Transalpina '15

Fenta

Μέλος
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Tάκης
Μοτό
R 1200GS ADV LC
701 Aurora
CCM 644 '05
Kawasaki KLR 250 '96
Μετά το χτεσινό στην Τιμισοάρα δεν ήθελα να έχω τα ίδια οπότε είπα να την προσπεράσω και να κατέβω Φλώρινα μια και έχω φίλους εκεί που με περίμεναν την επομένη. Βλέπω πως έχω ακόμα 390 χιλιόμετρα οπότε νωρίς το απόγευμα θα είμαι εκεί. Εκεί άρχισαν τα καλά. Από την Νις και μετά η Εθνική κοβόταν και με έβγαζε σε επαρχιακό δρόμο, έργα, κόντρα έργα, ταχύτητες που ήθελαν το βεντιλατέρ να δουλεύει συνέχεια, ιδρώτα άφθονο και φυσικά μποτιλιάρισμα. Σε μερικά σημεία ο δρόμος ήταν ολοκληρωμένος πράγμα το οποίο λειτουργούσε σαν ψυχοθεραπεία αλλά κρατούσε λίγο. Λίγο πριν τα σύνορα είχε ένα πέρασμα μέσα από βουνά αρκετά ενδιαφέρον μια και ως εκεί το τοπίο ήταν αδιάφορο. Άρχισα να πλησιάζω στα σύνορα με τα Σκόπια και σκέφτομαι σιγά τα σύνορα ένας λαός ήταν αυτοί τυπικά θα είναι. Εσύ είσαι που το λες; Ο έλεγχος τουλάχιστον για τους άλλους ήταν αυστηρότατος και σχολαστικός από τους Σέρβους ειδικά. Στην απέναντι πλευρά είχε 4 αστυνομικούς που ξεβράκωναν μια BMW. Έχω μπροστά μου έναν Κροάτη με μία A-class καινούρια και δίνει τα χαρτιά του σε μία Σέρβα που θα έκανε άνετα για τα SS. Του κρατάει τα χαρτιά και του λέει να πάει απέναντι στην άκρη και παράλληλα φωνάζει και τα παιδιά μόλις τελείωσαν με την BMW. Ωχ λέω έρχεται η σειρά μου. Ευτυχώς τελικά με εμένα ήταν ευγενέστατη και πέρασα εύκολα.
 

Fenta

Μέλος
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Tάκης
Μοτό
R 1200GS ADV LC
701 Aurora
CCM 644 '05
Kawasaki KLR 250 '96
Οι Σκοπιανοί αν περιόριζαν τα λεφτά που έδωσαν για ταμπέλες Μέγας Αλέξανδρος, Μακεδονία και Φίλιππος και τα έδιναν για να φτιάξουν τους δρόμους τους, θα είχαν το καλύτερο οδικό δίκτυο στην Ευρώπη. Το τοπίο σε μερικά σημεία ήταν καλούτσικο και ειδικά σε ένα πέρασμα από το Katlanovo ως το Gradsko που ο δρόμος είχε μόνο ένα ρεύμα. Από το Gradsko κατέβηκα από την Εθνική και πήρα τον δρόμο για Bitola. Εκεί είδα την πραγματική εικόνα της χώρας αυτής. Φτώχεια, δρόμοι μόνο για on-off φαγωμένοι με μπαλώματα τουλάχιστον δύο φορές χειρότεροι από τους δικούς μας. Ίσως η χειρότερη διαδρομή που έκανα ποτέ μου. Πριν το Prilep είχε μία καλή κατηφόρα και είχα κάμποσα χιλιόμετρα, ώσπου βλέπω δύο αστυνομικούς με ένα Lada Niva. Με το που με βλέπουν πιάνει ο ένας το radar αλλά ήδη είχα περάσει. Μόλις έφτασα Bitola θεώρησα πως έφτασα κιόλας απλά είχα το άγχος μήπως έχω τίποτα ιστορίες στα σύνορα μ'αυτούς. Τίποτα απολύτως. Ο αστυνομικός ευγενέστατος, μιλούσε Ελληνικά κι όλα κομπλέ. Άντε και ο τελευταίος έλεγχος στους Ελληνάρες μας. Σταματάω, ψυχή δεν υπάρχει παρά μόνο μία τηλεόραση που έπαιζε. Πατάω κόρνα κι ακούω έναν να λέει έρχομαι. του δείχνω την ταυτότητα και αυτό ήταν. 3 σύνορα πέρασα σε μία μέρα είχα βαρεθεί.
 

