Routa Balkanika 2017

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραίο ζευγάρι....:friendship:
Η δουλειά με τα βιδεο γνωστή και τέλεια !!!

Είστε οι πρώτοι που ακούω, ότι το transfagarassan είναι πιο ωραίο από την. Transalpina.....και Αυτό αποδεικνύει ότι ο καθένας ταξιδεύει με τα δικά του μάτια!

Δώστε πραμα...
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΒΙΝΤΕΟ. Πολλά μπράβο. Να είστε πάντα καλά να ταξιδεύετε. :friendship:

ΥΓ. 20/8 πέρασα το Tansfagarasan με αυτοκίνητο και την οικογένεια. Απλά η ωραιότερη διαδρομή που έχω κάνει και στεναχωριόμουν που δεν πήγα μετά Transalpina. Μου έφυγε ένα βάρος με αυτό που είπατε. Την επόμενη. :)
 

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Γουστάρω που πλέον το επίπεδο φωτό και βίντεο σε αυτό το φόρουμ έχει πάει σε άλλο επίπεδο!!!
Μπράβο για τη ταξιδαρα και την δουλειά που κάνατε για να μας το φέρετε στην οθόνη μας .
Για δώστε info για το drone ??

Στάλθηκε από τον επιχειρησιακό S7.....
Καλησπέρα, και σε ευχαριστούμε για τα θετικά σου σχόλια! Ο καθένας μοιράζεται τα ταξίδια με διαφορετικό τρόπο, εμείς επιλέξαμε αυτά τα μικρά βίντεο. Όσον αφορά τώρα το drone:
DJI MAVIC PRO , αρκετά μικρό και αποτελεσματικό. Χωράει μέσα στο τανκ μπαγκ μου άνετα και ο χρόνος ready to flight είναι κάτω από 3 λεπτά. Ιδανικό για μοτοταξιδιώτες κατά την γνώμη μου. Πέρυσι ταξιδεύαμε με ένα Phantom 3 φορτωμένο στην δεξιά βαλίτσα του GS. Όπως καταλαβαίνεις από θέμα εργονομίας δεν συγκρίνεται με κανένα. Από θέμα ποιότητας βίντεο είναι ικανοποιητικό όπως φαίνεται και στα βιντεάκια, με το κατάλληλο color correction αργότερα. Σίγουρα το Phantom 4 είναι ανώτερο,λόγω του καλύτερου φακού αλλά είπαμε, στο θέμα του όγκου δεν υπάρχει σύγκριση.
Χρόνος πτήσης 20-25 λεπτά, αναλόγως ανέμου.
Για οθόνη πτήσης χρησιμοποιώ ένα IPad mini 2 .
Πέρα όμως από όλα αυτά τα στοιχεία θα σου πω αυτό που κατά την γνώμη μου είναι το σημαντικότερο. Ποτέ μα ποτέ δεν απογείωσα η προσγείωσα ανάμεσα σε κόσμο, σε σημεία με κίνηση και γενικά οπουδήποτε θα μπορούσε να γίνει στραβή , όσο ωραίο και μαγικό αν ήταν ένα τοπίο που συναντήσαμε. Πάντα απομακρυνόμουν και έκανα κάποιες υπερπτήσεις αν αυτό ήταν εφικτό και αν βρισκόμουν σε κάποια ξένη ιδιοκτησία (πχ camping) πάντα ζητούσα προφορική άδεια. Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα σε καμμία χώρα. Το λέω αυτό γιατί πολλά γίνονται και ακόμη περισσότερα ακούγονται για τα drone. Πολλοί είναι οι ανόητοι που τα χακάρουν και τα ανεβάζουν 2-5km ύψος για ένα καλό πλάνο, εισερχόμενα στις ζώνες πτήσεως αεροσκαφών. Αυτοί είναι που επιβάλλουν στις αρχες την λήψη μέτρων απαγόρευσης χρήσης των drone σε ερασιτεχνικό επίπεδο.

Sent from my iPad using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Ωραίο ζευγάρι....:friendship:
Η δουλειά με τα βιδεο γνωστή και τέλεια !!!

Είστε οι πρώτοι που ακούω, ότι το transfagarassan είναι πιο ωραίο από την. Transalpina.....και Αυτό αποδεικνύει ότι ο καθένας ταξιδεύει με τα δικά του μάτια!

