rugged comparison

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
ειμαι στην κατηγορια πελατων που δεν υπαρχει περιπτωση να εχω android auto. Ο λογος ειναι ενας και μοναδικος. Η google δεν επιτρεπει σε καμια εταιρεια πλοηγησης να εχει την δικη της οθονη πλοηγησης. Ολες ειναι google maps κλωνοι. Οποτε δεν μπορω να εχω την super πληροφορηση του osmand. Το ιδιο ισχυει και για καθε αλλη εφαρμογη ειτε ειναι το sygic ή το locus maps.

οποιος θελει μπορει να εχει android auto ή car play. Ειναι δικαιωμα του και λειτουργει καλυτερα (αποψη μου) ως wireless. Χωρις να εχω κανει δοκιμη, ισως η συσκευη να χανει την προσβαση στο wifi για ιντερνετ (γενικα). Αφου το χρησιμοποιει το google android auto για επικοινωνια με το smartphone
Σε ευχαριστώ με καλυψες και δεν τον γνώριζα και συμφωνώ εννοείται με την σκεπτική σου
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
καλημερα Γιωργο
  1. εαν ηθελα τοσο μεγαλη οθονη - με βαρια συσκευη - 100% θα αγοραζα το original και τεχνικα καλυτερο carper iter
  2. το garmin tread tablet 8-10 inches πιστευω πως εχει κακο λογο τιμης αποδοσης. Μονο για ειδικες περιπτωσεις πελατων
  3. το garmin zumo xt2 μπορει να ειναι υπερτιμημενη συσκευη, ειναι ομως 6 Inches, ελαφρια και κανει ΜΟΝΟ 1 δουλεια. Ειναι ολα εντος του κουτιου και απλα ο τεχνικος κανει τοποθετηση στο οχημα.
  4. μπορεις να εχεις το garmin montana 700
  5. υπαρχει παντα και η επιλογη σε android συσκευη, rugged ή οχι
Καλημέρα Λεωνίδα, ένα τελευταίο σχόλιο/ερώτηση: το garmin montana 700 το είχα αποκλείσει λόγω του ότι δεν κάνει πλοήγηση.
Τουλάχιστον σε αυτό έχω καταλήξει από όσα έχω διαβάσει. Ότι δεν είναι εύκολο να βάλεις μια διεύθυνση και να σε πλοηγήσει εκεί. Ίδιο θέμα είχα με το gpsmap 276cx.
Ενώ είναι εξαιρετικό στο να φορτώσεις ένα GPX αρχείο και να το ακολουθήσεις, στο κομμάτι πλοηγός δεν είχα μείνει ευχαριστημένος το το 276cx.

Κάποιο σχόλιο για το παραπάνω?
ευχαριστώ
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Καλημέρα Λεωνίδα, ένα τελευταίο σχόλιο/ερώτηση: το garmin montana 700 το είχα αποκλείσει λόγω του ότι δεν κάνει πλοήγηση.
Τουλάχιστον σε αυτό έχω καταλήξει από όσα έχω διαβάσει. Ότι δεν είναι εύκολο να βάλεις μια διεύθυνση και να σε πλοηγήσει εκεί. Ίδιο θέμα είχα με το gpsmap 276cx.
Ενώ είναι εξαιρετικό στο να φορτώσεις ένα GPX αρχείο και να το ακολουθήσεις, στο κομμάτι πλοηγός δεν είχα μείνει ευχαριστημένος το το 276cx.

Κάποιο σχόλιο για το παραπάνω?
ευχαριστώ
ισχυουν ολα 100% .....
 

Dakkar1983

WannaBe
Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Νικόλαος
Μοτό
BMW g 650 x challenge
Επειδή ετοιμάζομαι να αγοράσω ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο Garmin Zumo Xt, τι γνώμη έχετε? Η χρήση πού κάνω είναι κυρίως τραβελι enduro..
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Επειδή ετοιμάζομαι να αγοράσω ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο Garmin Zumo Xt, τι γνώμη έχετε? Η χρήση πού κάνω είναι κυρίως τραβελι enduro..
δυστυχως ... εγω δινω μονο straight απαντησεις !!!!!!!
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Επειδή ετοιμάζομαι να αγοράσω ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο Garmin Zumo Xt, τι γνώμη έχετε? Η χρήση πού κάνω είναι κυρίως τραβελι enduro..
φιλε Νικο,
η garmin μετα απο 30 χρονια εχει μεινει στην Νο1 θεση παγκοσμιως στα PND handheld. Αυτο ομως δεν σημαινει πως ειναι "αγιοι". Μας αρμεγουν κανονικα.
Τι ακριβως κανουν ? Απλα δημιουργουν προιοντα για μονο μια χρηση, σε συνδυασμο το ακριβο κοστος που συνηθως ειναι για μια καλη συσκευη τουλαχιστον 500€.

Στην περιπτωση της μοτοσυκλετας, η σειρα zumo ειναι για την πολη, αφου μονο αυτη εχει βασικο χαρτη Here και δυνατοτητα για turn by turn navigation. Η σειρα μοντελων montera ειναι για την φυση. Εχει topo maps χωρις φυσικα turn by turn navigation.
Ολα σχεδον τα μοντελα και στις 2 κατηγοριες μπορουν να παρουν αστικους και topo maps και με αρκετες παραχωρησεις απο τον χρηστη να κανει πλοηγηση σε αλλες συνθηκες απ' οτι η garmin επιδιωκει απο τους πελατες της.

Αναφερω ολα τα παραπανω, αφου εσυ θελεις με το zumo να κανεις χρηση πλοηγησης στο βουνο. Ναι θα κανεις, αλλα καλυτερα θα ηταν πχ με το montera 700 και να βλεπεις ενα gpx αρχειο. Αφου στο βουνο δεν υπαρχει tyrn by turn.

νεο κειμενο
η σωστη λεξη σε ολο το κειμενο ειναι montana και οχι montera
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Garmin zumo XT2 - χαρτες

συμφωνα με την σελιδα της εταιρειας στην Αμερικη, της ελληνικης αντιπροσωπειας και ενος ελληνικου καταστηματος, το προιον εχει .....
Εκτεταμένη κάλυψη χαρτών
Προφορτωμένοι τοπογραφικοί χάρτες με 3D εδάφη και οδικοί χάρτες για Ευρώπη και Μέση Ανατολή.
Αφρική που περιλαμβάνει το Tracks4Africa, Βόρεια και Νότια Αμερική, Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία είναι διαθέσιμες για δωρεάν λήψη από το garmin.com/express.
 
Top Bottom