Fenta

Μέλος
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Tάκης
Μοτό
R 1200GS ADV LC
701 Aurora
CCM 644 '05
Kawasaki KLR 250 '96
Με το που πάτησα Ελλάδα κατευθείαν πήρα τηλέφωνο τους δικούς μου και με περίμεναν στο Πτυχίο για μπύρα. Το βράδυ το γιορτάσαμε όσο άντεχα γιατί είχα περάσει και λίγο ζόρι παραπάνω. Την άλλη μέρα το απόγευμα επιστροφή στην Καβάλα φυσικά όχι από την βαρετή Εγνατία αλλά από Άγρα, Έδεσσα και Γιαννιτσά.
Από Θεσσαλονίκη Ρεντίνα και στάση για προσκύνημα στην Αγία Μαρίνα όπως πάντα και το Βράδυ έφτασα Καβάλα.
Με αυτό το ταξίδι έμαθα πως σε ό,τι κατάσταση και να βρίσκεσαι πάντα υπάρχει λύση και παρόλη την πίκρα που έφαγα στην Τιμισοάρα το βράδυ, το ταξίδι το απόλαυσα στο έπακρο. Σίγουρα θα ξανακάνω τέτοιο ταξίδι τουλάχιστον 3 ημερών μόνος μου. Το θέμα είναι πότε, γιατί θα πρέπει να περιμένω να ξεπεταχτεί ο μπέμπης και φυσικά τα επόμενα ταξίδια από δω και πέρα θα είναι με περισσότερες φωτογραφίες για να πληρούν τις προδιαγραφές του ADVride. Θα ήθελα να προσθέσω πως σε όποιον έλεγα όσα είχα περάσει είτε τα θεωρούσε βαρετά γιατί δεν ήταν το αντικείμενο που τον ενδιέφερε είτε πίστευε πως δεν ήταν και τίποτα γιατί το έβλεπε έξω απ'το χορό, κι ευτυχώς βρήκα εσάς για να σας πρήζω.:UH:
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Wellcome back και υπομονη με τον μπεμπη!

