Άδεια κυκλοφορίας για εξωτερικο

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Στον Βολο την αλλαξα κι εγω προ δυο ημερών, άμεσα(εντος 24ωρου) και χωρις κανενα απολύτως πρόβλημα.

Στάλθηκε από το SM-G355HN μου
 

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις που πηγες για αυτη την διαδικασια στο περιστερι?
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Update.

Σήμερα, ωραίος καιρός, ζεστούλα, ρεπάκι, δεν είχα τι να κάνω, λέω δεν πάω μέχρι την Διεύθυνση Συγκοινωνιών του Δυτικού Τομέα να αλλάξω την αρχαία
και ταλαιπωρημένη από τα χρόνια άδεια κυκλοφορίας του Βιράγκο, μιας και θα πάω και ταξίδι έξω να είμαι έτοιμος να μην τα έχω όλα τελευταία
στιγμή, και επειδή είμαι και υπεύθυνος πολίτης να μη κυκλοφορώ με άδεια τύπου κωλόχαρτο μισοσβησμένη και τσαλακωμένη. Ωραία μέχρι εδώ, είχα
και την εμπειρία με την αλλαγή της άδειας του παπιού πέρσι το καλοκαίρι, σκέφτηκα πως θα τελειώσω γρήγορα.

Ναι καλά...:D

Πάω κατά τις 10 η ώρα στο γκισέ μεταβιβάσεων-νέων αδειών-αντικαταστάσεων ΙΧ-ΜΟΤΟ, στον πρώτο όροφο γκισέ Νο 6. Με κόβει κρύος ιδρώτας,
η ουρά έφτανε μέχρι την σκάλα του ημιόροφου, τουλάχιστον 50 άτομα πριν από εμένα :( λέω τον ήπιαμε, θα έρθω άλλη μέρα...ξανασκέφτηκα και
λέω αφού δεν έχεις να κάνεις τίποτα ρε τομάρι κάτσε στην ουρά, θα δεις και κανα κΟμενάκι, καμιά μιΛφάρα, θα περάσει η ώρα σου :D.

Έτσι και έκανα πριν πιάσω την σειρά μου, ρωτάω στο ισόγειο το ομολογουμένως πολύ ωραίο πιπινάκι στις ΠΛΕΡΟΦΟΡΙΑΙ την διαδικασία αντικατάστασης
της άδειας κυκλοφορίας, μου δίνει μια ωραία αίτηση να συμπληρώσω και με πληροφορεί πως πρέπει να πάρω παράβολο 35 ευρώ από την τράπεζα, την
ρώτησα αν μπορώ να χρησιμοποιήσω e-παράβολο μου λέει "όχι, που θα το τυπώσετε κύριε;" μένω λαλάκας, και με την γενική ευφορία που με διακατέχει
δεν δίνω σημασία, πετάγωμαι μέχρι την τράπεζα, πέρνω παραβολάκι, και στήνομαι στην ουρά για νέα άδεια.
Καφεδάκι στο χέρι, ίντερνετ στο κινητό, βιντεάκια περνά κανα δύωρο γρήγορα, έχω ετοιμάσει και την αίτηση, έχω και την παλιά άδεια ανά χείρας.
Φτάνει η σειρά μου, δίνω τα χαρτιά και εξηγώ στον ευγενέστατο υπάλληλο τι χρειάζομαι, παίρνει τα χαρτιά και μου λέει να περιμένω να με φωνάξει
να πάρω την νέα άδεια. Ωραία λέω, την βγάλαμε εύκολα, με υπομονή γιατί όλο αυτό το δύωρο πέρασαν αρκετοί αρκουδιαρέοι άξεστοι ελληνάρες που
είχαν την εντύπωση ότι είναι αυτοκράτορες και με φωνασκίες θα έκαναν την δουλειά τους.