Δώστε πραμα...
Όπως θα δεις κ στον χάρτη που παραθέτουμε , παραλείψαμε ένα μικρό νότιο κομμάτι της Τρανσαλπινα (67C) ερχόμενοι από ανατολικα. Αργότερα έμαθα ότι αυτό ήταν το πιο όμορφο της κομμάτι.
Πολλά τα ΤΡΑΝΣ στη Ρουμανία και οι επιλογές άπειρες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Και στα επόμενα βιντεα, αναμένουμε! Και βέβαια και στα δικά μας να πάμε κάποτε..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Τρομερή η Ρουμανια!!
Ήμασταν καλοκαιρι τρανσφαγκαρασαν και ειναι οντως πολυ μαγευτικό το μέρος εκει πανω...
Η φαση με το drone ειναι πολυ ωραια.
Βλεπεις τα πραγματα απο εντελως διαφορετική οπτική.
Ειστε ωραίοι!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ειναι ενδιαφερον πολυ για εμενα το ποσο καλη ομαδα ειστε,ποσο δεμενοι αρμονικα! θα ελεγα ,ετσι, το ταξιδιωτικο σας ειναι πολυ ξεχωριστο , πολυ φυσικο!!και αυθορμητο
να ειστε υγιεις και να ταξιδευετε
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
ειναι ενδιαφερον πολυ για εμενα το ποσο καλη ομαδα ειστε,ποσο δεμενοι αρμονικα! θα ελεγα ,ετσι, το ταξιδιωτικο σας ειναι πολυ ξεχωριστο , πολυ φυσικο!!και αυθορμητο
να ειστε υγιεις και να ταξιδευετε
Πραγματικά Στέργιο είναι μια ενδιαφέρουσα παρατήρηση, καθώς πολλές φορές δεν μας αρέσει να το ομολογούμε αλλά το ταξίδι με παρέα είναι μια δύσκολη υπόθεση καθώς η κούραση, οι επιθυμίες και τα θέλω του καθενός μας παρουσιάζονται με "ιδιαίτερο" τρόπο κάποιες φορές. Για μένα είναι σημαντικό να γνωρίζω πολύ καλά τον συνοδοιπόρο μου και όσο μεγαλώνει αριθμητικά η παρέα τόσο πιο αυστηρός γίνομαι στην απόφαση συμμετοχής μου!

@Trelos166 εσείς σίγουρα έχετε την απαραίτητη χημεία, σας θαύμασα, σας ζήλεψα (με την καλή έννοια) και μάλιστα θα έλεγα πως είστε το απόλυτο παράδειγμα προς μίμιηση! Επίσης... μου άρεσε πολύ η τοποθέτηση σου για τη χρήση των drones! Το Mavic Pro είναι το απόλυτο εργαλείο του μοτοσυκλετιστή!

Συγχαρητήρια!
 

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Οπως παντα σουπερ αλλα το κανατε μικρο :p

Ερ.: Το Spark αξιζει, το σκεφτομαι για το μεγεθος του και μονο!

:thinking:
Καλημέρα Κώστα. Το Spark είναι πραγματικά παρά πολύ μικρό με πολλές δυνατότητες. Για κοντινές πτήσεις και πλάνα αξίζει. Σύντομα όμως θα σε περιορίσουν οι δυνατότητες του.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Παναγιώτη, είχατε ποτέ θέμα με το mavic, δηλαδή ενοχλήθηκε κανείς να σας κάνει παρατήρηση...
Γιατί γιαυτό το λόγο κυκλοφόρησε το spark λόγω μικρού βάρους να επιτρέπεται παντού...

Τα vide-άκια πάρα πολύ καλά όπως πάντα και το ταξίδι σας υπέροχο....!
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Καλημέρα Κώστα. Το Spark είναι πραγματικά παρά πολύ μικρό με πολλές δυνατότητες. Για κοντινές πτήσεις και πλάνα αξίζει. Σύντομα όμως θα σε περιορίσουν οι δυνατότητες του.


Sent from my iPad using Tapatalk
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Περιορισμό που;
 

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Περιορισμό που;
Παντού. Χρόνο πτήσης, ποιότητα βίντεο, μέγιστη απόσταση απομάκρυνσης, μέγιστη ένταση ανέμου που του επιτρέπει να πετάει με ασφάλεια. Δες αναλυτικά τα specs του Mavic και του Spark στη σελίδα της DJI.
 

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Παναγιώτη, είχατε ποτέ θέμα με το mavic, δηλαδή ενοχλήθηκε κανείς να σας κάνει παρατήρηση...
Γιατί γιαυτό το λόγο κυκλοφόρησε το spark λόγω μικρού βάρους να επιτρέπεται παντού...

Τα vide-άκια πάρα πολύ καλά όπως πάντα και το ταξίδι σας υπέροχο....!
Όχι, δεν είχαμε πρόβλημα. Πάντα όμως είμαστε προσεκτικοί.
 
Top Bottom