rugged comparison

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αλήθεια το Tread τι διαφορές έχει με το Zumo XT2; Μιλάω φυσικά για την basic έκδοση μόνο που έχει συγκρίσιμη τιμή (+100€) με το ΧΤ2...
το Tread ειναι 5,5" οσο δηλαδη και το zumo xt .
Το zumo xt2 ειναι 6" και ειναι 100% αλλο hardware πχ εχει 10 Hz multi-GNSS positioning δηλαδη κανει 10 μετρησεις το δευτερολεπτο = 10 καταγραφες θεσης

10 Hz multi-GNSS positioning εχουν τα tread 8 + 10 "
---------------
κατι που ξεχασα στο προηγουμενο ποστ
. η εταιρεια CAT εχει πτωχευσει απο τον 12/2023. ΔΕΝ αγοραζουμε ΤΙΠΟΤΑ

- σχετικα με το brightness
. τα rugged smartphones εχουν οθονες LCD και ειναι πολυ σπανιο να ανακοινωσουν μετρηση. Οπου εχω βρει μετρησεις ειναι γυρω στο 500nits συν πλην 30μοναδες. Το xcover 7 ειναι το μοναδικο που η εταιρεια γραφει 600nits
. τα zumo 1 + 2 δεν γραφουν. Ακουσα σε youtube πως εχουν 1000 + 1200 nits. Αληθεια ή ψεματα ... δεν ξερω. Στην πραξη ειναι πολυ καλυτερα απο τα rugged smartphones.
. στο νεο BMW ConnectedRide Navigator επισημα στην σελιδα της εταιρειας γραφει 800nits
. στο carpe-iter η εταιρεια γραφει 1000nits

γιατι αγορασα rugged smartphone στα 409gr και μπαταρια 9600mAh
επειδη θελω να κανω πλοηγηση χωρις τροφοδοσια. Με δοκιμες που εχω κανει, αναλογα την εφαρμογη και το brightness εχω απο 12-20ωρες αυτονομια. Απο το osmand στο locus map ή στο sygic εχουν τεραστια διαφορα στην καταναλωση
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ulefone Armor 26 Ultra



απο σημερα εχουμε και τις σελιδες στο site της Ulefone. Ναι, σωστα διαβασατε "σελιδες" , αφου το προιον υπαρχει σε 2 εκδοσεις, με την πιο ακριβη να εχει επικοινωνια σε VHF + UHF με ισχυ 4 Watts. Συμφωνα παντα με τις τεχνικες προδιαγραφες του μοντελου εχουμε ....

Digital-analog Intercom
Supports DMR
Transmitted Power: Max. 4W
Intercom Channel:251

UHF Band:
Frequency Range: 400MHz-470MHz
Operating Range: 0-22KM
Advantages:Better penetration,more clear talk

VHF Band:
Frequency Range: 137MHz-172MHz
Operating Range: 0-30KM
Advantages:Farther coverage,less signal attenuation

για περισσοτερα specs στις επομενες σελιδες


Υ.Γ.
ειναι πολυ παραξενο πως ενω προσφατα στην εκθεση CES ειχε αναφερθει η δυνατοτητα για satellite SOS, τωρα "απουσιαζει" απο το μοντελο παραγωγης. Για τους πιο παρατηριτικους, στην πλευρα που υπαρχει το power button ... στο κατω μερος υπαρχει ενα κοκκινο πληκτο SOS. Γιατι αραγε ?????
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Εκεί που αναφέρουν αποστάσεις έτσι απλά, είναι λίγο φλού έως θεωρητικό και απατηλό, καθώς τα VHF / UHF επιρεάζονται δραματικά απο εμπόδια, βουνά, πολυκατοικίες. Εφόσον ισχύουν αυτά τα νούμερα είναι μόνο για οπτική επαφή - ευθεία γραμμή χωρίς εμπόδια και με πολλές επιφυλάξεις για τέτοιες συσκευές.
Επίσης λόγω του πολυκάναλου και ποικιλίας συχνοτήτων που διαθέτουν αλλά και ισχύος εμπίπτουν στην νομοθεσία για προυποθέσεις κατοχής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Τυχαία και ενώ το έβρισκα κοντά στα 370 βλέπω ότι υποχώρησε στα 300 :
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Τυχαία και ενώ το έβρισκα κοντά στα 370 βλέπω ότι υποχώρησε στα 300 :
Γιαννη, δεν ξερω σε ποια καταστηματα κοιταζες, δηλαδη αν ηταν συσκευες με εγγυηση samsung hellas. Στο skroutz εδω και 2-3 μηνες ειχε ελαχιστα πανω απο 300€.