Όσο περίμενα μπαίνει ένας παππούς αλαφιασμένος με κλάματα στα πρόθυρα του εγκεφαλικού, και ζητούσε αντίγραφο της άδειας του αυτοκινήτου
γιατί του το έκλεψαν και η άδεια ήταν μέσα στο αυτοκίνητο, του εξηγεί ο υπάλληλος τι να κάνει του δίνει και τα χαρτιά και μένει ο παππούς αναστατωμένος να ρωτάει δεξιά αριστερά και να παρακαλάει κάποιον να του γράψει την αίτηση...κανείς δεν τον βοηθούσε ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ, πάω
δίπλα του τον παίρνω στην άκρη τον καθίζω σε μια καρέκλα μη πάθει ντουβρουτζά, και του ζητάω να μου δώσει τα χαρτιά να του τα γράψω εγώ.
Με κοίταζε σαν μάννα εξ' ουρανού ο καημένος, μου δίνει την ταυτότητα, του γράφω την αίτηση, του ζήτησα το ΑΦΜ και τον αριθμό του αυτοκινήτου
δεν τα θυμόταν από τη σύγχηση, τα είχε γραμμένα σε ένα χαρτάκι μέσα στο πορτοφόλι, το θυμάται και μου τα δίνει. Του τα ετοιμάζω όλα και του
τα δίνω να τα πάει στο γκισέ, τον εξυπηρετούν αμέσως λόγω ηλικίας να μη περιμένει...έκανα και την καλή μου πράξη ο Darth Vader Lelos :)

Κανα μισάωρο μετά και αφού είχα ήδη φάει 3 ώρες, φωνάζει ο υπάλληλος το όνομά μου και μου δίνει την καινούρια άδεια, μαζί με την παλιά...
Τον ρωτώ γιατί μου δίνει και την παλιά άδεια, αφού η παλιά προφανώς πρέπει να μπει μέσα στον φάκελο του οχήματος, και με αφοπλιστική
ειλικρίνεια μου λέει πως είναι μόνος του και δεν υπάρχει περίπτωση να ψάξει να βρει τον φάκελο μιας μοτοσυκλέτας 20 χρόνια πριν στα αρχεία
για να βάλει μέσα την παλιά άδεια "αφού δικιά σου είναι η μηχανή ρε παιδί μου τι το ψάχνεις" :laugh: Ελλάδάρα λέμε...

Αυτά και εις άλλα με υγεία :)



 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Update.

Σήμερα, ωραίος καιρός, ζεστούλα, ρεπάκι, δεν είχα τι να κάνω, λέω δεν πάω μέχρι την Διεύθυνση Συγκοινωνιών του Δυτικού Τομέα να αλλάξω την αρχαία
και ταλαιπωρημένη από τα χρόνια άδεια κυκλοφορίας του Βιράγκο, μιας και θα πάω και ταξίδι έξω να είμαι έτοιμος να μην τα έχω όλα τελευταία
στιγμή, και επειδή είμαι και υπεύθυνος πολίτης να μη κυκλοφορώ με άδεια τύπου κωλόχαρτο μισοσβησμένη και τσαλακωμένη. Ωραία μέχρι εδώ, είχα
και την εμπειρία με την αλλαγή της άδειας του παπιού πέρσι το καλοκαίρι, σκέφτηκα πως θα τελειώσω γρήγορα.

Ναι καλά...:D

Πάω κατά τις 10 η ώρα στο γκισέ μεταβιβάσεων-νέων αδειών-αντικαταστάσεων ΙΧ-ΜΟΤΟ, στον πρώτο όροφο γκισέ Νο 6. Με κόβει κρύος ιδρώτας,
η ουρά έφτανε μέχρι την σκάλα του ημιόροφου, τουλάχιστον 50 άτομα πριν από εμένα :( λέω τον ήπιαμε, θα έρθω άλλη μέρα...ξανασκέφτηκα και
λέω αφού δεν έχεις να κάνεις τίποτα ρε τομάρι κάτσε στην ουρά, θα δεις και κανα κΟμενάκι, καμιά μιΛφάρα, θα περάσει η ώρα σου :D.

