Rugged πίσω σχάρα σάκου 80λιτρου

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Πραγματικα κακη συμπεριφορα με συνεπιβατη σε μια μοτοσυκλετα σαν την ανωτερω μπορει να συμβει ειτε γιατι κατι δεν παει καλα με την μοτοσυκλετα (πχ κακορυθμισμενες αναρτησεις) ειτε γιατι ο συνεπιβατης δεν ειναι "ενα σωμα" με τον οδηγο κατα την οδηγηση
Με "το δικάβαλο είναι πολύ χειρότερο" δεν εννοούσα κακορυθμισμένες αναρτήσεις ή μη συνεργάσιμος συνεπιβάτης· μιλάω για την αναμενόμενη αλλαγή συμπεριφοράς της μοτοσικλέτας στο δικάβαλο σε σχέση με το μονοκάβαλο. Στην συγκεκριμένη φωτογραφία λοιπόν που παρέθεσα παραπάνω η συμπεριφορά της μοτοσικλέτας με τέτοιο φόρτωμα είναι καλύτερη απ ότι αν είχα δικάβαλο. Σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο φόρτωμα (αν και με βόλεψε πολύ στις πόλεις) αλλά όπως είπα και πιο πριν δεν ένιωσα ότι κάτι πήγαινε λάθος με την συμπεριφορά της μοτοσικλέτας. Με προβλημάτισε λίγο αυτό που είπε ο pandvs παραπάνω για ενδεχόμενο στράβωμα του πλαισίου αλλά, τί διάολο, τόσο εύκολα στραβώνουν τα πλαίσια σε ονοφ μηχανάκια;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...Κάπου είχα ακούσει για χειροποίητες από αλουμίνιο κάπου στα Τρίκαλα αλλά τώρα δεν το βρίσκω.

Εάν εννοείς τις Atlas Panniers έχει κλείσει ,το ίδιο νομίζω και για την Earth explorer.
 

Airhead

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Daytona Maveric 500 2021
Ξέρει κανείς που μπορεί να αγοράσει έυκολα λιανική πλαστικά φυλλα πάχος από 5mm μέχρι πόντο;

Μετά από αρκετό παιχνίδι με αλουμίνιο σκέφτομαι να πειραματιστώ για σχάρα με πλαστικό, μπας και γλιτώσω τα εργατικά.
 

Airhead

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Daytona Maveric 500 2021
Επίσης ξέρει κανείς γιατί έκλεισαν οι δύο παραπάνω; Έκαναν καλή δουλειά και μάλλον με ήδη υπάρχουσα υποδομή.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ο
Ξέρει κανείς που μπορεί να αγοράσει έυκολα λιανική πλαστικά φυλλα πάχος από 5mm μέχρι πόντο;

Μετά από αρκετό παιχνίδι με αλουμίνιο σκέφτομαι να πειραματιστώ για σχάρα με πλαστικό, μπας και γλιτώσω τα εργατικά.
Ο konkost νομίζω γνωρίζει.
Είχε αναφέρει κάτι σχετικό κάποια στιγμή.
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Επίσης ξέρει κανείς γιατί έκλεισαν οι δύο παραπάνω; Έκαναν καλή δουλειά και μάλλον με ήδη υπάρχουσα υποδομή.
Ο Βαγγέλης που είχε την earth explorer έφυγε ξαφνικα μετανάστης.
Είχε δώσει ωστόσο την τεχνογνωσία και την επωνυμία σε συντοπίτη του,που ομως δεν...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ο Βαγγέλης που είχε την earth explorer έφυγε ξαφνικα μετανάστης.
Είχε δώσει ωστόσο την τεχνογνωσία και την επωνυμία σε συντοπίτη του,που ομως δεν...
Νομίζω ....μάλλον είναι σίγουρος ότι πέθανε ο φίλος του Βαγγέλη.
Μου διαφεύγει το όνομα, αν και είχαμε βρεθεί αρκετές φορές στο παρελθόν
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Νομίζω ....μάλλον είναι σίγουρος ότι πέθανε ο φίλος του Βαγγέλη.
Μου διαφεύγει το όνομα, αν και είχαμε βρεθεί αρκετές φορές στο παρελθόν
Στην αρχή υπήρχε μόνο η Atlas.
Ήταν ο Φώτης με τον Βαγγέλη.
Κάποια στιγμή τα σπασανε.
Ο Βαγγέλης ξεκινάει την earth explorer.
Στην πορεία ο Φώτης "φεύγει" ξαφνικά και η atlas τελειώνει.
Αργοτερα ο Βαγγέλης φεύγει όπως είπα μετανάστης και η earth explorer περνάει στον Αποστόλη.
Σύντομα ομως δεν προχωράει και αυτός ο συνδιασμός.
Οι φιλοι μας στα Τρίκαλα και γενικά στην Θεσσαλία ξέρουν και αλλες λεπτομέρειες.
Εγώ...κάτι έχω ακούσει :secret:

