SHOEI vs ARAI 2024 { Sport Touring Helmets fullface }

Arai vs Shoei


  • Total voters
    13

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Το πιστό & τίμιο Shark Spartan carbon skin κλείνει 6ετία οπότε ήρθε ο καιρός για αλλαγή .


Στα διάφορα συγκριτικά στο you tube Έχω σχεδόν κλείσει προς το νέο Shoei GT - Αir 3 .



Ποια η γνώμη κυρίως ΚΑΤΟΧΩΝ overall , ανάμεσα στις κορυφαίες σειρές των sport touring στις 2 παραπάνω & μόνο εταιρείες { Shoei GT air 3 - Nxr2 / Arai rx7v Evo - Quantic }



{ Φυσικά θα φορεθούν πριν την αγορά }
 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Για μένα, μεγάλο μείον της Arai ότι δεν έχει εσωτερικό φυμέ ζελατινάκι (το εξωτερικό σύστημα που παρέχει το θεωρώ μη χρηστικό) και ένας κύριος λόγος που με έστρεψε προς Shoei από Arai.

Δεν είμαι κάτοχος GT Air 3 αλλά του 2 ( και πριν του 1) και είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεν ξέρω αν βοηθάει αυτή η γνώμη.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Shoei δεν έχω βάλει ποτέ.
Έχω όμως αλλάξει 4 Αραι κ σαν αυτά δεν υπάρχει άλλο,σε ασφαλεια ποιότητα, εφαρμογή .
Το τωρινό είναι το RX7V κ είναι κορυφή.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Είχα παλιότερα shoei xr 1100, μετά πήρα arai rx7v, και μετά απ αυτό ξαναπήρα arai rx7v evo· απλά δεν κοιτάω άλλο κράνος, παρόλο που είναι πολύ ακριβό. Στο κεφάλι μου έκατσε τέλεια, έχω δοκιμάσει κι άλλα μοντέλα της arai, αλλά την εφαρμογή του rx7v δεν την είχανε. Οπωσδήποτε δοκιμή πριν την αγορά, δεν έχουν όλα τα κράνη την ίδια εφαρμογή σε όλα τα κεφάλια.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Και τα δύο πολύ καλά κράνη,εγώ προτίμησα το GT air2 για λιγότερη φασαρία και το φιμε τζαμακι.ολα αυτά είναι θεωρητικά αν σου κάθονται και τα δύο καλά στο κεφάλι,αυτό είναι το σημαντικότερο
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Πολύ καλά. Να τα δοκιμάσεις πρώτα. Αράι τρως λίγο το σαγόνι, Σοέι στενή γραμμή στα αυτιά.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Είχα πέσει και εγώ στον έρωτα της εσωτερικής φιμέ ζελατίνας που με έκανε να φύγω απο Arai αλλά μετά τον λαβύρινθο που πέρασα πληρώνοντας άλλες αξιόλογες και ακριβες φίρμες και κράνη με μόνιμη οικονομική χασούρα ξανακατέληξα στα ARAI. Μόνο αν δεν μου τέριαζε στο κεφάλι το ARAI (πράγμα δύσκολο καθώς έχει να κάνεις και προσαρμογές εσωτερικές) θα κοιτούσα για Shoei .... αλλιως είναι για μένα μονόδρομος πλέον. Αν θές να έχεις σε ARAI σκούρη ζελατίνα πάς σε δεύτερη ή μια φωτοχρομική εσωτερική της Pinlock.
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Από arai ποια μοντέλα κοιτάς ;
Κυρίως RX7V Evo - όχι οι πιο κάτω σειρές

Οπότε η σύγκριση είναι Οπως γραφω και στο αρχικο Ποστ

Shoei GT air 3 vs Arai RX7V EVO Αυτά τα 2 έχω ξεχωρίσει μόνο


Κολλημένοι με Αραι κυρίως μεγάλης ηλικίας μεγαλώνοντας με αυτά δεν αλλάζουν και δεν ακούν η βλέπουν κανένα συγκριτικό - δεν μιλάω για από εδώ μέσα αλλά για δικούς μου φίλους και συντρόχους που αλλάζουν κάθε κορυφαίο Arai ΜΟΝΟ για το επόμενο , εδώ και δεκαετίες









Ζελατίνες και απτές διαφορές - υποδοχείς ενδοεπικοινωνίας κτλ φαίνονται στα κράνη


εφαρμογή θα δείξει - Μιλάμε για ποιότητα χρησης και ταξιδίου κυρίως για όσους υπάρχουν και έχουν κάνει παρόμοια μετάβαση μεταξύ των 2 η των αμέσως πριν μοντελων τους σε σχετικά μακριά δοκιμή και όχι που πριν αγοραστουν απλα τα φορας στατικα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350

+ το Evo από την sport κατηγορία





Βέβαια το ένα είναι αμιγώς τουριστικό κράνος και το άλλο είναι σπορ. Νομίζω αντίστοιχο του GT Air είναι το Quantum?