Με αυτό το ταξίδι έμαθα πως σε ό,τι κατάσταση και να βρίσκεσαι πάντα υπάρχει λύση και παρόλη την πίκρα που έφαγα στην Τιμισοάρα το βράδυ, το ταξίδι το απόλαυσα στο έπακρο. Σίγουρα θα ξανακάνω τέτοιο ταξίδι τουλάχιστον 3 ημερών μόνος μου. Το θέμα είναι πότε, γιατί θα πρέπει να περιμένω να ξεπεταχτεί ο μπέμπης και φυσικά τα επόμενα ταξίδια από δω και πέρα θα είναι με περισσότερες φωτογραφίες για να πληρούν τις προδιαγραφές του ADVride. Θα ήθελα να προσθέσω πως σε όποιον έλεγα όσα είχα περάσει είτε τα θεωρούσε βαρετά γιατί δεν ήταν το αντικείμενο που τον ενδιέφερε είτε πίστευε πως δεν ήταν και τίποτα γιατί το έβλεπε έξω απ'το χορό, κι ευτυχώς βρήκα εσάς για να σας πρήζω.:UH:
Αν δεις με τα δικα μου π.χ. μάτια τα τρια τελευταια σου ποστ πληρουν και με το παραπανω αυτο που λες προδιαγραφες.
Αυτο που εμενα μου βγαινει ως πνευμα του advride αλλα και οποιου αλλου σοβαρου χωρου φιλοξενει αυτο που λεμε ''ιστοριες με τα μηχανακια''.
Αναμφισβητητα οι εικονες των φωτογραφιων κανουν τις αναφορες καθε ειδους πιο πλουσιες αλλα αν λειπει το απαραιτητο παντρεμα με αυτες που βγαζει το κειμενο και το αραδιασμα των εσωψυχων του γραφοντα τοτε το αποτελεσμα παραπεμπει σε οκταστηλο αλλα fb και λοιπων εργαλειων για αναρθρους.
Οσο για τους Αλλους,ζουν αναμεσα μας,καποιοι εχουν αντιστοιχες μανίες με εμας σε αλλο επιπεδο και μπραβο τους.
Ειναι και καποιοι ομως που ζωντας ατελώς καταληγουν με μανίες προς των αλλων τα πεπραγμενα και αυτοι, εκτος απο την συμπαθεια μας,
αξιζουν κι ενα μας χαμογελο αντιστοιχο με αυτο που χαριζουμε σε ενα μικρο σκυλακι με φιογκο που μας γαβγιζει μανιωδως:happy:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Με το που πάτησα Ελλάδα κατευθείαν πήρα τηλέφωνο τους δικούς μου και με περίμεναν στο Πτυχίο για μπύρα. Το βράδυ το γιορτάσαμε όσο άντεχα γιατί είχα περάσει και λίγο ζόρι παραπάνω. Την άλλη μέρα το απόγευμα επιστροφή στην Καβάλα φυσικά όχι από την βαρετή Εγνατία αλλά από Άγρα, Έδεσσα και Γιαννιτσά.
Από Θεσσαλονίκη Ρεντίνα και στάση για προσκύνημα στην Αγία Μαρίνα όπως πάντα και το Βράδυ έφτασα Καβάλα.
Με αυτό το ταξίδι έμαθα πως σε ό,τι κατάσταση και να βρίσκεσαι πάντα υπάρχει λύση και παρόλη την πίκρα που έφαγα στην Τιμισοάρα το βράδυ, το ταξίδι το απόλαυσα στο έπακρο. Σίγουρα θα ξανακάνω τέτοιο ταξίδι τουλάχιστον 3 ημερών μόνος μου. Το θέμα είναι πότε, γιατί θα πρέπει να περιμένω να ξεπεταχτεί ο μπέμπης και φυσικά τα επόμενα ταξίδια από δω και πέρα θα είναι με περισσότερες φωτογραφίες για να πληρούν τις προδιαγραφές του ADVride. Θα ήθελα να προσθέσω πως σε όποιον έλεγα όσα είχα περάσει είτε τα θεωρούσε βαρετά γιατί δεν ήταν το αντικείμενο που τον ενδιέφερε είτε πίστευε πως δεν ήταν και τίποτα γιατί το έβλεπε έξω απ'το χορό, κι ευτυχώς βρήκα εσάς για να σας πρήζω.:UH:
Εγω πιστεύω οτι τις υπερκαλύπτεις!!!τις προδιαγραφές του χώρου
ωραια αφήγηση ,ζωντανή ,ταξίδεψα και εγω με σενα
Να σας ζήσει και ο μπέμπης !!να εισται ολοι καλα !!
Καλούς δρόμους να εχουμε
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευτυχώς. .... που μας τα πρήζεις, λοιπον:D
Να είσαι καλά και εσύ και η φαμίλια. ....και το μονο σίγουρο είναι ότι θα μας τα ξαναπρηξεις:friendship:
 

