο οσα ειδαμε σημερα το πρωι.


Εκει ομως επεμβαινει ο θεος της αυτοκινησης, βαζουμε ταχυτητα και βουρ για παρακατ'!!

Μιση ωρα μετα ειναι ενα συννεφο πανω μας και ειναι ολοφανερο πως αν δε βρεθει λυση θα φαμε πολυ ξυλο.
Και στο λεπτο βλεπουμε αριστερα μας ενα στυλατο υπερυψωμενο καφε εστιατοριο και μολις σβηνουμε ......κουβαδες!!
Κουβαδες με νερο και οπου φυγει φυγει και μετα στην ταρατσα μια σουπα γκουλας
με τα ποταμια να τρεχουν κατω στο παρκινγκ και κεραυνους γυρω μας κι απ'ολα.
Τετοια τυχη ουτε στα Ασφαλτινα 5 δεν ειχαμε.
Απο φωτο θα πρεπει να αρκεστουμε σε οτι εχουν τα παιδια γιατι η καμερα και το κινητο μου
ειχαν μεινει στις βαλιτσες και για να βγω να τα πορω ηθελε ..αποπλου.

Στις ισοπεδες διαβασεις των τρενων υπηρχε ενα θεμα με τις μπαρες που κατεβαιναν για πολληηη ωρα.
και μολιος χαλαρωνες να βγαλεις καμμια φωτογραφια ή κανενα σνακ ερχοταν ο υπευθυνος και τις σηκωνε ..:devilish:
μαζευτηκε και η κουραση και τα νευρα επι 3
κι εδω ειναι μια κλασσικη στιγμη των ομαδικων ταξιδιων που θελει καλους χειρισμους και κυριως δεσιμο.




Κι αυτο υπηρχε ακομα και στις 8 πλεον το απογευμα μπροστα στο ...προς πωληση camping του Brsov!

 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αποφασιζουμε γρηγορα να μην μπουμε στην πολη η οποια ναι μεν ειναι κουκλα αλλα μεχρι να βολευτουμε και να ετοιμαστουμε για εξω
θα μας επιανε η γερη νυχτα και η ακομα πιο γερή κουραση.
Ολοι την εχουμε επισκεφτει αλλωστε πανω απο μια φορα και προτιμουμε τον αγνωστο μαγνητη που ακουει στο ονομα Μ1Α.
Και παιρνουμε ενα βραβειο........Το Βραβειο!



οταν θα φτιαχτουν forum που να δημοσιευεις και μυρωδιες απο τις φωτογραφιες
θα παμε να την ξαναβγαλουμε.







οι φατσες μας τα λενε ολα.



Το σπιτακι μας το βρηκαμε στη διασταυρωση για την παγκοσμιως αγνωστη Cheia.
Κι εδω, οπως και στο χθεσινο camp βλεπουν για πρωτη φορα Ελληνα πελατη.
Εμ δεν τα κανατε στο Transfagarasan να χορτασετε δραχμες!




Mεσα ειχε τα απολυτως απαραιτητα δηλαδη τρια κρεβατια.



Κι εξω το ιδιο,δηλαδη τρια μηχανακια τρεις φιλους επανω τους
ενα φεγγαρι και εξι μεγαλες παγωμενες μπυρες.
Οποιος σας ψηνει οτι χρειαζονται κι αλλα να ξερετε πως παει να σας κλεψει τα λεφτα σας.




Συνεχιζεται με την ημερα που ολοι περιμεναμε...ολοι?
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πεμπτη και τελευταια μερα.
Πεμπτη και στο ημερολογιο, 12 Αυγουστου.
Για εναν παραξενο λογο ξυπναμε νωρις και με το κρυο να κανει αισθητη την παρουσια του.
Οι εικονες γυρω μας ειναι για τους εραστες του Δρομου κι αν ψαχνεις μοδατα καφέ και ''κοσμο'' μενεις μακρια απο εδω.








Να σημειωθει πως το σπιτακι το νοικιασαμε ...12.5 ευρω, πραγμα το οποιο μας δυσκολεψε να μοιραστουμε το εξοδο!

Βγαινουμε στο δρομο για Βουκουρεστι συνορα και Veliko tarnovo με τη σκεψη να ειναι για διανυκτερευση καπου στα Βουλγαρικα Βουνα.
Που να ξεραμε.....

Ειναι ακομα μεσημερι και περναμε τα συνορα στο Russe σχετικα ευκολα.
Μου εκανε εντυπωση το γεγονος πως ζητησαν και παλι τα χαρτια της μοτοσυκλετας μου.
Τοσο πολυ εχει παλιωσει ρε γμτ?

Αναγκαστικα χωριζουμε με τον Κωστα που παει για Ορεστιαδα και συνεχιζουμε προς Σόφια.



