Tenere extreme ή ktm 890 adv r ?

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Το 701 το ξεχνάς. Πρέπει να είσαι πολυ αποφασισμένος ότι θα κάνεις αρκετό χώμα και μόνο μονοκάβαλος. Θα σε χωρίσει αν πας δικάβαλος με το 701.
Θα σου κακοφανεί μετά το tiger μιας κ είναι μονοκύλινδρο και σκορτσάρει. Θέλει αρκετά χρήματα σε αξεσουάρ να το φέρεις στα μέτρα σου. Δεν έχω δει κανέναν να το αφήνει μαμά ή σχεδόν μαμά.

Πρέπει να οδηγήσεις και το τενερέ και το ΚΤΜ.
Για εμένα το τενερέ έχει χάλια φρένα και αναρτήσεις (είχα 701 και το άλλαξα με Τ7 World Raid). Δηλαδή θα σκάσεις ένα σωρό λεφτά και πρέπει να ασχοληθείς με αναρτήσεις.
Το ατού του Τ7 είναι ο κινητήρας και η αξιοπιστία. Η εμφάνιση επίσης και ειδικά στην εξτρεμ έκδοση.

Το 890 είναι ΚΤΜ... Θέλει καπως πιο ψηλές στροφές αν και είναι πιο ομαλό/νορμάλ, όχι όπως τα 1190/1290.
Προτερήματα του: το βάρος (αίσθηση του βάρους του) και οι αναρτήσεις του (είναι οι ίδιες με το 701).
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μεχρι τωρα εχω κανει την Λειβαδια και 2 φορες το αττικα του χελ αλλη μια τον γυρω της παρνηθας και αλλη μια με καποια παιδια μια βολτα στην ευβοια που ισως ειναι και στο φορουμ.. με αρκετα πιο δρομισιο μηχανακι απο αυτα που κοιταω και το ιδιο βαρυ.. καταλαβαινω τι εννοεις, μπορει να δοκιμασω ενα μηχανακι 100-150 κιλα και να ειναι εντελως διαφορετικη εμπειρια ε;
Απλά πριν ξοδέψεις όλο σου το budget σε ένα μηχανάκι βάλε τις προτεραιότητες σου σε μια σειρά. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες και επιθυμίες. Κάτι ανέφερες για δικαβαλα. Πόσα δικαβαλα κάνεις? Πας ταξίδια και φορτωμένος? Χρησιμοποιείς την μοτοσυκλέτα και ως αποκλειστικό μέσο μεταφοράς και για τη δουλειά σου? Αν τη τραυματισεις στο βουνό μενεις χωρίς μέσο? Πόσο βαθειά θες να πας στο χώμα? Σου αρέσουν και τα δύσκολα η θες την εμπειρία του χώματος όσο πιο ήρεμα γίνεται? Είσαι ψηλός? Είσαι προπονημενος? Κάνεις αθλητισμό γενικά?

Σορυ για το παραλήρημα αλλά ξέρεις ειδικά σε έναν πιο νέο στο άθλημα πιο σημαντικό από μια απάντηση σε ένα ερώτημα επιλογής μεταξύ δύο μοτοσυκλετών είναι αν κάνεις όντως το σωστό ερώτημα. ίσως σε βοηθήσουμε σε ευρύτερο επίπεδο εννοώ. Μην κανεις μια επιλογή που μπορεί να σου βγει λάθος τελικά επειδή ο πολύς κόσμος πάει εκεί η κάτι τέτοιο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Απλά πριν ξοδέψεις όλο σου το budget σε ένα μηχανάκι βάλε τις προτεραιότητες σου σε μια σειρά. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες και επιθυμίες. Κάτι ανέφερες για δικαβαλα. Πόσα δικαβαλα κάνεις? Πας ταξίδια και φορτωμένος? Χρησιμοποιείς την μοτοσυκλέτα και ως αποκλειστικό μέσο μεταφοράς και για τη δουλειά σου? Αν τη τραυματισεις στο βουνό μενεις χωρίς μέσο? Πόσο βαθειά θες να πας στο χώμα? Σου αρέσουν και τα δύσκολα η θες την εμπειρία του χώματος όσο πιο ήρεμα γίνεται? Είσαι ψηλός? Είσαι προπονημενος? Κάνεις αθλητισμό γενικά?

