Ένα εκπληκτικό πενθήμερο

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Τι νομίζετε εσείς με τα μεγάλα.....δεν ακολουθεί το σκούτερ???
Ενα ολοκληρωμένο ταξιδιωτικό..... είστε ωραίοι! !!!!
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Μπραβο ρε Γιωργη με την εκλεκτη παρεα σου.Σουπερ βολτάρα και εξαιρετικες διαδρομες με σουπερ συνταξιδιωτες.Οτι καλυτερο.Παντα τετοια παιδια :)
(τα χαιρετισματα στον Σαββα το φιλο μου.Χαιρομαι πολυ που τον ξαναβλεπω στο δρομο :) )
Μάθο συγγνώμη αδερφέ μου τώρα τόδα μιας και μπλεγμένος δεξιά αριστερά ! Νάσαι καλά, δεκάδα χιλιάδων χλμ έχω γράψει από το ατυχές συμβάν. Με την ευκαιρία καλή μοτοχρονιά και πολλά ασφαλή χλμ σε όλους τους σύντροχους και για να συμβάλλω και εγώ λίγο στο θέμα του Γιώργη θα σας βάλω σταδιακά μερικά βίντεο, τα πλέον αξιόλογα όσο είναι δυνατόν.

Ας ξεκινήσουμε από την διαδρομή ΚΟΡΥΣΧΑΔΕΣ - ΜΟΝΟΔΕΝΔΡΙ με την Ανατολή του ηλίου, μπροστά ο Λευτέρης και πίσω ο Γιώργης. Η ομορφιά απλά κόβει την ανάσα :

 

ΚΟΥΤΑΚΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
THIS IS ΠΑΤΡΑΑΑΑΑ
Όνομα
ΑΝΔΡΕΑΣ
Μοτό
YAMAHA XTZ 750 SUPER TENERE
Μάθο συγγνώμη αδερφέ μου τώρα τόδα μιας και μπλεγμένος δεξιά αριστερά ! Νάσαι καλά, δεκάδα χιλιάδων χλμ έχω γράψει από το ατυχές συμβάν. Με την ευκαιρία καλή μοτοχρονιά και πολλά ασφαλή χλμ σε όλους τους σύντροχους και για να συμβάλλω και εγώ λίγο στο θέμα του Γιώργη θα σας βάλω σταδιακά μερικά βίντεο, τα πλέον αξιόλογα όσο είναι δυνατόν.

Ας ξεκινήσουμε από την διαδρομή ΚΟΡΥΣΧΑΔΕΣ - ΜΟΝΟΔΕΝΔΡΙ με την Ανατολή του ηλίου, μπροστά ο Λευτέρης και πίσω ο Γιώργης. Η ομορφιά απλά κόβει την ανάσα :

:friendship::biker2::ok::hailbig:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Συνεχίζουμε στο ίδιο δρομολόγιο. Οι εναλλαγές τοπίου φανταστικές :
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Παντα τετοια Σαββα,μπραβο.Να σε βλεπουμε στους δρομους να γουσταρεις κ να γουσταρουμε κ εμεις :)
Νάσαι καλά φίλε μου και όλοι νάμαστε πάντα όρθιοι και στο δρόμο όσο μπορούμε ! :friendship:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
ΞΑΝΑδιαβασα το οδοιπορικο,οι διαδρομες μπηκαν στην ατζεντα και πραγματικα ειναι πολυυυυ ομορφες εκει πανω και καποια στιγμη θα πατησουμε λαστιχο GS εκει...Θενκς και παλι παίδες,Γιωργο Σαββα και Λευτερη παντα τετοια :)
Που ειναι και κεινος ο Woody-Λεφτερης να μας πει διαφορές 800-woody?...:cool:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
ΒΟΒΟΥΣΑ :



Που πρέπει να πάμε πρώτα ΚΗΠΟΥΣ - ΦΡΑΓΚΑΔΕΣ :




Μετά να πάμε ΦΡΑΓΚΑΔΕΣ - ΔΟΛΙΑΝΗ :




Μετά ΔΟΛΙΑΝΗ - ΕΛΑΤΟΧΩΡΙ :



Ω ρε φούστη μου ..ούτε ο χάρτης δεν πιάνει τη διαδρομή....
I 'VE BEEN MISTREATED .......:


Και ξεκινάνε τα ωραία για τη ΒΟΥΒΟΥΣΑ ή αλλιώς ΤΡΟΜΟΥΣΑ
:


Δρόμος ?
Όλα μα ΟΛΑ τα λεφτά......

ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ λέμε......χίλιες φορές νάτανε τελείως χώμα παρά αυτό το τριμπούρδελο..

Σπάσανε τα παίδια μου, τα νεφρά μου, τα χέρια μου και ότι άλλο έχω......

Όταν φτάσαμε στη ΒΟΒΟΥΣΑ μας είπανε ότι κάποιο καθίκι έκανε τη μπάζα του και κείθε από τα λεφτά της ΕΕ .

Μετά παραπονιόμαστε ότι δεν μας έχουνε εμπιστοσύνη..
Γιατί δηλαδή θάχα εγώ αν είχα απέναντί μου ΤΕΤΟΙΑ ΛΑΜΟΓΙΑ?
Άει στο δαίμονα ρε αλήτες....


Τέλος πάντων μπορώ να ρίχνω μπινελίκια μέχρι του χρόνου αλλά ας συνεχίσουμε....

Αφού περάσαμε το ΕΛΑΤΟΧΩΡΙ φτάνουμε επιτέλους στη ΒΟΒΟΥΣΑ :


Εντάξει τουλάχιστον το τοπίο ΜΑΜΑΕΙ στην κυριολεξία οπότε ΧΑΛΑΛΙ !

Στη Βουβούσα περιφερόμαστε στο γιοφύρι και στην πλατεία και καθόμαστε να φάμε.
Εκεί μάθαμε και όλα τα νέα από ένα καλοθελητή μάλλον πολιτικάντη που μπινελίκιασα...

Φάγαμε ένα ξερό ρύζι με 5 απειροελάχιστα κομματάκια χοιρινό και από μία κόκα κόλα και πληρώσαμε 9 ευρώ έκαστος.

Το ρύζι σε σακούλι και στο φούρνο μικροκυμάτων.....


Άμα με ξαναδούνε να μου γράψουνε,μια φωτό και φύγαμε αν πάω βέβαια ξανά λόγο του κωλόδρομου...

Τέλος πάντων ξανά ας τη δείξουμε και λίγο :

Αυτό πρέπει νάναι από Ελατοχώρι ή κάπου στο δρόμο :





Χα εδώ συναντήσαμε και ένα Λοδρέζο πούχε έρθει με τζετ κράνος με ένα νοικιάρικο NC να δει τα Ζαγοροχώρια....εδώ ήτανε που το βούλωσα και δεν ξανάβρισα
:



Και να η ΒΟΒΟΥΣΑ :













Ξέχασα να πω ότι στο ανέβασμα για ΒΟΒΟΥΣΑ στον κωλόδρομο κόντεψα να σαβουρδιαστώ 2-3 φορές γιατί δύο χάθηκε το μπροστινό και μία το πίσω με 20-30 χλμ ρε φούστη μου...


Τέλος πάντων ξανά, πάει αυτό ήτανε και συνεχίζουμε για την ΤΕΧΝΗΤΗ ΛΙΜΝΗ ΑΩΟΥ :







Κάπου εκεί τελείωσε η περιήγησή μας στα Ζαγοροχώρια και πλέον ο προγραμματισμός ήτανε να γυρίσουμε πίσω μέσω Ιωαννίνων.



Φυσικά πριν πέσει η νύχτα.

Στο δρόμο διαπιστώσαμε ότι δυστυχώς αν και έχουν πέσει πολλά λεφτά, το οδικό δίκτυο είναι άθλιο και ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ.

Καθιζήσεις,λούμπες, δρόμος που..λείπει και πολλές άλλες εκπλήξεις, αν αφαιρεθείς λίγο την έφαγες οπότε όσοι πάτε από κει ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.









Κάπως τελειώνει και αυτή η περιήγηση, με μόνο αρνητικό σημείο τα δρομολόγια που προαναφέρθηκαν που ήταν τόσο κουραστικά που ισοδυναμούσαν με σερί οδήγηση σε αυτοκινητόδρομο χιλίων χιλιομέτρων σερί με 200 ακατέβατα.

Πριν πέσει ο ήλιος και αφού γλύτωσα πάλι μια σαβούρδα από κατσίκι που πετάχτηκε μπροστά μου, γυρίσαμε πίσω, μπανάκι και επίσκεψη στο τοπικό ταβερνείο για μπυροκατάνυξη !


ΕΝΤΙΤ : Με κάτι που μου θύμισε ο σύντροχος Λευτέρης που διαβάζει και ξέχασα να αναφέρω....