Fenta

Μέλος
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Tάκης
Μοτό
R 1200GS ADV LC
701 Aurora
CCM 644 '05
Kawasaki KLR 250 '96
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια κι ελπίζω να σας γνωρίσω κι από κοντά σε κανά οδοιπορικό. Μακάρι μπορέσω από βδομάδα να πεταχτώ μέχρι τους Φιλιππαίους μπας και πετύχω κανέναν από εσάς.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραίο ταξίδι Κώστα με ωραία "εσωτερική" περιγραφή και πολύ ωραίες φώτο...
Κάνε αρχείο να'χει να διαβάζει ο μπέμπης σας που έρχεται σύντομα και να λέει για τα ταξίδια του πατέρα του γεμάτος περηφάνεια (οταν θα μεγαλώσει βέβαια...)
Συνταξιδέψαμε και εμείς μαζί σου...:friendship:...νοητικά...
 

Billy-Bo

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200GS 07'
Την επόμενη φορα φωτογραφίες έστω και με το κινητό! .....καταλαβαίνω οτι ειναι βαρετώ να βγάζεις την κουμούτσα απο το τσαντάκι...χεχε!!

Και χωρίς φωτογραφίες ομως μας ταξίδεψες ...;)! Καλούς δρόμους να έχεις!
 

Fenta

Μέλος
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Tάκης
Μοτό
R 1200GS ADV LC
701 Aurora
CCM 644 '05
Kawasaki KLR 250 '96
Ωραίο ταξίδι Κώστα με ωραία "εσωτερική" περιγραφή και πολύ ωραίες φώτο...
Κάνε αρχείο να'χει να διαβάζει ο μπέμπης σας που έρχεται σύντομα και να λέει για τα ταξίδια του πατέρα του γεμάτος περηφάνεια (οταν θα μεγαλώσει βέβαια...)
Συνταξιδέψαμε και εμείς μαζί σου...:friendship:...νοητικά...
Θανάση χάρηκα πολύ που σε γνώρισα από κοντά κι ελπίζω να ξαναανταμωθούμε σύντομα αν και βλέπω πως η ακινησία με περιμένει για το επόμενο διάστημα. Πάντως αν έρθεις κατά εδώ στα βόρεια, ξέρεις εσύ. Καβάλα. Υ.Γ. Τελικά Φλώρινα δεν άντεξα και πήγα από Καστοριά περνώντας από Βίγλα. (Πολύ πάγο λέμε στα ανήλια).:wacky:
 

Fenta

Μέλος
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Tάκης
Μοτό
R 1200GS ADV LC
701 Aurora
CCM 644 '05
Kawasaki KLR 250 '96
Την επόμενη φορα φωτογραφίες έστω και με το κινητό! .....καταλαβαίνω οτι ειναι βαρετώ να βγάζεις την κουμούτσα απο το τσαντάκι...χεχε!!

Και χωρίς φωτογραφίες ομως μας ταξίδεψες ...;)! Καλούς δρόμους να έχεις!
Δεν φαντάζεσαι πόσο σιχαμερό είναι να σταματάς, να βγάζεις όντως την κουμούτσα (μιλάμε για dslr), τράβα, ξαναβάλτην μέσα, ξεκίνα. Η πιο καλή λύση είναι gopro με τηλεχειριστήριο στο τιμόνι και τέλος. Κι ας φαίνεται το cockpit δεν πειράζει.
 

makisaris

Μέλος
Περιοχή
kozani
Όνομα
makis
Μοτό
v strom 650
Ομορφα μερη κ διαδρομές! Ομορφη κ η περιγραφή κ οι φωτογραφίες! !ομορφιές με λιγα λογια! Κ στα επόμενα με υγεια! !
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Ωραίο το ταξίδι σου, "ωραίες ψυχικές φωτογραφίες" παράλληλα με τη διαδρομή που κάναμε. Έτσι είναι πάνω κάτω τα πιο ωραία μοναχικά ταξίδια. Να σας ζήσει ο "διάδοχος", αφού τώρα φαντάζομαι θα ζει τον 1ο του χειμώνα και με το καλό στο επόμενο ταξίδι.
 
Top Bottom