XR400 tips tricks and modifications

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Στο τελευταιο σου γατε μου @el-Gatto θα διαφβωνησω, οπως στο ειπα κι εχθες.
Ειχα την εμπειρια συμμετοχης σε trail ride με wrf 250 και xr 250
Καμια σχεση. Και μετα καβαλησα και ενα exc 250...
Αλλο τοσο καμια σχεση.
Mα....δεν διαφωνούμε βρε Θοδωρή...συμφωνούμε απόλυτα ,αφού στο'πα κ ψες κατ'ιδίαν.
Ναι ,τα wrf 250 - exc 250 υπερέχουν του XR250R παντού (βλ.είναι όλα enduro μηχανάκια)

Αλλο είπα παραπάν ,κ αφορούσε την "συγκριση" (αν μπορεί να υπάρξει) μεταξύ XR400R - 690End
Στο δύσκολο χώμα (βλ.enduro καταστάσεις) ,ναι ,υπάρχει σύγκριση ,το XR (κατέμέ) υπερέχει.
Σε γενική χρήση + travel enduro + ταξιδιωτικές ΟνΟφφάδες + ασφάλτινα χλμ ,όχι ,δε υπάρχει σύγκριση ,το 690 είναι αλλού.

Πού διαφωνούμε δηλαδή ;

Aναλυτικότερα απάντησε ο @onroad ,ο οποίος έχει άποψη και για τα δύο ,σαν κάτοχος και τον δύο.
Και συμφωνώ απολύτως με τα λεγόμενά του.
Θα σου απαντήσω μιας και είχα 690 στο παρελθόν και είχα κάνει πολλά χιλιόμετρα .

Το 690 είναι μηχαναρα , το απόλυτο all around μηχανάκι μαζί με το Honda xr650 αλλά πολύ διαφορετικά από το XR400.

Το 690 έχει ένα κινητήρα διαμάντι , ταξιδεύει ωραία στην άσφαλτο και στο χώμα καταπίνει τα πάντα .

Το απόλυτο μηχανάκι για μονοκαβαλο εκδρομικό εντουρο .

Το 400 είναι μια απλή κατασκευή , ταξιδεύει με υπομονή , καλύτερο στο χώμα (μονοπαταδες) , πολύ ελαφρύ , ευκολοσυντηρητο . Δεν έχει κάτι να χαλάσει και αν χαλάσει φτιάχνετε με 5 απλά εργαλεία .Η απλότητα είναι το παν και για μένα ,είναι ανεκτίμητη , για τα πιο μεγάλα ταξίδια άλλωστε θα έχω το μεγάλο .
Αν είναι να έχεις ένα και μοναδικό μηχανάκι το 690 είναι βασιλιάς !

Από εκεί και πέρα είναι και τι αρέσει στο κάθε ένα να έχει στο γκαράζ του .
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Travel Enduro κ ταξιδιωτικη ονοφαδα ποια η διαφορα;;χαχαχααααα

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Μονο που μπηκατε στην διαδικασια να συγκρινετε ενα μηχανακι 20ετιας με ενα συγχρονο...υπαρχει λογος που εχει γινει θρυλλος.

Α και κατι αλλο ,υπαρχουν πολλοι που για adv διαρκειας σε μακρινους τοπους παλι το XR θα προτιμουσαν;)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Travel Enduro κ ταξιδιωτικη ονοφαδα ποια η διαφορα;;χαχαχααααα

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Travel Enduro
πχ. Μπαίνω χώμα πίσω από τον Τιτάνα στη Μαγούλα ,κ φτάνω Πρέσπες σχεδόν αποκλειστικά από χώμα ,ανεξαρτήτως με το τι κ ποιές κ πόσες δυσκολίες θα βρώ μπροστά μου μέσα στα βουνά.

ταξιδιωτικη ονοφαδα
πχ. Πάω ασφάλτινα μέχρι Αμφίκλεια ,μπαίνω-βγαίνω χώμα-άσφαλτο διαβαίνοντας Παρνασσό-Οίτη-Γκιώνα-Βαρδούσια.
Βγαίνω από το χώμα στο Βελούχι ,πάνω από το Καρπενήσι ,κ γυρνάω σερί ασφάλτινα σπίτι μου στην Αθήνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μονο που μπηκατε στην διαδικασια να συγκρινετε ενα μηχανακι 20ετιας με ενα συγχρονο...υπαρχει λογος που εχει γινει θρυλλος.