Έτσι και έκανα πριν πιάσω την σειρά μου, ρωτάω στο ισόγειο το ομολογουμένως πολύ ωραίο πιπινάκι στις ΠΛΕΡΟΦΟΡΙΑΙ την διαδικασία αντικατάστασης
της άδειας κυκλοφορίας, μου δίνει μια ωραία αίτηση να συμπληρώσω και με πληροφορεί πως πρέπει να πάρω παράβολο 35 ευρώ από την τράπεζα, την
ρώτησα αν μπορώ να χρησιμοποιήσω e-παράβολο μου λέει "όχι, που θα το τυπώσετε κύριε;" μένω λαλάκας, και με την γενική ευφορία που με διακατέχει
δεν δίνω σημασία, πετάγωμαι μέχρι την τράπεζα, πέρνω παραβολάκι, και στήνομαι στην ουρά για νέα άδεια.
Καφεδάκι στο χέρι, ίντερνετ στο κινητό, βιντεάκια περνά κανα δύωρο γρήγορα, έχω ετοιμάσει και την αίτηση, έχω και την παλιά άδεια ανά χείρας.
Φτάνει η σειρά μου, δίνω τα χαρτιά και εξηγώ στον ευγενέστατο υπάλληλο τι χρειάζομαι, παίρνει τα χαρτιά και μου λέει να περιμένω να με φωνάξει
να πάρω την νέα άδεια. Ωραία λέω, την βγάλαμε εύκολα, με υπομονή γιατί όλο αυτό το δύωρο πέρασαν αρκετοί αρκουδιαρέοι άξεστοι ελληνάρες που
είχαν την εντύπωση ότι είναι αυτοκράτορες και με φωνασκίες θα έκαναν την δουλειά τους.

Όσο περίμενα μπαίνει ένας παππούς αλαφιασμένος με κλάματα στα πρόθυρα του εγκεφαλικού, και ζητούσε αντίγραφο της άδειας του αυτοκινήτου
γιατί του το έκλεψαν και η άδεια ήταν μέσα στο αυτοκίνητο, του εξηγεί ο υπάλληλος τι να κάνει του δίνει και τα χαρτιά και μένει ο παππούς αναστατωμένος να ρωτάει δεξιά αριστερά και να παρακαλάει κάποιον να του γράψει την αίτηση...κανείς δεν τον βοηθούσε ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ, πάω
δίπλα του τον παίρνω στην άκρη τον καθίζω σε μια καρέκλα μη πάθει ντουβρουτζά, και του ζητάω να μου δώσει τα χαρτιά να του τα γράψω εγώ.
Με κοίταζε σαν μάννα εξ' ουρανού ο καημένος, μου δίνει την ταυτότητα, του γράφω την αίτηση, του ζήτησα το ΑΦΜ και τον αριθμό του αυτοκινήτου
δεν τα θυμόταν από τη σύγχηση, τα είχε γραμμένα σε ένα χαρτάκι μέσα στο πορτοφόλι, το θυμάται και μου τα δίνει. Του τα ετοιμάζω όλα και του
τα δίνω να τα πάει στο γκισέ, τον εξυπηρετούν αμέσως λόγω ηλικίας να μη περιμένει...έκανα και την καλή μου πράξη ο Darth Vader Lelos :)

Κανα μισάωρο μετά και αφού είχα ήδη φάει 3 ώρες, φωνάζει ο υπάλληλος το όνομά μου και μου δίνει την καινούρια άδεια, μαζί με την παλιά...
Τον ρωτάει γιατί μου δίνει και την παλιά άδεια, αφού η παλιά προφανώς πρέπει να μπει μέσα στον φάκελο του οχήματος, και με αφοπλιστική
ειλικρίνεια μου λέει πως είναι μόνος του και δεν υπάρχει περίπτωση να ψάξει να βρει τον φάκελο μιας μοτοσυκλέτας 20 χρόνια πριν στα αρχεία
για να βάλει μέσα την παλιά άδεια "αφού δικιά σου είναι η μηχανή ρε παιδί μου τι το ψάχνεις" :laugh: Ελλάδάρα λέμε...

