Άξονας R1150GS ADVENTURE

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Λεω, ετουτοι εδω απο Αγγλια πουλανε μεταχειρισμενα ΑΑΑ, τσεκαρισμενα και εγγυημενα, και ειναι πολυ αξιοπιστοι. Mε ειχαν σωσει στο Ομαν με το 1150. Στο λινκ παρακατω στη μεση της σελιδας εχει εναν μεταχειρισμενο απο 1150GSA, με κωδικο TRT71303 . Αν σε ενδιαφερει, παει στα 340ευρω + μεταφορικα αλλα θα μπλεξεις και με τελωνεια, εκτος αν εχεις κανεναν να ερχεται απο Αγγλια.

 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Συμφωνώ μαζί σου Κώστα.
Αλλά κ 530.
Αν δεν βρεθεί κάτι άλλο θα δω τι θα κάνω.
Είναι μεγάλο ποσό το 530 δε το συζητάμε και ειδικά τώρα τον Σεπτέμβρη που έχουμε όλοι ένα σωρό υποχρεώσεις.
Βάλε αυτόν που έχεις πάνω και όταν μπορείς βρες ένα καλό μεταχειρισμένο άξονα.

(Κι εγώ 200 ευρώ είχα δώσει για επισκευή.)
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Λεω, ετουτοι εδω απο Αγγλια πουλανε μεταχειρισμενα ΑΑΑ, τσεκαρισμενα και εγγυημενα, και ειναι πολυ αξιοπιστοι. Mε ειχαν σωσει στο Ομαν με το 1150. Στο λινκ παρακατω στη μεση της σελιδας εχει εναν μεταχειρισμενο απο 1150GSA, με κωδικο TRT71303 . Αν σε ενδιαφερει, παει στα 340ευρω + μεταφορικα αλλα θα μπλεξεις και με τελωνεια, εκτος αν εχεις κανεναν να ερχεται απο Αγγλια.

Ευχαριστώ Κώστα,δεν έχω κάποιον δυστυχώς.
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Βλέπω τις φωτογραφίες,δεν είμαι ειδικός αλλά δεν νομίζω να έχει γίνει κ κάτι τραγικό ανεπανόρθωτο, θέλω να πω δηλαδή αν βγεί πάλι ο σταυρός γίνει σωστό γέμισμα,ξανα τοποθετηθεί ο σταυρός κ γίνει ζύγισμα.....
Απλά καλή θέληση θέλει από κάποιον ειδικό κ να μην με γδάρει.
Τι λέτε?
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Ειχε ξαναεπισκευαστει ο αξονας; Φαινεται αλλο ενα κολλημα αλλα παλιο και δε μοιαζει να ειναι σημαδια απο τη χυτευση.


Με 40 ευρωπουλακια παντως το φιξ ειναι πολυ τιμιο και δε θα το πολυσκεφτομουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ειχε ξαναεπισκευαστει ο αξονας; Φαινεται αλλο ενα κολλημα αλλα παλιο και δε μοιαζει να ειναι σημαδια απο τη χυτευση.


Με 40 ευρωπουλακια παντως το φιξ ειναι πολυ τιμιο και δε θα το πολυσκεφτομουν.
Ποιο είναι το φιξ?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Λεωνίδα το ερώτημα είναι, το γέμισμα που λες ότι είναι λάθος ή το ζύγισμα κλπ, είναι όντως; Δηλαδή, πρόβλημα υπάρχει πραγματικά η είναι ψυχολογικό το θέμα;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να ξεκαθαρίσουμε κατι
Αν δεν έχει γίνει καλή δουλειά, φαίνεται μόνο όταν κινείται η μηχανή σε κραδασμούς

Έχεις τέτοιο θέμα Λεό?
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Λεωνίδα το ερώτημα είναι, το γέμισμα που λες ότι είναι λάθος ή το ζύγισμα κλπ, είναι όντως; Δηλαδή, πρόβλημα υπάρχει πραγματικά η είναι ψυχολογικό το θέμα;
Δεν έγινε ζύγισμα στην Θήβα απλά το γέμισε λίγο κ έβαλε τον σταυρό, αφού μετά το πήγα σε γνωστό μαγαζί για να τον φτιάξω σωστά, να τον ζυγίσει για αρχή κ αν χρειαστεί να τον φτιάξει, δεν μπαίνει στον κόπο.
Μου λέει δεν φτιάχνεται κ για να τον φτιάξω με άλλο ανταλλακτικο θέλω 350€.
Γενικά δεν νομίζω να έχει κάτι τραγικό που να μην φτιάχνεται.
Θα πάω να τον πάρω από εκεί κ θα πάω κ αλλού να ρωτήσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Να ξεκαθαρίσουμε κατι
Αν δεν έχει γίνει καλή δουλειά, φαίνεται μόνο όταν κινείται η μηχανή σε κραδασμούς

Έχεις τέτοιο θέμα Λεό?
Τέτοιο θέμα δεν είχα ούτε όταν είχε φαγωθεί το μέταλλο κ βαραγε γκαπ κ γκουπ φίλε.
Ο μάστορας μου λέει ότι θα χαλάσει το σασμάν μετά από καιρό ότι θα σπάσει κ μπορεί να πάθω κάτι ,,,,γενικά ίσως να θέλει 350€ :laugh:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τέτοιο θέμα δεν είχα ούτε όταν είχε φαγωθεί το μέταλλο κ βαραγε γκαπ κ γκουπ φίλε.
Ο μάστορας μου λέει ότι θα χαλάσει το σασμάν μετά από καιρό ότι θα σπάσει κ μπορεί να πάθω κάτι ,,,,γενικά ίσως να θέλει 350€ :laugh:
Πως θα χαλάσει το σαζμαν?
Έχει φαγωθεί το καρέ του άξονα???
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Ειχε ξαναεπισκευαστει ο αξονας; Φαινεται αλλο ενα κολλημα αλλα παλιο και δε μοιαζει να ειναι σημαδια απο τη χυτευση.


