Ένα 3ήμερο φωτιά!

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Και κάπως έτσι τελευταία στιγμή κανονίζω να πάρω άδεια Δευτέρα Τρίτη (11-12.1.16) και πρέπει να αποφασίσω που θα πάω μιας και δεν υπήρχε περίπτωση να μην χαρώ το καινούργιο μου απόκτημα..
Οι επιλογές ήταν 3:
- Η πρώτη ήταν να πάω Πάτρα και να κάνω λίγο Πελοπόννησο
- H δεύτερη να πάω Θεσσαλονίκη και να δω και 2-3 πραματάκια στην διαδρομή
- Και η τρίτη επιλογή ήταν να πάω Τρίκαλα που ήταν η φίλη μου η Δήμητρα (η ίδια φίλη που είχα πάει και στην Κέρκυρα)..

Η Πάτρα έπεφτε κοντά, η Θεσσαλονίκη έπεφτε μακριά οπότε αποφάσισα να πάρω την μέση λύση που ήταν τα Τρίκαλα..
Τελευταία στιγμή και μέσα στον πανικό μου βγάζω την συγκεκριμένη διαδρομή..
https://www.google.com/maps/d/edit?hl=el&authuser=0&mid=zSL9xREN7iog.kJv7cWaZk1SA


Τα τοπία που ήθελα να επισκεφθώ ήταν:
- Ιαματικές πηγές Καλλιδρόμου (Θερμοπύλες)
- Λουτρά Θερμοπυλών (Θερμοπύλες)
- Μνημείο του Λεωνίδα (Θερμοπύλες)
- Καταρράκτες Γοργοπόταμου + Καγκελογέφυρο (Γοργοπόταμος)
- Κεφαλόβρυσο Μεξιατών
- Πάρκο Λουτρών Υπάτης
- Καταρράκτης Υπάτης
- Τρίκαλα
- Μετέωρα



Σάββατο βράδυ δούλευα μέχρι τις 3 και Κυριακή πρωί έβαλα ξυπνητήρι στις 8..
Σηκώνομαι ετοιμάζομαι, πάω στον πατέρα μου να κάνω σκάτζα τα μηχανάκια και να πάρω το 800αρι και με το που φτάνω στον Ασπρόπυργο αρχίζει και ψιχαλίζει, εντάξει λέω συννεφάκια είναι.. Είχα κοιτάξει και τον καιρό και έδινε μόνο συννεφιά.. Στην συνέχεια άρχιζε και δυνάμωνε! Μέχρι την Λιβαδειά με πήγε έτσι με αποτέλεσμα να αποφασίζω να τραβήξω σερί για Τρίκαλα επειδή πραγματικά με κούρασε!

Κατά τις 2 φτάνω Τρίκαλα και αμέσως ξεφορτώνω το μηχανάκι και ανεβαίνω στο σπίτι της Δήμητρας να αλλάξω κάλτσες + παπούτσια μιας και είχαν γίνει μούσκεμα..

Χωρίς να χάσω χρόνο την παίρνω και πάμε βόλτα να δω τα Τρίκαλα!















Εκεί που περπατάγαμε έπεσε το μάτι της Δήμητρας σε κάτι εκπληκτικό από τον μικρόκοσμο και δεν έχασα ευκαιρία να το φωτογραφίσω!










Μετά από την μεγάλη βόλτα πήγαμε σπίτι να ξεκουραστούμε λίγο, να κάνουμε και ένα μπάνιο και το βράδυ βγήκαμε για νυχτερινές λήψεις!







Το βράδυ την βγάλαμε στα <<Μανάβικα>>. Περιοχή που έχει πολλά κρασάδικα και μεζεδοπωλεία.


11.1.16 Μετέωρα
Την επόμενη μέρα μιας και θα είχε καλό καιρό αποφάσισα να πεταχτώ μια βόλτα σε ένα από τα πιο όμορφα τοπία της Ελλάδας, Τα Μετέωρα!





Μάλλον ο θεός κάποτε πήρε μια μεγάλη χούφτα χαλίκια, τα πέταξε από ψηλά και η άνθρωποι έφτιαξαν στην κορυφή τους εκκλησάκια! Δεν εξηγείτε αλλιώς..
Από τα πιο όμορφα τοπία που έχω δει και προτείνω σε όσους δεν έχουν πάει να τα βάλουν στο στόχαστρο..


ΣΚΟΡΔΑ ΣΚΟΡΔΑ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ.. :D




Το μεγάλο Μετέωρο...






Παλαιά εργαλεία που χρησιμοποιούσαν οι μάστορες της εποχής..