Αυτά και εις άλλα με υγεία :)

Μπραβο για την ανθρώπινη πράξη καθώς και για την υπομονη.!!
Μια ερωτηση μηπως ξερεις, για να αλλαξω την αδεια Α4 σε κανονική πράσινη κοστίζει το ιδιο;
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Μπραβο για την ανθρώπινη πράξη καθώς και για την υπομονη.!!
Μια ερωτηση μηπως ξερεις, για να αλλαξω την αδεια Α4 σε κανονική πράσινη κοστίζει το ιδιο;
Όχι φίλε μου, αυτή την αλλάζεις δωρεάν την έχεις ήδη πληρώσει, το έκανα το καλοκαίρι με την άδεια του παπιού, απλά συμπληρώνεις μια
αίτηση στο γκισέ και να έχεις και την ταυτότητά σου μαζί.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ωραίος ο Νίκος ,κι ευχαριστούμε για τις πλεροΦορίαι.

Δηλ. αν κατάλαβα καλά ,σύνοψις:
Οι άδειες τύπου Α4 ,αλλάζονται πλέον με πράσινες ,αγγόγυστα ,άκοπα ,αβασάνιστα ,αΛάδωτα ;
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Δηλ. αν κατάλαβα καλά ,σύνοψις:
Οι άδειες τύπου Α4 ,αλλάζονται πλέον με πράσινες ,αγγόγυστα ,άκοπα ,αβασάνιστα ,αΛάδωτα ;
Ναι αδερφέ...και ασάΛιωτα να προσθέσω :laugh: από τον Απρίλιο του '16 έχουν πλέον χαρτί για τις κανονικές.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Όχι φίλε μου, αυτή την αλλάζεις δωρεάν την έχεις ήδη πληρώσει, το έκανα το καλοκαίρι με την άδεια του παπιού, απλά συμπληρώνεις μια
αίτηση στο γκισέ και να έχεις και την ταυτότητά σου μαζί.
Ευχαριστω πααααρα πολυ για τις πληροφορίες... !!
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
CubMan...η αλλιως κινητο παραρτημα του Υπ.Συγκοινωνιων