 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Γιαννη, δεν ξερω σε ποια καταστηματα κοιταζες, δηλαδη αν ηταν συσκευες με εγγυηση samsung hellas. Στο skroutz εδω και 2-3 μηνες ειχε ελαχιστα πανω απο 300€.

Μάλλον πέρασε καιρός !
Αυτό με τα 8 χρόνια ισχύει ;
Αν ναι νομίζω ότι αξίζει για 2ο
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μάλλον πέρασε καιρός !
Αυτό με τα 8 χρόνια ισχύει ;
Αν ναι νομίζω ότι αξίζει για 2ο
δεν είναι "8 χρόνια" για το τηλέφωνο, είναι 7 και οι σωστές ενημερώσεις είναι για τα 4, όχι ότι είναι λίγο αυτό.

το tab αντί για carpe iter που είναι πιο παλιό hardware νομίζω "αξίζει".
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Μάλλον πέρασε καιρός !
Αυτό με τα 8 χρόνια ισχύει ;
Αν ναι νομίζω ότι αξίζει για 2ο
Γιαννη στο κειμενο και στο λινκ γραφει για 7 χρονια για το smartphone και 8 χρονια για το tablet. Μικρη η χασουρα, αλλα θα πρεπει να στο αναφερω. Δεν γνωριζω απο που βρηκαν αυτες τις πληροφοριες. Εγω, στην σελιδα της εταιρειας στην αγγλια γραφει αυτο

Galaxy XCover7 is offered with up to 4 generations of OS upgrades and up to 5 years of security updates to keep your device running smooth and your data properly safeguarded by Samsung Knox.

βρηκα την πηγη του ελληνικου site Samsung briefly said it will provide 8 years of Android updates to enterprise Galaxy Tab
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Παίδες ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις,όπως καταλαβαίνετε βαριέμαι να διαβάζω τα ψιλά γράμματα και μένω στους τίτλους (τα ίδια παθαίνω και με τα βίντεο ,γεράματα).
Και τα 5 δεν είναι λιγα όντως!
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Carpe iter
οπως βλεπουμε στην προσφορα με 650 € , εχουμε την συσκευη με την βαση, το κυκλωμα τροφοδοσιας και 1 χρονο συνδρομης στο Locus




 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Carpe iter
οπως βλεπουμε στην προσφορα με 650 € , εχουμε την συσκευη με την βαση, το κυκλωμα τροφοδοσιας και 1 χρονο συνδρομης στο Locus




Η καλύτερη επιλογη για εμένα αυτην την στιγμή, ειναι ειδικα σχεδιασμένο για μοτοσυκλέτα οπότε έχει όλα τα θετικά όπως σωστή βάση και τρόπο φορτισης,φωτεινότητα κτλπ και εχει λειτουργικό αντροιντ οποτε φορτωνεις οσες και οποιες εφαρμογές σε βολεύουν και δεν εξαρτάσαι μόνο από μία εφαρμογή πλοήγησης όπως πχ το garmin zumo xt.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Η καλύτερη επιλογη για εμένα αυτην την στιγμή, ειναι ειδικα σχεδιασμένο για μοτοσυκλέτα οπότε έχει όλα τα θετικά όπως σωστή βάση και τρόπο φορτισης,φωτεινότητα κτλπ και εχει λειτουργικό αντροιντ οποτε φορτωνεις οσες και οποιες εφαρμογές σε βολεύουν και δεν εξαρτάσαι μόνο από μία εφαρμογή πλοήγησης όπως πχ το garmin zumo xt.
..... και δωρο το κινητο που εχει εντος !!!!!