Εκεί λοιπόν πούριχνα τα μπινελίκια της αρκούδας με τον καταπληκτικό δρόμο, ο γέροντας που μας εξιστορούσε το τι και πως τα φάγανε και από κείθε, βλέποντας και κάποιους άλλους σύντροχους πούχανε πλακώσει ποιος ξέρει από που με ΚΤΜ κλπ μου πετάει το θρυλικό : Τι μηχανάκι έχεις? Αυτό του λέω και του δείχνω το σκουτ..Εμ μου λέει πάρε ένα ΕΝΤΟΥΡΟ να ησυχάσεις......

ΚΟΚΚΑΛΟ εγώ λέμε.....πρέπει να άλλαξα και κανά εκατομμύριο χρώματα τη στιγμή που τα άλλα ρεμάλια είχανε πέσει κάτω και πεθαίνανε στα γέλια.....

Με το που μου δώσεις το 1% από τα <<φαγωμένα>> του λέω μάστορα θα πάρω και εγώ να <<ησυχάσω>> ρε τι μούμελλε να ακούσω στην ΤΡΟΜΟΥΣΑ.....:roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2015.

Σήμερα ο φίλος μας Λευτέρης με βαριά καρδιά λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων έπρεπε να φύγει και να γυρίσει πίσω.

Ξυπνήσαμε λοιπόν ως συνήθως νωρίς νωρίς, φάγαμε το σούπερ ντούπερ πρωινό μας, πληρώσαμε και ο μεν Λευτέρης για Αθήνα δια της συντομοτέρας οδού, ο Γιώργης και εγώ όμως είχαμε συνέχεια απολαύσεως.


Το ταξιδιάρικο hard core ironbut δίδυμο λοιπόν για σήμερα είχε προγραμματίσει της εξής άκρως ενδιαφέρουσα διαδρομή γιατί ούτε χλμ δεν πρέπει να πηγαίνει χαμένο :


Πάρτε γαριδάκια, πατατάκια, ποπ κορν
ή ότι άλλο θέλετε, καθήστε αναπαυτικά και ξεκινάμε.

Μονοδένδρι - Καλπάκι :
























Συνεχίζουμε προς Κόνιτσα :



On a dark desert highway cool wind in my head......










Αφήνουμε πίσω μας την Κόνιτσα και πλέον μπαίνουμε καλά καλά στη Δυτική Μακεδονία κατευθυνόμενοι από που αλλού?
Από κάργα ορεινό δρομολόγιο και έλατο προς Καστοριά :



Άντε γερο Μαθιέ φύγαμε.....



Λέει ο Γιώργης μια δόση...τι τίτλο να βάλουμε στη βόλτα?
Τόσες λίμνες, τόσα βουνά κλπ?
Μετρήσαμε για λίγο αλλά χάσαμε το λογαριασμό ....


Τι υπέροχα τοπία ρε αδέρφια έχει η Ελλαδάρα μας!


Όπου και να πας, ότι και να δεις δεν μπορείς να το ρουφήξεις,δεν μπορείς να το χορτάσεις..συνεχείς εναλλαγές τοπίου.
Τόσες που χαζεύει το μάτι...

Τι φωτογραφίες και τι βίντεο να τραβήξεις άμα δεν κάνεις το ταξίδι και τι να αναμεταδόσεις ?
Φτώχια πραγματική μπροστά στο μεγαλείο του αληθινού, του πραγματικού, του πρωινού κρύου,του καθαρού αέρα που γεμίζει τα πνευμόνια σου, του πραγματικού πράσινου και τόσων άλλων.....

Η διαφορά θερμοκρασίας είναι τέτοια που όπως είδατε θόλωσε τον φακό της κάμερας και μαζί με ένα σκοτωμένο ζουζούνι από το Καλπάκι ταξιδεύουμε παρέα...







 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Οδηγάω και σιγοτραγουδάω .....Too old to Rock 'n' Roll Too young to die....

Νταξ στη στάση πήρα χαμπάρι και καθάρισα και τον φακό.....


Στο δρόμο έχω σταματήσει και έχ πάρει τηλέφωνο αδερφικό φίλο και συνάδελφο πούχουμε φάει νερό και αλάτι μαζί και ζει πλέον μόνιμα στο Άργος Ορεστικό.
Λέγαμε για καφεδάκι παρέα στη λίμνη της Καστοριάς να τον δω λίγο μιας και είχα 17 χρόνια να τον δω αλλά επέμενε να πάμε στο Άργος Ορεστικό και στο τσακ γλυτώσαμε τις αφόρητες πιέσεις για φαγητό κλπ.