Ειναι πολυ εντυπωσιακο το εθιμο που εχουν στην κεντρικη Βουλγαρια.
Αυτο λεω, που βγαινουν τα κοριτσια επανω στο δρομο για ηλιοθεραπεια με τα μαγιό τους.
Σαν τη Χαλκιδικη ενα πραγμα αλλα χωρις τη θαλασσα.
Τι να πεις και τι να σχολιασεις,αφου βγαινει ακομα τζιρος το μαγαζι θα παραμεινει ανοιχτο.

Στο δρομο τωρα εχουμε αλλα.
Το παλιό-μήχανο μου εχει κατι θεματα με το ρελαντι και υποψιαζομαι και παλι το tps.
Εχει μια βιδα του μπαλωμενη την κοιταζω εδω και ωρα και σοφά δεν την ακουμπαω.
Αποφασιζουμε με τον Στεφ που ειναι τελικα μεγας σιδεροκ@λος να παμε για τη σοφιτα στη Θεσσαλονικη.
Εικονες σκορπιες απο το δρομο με φρουτα καθε ειδους..



Κι ομως σχεδον 400 χλμ πριν τη σημερινη κατασκηνωση σταματουν οι φωτογραφιες!!

400 γιατι στη Θεσσαλονικη μπηκαμε 7 το απογευμα με το GS μου να δουλευει στο safe mode
πληρως αποσυντονισμενο κοντα στο ρελαντι κι αντι για τη σοφιτα το πηγαμε στο θειο Μακη που εχει το ιατρειο του στην Τουμπα,

Ευτυχως φρεναρα πριν βαρεσω την καινουρια ζυγοσταθμιση
ενω ο ξαδερφος και μεγας Μαστορας βλεποντας τα ματια μου συμμαζεψε βιδα και συντονισε μοτερ στο εικοσαλεπτο.

Και μετα συμφωνησαμε με τον μουσατο οτι κανει πολυ ζεστη για να την βγαλουμε στην πολη και πηγαμε νυχτιατικα για πιτσες και μπυρες εκει που ητανε κι ο προορισμος μας στη Χαλκιδικη και αν ανοιξετε το χαρτη θα συμφωνησετε ολοι πως το προβλημα ολο και μεγαλωνει και δε μας βλεπω καλα με αυτους τους ρυθμους.

https://www.google.gr/maps/dir/Cheia, Ρουμανία/Θεσσαλονίκη/Nea Skioni, Χαλκιδική/@42.6151329,20.0329513,6z/data=!3m1!4b1!4m20!4m19!1m5!1m1!1s0x40b376ae4108a64d:0x1ed998e94150e104!2m2!1d25.9382467!2d45.4581462!1m5!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!1m5!1m1!1s0x14a62fca31af1fff:0xdcd70fef620f7d1b!2m2!1d23.5304345!2d39.9476434!3e0


Οι φωτογραφιες του δρομου τελειωσαν αλλα μενει μια...αυτη με το δευτερογιορτασμα της αφιξης στη Χαλκιδικαρα.
Οι κακες γλωσσες βεβαια λενε πως ετσι φτασαμε στην πραγματικοτητα και πως το τιπιες απεθανε χιλιομετρα μακρια,
αλλα τι περιμενεις απο γλωσσες.

Voila la και τριαλαριλαλα οι παρεες φτιαχνουν ιστορια κι αν αυτες ειναι του δρομου, ακομα καλυτερα!!!


Photo sponsored by vodka and birra with fresko safridi
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Σε πολλους ειναι κοινο μυστικο καποιοι αλλοι το αντιλαμβανονται λογω των ισοτιμιων
και καποιοι ακομα πιανουν το κομπιουτερακι να δουν που εγινε το λαθος.
Μιλαω για το κοστολογιο μιας τετοιας εξορμησης στα Βαλκανια.
Σε συνολο 5 ημερων καλυψαμε με αφετηρια και τερματισμο τη Θεσσαλονικη 2600 χλμ.
Με την τιμη του λιτρου να ειναι στο 1 ευρω επι Βουλγαρικου εδαφους και περιπου 1.15 στην Ρουμανια.
Mε δεδομενες τις μεσαιες εως χαμηλες ταχυτητες ο μεσος ορος για το 1200 με τις βαλιτσες εμεινε στα 5.3 λιτρα ανα εκατο
με την ελαχιστη στα 4.4 και την μεγιστη στα 6.3 (κατα την επιστροφη).
Ψαχνοντας τις αποδειξεις των καυσιμων μου βγαινουν συνολο 150 ευρω .
Διοδια για τις μοτοσυκλετες πληρωσαμε μονο στην... Ελλαδα
και συγκεκριμενα στα συνορα στον Προμαχωνα οπου λειτουργει και ο νεος σταθμος της Εγνατιας Οδου.
Το κοστος ηταν 3.4 ευρω πανε ελα.
Αλλα 3 ευρω μας κοστισε η χρηση του πορθμειου στο Oryahovo ενω η γεφυρα στο Russe δεν εχει αντιτιμο διελευσης.
Για υπνο πληρωσαμε συνολικα 35 ευρω το ατομο με μονο μια διανυκτερευση σε αντισκηνο.