Σορυ για το παραλήρημα αλλά ξέρεις ειδικά σε έναν πιο νέο στο άθλημα πιο σημαντικό από μια απάντηση σε ένα ερώτημα επιλογής μεταξύ δύο μοτοσυκλετών είναι αν κάνεις όντως το σωστό ερώτημα. ίσως σε βοηθήσουμε σε ευρύτερο επίπεδο εννοώ. Μην κανεις μια επιλογή που μπορεί να σου βγει λάθος τελικά επειδή ο πολύς κόσμος πάει εκεί η κάτι τέτοιο.
Θα τον στείλεις στον ψυχίατρο τον άνθρωπο ακόμα δε μπήκε στο φόρουμ.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Θα τον στείλεις στον ψυχίατρο τον άνθρωπο ακόμα δε μπήκε στο φόρουμ.
Κατσε ρε φίλε 15 χιγιαρικα θέλει να δώσει! Να του πούμε και τα παρασκήνια εφόσον είναι πιο φρέσκος η και τους εναλλακτικούς δρόμους.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Κατσε ρε φίλε 15 χιγιαρικα θέλει να δώσει! Να του πούμε και τα παρασκήνια εφόσον είναι πιο φρέσκος η και τους εναλλακτικούς δρόμους.
Αφού σου λέει μαρή έχει κάνει κάποιες χωμάτινες με τον τίγρη.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Είναι ερωτήσεις κρίσεως ή θα του δώσεις και μάλτιπλ τσόις;
 

fumantsu

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE R
Τι είδους αναβάθμιση θέλει το τενερε για να μπει χώμα;
Ανάλογα την έκδοση η ανάρτηση πίσω θέλει αναβάθμιση.
Του KTM είναι σαφώς καλύτερη.
Αλλά προφανώς είναι και θέμα γνώσης/διαχείρισης του καθενός και το τι θέλει.

Μην παρεξηγηθω δεν είμαι ούτε ειδικός ούτε έχω την πλήρη γνώση. Ημιμαθείς με μια δική μου άποψη είμαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αφού σου λέει μαρή έχει κάνει κάποιες χωμάτινες με τον τίγρη.
Είναι ερωτήσεις κρίσεως ή θα του δώσεις και μάλτιπλ τσόις;
Ρε τσουτσουνα κάποτε μπήκαμε κι εμείς σε ένα φόρουμ και κάποτε μπήκαμε κι εμείς για αρχή σε χώμα. Εδώ εγώ έκανα πρώτο χώμα και Βαρυμπόμπη με xt600E. Μακάρι να είχα κάνει τότε κι εγώ τις σωστές ερωτήσεις να έπαιρνα τις σωστές απαντήσεις να γλύτωσα κάποια βήματα άσκοπα και έξοδα άσκοπα.

Ξέρουμε ποιοι είναι οι ινφλουενσα της κατάστασης αυτή τη στιγμή. Βόλτες όπως οι Χελιωτικες σολβ γιοτ προμπλεμ με τενερε ακούγεται Μάνα εξ ουρανού αλλα είναι πάντα για όλους? Αν είναι οκ ας δώσουμε μια ψήφο ο καθείς τενερε η 890 και πάμε παρακάτω
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Το ξερω αγαπη σε πειραζω
 

Anastasis

Μέλος
Όνομα
Anastasis
Μοτό
Tiger900gt
Χαχαχα οχι εκτιμω την βοηθεια ολων και ευχαριστω.. δικαβαλος οχι δεν παω πολλα ταξιδια αλλα θα ηθελα να μπορω αν θελω να παω και μια νοτια ιταλια πχ.. ισως ναι θα ειναι και το καθημερινο μου μηχανακι.. απο αποψη διαστασεων ειμαι ψηλος και δυνατος θεωρω οποτε δεν εχω θεμα.. χαχχα και σε 890 θα παω σε μεταχειρισμενο του 21-22 οποτε θα παιξει στα ιδια λεφτα με το τ7εξτριμ.. περιπου οσο θα δωσω και το δικο μου δλδ
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Χαχαχα οχι εκτιμω την βοηθεια ολων και ευχαριστω.. δικαβαλος οχι δεν παω πολλα ταξιδια αλλα θα ηθελα να μπορω αν θελω να παω και μια νοτια ιταλια πχ.. ισως ναι θα ειναι και το καθημερινο μου μηχανακι.. απο αποψη διαστασεων ειμαι ψηλος και δυνατος θεωρω οποτε δεν εχω θεμα.. χαχχα και σε 890 θα παω σε μεταχειρισμενο του 21-22 οποτε θα παιξει στα ιδια λεφτα με το τ7εξτριμ.. περιπου οσο θα δωσω και το δικο μου δλδ
Αφού είσαι ψηλός και δυνατός και θες και την δυνατότητα μια στο τόσο ένα ταξίδι εμένα η πρόταση μου είναι aprilia tuareg. Και με τα ρέστα βάλε αξεσουάρ και τριβαλιτσο για τα ταξίδια σου. Πάντως και ένα από αυτά που λες να πάρεις λάθος δε θα κάνεις. Είναι και θέμα προτίμησης.