χρονια πολλα για χθες
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Carpe iter
οπως βλεπουμε στην προσφορα με 650 € , εχουμε την συσκευη με την βαση, το κυκλωμα τροφοδοσιας και 1 χρονο συνδρομης στο Locus
Μου είχε κάνει εντύπωση που είχε σταματήσει να πουλάει το Capre Iter η Thork Racing / DMD
μιας και προωθεί το δικό τους τηλέφωνο και ταμπλετ (λινκ με προδιαγραφές συσκευής)

Βασικά το carpe iter είναι συνυφασμένο με την εφαρμογή DMD (τουλάχιστον στο μυαλό μου)
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Μου είχε κάνει εντύπωση που είχε σταματήσει να πουλάει το Capre Iter η Thork Racing / DMD
μιας και προωθεί το δικό τους τηλέφωνο και ταμπλετ (λινκ με προδιαγραφές συσκευής)

Βασικά το carpe iter είναι συνυφασμένο με την εφαρμογή DMD (τουλάχιστον στο μυαλό μου)
εμενα γιωργο δεν μου κανει καμια εντυπωση.

οταν η ομαδα του carper iter ξεκινησε τις συνεργασιες, ηταν αρκετες οι πιθανοτητες να τους αντιγραψουν ακομα και οι συνεργατες τους. Αφου οτι ειχαν στην carper iter ηταν ή 100% κινεζικο ή το κατασκευαζαν στην κινα. Συντομα βρηκαν αυτες τις πηγες ή ακομα και νεες. Προσωπικα εχω βρει το tablet. Κοστιζει απο 220-280 $ αναλογα το hardware configuration. Η τιμη αυτη ειναι για αγορα 2 τεμαχιων. Για μεγαλες ποσοτητες οι τιμες ειναι ... γνωστες μονο σε επαγγελματιες.

Οσο για τα μηχανηματα της thorkracing ειναι μετριες αντιγραφες του carper iter.

το μηχανημα που το φτιαχει κινεζος και το πουλαει ΟΕΜ, το εχει και η γνωστη youtuber Itchy Boots. Στην πρωτη φωτο το βλεπουμε και στην δευτερη ... εχει το νεο της μηχανημα !!!!


 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Οσο για τα μηχανηματα της thorkracing ειναι μετριες αντιγραφες του carper iter.

το μηχανημα που το φτιαχει κινεζος και το πουλαει ΟΕΜ, το εχει και η γνωστη youtuber Itchy Boots.


δηλαδή προτιμάς/προτείνεις το Carpe Iter αντί για το ταμπλετ της Thork racing?
(ψάχνω για την επόμενη συσκευή, εξου και η απορία μου)

αυτό το κίτρινο κινέζικο ταμπλετ (δηλαδή carpe iter), το είχε αναφέρει ένας σε κάποιο γκρουπ στο facebook και με το λινκ του για αγορά (δεν μπορώ να το βρω τωρα, πάνε και 2 χρόνια περίπου) αλλά είχε 2 θέματα: 1) τροφοδοσία και 2) βάση στήριξης. Δεν μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν αυτά από το carpe iter.
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
..... και δωρο το κινητο που εχει εντος !!!!!

χρονια πολλα για χθες
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου για τα χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη με υγεία,

Να σε ρωτήσω τι γνώμη έχεις για αυτά
124.91€ |Evkey Draagbare Motorfiets Navigatie Gps Draadloze Apple Carplay Android Auto Ipx7 Waterdichte Moto Bt Touchscreen Display| | - AliExpress όχι για το συγκεκριμένο ακριβώς αλλά για τέτοιου είδους λύση, μου φαίνεται αντίστοιχα μια πολύ οικονομική λύση που είναι φτιαγμένη για τις μοτοσυκλέτες και πάλι μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάφορα προγράμματα gps αφού τα περισσότερα υποστηρίζουν Android auto, απλά δεν έχω χρησιμοποιήσει Android auto και δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος περιορισμός
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
δηλαδή προτιμάς/προτείνεις το Carpe Iter αντί για το ταμπλετ της Thork racing?
(ψάχνω για την επόμενη συσκευή, εξου και η απορία μου)