Τα φαγητα,οι πολλες κρυες και φθηνες μπυρες και τα 5 ευρω εισοδος στο αλατωρυχειο
συμπληρωνουν με 50 ακομα ευρω τα εξοδα μεχρι και το μαγικο αριθμο 240,
budget που δικαιολογει την αναχωρηση σας προς τα μερη αυτα με την πρωτη ευκαιρια:)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
επιτελους ειδα εικονες οπως αυτες που εβρισκα απο επαγγελματιες φωτογραφους για την αγροτικη Ρουμανια.
ομολογω οτι μαγευτηκα κ πως εκεινο το ξυλινο κλειδι μαζι με την εκκλησια ανοιξε κ την δικη μου επιθυμια να τσαρκαρω στους φιλοξενους Κολεγκ...
Πασχαλη κ λοιποι κλασικα ευχαριστουμε κ δεν φτανει....:friendship:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
επιτελους ειδα εικονες οπως αυτες που εβρισκα απο επαγγελματιες φωτογραφους για την αγροτικη Ρουμανια.
ομολογω οτι μαγευτηκα κ πως εκεινο το ξυλινο κλειδι μαζι με την εκκλησια ανοιξε κ την δικη μου επιθυμια να τσαρκαρω στους φιλοξενους Κολεγκ...
Πασχαλη κ λοιποι κλασικα ευχαριστουμε κ δεν φτανει....:friendship:
Γιωργο ειναι η πρωτη κουβεντα που εκανα με τον Στεφανο!
Αν παμε Ρουμανια του ειπα, θα παμε να βρουμε τους ανθρωπους του συγκεκριμενου αρθρου.
http://www.advride.gr/threads/oι-άνθρωποι-της-Ρουμανικής-υπαίθρου.3672/

Κατι καταφεραμε κι αν ημασταν πιο προσηλωμενοι στην ψηφιακη απεικονιση θα βλεπαμε παρεα κι αλλα.
Ομως, πως να σκεφτεις να σταθεις μεσα στην κινηση να κλικαρεις τη σκηνη
οπου το παραφορτωμενο κάρο εχει κατσει στο πλάι με σπασμενο αξονα και το αλογο το εχει ριξει ως αντιδραση στο φαγητο στο διπλανο χορταρι?
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Δεν ξέρω πως πρέπει να το χαρακτηρισω...; Ταξίδι ή βόλτα;
Πανέμορφες εικόνες που δειχνουν ένα "γεματο" ταξίδι με budget το οποίο αγγίζει βόλτα διημερου...

Νομίζω πως μετά από αυτό η Ρουμανια θα γίνει must προορισμός. :)
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
επιτελους ειδα εικονες οπως αυτες που εβρισκα απο επαγγελματιες φωτογραφους για την αγροτικη Ρουμανια.
ομολογω οτι μαγευτηκα κ πως εκεινο το ξυλινο κλειδι μαζι με την εκκλησια ανοιξε κ την δικη μου επιθυμια να τσαρκαρω στους φιλοξενους Κολεγκ...
Πασχαλη κ λοιποι κλασικα ευχαριστουμε κ δεν φτανει....:friendship:
Δεν ξέρω πως πρέπει να το χαρακτηρισω...; Ταξίδι ή βόλτα;
Πανέμορφες εικόνες που δειχνουν ένα "γεματο" ταξίδι με budget το οποίο αγγίζει βόλτα διημερου...

Νομίζω πως μετά από αυτό η Ρουμανια θα γίνει must προορισμός. :)


Η Ρουμανία είναι μια ξεχωριστή χώρα για μένα που την επισκέπτομαι με την πρωτη ευκαιρία...Σε αποζημιώνει κάθε φορά με τον κόσμο της και φυσικά με τις μοναδικές της εικόνες, έχω ένα μαγικό χάρτη που δείχνει περί τα 43 πάσα διάσπαρτα μέσα στη χώρα!!!Όποιος είναι για κάνα 3ήμερο ας σφυρίξει...στο δρόμο του είμαι!!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Η Ρουμανία είναι μια ξεχωριστή χώρα για μένα που την επισκέπτομαι με την πρωτη ευκαιρία...Σε αποζημιώνει κάθε φορά με τον κόσμο της και φυσικά με τις μοναδικές της εικόνες, έχω ένα μαγικό χάρτη που δείχνει περί τα 43 πάσα διάσπαρτα μέσα στη χώρα!!!Όποιος είναι για κάνα 3ήμερο ας σφυρίξει...στο δρόμο του είμαι!!!
μας ερεθιζεις επικινδυνα Στεφ...:secret:
 
Top Bottom