Το 'χω με την δημόσια διοίκηση και τα τερτίπια της και είπα να βοηθήσω.
Αυτό που με ξένισε και μου φάνηκε περίεργο, αλλά μου φάνηκε λίγο ασχετούλα η μικρή υπάλληλος, ήταν που δεν
δέχονταν e-παράβολο και το ήθελαν τυπωμένο (!!!!!!!)...στην πραγματικότητα το e-παράβολο το πληρώνεις ηλεκτρονικά
μέσω του Taxis ή μέσω e-banking από τον υπολογιστή ή το κινητό σου, και τον αριθμό που σου δίνει τον γράφεις επάνω στην αίτηση
και είναι σαν να έχει πληρώσει τα παράβολα του δημοσίου, γρήγορα εύκολα και χωρίς να κάνεις βήμα.
Απορώ πως το δέχεται η Διεύθυνση Μεταφορών για έκδοση άδειας οδήγησης, και δεν το δέχεται για άδεια κυκλοφορίας,
αφού το καινούριο δίπλωμα που μου έβγαλε η επιτροπή το '14 όταν μου το έδωσαν, με e-παράβολο το πλήρωσα.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Ευχαριστω πααααρα πολυ για τις πληροφορίες... !!
Κωνσταντίνε πας με την παλιά (χαρτί Α4)και ζητάς αντικατάσταση με την κανονική ,σου κάνουν εκτύπωση και είναι δωρεάν !
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Κωνσταντίνε πας με την παλιά (χαρτί Α4)και ζητάς αντικατάσταση με την κανονική ,σου κάνουν εκτύπωση και είναι δωρεάν !
Παμε σε καθε υπουργείο συγκοινωνιών η εκει όπου εγινε η μεταβίβαση;
ΚΕΠ άραγε δεν μπορούν να βοηθήσουν;
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Παμε σε καθε υπουργείο συγκοινωνιών η εκει όπου εγινε η μεταβίβαση;
ΚΕΠ άραγε δεν μπορούν να βοηθήσουν;
Πας στη Διεύθυνση Συγκοινωνιών της Περιφέρειας του τόπου κατοικίας σου, είναι σαφές αυτό. Εγώ π.χ. πάω στη Διεύθυνση Συγκοινωνιών του Τομέα Δυτικής Αττικής αφού μένω στο Περιστέρι, όπως και και οι υπόλοιποι κάτοικοι της Δυτικής Αττικής. Και στα ΚΕΠ μπορείς, όμως τα ΚΕΠ θα σου κρατήσουν την άδεια Α4 για να τη στείλουν υπηρεσιακά και μέχρι να έρθει η νέα δεν θα έχεις άδεια κυκλοφορίας εκτός αν δίνουν κάποιο αντίγραφο ;) Που μένεις στην Αθήνα;
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Πετρούπολη μένω. Κοντα ειμαστε!!
Και εγω στην ιδια υπηρεσία με αυτη που πηγες εσυ θα παω... Την εχω ξαναχρησιμοποιήσει..
Απλα τωρα μου ηρθε για τα ΚΕΠ και να σου πω την αληθεια προτιμώ να την παω εκει απο την ουρά της δημόσιας υπηρεσίας..
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Τότε θα πας εκεί, προτίμησε μεσοβδόμαδα γύρω στις 12 το μεσημέρι δεν έχει πολύ κόσμο (κλείνει στις 13.00), πρώτος όροφος
γκισέ νο6 όπως μπαίνεις αριστερά στο μέσο του διαδρόμου, έχει αιτήσεις μπροστά στο γκισέ και τραπεζάκι για να αράξεις και να γράψεις
την αίτηση, πάρε και στυλό μαζί;) ...μάλλον σήμερα που ήταν Δευτέρα είχε κόσμο, αλλά εγώ δεν είχα δουλειά οπότε δεν με ένοιαξε.
Λογικά Τρίτη-Πέμπτη δεν θα έχει πολύ κόσμο, και προς θεού μη πας σε δημόσια υπηρεσία Παρασκευή :laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ελα πες την αληθεια, δουλεύεις στο υπουργείο.. Χαχα! Πλακα κανω!
Ευχαριστω πολυ για τις υπεραναλυτικες οδηγίες.. Να σου πω μαλλον θα παω εκει να τελειωνω μια και εξω τωρα που το ξανασκέφτομαι... :friendship:
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Αν δούλευα στο υπουργείο θα στα έφτιαχνα εγώ :laugh::laugh::laugh::laugh: και θα εξυπηρετούσα όλα τα παιδιά από το φόρουμ δεν το συζητώ.

Αλλά εκεί που δουλεύω δεν θέλεις να σε εξυπηρετήσω...trust me, ούτε απ' έξω δεν θες να περάσεις :laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αν δούλευα στο υπουργείο θα στα έφτιαχνα εγώ :laugh::laugh::laugh::laugh: και θα εξυπηρετούσα όλα τα παιδιά από το φόρουμ δεν το συζητώ.

Αλλά εκεί που δουλεύω δεν θέλεις να σε εξυπηρετήσω...trust me, ούτε απ' έξω δεν θες να περάσεις :laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
Έχοντας διαβάσει τόσα ποστ σου, εχω καταλαβει οτι εισαι άτομο εμπιστοσύνης..
Αρα σε εμπιστεύομαι και δεν θελω να περασω ουτε απ εξω!! :p:p:p
 
Top Bottom