Εντάξει έστω για λίγο καλά ήτανε αλλά υποσχέθηκα ότι θα ξαναπάω με το κουτί βέβαια και συνοδεία κυράς...



Αφού ήπιαμε το καφεδάκι μας, είπαμε τα μπλα μπλα μας, φουλάραμε από <<ΚΑΛΟ>> βενζινάδικο και αφού ο φίλος μου μούπε ότι οι βενζίνες κει πάνω είναι σκατά και έχουν πάθει πολλοί ζημιές
και μόνο Σελλ να βάζουμε και κάτι τέτοια, την κάνουμε για Καστοριά :









Επόμενος αντικειμενικός σκοπός η Έδεσσα :









Και φτάνουμε





Με συνοπτικές διαδικασίες κατευθυνόμαστε στους καταρράκτες :










Στην Έδεσσα τρώμε και τα πιτόγυρά μας,καρδαμώνουμε γιατί μετά .....αχά μετά είχε καλή φάση.....

Αφού τρώμε λοιπόν επόμενος αντικειμενικός σκοπός λίγο ποιο κάτω από τα 3-5 πηγάδια που έχει κλειστεί το σπιτάκι του Μπλεκ (άραγε τον ξέρουν τον Μπλέκ οι νεότεροι ?) για να μείνουμε το βράδυ ...



Αφού φτάσαμε κοντά λοιπόν ερωτήσεις στους ντόπιους πούναι η Μεταμόρφωση ρε παιδιά ?

Σβήσιμο άναμμα, σβήσιμο άναμμα τους κινητήρες, βγάλε βάλε κράνος κλπ και το σούρουπο να πλησιάζει....

Θυμάστε τις <<ΚΑΛΕΣ>> βενζίνες που σας έλεγα παραπάνω?

Αχά....
Σε μια από τις πολλές ερωτοστάσεις (όχι ΕΡΩΤΑ αλλά ΕΡΩΤΟΑΠΑΝΤΗΣΕΩΣ) που μας δείχνανε άλλα αντ' άλλων....πηγαίναμε ξαναγυρίζαμε κλπ κλπ, σε μία δόση σβήνω τον Γκούφυ, πα να τον ξαναβάλλω και...γου γου γου και ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.....

Ω ρε φούστη μου λέω και δεν έχω οδική....


Ο Γιώργος είχε φύγει αλλά παίρνει χαμπάρι ότι δεν ακολουθώ και πίσω ο κακομοίρης....


Τι έγινε ?

Δεν παίρνει του λέω και έχω κάνει τα προβλεπόμενα κόλπα...τον ήπια....του λέω....

Ποιο ήρεμος ο Γιώργης νάναι καλά γιατί εγώ είχα αρχίσει τα γνωστά...
μου λέει να πατήσω μίζα, κουνάει απαλά το γκάζι και..τσακμάκι..του τραβάω και 2-3 γερές γκαζιές στο δρόμο και δόξα τον Θεό
όλα καλά...αυτό που φοβάσαι μη μείνεις στα βουνά ρε φούστη μου
.

Νταξ όλα καλά.
Εδώ σκέφτηκα ότι όταν λήξει η ασφάλεια θα γίνει και οδική και τέλος.

Άμα όμως αρχίσει ο Μέρφυ σταματάει?
Α μπα...

Λέω λοιπόν να βάλω το GPS αφού βλέπαμε ότι θα μας φάνε τα αγριόσκυλα κείθε πάνω που συναντήσαμε μαζί με τα κοπάδια κάμποσα, πα να το βάλω και......η οθόνη μας άφησε χρόνους....


Α ρε φούστη μου .....


Τέλος πάντων οι τελευταίες οδηγίες ήτανε σωστές και επιτέλους φτάνουμε :



















Το βράδυ δεν πήγαμε κάπου αλλού τελικά.
Απολαύσαμε το τζάκι και κάψαμε τα ξύλα της αρκούδας λέμε...

Βάλαμε και την τηλεόραση να μας ναουρίζει πούχε την τηλεμαχία ντε μεκ των όμορφων αλλά με το τζάκι ασχολιόμαστε και κοιμηθήκαμε γλυκά γλυκά....

Κάπως έτσι τελείωσε και αυτή η πανέμορφη μέρα παρά τις όποιες χαζοαντιξοότητες και τον χαζομέρφυ....

Συνεχίζεται....
 
Top Bottom