Υ.γ.
Έχω μια από τις πρώτες earth explorer,όπως επισης και ίσως το τελευταίο κομμάτι παραγωγής.
Ο κουμπάρος μου μια από τις πρωτες atlas, όλες πάνω σε Άφρικα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Στην αρχή υπήρχε μόνο η Atlas.
Ήταν ο Φώτης με τον Βαγγέλη.
Κάποια στιγμή τα σπασανε.
spam on

Μια ιστορία, που μπορεί και να συνέβη.... ποιος ξέρει!!!!!!
.
.
.
Κάποτε, σε πολύ γνωστο εμπορικό και ακριβό δρόμο του Λονδίνου, "άνοιξαν" ένα ακριβό κοσμηματοπωλείο δύο Έλληνες! Το επιχειρηματικό τους δαιμόνιο και η εξυπνάδα τους, είχε σαν αποτέλεσμα, απ' τα πρώτα κιόλας χρόνια, να "πάρουν" όλη την πελατεία από τα άλλα κοσμηματοπωλεία του ακριβού και πολυσύχναστου αυτού εμπορικού δρόμου!
Από τα υπόλοιπα κοσμηματοπωλεία αυτού του δρόμου, τα περισσότερα τα είχαν Εβραίοι (φημισμένοι άλλωστε για το εμπόριο πολύτιμων λίθων). Αποφάσισαν λοιπόν να συναντηθούν όλοι μαζί, και να συζητήσουν πως θα αντιμετωπίσουν τους δυο δαιμόνιους Έλληνες επιχειρηματίες. Προτάσεις ακούστηκαν πολλές..... άλλες καλές, άλλες κακές, άλλες μοχθηρές, άλλες παράνομες, άλλες επικίνδυνες...... Δεν μπορούσαν να αποφασίσουν πια λύση θα "ακολουθούσαν"!!! Κάποια στιγμή, ένας από αυτούς, ρώτησε έναν ηλικιωμένο που καθόταν σε μια καρέκλα χωρίς να έχει μιλήσει καθόλου μέχρι εκείνη την ώρα. Δεν είχε βγάλει λέξη απ'τα χείλη του!!!

-Πες μας την γνώμη σου γέροντα. Γιατί δεν λες κάτι; Είσαι απ'τους πιο παλιούς, καθως και ο πιο επιτυχημένος Εβραίος κοσμηματοπωλης! Πες μας τι να κάνουμε;;;

Και ο γέρος μίλησε:
-Να μην κάνετε τίποτα απολύτως!!!!!! Αφήστε να κυλήσει ο χρόνος, και σύντομα θα τσακωθούν οι δύο Έλληνες επιχειρηματίες και θα το κλείσουν το μαγαζί μόνοι τους!!
.
.
.
Έτσι και έγινε..............!!!!!!!!


Αληθινη ιστορία; Προϊόν μυθοπλασίας; Ποιος ξέρει, τίποτα δεν είναι σίγουρο......

Το σίγουρο είναι ότι αυτή είναι η "ιστορία" του λαού μας!!!!!!!!!!!!!!!!!


spam off
 
Τελευταία επεξεργασία:

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ξέρει κανείς που μπορεί να αγοράσει έυκολα λιανική πλαστικά φυλλα πάχος από 5mm μέχρι πόντο;

Μετά από αρκετό παιχνίδι με αλουμίνιο σκέφτομαι να πειραματιστώ για σχάρα με πλαστικό, μπας και γλιτώσω τα εργατικά.


Εδώ είσαι άπειρες διαστάσεις....πριν πας παρτον τηλέφωνο να στα κόψει τι θες γιατί θα σε καθυστερήσει κάνα δίωρο!!!!!

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Airhead

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Daytona Maveric 500 2021
Έτσι για να πω και εγώ την ακακία μου: γιατί να παιδευεται κάνεις με φαρδιές σχάρες για το όταν και άμα του σάκου και δε βάζει στο σάκο μια πλαστική πατούρα να μπαινοβγαίνει με αυτόν; Τα αλουμίνια εκεί πίσω όσο πιο φαρδιά τόσο πιο επικίνδυνα σε πτώση, αν έχουν γύρισμα πάνω δεν μπορείς να κουμπώσεις και βαλίτσα και μεταξύ μας χωρίς γύρισμα για σοβαρή αντοχή θες πάχος πάνω από 6mm που σημαινει ντραβαλο και κόστος. Πάρε ένα πάτο/ πιάτο από πλαστική γλαστροζαρντινιερα άμα δε θες να κρεμάει ο σάκος. Κοψτον βαφτον και στη χειρότερη βιδωσε τον και για το ταξίδι. Πλάκα κάνω. Επίσης φαρδύ σάκο εκεί πίσω δεν θα έβαζα ειδικά σε on off.
 
Top Bottom