αυτό το κίτρινο κινέζικο ταμπλετ (δηλαδή carpe iter), το είχε αναφέρει ένας σε κάποιο γκρουπ στο facebook και με το λινκ του για αγορά (δεν μπορώ να το βρω τωρα, πάνε και 2 χρόνια περίπου) αλλά είχε 2 θέματα: 1) τροφοδοσία και 2) βάση στήριξης. Δεν μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν αυτά από το carpe iter.
καλημερα Γιωργο
  1. εαν ηθελα τοσο μεγαλη οθονη - με βαρια συσκευη - 100% θα αγοραζα το original και τεχνικα καλυτερο carper iter
  2. το garmin tread tablet 8-10 inches πιστευω πως εχει κακο λογο τιμης αποδοσης. Μονο για ειδικες περιπτωσεις πελατων
  3. το garmin zumo xt2 μπορει να ειναι υπερτιμημενη συσκευη, ειναι ομως 6 Inches, ελαφρια και κανει ΜΟΝΟ 1 δουλεια. Ειναι ολα εντος του κουτιου και απλα ο τεχνικος κανει τοποθετηση στο οχημα.
  4. μπορεις να εχεις το garmin montana 700
  5. υπαρχει παντα και η επιλογη σε android συσκευη, rugged ή οχι
η εταιρεια που εχει την OEM παραγωγη του carper iter (HUGEROCK T71 ) ονομαζεται
Shenzhen Soten Technology Company Limited
και οταν κατι ειναι oem ειναι και 100% συμβατο στις βασικες λειτουργιες. Στην περιπτωση μας η βαση και η τροφοδοσια. Μαλιστα εχει τυπωμενες τις ενδειξεις στα pogo pins με συμβολα + - για να ειμαστε σιγουροι. Στην φωτογραφια της youtuber Itchy Boots βλεπουμε να εχει βαση, αλλα δεν ειναι της carper iter. Υπαρχουν λυσεις.


ΥΓ
η εταιρεια carper iter, προφανως και εχει κανει καποιες αλλαγες στην δικη της oem συσκευη, οπως πχ. το βυσμα για τα χειριστηρια και τον δεκτη ublox M9 ... κτλ
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου για τα χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη με υγεία,

Να σε ρωτήσω τι γνώμη έχεις για αυτά
124.91€ |Evkey Draagbare Motorfiets Navigatie Gps Draadloze Apple Carplay Android Auto Ipx7 Waterdichte Moto Bt Touchscreen Display| | - AliExpress όχι για το συγκεκριμένο ακριβώς αλλά για τέτοιου είδους λύση, μου φαίνεται αντίστοιχα μια πολύ οικονομική λύση που είναι φτιαγμένη για τις μοτοσυκλέτες και πάλι μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάφορα προγράμματα gps αφού τα περισσότερα υποστηρίζουν Android auto, απλά δεν έχω χρησιμοποιήσει Android auto και δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος περιορισμός
ειμαι στην κατηγορια πελατων που δεν υπαρχει περιπτωση να εχω android auto. Ο λογος ειναι ενας και μοναδικος. Η google δεν επιτρεπει σε καμια εταιρεια πλοηγησης να εχει την δικη της οθονη πλοηγησης. Ολες ειναι google maps κλωνοι. Οποτε δεν μπορω να εχω την super πληροφορηση του osmand. Το ιδιο ισχυει και για καθε αλλη εφαρμογη ειτε ειναι το sygic ή το locus maps.

οποιος θελει μπορει να εχει android auto ή car play. Ειναι δικαιωμα του και λειτουργει καλυτερα (αποψη μου) ως wireless. Χωρις να εχω κανει δοκιμη, ισως η συσκευη να χανει την προσβαση στο wifi για ιντερνετ (γενικα). Αφου το χρησιμοποιει το google android auto για επικοινωνια με το smartphone
 
Top Bottom