Α και κατι αλλο ,υπαρχουν πολλοι που για adv διαρκειας σε μακρινους τοπους παλι το XR θα προτιμουσαν;)
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα.
Αποδεδειγμένη αξιοπιστία - απλότητα κατασκευής - ελάχιστα λειτουργικά μέρη που μπορεί να χαλάσουν - ευκολία επισκευής.
Κι ο Κωστής(@onroad) για κάτι τέτοιο το πήρε κ το στήνει το XR. ;)
Ουπςςς...μου ξέφυγε...:muted:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μονο που μπηκατε στην διαδικασια να συγκρινετε ενα μηχανακι 20ετιας με ενα συγχρονο...υπαρχει λογος που εχει γινει θρυλλος.

Α και κατι αλλο ,υπαρχουν πολλοι που για adv διαρκειας σε μακρινους τοπους παλι το XR θα προτιμουσαν;)
Εσυ δε μετρας.

Γνωστος αρχαιολαγνος...:p:laugh:
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα.
Αποδεδειγμένη αξιοπιστία - απλότητα κατασκευής - ελάχιστα λειτουργικά μέρη που μπορεί να χαλάσουν - ευκολία επισκευής.
Κι ο Κωστής(@onroad) για κάτι τέτοιο το πήρε κ το στήνει το XR. ;)
Ουπςςς...μου ξέφυγε...:muted:
Πω ρε φιλε,το ονειρο μου.Ο θεος να με εχει γερο και μολις βγω στη συνταξη...Marko Polo ρε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μονο που μπηκατε στην διαδικασια να συγκρινετε ενα μηχανακι 20ετιας με ενα συγχρονο...υπαρχει λογος που εχει γινει θρυλλος.

Α και κατι αλλο ,υπαρχουν πολλοι που για adv διαρκειας σε μακρινους τοπους παλι το XR θα προτιμουσαν;)
Σε διαδικασία σύγκρισης μπαίνουν αυτά τα 2 εντελώς διαφορετικά μηχανάκια, λόγω των εξωφρενικων τιμών που ζητούν για μηχανάκια 20 χρόνων.
Κατά τα άλλα.... Φυσικά και δεν συγκρίνονται Πουθενά όπως είπε ο Κωστής και το πιο σωστό που ειπώθηκε για εμένα είναι το....... Τι θέλει ο καθένας να έχει στο γκαράζ του!
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Μονο που μπηκατε στην διαδικασια να συγκρινετε ενα μηχανακι 20ετιας με ενα συγχρονο...υπαρχει λογος που εχει γινει θρυλλος.

Α και κατι αλλο ,υπαρχουν πολλοι που για adv διαρκειας σε μακρινους τοπους παλι το XR θα προτιμουσαν;)
Δημητρη.....το "Κουλουρι" μας ειναι ηδη...."θρυλος"....στη 15ετια....σκεψου στα 20χρονα τι εχει να γινει.....χαχαχα !!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Mα....δεν διαφωνούμε βρε Θοδωρή...συμφωνούμε απόλυτα ,αφού στο'πα κ ψες κατ'ιδίαν.
Ναι ,τα wrf 250 - exc 250 υπερέχουν του XR250R παντού (βλ.είναι όλα enduro μηχανάκια)

Αλλο είπα παραπάν ,κ αφορούσε την "συγκριση" (αν μπορεί να υπάρξει) μεταξύ XR400R - 690End
Στο δύσκολο χώμα (βλ.enduro καταστάσεις) ,ναι ,υπάρχει σύγκριση ,το XR (κατέμέ) υπερέχει.
Σε γενική χρήση + travel enduro + ταξιδιωτικές ΟνΟφφάδες + ασφάλτινα χλμ ,όχι ,δε υπάρχει σύγκριση ,το 690 είναι αλλού.

Πού διαφωνούμε δηλαδή ;

Aναλυτικότερα απάντησε ο @onroad ,ο οποίος έχει άποψη και για τα δύο ,σαν κάτοχος και τον δύο.
Και συμφωνώ απολύτως με τα λεγόμενά του.