Αν είναι ένα μηχανάκι να έχεις για όλα αυτά σε 690 και παρόμοια δε μπορείς να πας. Για αν έχεις μονοκύλινδρο τέτοιο πρέπει είτε να έχεις δεύτερο μεγάλο είτε να κάνεις μόνο χώμα και φανατικά.
 

Anastasis

Μέλος
Όνομα
Anastasis
Μοτό
Tiger900gt
Αφού είσαι ψηλός και δυνατός και θες και την δυνατότητα μια στο τόσο ένα ταξίδι εμένα η πρόταση μου είναι aprilia tuareg. Και με τα ρέστα βάλε αξεσουάρ και τριβαλιτσο για τα ταξίδια σου. Πάντως και ένα από αυτά που λες να πάρεις λάθος δε θα κάνεις. Είναι και θέμα προτίμησης.

Αν είναι ένα μηχανάκι να έχεις για όλα αυτά σε 690 και παρόμοια δε μπορείς να πας. Για αν έχεις μονοκύλινδρο τέτοιο πρέπει είτε να έχεις δεύτερο μεγάλο είτε να κάνεις μόνο χώμα και φανατικά.
Το απριλια φαινεται μια πολυ καλη επιλογη ναι αλλα δυστυχως δεν μου αρεσει εμφανισιακα και κυριως το πισω του φαναρι.. το ακουω αυτο που λες για το 690 και το λαμβανω υπ οψιν !
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Αιώνες πριν αντιμετώπησα και εγώ το ίδιο δίλημμα.
Ρωτώντας φίλους και γνωστούς άκρη δεν έβγαλα, οπότε ρώτησα την Πυθία η οποία απάντησε
" ότι και να πάρεις, λάθος θα επιλέξεις "
Είχε απόλυτο δίκιο.
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Κλασεις ανωτερο μηχανακι το ΚΤΜ απο το Τενερε. Αφου ψημενος φαινεσαι για ταλαιπωρια και κοπανημα, παρε το ΚΤΜ να βγαλεις τα γουστα σου και μη το πολυσκεφτεσαι. Στο μονο που υπερτερει το Τενερε ειναι η αξιοπιστια και η μεταπωληση. Εγω δν θα το σκεφτομουνα στη θεση σου.

Και η επιλογη του Tuareg πολυ καλη, επισης θα το διαλεγα εναντι του Τενερε.

Σιγουρα παντως με ενα 701/690 θα απολαμβανεις χωμα πολυ πιο πολυ.. Τωρα δικαβαλο και ταξιδι οχι και τοσο ;p Αλλα γινεται.
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Αν θελεις και δικάβαλο το 690/701 το ξεχνάς! Έχω το 701 και διαβάζω πολλά για αυτήν την μοτοσικλέτα. Ο τρόπος που είναι κατασκευασμένο με το ρεζερβουαρ / υποπλαίσιο, δεν αντέχει πολύ φορτίο εκεί. Το θεωρώ καθαρά μηχανή για μονοκάβαλα εκδρομικά χωμάτινα ταξίδια.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Το ψηλό κέντρο βάρους του τενερε το αισθάνεσαι πιο έντονα σε χαμηλή ταχύτητα και εφόσον το έχεις οριακά από θέμα ύψους. Αλλά όπως και πριν 15-20 χρόνια δεν μπαίναμε στον κόπο να συγκρίνουμε ένα 660 tenere με ένα 640 adv έτσι και σήμερα από θέμα στησίματος και δυνατοτήτων της μηχανής υπάρχει μια απόσταση. Μικρότερη από τότε αλλά υπάρχει. Το θέμα αξιοπιστίας το αφήνω σε δεύτερη μοίρα γιατί όλα τα εργαλεία θέλουν σωστή συντήρηση.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
θελει αναβαθμιση ,εγω του εβαλα βενζινη αλλιως θα με αφηνε
Εσύ πήγαινες με κλρ του κάποτε με σκασμένο λάστιχο μπάλα την αντιπυρικη.δεν λαμβανεσαι στα υπόψιν.neeeext :p:ha
 
Top Bottom