Ναι είναι το Quantic
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Κυρίως RX7V Evo - όχι οι πιο κάτω σειρές

Οπότε η σύγκριση είναι Οπως γραφω και στο αρχικο Ποστ

Shoei GT air 3 vs Arai RX7V EVO Αυτά τα 2 έχω ξεχωρίσει μόνο


Κολλημένοι με Αραι κυρίως μεγάλης ηλικίας μεγαλώνοντας με αυτά δεν αλλάζουν και δεν ακούν η βλέπουν κανένα συγκριτικό - δεν μιλάω για από εδώ μέσα αλλά για δικούς μου φίλους και συντρόχους που αλλάζουν κάθε κορυφαίο Arai ΜΟΝΟ για το επόμενο , εδώ και δεκαετίες









Ζελατίνες και απτές διαφορές - υποδοχείς ενδοεπικοινωνίας κτλ φαίνονται στα κράνη


εφαρμογή θα δείξει - Μιλάμε για ποιότητα χρησης και ταξιδίου κυρίως για όσους υπάρχουν και έχουν κάνει παρόμοια μετάβαση μεταξύ των 2 η των αμέσως πριν μοντελων τους σε σχετικά μακριά δοκιμή και όχι που πριν αγοραστουν απλα τα φορας στατικα
Κοιτάς 2 διαφορετικά κράνη
Το εναι είναι τουριστικό και το άλλο sport
Το Arai δεν μπορείς να το φορέσεις χωρις ωτοασπιδες στο ταξιδι (σου μιλαει κάποιος που εχει 3 RX7)
To Shoei είναι τουριστικό και σαφώς ποιος ξεκούραστο στο ταξίδι (έχω ένα για ταξίδια)
Το Arai ειναι ποιοτικότερο αν και τα τελευταία χρόνια κάτι γίνετε με το βερνίκι και πληγώνονται εύκολα.
Δες μήπως το Quantic ειναι ποιο κοντα σε αυτα που ψαχνεις, εαν βεβαια θέλεις να πάς στην Arai
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Πρέπει να το βάλεις στην κεφάλα σου γιατί όποιος βολεύεται τη μια μάρκα δεν βολεύεται την άλλη
Είναι για γενική αρχή για τις 2 αυτές μάρκες που έχω διαπιστώσει κι εγώ ότι ισχύει
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Το Arai qv pro είναι μοντέλο που κόβεται από την παραγωγή ?

Θέλω κ εγώ κράνος τώρα και το ψάχνω , κατά καιρούς παίζουν προσφορές στο μέγεθος μου (s) αλλά τώρα έχει πέσει ξεραΐλα .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Το Arai qv pro είναι μοντέλο που κόβεται από την παραγωγή ?

Θέλω κ εγώ κράνος τώρα και το ψάχνω , κατά καιρούς παίζουν προσφορές στο μέγεθος μου (s) αλλά τώρα έχει πέσει ξεραΐλα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

To Quantic ειναι ο αντικατασταστης του qv pro + του Chaser X Κωστα. Mε έμφαση στις μεγάλες αποστάσεις .

Σε Arai + Shoei στην κατηγορία αυτή που κοιτάς κ εσύ σε Sport Touring χρήση , είναι τα Quantic + GT air 3 με παραπλήσια τιμή και τα 2
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lioulios

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Crf 1000
Οπωσδηποτε δοκιμη πριν την αγορα.
Δεν ξερω ποσες μαρκες εχω αλλαξει και σε ολες επαιρνα Μ .
Αrai δεν ειχα ποτέ ,αλλα το Μ σε shoei και με γυμνο μηχανακι ειχα την αισθηση οτι στα πολλα ήθελε να φυγει απο το κεφαλι μου ενω ενα agv M που ειχα την ιδια περιοδο ήταν ακριβως εκει που ηθελα .
Σε κουβεντες τοτε με κατοχους shoei ,πηρα την πληροφορια πως αν το κεφαλι σου ταιριαξει ακριβως σε μια απο τις δυο μαρκες (shoei & arai), τοτε η αλλη δεν σου καθεται το ιδιο καλα .
Ας πουνε και οι κατοχοι και των δυο αν υπαρχουν ,αλλα αυτο που μου αναφερθηκε τοτε , το εχω ξαναακουσει -διαβασει και απο αλλους .
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Βέβαια το ένα είναι αμιγώς τουριστικό κράνος και το άλλο είναι σπορ. Νομίζω αντίστοιχο του GT Air είναι το Quantum?
Σωστός
 

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Οπωσδηποτε δοκιμη πριν την αγορα.
Δεν ξερω ποσες μαρκες εχω αλλαξει και σε ολες επαιρνα Μ .
Αrai δεν ειχα ποτέ ,αλλα το Μ σε shoei και με γυμνο μηχανακι ειχα την αισθηση οτι στα πολλα ήθελε να φυγει απο το κεφαλι μου ενω ενα agv M που ειχα την ιδια περιοδο ήταν ακριβως εκει που ηθελα .
Σε κουβεντες τοτε με κατοχους shoei ,πηρα την πληροφορια πως αν το κεφαλι σου ταιριαξει ακριβως σε μια απο τις δυο μαρκες (shoei & arai), τοτε η αλλη δεν σου καθεται το ιδιο καλα .
Ας πουνε και οι κατοχοι και των δυο αν υπαρχουν ,αλλα αυτο που μου αναφερθηκε τοτε , το εχω ξαναακουσει -διαβασει και απο αλλους .
Το ίδιο πράγμα έπαθα και εγώ με την αλλαγή από ARAI σε SHOEI.
Το arai rx7 αγκάλιαζε τέλεια το κεφάλι μου σε Μ και δοκίμασα το shoei x spirit 2 σε Μ και ήταν κάπως σφιχτό στο μέτωπο και είναι έτσι ακόμα και τώρα.
Νομίζω για το κεφάλι μου τα Arai είναι πολύ καλύτερα και όταν πάρω ξανά σε Arai θα πάω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Γιώργο έχεις κλειδώσει σε αυτά τα δύο μοντέλα που έβαλες στην αρχική δημοσίευση ή είσαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις;
 
Top Bottom