Καλά το λες...
Εδώ μπήκε σύγκριση μεταξύ XR400R - 690End. Όχι ότι συγκρίνονται, άλλη κατασκευή η μιά, άλλη η άλλη, ειπώθηκαν σωστά όλα. Συγκρίνονται τιμολογιακά μόνο (αν σκεφτούμε τα 3300 που κόστισε ένα 690 σε φίλο από εδώ)
Λάθος μου , άλλο λέγαμε προχθές :) Και συμφωνούμε Κωστή!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Καλά το λες...
Εδώ μπήκε σύγκριση μεταξύ XR400R - 690End. Όχι ότι συγκρίνονται, άλλη κατασκευή η μιά, άλλη η άλλη, ειπώθηκαν σωστά όλα. Συγκρίνονται τιμολογιακά μόνο (αν σκεφτούμε τα 3300 που κόστισε ένα 690 σε φίλο από εδώ)
Λάθος μου , άλλο λέγαμε προχθές :) Και συμφωνούμε Κωστή!
ΟΚ ,αφού ξεκαθαρίστηκε ,να σου απαντήσω και για την τιμολογιακή σύγκριση.

Τα 3300 του συγκεκριμένου 690 ,ήταν περίπτωση.(βλ.εκτός Αθηνών)
Αν προσθέσεις βενζίνες+διόδια+1 μεροκάμματο παγαιν-έλα= στα 3500 βγαίνει ,τα οποία είναι κ ο τιμολογιακός πάτος για 690.
Αρα μιλάμε για +1300/1500 διαφορά τιμής απόκτησης.
Με ένα απλό service σε εξουσ.ΚΤΜstore που έκανε ο Γιώργης + 2 βελτιωτικά περιφερειακά + 2 λάστιχα που θέλει ,εύκολα ξεπέρασε τα 4000.
Τώρα ,αν το 10ετίας 690 των 3500€ ,δεχτεί την ίδια περιποίηση που δέχεται το ΧR του Κωστή...δεν θες να ξες για +πόσα μιλάμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ΟΚ ,αφού ξεκαθαρίστηκε ,να σου απαντήσω και για την τιμολογιακή σύγκριση.

Τα 3300 του συγκεκριμένου 690 ,ήταν περίπτωση.(βλ.εκτός Αθηνών)
Αν προσθέσεις βενζίνες+διόδια+1 μεροκάμματο παγαιν-έλα= στα 3500 βγαίνει ,τα οποία είναι κ ο τιμολογιακός πάτος για 690.
Αρα μιλάμε για +1300/1500 διαφορά τιμής απόκτησης.
Τώρα ,αν το 10ετίας 690 των 3500€ ,δεχτεί την ίδια περιποίηση που δέχεται το ΧR του Κωστή...δεν θες να ξες για +πόσα μιλάμε.
Κωστη μου.....αν πας το οποιοδηποτε XR σε ενα συνεργειο και του κανει ενα μποτε σαν το δικο σου( που δεν υπαρχει), θα πρεπει να παρεις δανειο γαι να τον πληρωσεις!:D
Δεν νομιζω οτι συνφερει τετοια αγορα, αν δεν πιανουν τα χερια σου ή αν δεν εχεις φιλο τον Γατο:rolleyes:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κωστη μου.....αν πας το οποιοδηποτε XR σε ενα συνεργειο και του κανει ενα μποτε σαν το δικο σου( που δεν υπαρχει), θα πρεπει να παρεις δανειο γαι να τον πληρωσεις!:D
Δεν νομιζω οτι συνφερει τετοια αγορα, αν δεν πιανουν τα χερια σου ή αν δεν εχεις φιλο τον Γατο:rolleyes:
Μα σαφώς κ δεν συμφέρει.
Το τόνισα άλλωστε νωρίτερα
...
Κι εδώ είναι όλο το μυστικό τέτοιων καταστάσεων.
Θέλουν πολύ προσωπική εργασία + προσωπικό ψάξιμο-τρεξιμο.
Αν δεν έχεις χρόνο-χώρο-γνώσεις ,ωστε να ασχοληθείς προσωπικά ή έστω με βοήθεια σε φιλικό επίπεδο (όπως καλή ώρα) ,δεν μπαίνεις σε τόσο βαθιά νερά.
Αλλά αυτό ισχύει επίσης ,και μάλλιστα Χ3 τουλάχιστον σε κόστος ,υπό τις ίδιες συνθήκες ,για ένα 690 10ετίας.
Οπότε η τιμολογιακή σύγκριση κ πάλι γέρνει κατα ΠΟΛΥ υπέρ του XR400R.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με προκαμε ο μανιακ:cool:
Το xr του κωστα σε μαγαζι, αν εκανε οτι του κανεις, θα εφτανε τα 4000 γιουρα... ;)
Κι ειναι και η δλεια στα ηλεκτρικα, ενα μεροκαματο στο λυσιμο ψαλιδιου το σςρβις ρου αμοετισερ και παει λεγοντας.