Με 40 ευρωπουλακια παντως το φιξ ειναι πολυ τιμιο και δε θα το πολυσκεφτομουν.
Όχι πρώτη φορά ανοίχτηκε πρίν δεν είχε τίποτα.
Απλά πίστεψα ότι αφού δέχτηκε να τον φτιάξει στην Θήβα το μηχανουργείο,θα το ζύγιζε κ όλα καλά.
Αν το ήξερα έτσι θα το πήγαινα Αθήνα εξαρχής για να γλιτώσω ότι κάποιος προφανώς αφού το πήγα αλλού πρώτα τώρα θέλει να με γδάρει.
Ίσως κ να έχω λάθος κ να έχει δίκιο ο άνθρωπος αλλά είμαι λίγο σκεπτικός με το θέμα.
Πως θα χαλάσει το σαζμαν?
Έχει φαγωθεί το καρέ του άξονα???
Όχι, από τους κραδασμούς λέει αν δεν είναι σωστός ο άξονας.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Διαβαζω στο ιντερνετι οτι η μονη διαφορα μεταξυ των αξονων απλου/αντβε 1150 ειναι οτι του αντβε εχει σφηνα για να μη γινει μλκια στην τοποθετηση στον συγχρονισμο. Κατα τα αλλα λεει γεωμετριες και μηκη ειναι ακριβως τα ιδια.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Νομιζω ο αξονας του adv ηταν πιο μακρυς λογω μεγαλυτερης διαδρομης αναρτησης.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αν θυμαμαι καλα το μονο που αλλαζε λογω μακρυτερης διαδρομης ηταν το μηκος του παραλεβερ, για να πιασει τη σωστη γωνια η τελικη μεταδοση.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Βασικά ο σταυρός είχε φαγωθεί το άφησα κ έγινε χειρότερα η ζημιά.(φταίω)
Υπάρχουν και χειρότεροι
Ένιωθα τους κραδασμούς στα μαρσπιέ αλλά.. το άφησα μέχρι που έσπασε και μ άφησε (1150 adv). Όταν το ανοίξαμε ο ένας σταυρός είχε σπάσει και ο άλλος ήταν έτοιμος να σπάσει. Εννοείται δεν έπαιρνε επισκευή. Ευτυχώς βρήκα καινούριο από αγγελία στο τότε bmwbikers 400€. Ακόμα κι αν ήταν επισκευάσιμος όμως δεν θα το έκανα ούτε θα έβαζα μεταχειρισμένο γιατί θα μ έτρωγε η έγνοια. Είχα ακούσει μάλιστα ότι μπαίνει απ του 1100 με αλλαγή κορωνοπηνίου και δε ξέρω γω τι άλλο..· ούτε καν.
Τα λεφτά δεν είναι λίγα, αλλά νομίζω ότι τα 530€ (με λίγο παζάρι μάλλον 500€) που τον βρήκες είναι καλή τιμή σε σχέση με την τιμή αντιπροσωπείας. Επειδή εκεί που είσαι ήμουνα (είχαμε και ακριβώς το ίδιο μηχανάκι, '02 πρέπει να ναι και το δικό σου) δεν μπορώ παρά να σε προτρέψω να προσπάθησεις να πάρεις καινούργιο και να συνεχίσεις να απολαμβάνεις τις βόλτες σου με peace of mind
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Υπάρχουν και χειρότεροι
Ένιωθα τους κραδασμούς στα μαρσπιέ αλλά.. το άφησα μέχρι που έσπασε και μ άφησε (1150 adv). Όταν το ανοίξαμε ο ένας σταυρός είχε σπάσει και ο άλλος ήταν έτοιμος να σπάσει. Εννοείται δεν έπαιρνε επισκευή. Ευτυχώς βρήκα καινούριο από αγγελία στο τότε bmwbikers 400€. Ακόμα κι αν ήταν επισκευάσιμος όμως δεν θα το έκανα ούτε θα έβαζα μεταχειρισμένο γιατί θα μ έτρωγε η έγνοια. Είχα ακούσει μάλιστα ότι μπαίνει απ του 1100 με αλλαγή κορωνοπηνίου και δε ξέρω γω τι άλλο..· ούτε καν.
Τα λεφτά δεν είναι λίγα, αλλά νομίζω ότι τα 530€ (με λίγο παζάρι μάλλον 500€) που τον βρήκες είναι καλή τιμή σε σχέση με την τιμή αντιπροσωπείας. Επειδή εκεί που είσαι ήμουνα (είχαμε και ακριβώς το ίδιο μηχανάκι, '02 πρέπει να ναι και το δικό σου) δεν μπορώ παρά να σε προτρέψω να προσπάθησεις να πάρεις καινούργιο και να συνεχίσεις να απολαμβάνεις τις βόλτες σου με peace of mind
Δεν μπορώ να πω ότι έχεις άδικο κ μου έχει περάσει από το μυαλό να το πάω πιο πίσω μπας κ πάρω καινούργιο, από την άλλη είναι το κύριο μεταφορικό μου μέσο ίσως το φτιάξω κ μόλις έρθω πιο βολικά να το αλλάξω.
Πράγματι το peace of mind είναι το ζητούμενο.
Του 02 χωρίς servo αν είχες κ εσύ είχαμε το ίδιο.
Ευχαριστώ για την άποψη σου.
 
Top Bottom