Έλεγχος σταυρού άξονα διαφορικού BMW

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Καλησπέρα!

Σε καθιερωμενη συντήρηση της μηχανης μου που έκανα σήμερα, τσεκαρα, καθαρισα και ξαναγρασσαρα τον σταυρο του άξονα στο διαφορικο.

Μηχανικα αψογος, αλλα εμφανισιακα ειδα σημαδια ψωρας στο μεταλλο και μεσα στον σταυρο λιγη σκουρια. Ειναι φυσιολογικο ή να το εκλαβω ως μυνημα οτι θελει να εχω τον νου μου?








 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Καλησπέρα!

Σε καθιερωμενη συντήρηση της μηχανης μου που έκανα σήμερα, τσεκαρα, καθαρισα και ξαναγρασσαρα τον σταυρο του άξονα στο διαφορικο.

Μηχανικα αψογος, αλλα εμφανισιακα ειδα σημαδια ψωρας στο μεταλλο και μεσα στον σταυρο λιγη σκουρια. Ειναι φυσιολογικο ή να το εκλαβω ως μυνημα οτι θελει να εχω τον νου μου?








Εγώ μια χαρά τον βλέπω...
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Alx δίχως να 'μαι ειδικός και μάστορας, αν κάνεις υδάτινες διελεύσεις (ή και γενικά προστασία για υγρασία) άκουσα για ψέκασμα όλου του άξονα με σπρευ αλυσίδας. Επειδή απόλυτη στεγανότητα δεν υπάρχει εκεί κάτω, ακούγεται ως ένα είδος λύσης :)
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Τον μπροστά σταυρό τον έχεις τσεκάρει;
Εντός εβδομαδας αναμενώ την μπροστά φούσκα και θα ξανά λύσω για να επιθεώρηση κι εκεί. Πάντως έχω πάνω απο 5 χρόνια να δω τι γίνεται εκεί...:coffee:

Alx δίχως να 'μαι ειδικός και μάστορας, αν κάνεις υδάτινες διελεύσεις (ή και γενικά προστασία για υγρασία) άκουσα για ψέκασμα όλου του άξονα με σπρευ αλυσίδας. Επειδή απόλυτη στεγανότητα δεν υπάρχει εκεί κάτω, ακούγεται ως ένα είδος λύσης :)
:ok: Ωραίο tip!
Νορμαλ χρήσεις κάνω πάντως και αν θα τύχει και καμία διέλευση θα την τολμήσω.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Την επιφανιακή ψώρα μην την φοβάσαι, καλό είναι αφού έτσι κ αλλιώς με την φουσκα θα τον βγάλεις να την καθαρίσεις.Την σκουριά στους σταυρούς να την φοβάσαι...ξερένουν και δεν αφείνουν να λυπανθούν οι τσιμούχες που στεγανωποιούν τα ρουλεμανάκια εσωτεικά τον σταυρών με αποτέλεσμα να φρακάρουν και να ακούς ένα κλάκ κλάκ, κάτι που μετά από λίγο θα πάει σε κόψιμο σταυρού!!!

Αν θυμάσαι πέρσι είχα βάλει θέμα με την επισκευή, ;)
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Την επιφανιακή ψώρα μην την φοβάσαι, καλό είναι αφού έτσι κ αλλιώς με την φουσκα θα τον βγάλεις να την καθαρίσεις.Την σκουριά στους σταυρούς να την φοβάσαι...ξερένουν και δεν αφείνουν να λυπανθούν οι τσιμούχες που στεγανωποιούν τα ρουλεμανάκια εσωτεικά τον σταυρών με αποτέλεσμα να φρακάρουν και να ακούς ένα κλάκ κλάκ, κάτι που μετά από λίγο θα πάει σε κόψιμο σταυρού!!!

Αν θυμάσαι πέρσι είχα βάλει θέμα με την επισκευή, ;)
Thanks φιλαρακι!

Κι ομως δε το θυμαμαι...
Παω να το βρω και να ξεστραβωθω. :D

Στάλθηκε από το SM-G355HN μου
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Το σπουδαιότερο είναι να υπάρχει πάντα φρέσκο μολυβδούχο γράσσο ανάμεσα στα δυο κομμάτια του άξονα.
Οταν υπάρχει ελλιπής λίπανση σε αυτό το σημείο τότε οι "σταυροί" δέχονται περισσότερο φορτίο με αποτέλεσμα την πρόωρη φθορά τους.
 

Billy-Bo

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200GS 07'
Αλεξ μιας και περιμένεις την μπροστά φουσκα ... δες και αυτο.
Χρησιμοποίησα έναν μη υδατοδιαλυτό γρασσοσπρε'ι' για να αποφύγω τα φαινόμενα σκουριάς κλπ ...δοκίμασε το..!

Χαιρετώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Αλεξ μιας και περιμένεις την μπροστά φουσκα ... δες και αυτο.
Χρησιμοποίησα έναν μη υδατοδιαλυτό γρασσοσπρε'ι' για να αποφύγω τα φαινόμενα σκουριάς κλπ ...δοκίμασε το..!

Χαιρετώ!
Ευχαριστω Βασιλη. :)
Το thread ειχε ηδη διαβαστει... ;)

Στάλθηκε από το SM-G355HN μου
 
Top Bottom