Γι αυτο ειπα εξ αρχης μη μπλεξουμε τα λ7.
Καθε περιπτωση ειναι μοναδικη με τα παλια. Κι ειναι τα γουστα αλλα και οι δυνατοτητες, γνωσεις και γνωριμιες που εχει ο καθενας
 

chaosm

Μέλος
Κωστη μου.....αν πας το οποιοδηποτε XR σε ενα συνεργειο και του κανει ενα μποτε σαν το δικο σου( που δεν υπαρχει), θα πρεπει να παρεις δανειο γαι να τον πληρωσεις!:D
Δεν νομιζω οτι συνφερει τετοια αγορα, αν δεν πιανουν τα χερια σου ή αν δεν εχεις φιλο τον Γατο:rolleyes:
Δεν είναι όλα τα συνεργεία έτσι Κώστα. Η ktm για μια εργασία που απαιτούσε κατέβασμα μοτέρ ζητούσε 600 μαζί με τα ανταλλακτικά. Η ίδια διαδικασία με πολύ καλύτερη δουλειά κ με περισσότερα πράγματα που η ktm δε θα έμπαινε στη διαδικασία να κοιτάξει ρυθμίσει έγινε με 280
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βγαλτε το γρηγορα στους δρομους να το χαρουμε και ν αρχισουμε να λεμε πως παει στο χωμα...
Αρχιζω και αισθανομαι πολυ μονος, με ολα αυτα τα "μικρα" που μαζευτηκατε.....θα σας εκδικηθω:punch:
 

chaosm

Μέλος
Βγαλτε το γρηγορα στους δρομους να το χαρουμε και ν αρχισουμε να λεμε πως παει στο χωμα...
Αρχιζω και αισθανομαι πολυ μονος, με ολα αυτα τα "μικρα" που μαζευτηκατε.....θα σας εκδικηθω:punch:
Μήπως ήρθε κ η δική σου ώρα;;;
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Βγαλτε το γρηγορα στους δρομους να το χαρουμε και ν αρχισουμε να λεμε πως παει στο χωμα...
Αρχιζω και αισθανομαι πολυ μονος, με ολα αυτα τα "μικρα" που μαζευτηκατε.....θα σας εκδικηθω:punch:
Αξιζει σιγουρα ναχει καποιος ενα μικρο γιατι ανοιγει δρομο στο να κανεις πραγματα (μονοπαταδες κλπ) που απλα δεν γινονται με τα μεγαλα. Και τα βαζεις πχ και σε μια πιστα να προπονηθεις και να ψαξεις αλλιως τα ορια σου. Απο την αλλη, δεν ειναι οτι καλυτερο για ταξιδιωτικη ονοφφαδα λογω αποστασεων στην ασφαλτο (λυπηθηκα στην εορταστικη τον τυπο με το 520 που επρεπε να γυρισει νυχτα απο Αρβανιτσα) και σιγουρα οχι για εκδρομικο εντουρο γιατι απλα δεν φορτωνονται. Οποτε καταληγεις να κανεις κυριως μονο τις διαδρομες της Αττικης, αντε και λιιγο παραπερα.

Αν ειχα γκαραζ στην Αθηνα θαχα σιγουρα ενα μικρο :ok: BTW, μπορει να βολεψει κανεις ενα, πχ EXC500, με αντιτιμο καποιες βολτες το χρονο πχ 10 ωρες χρηση? :D :p Κωστα-μανιακ, κανε κινηση ;)
 
Top Bottom