Ένα παλιό αλλά επίκαιρο σκίτσο που βρισκόταν μέσα στο μεγάλο Μετέωρο.....








Στο κατέβασμα..


Την συγκεκριμένη μέρα δεν έκανα και πολλά πράγματα, μόνο μια μπύρα το βράδυ σε ένα ωραίο ροκ μπαρ στα Τρίκαλα πήγα λόγω ότι την επόμενη μέρα θα έπρεπε να ξυπνήσω στις 9 και να πάρω τον δρόμο της επιστροφής..


12.1.16 Τρίκαλα - Λουτρά Υπάτης - Υπάτη - Γοργοπόταμος - Θερμοπύλες
Και εδώ αρχίζει το καλό..
Σηκώνομαι στις 9 στριμώχνω τα πράματα στο top case που πραγματικά το κοιτούσα συνέχεια σε όλη την διαδρομή να δω αν έκανε κανένα μπαμ και παίρνω τον δρόμο προς τα Λουτρά Υπάτης.. Με το που φτάνω το αποτέλεσμα με απογοητεύει μιας και περίμενα να δω κάτι εκπληκτικό.. Το μόνο που είδα ήταν μια γούβα που την είχαν καλυμένη με τζάμια λες και ήταν θερμοκήπιο.. Ούτε φωτογραφία δεν τράβηξα..

Έξω από το Πάρκο των Λουτρών Υπάτης..


Επόμενη στάση Υπάτη!



Πολύ όμορφο χωρίο με ένα τανξς και έναν καταρράκτη να διακοσμούν την είσοδο του χωριού..



Μπήκα στο χωριό και έκανα μια βόλτα και σταμάτησα σε έναν φούρνο να τσιμπήσω κάτι και ρώτησα τον φούρναρη για τα αξιοθέατα της περιοχής.. Μου πρότεινε να ανέβω σε ένα κάστρο μέσα από έναν βατό χωματόδρομο αλλά του εξήγησα πως δεν είχα χρόνο και ότι θα ξαναέρθω για να ανέβω στο συγκεκριμένο σημείο!

Στην συνέχεια πέρασα από το αστεροσκοπείο του χωριού, το οποίο όμως ήταν κλειστό...


Next station Κεφαλόβρυσο Μεξιάτων..


Ένα υπέροχο μέρος για περπάτημα και απόλυτη ηρεμία δίπλα στο ποτάμι..






Επόμενη στάση στο δεύτερο ωραιότερο θέαμα, το Καγκελογέφυρο στον Γοργοπόταμο..







Ότι πιο ωραίο, με πολύ υλικό και μπόλικες ιδέες για φωτογράφιση!




Τα καταρρακτάκια ήταν κάτω από την γέφυρα και πραγματικά δεν μπήκα στην διαδικασία να τα φωτογραφίσω μιας και απόλαυσα τις φωτογραφίες πάνω στις ράγες..

(Για να φτάσεις στο καγκελογέφυρο μπορείς να διασχίσεις με το δίτροχο τον πεζόδρομο να κάνεις αριστερά σε μια διχάλα, να περάσεις και μια σιδερένια ανοιχτή πόρτα και βγάινεις μπροστά στις γραμμές πρίν το καγκελογέφυρο)

Επόμενη Ιαμαντικές Πηγές Καλλιδρόμου..


(όχι κάτι το ιδιαίτερο)



 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Στην συνέχεια μιας και ήταν στον δρόμο μου επισκέφτηκα και τα λουτρά Θερμοπυλών..




Βούτηξα το χέρι μου μέσα στο νερό για να δω την θερμοκρασία του και πραγματικά ήταν πολύ ζεστό, επίσης είχε μία βρώμα σαν υπόνομος.. Το πιο ωραίο όμως ήταν τα χρώματα που είχε σχηματίσει το ζεστό νερό πάνω στα πετρώματα που κύλαγε..

Δίπλα από τον εθνικό βρήκα μια χωμάτινη πιστούλα και αμέσως έκοψα δεξιά να μπω μέσα να παίξω λίγο... :D




Και μια αναμνηστική φωτογραφία με τον Λεωνίδα!




:friendship::friendship:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εννοειται ΔΕΝ το προλαβα να το διαβασω ακομα και θα γινει χαλαρα με την ανεση μου...:geek:
Ενα πρωτο σχόλιο δεν μπορω...θα το ριξω ομως...:D


...πάω Τρίκαλα που ήταν η φίλη μου η Δήμητρα...
Κατά τις 2 φτάνω Τρίκαλα και αμέσως ξεφορτώνω το μηχανάκι και ανεβαίνω στο σπίτι της Δήμητρας να αλλάξω κάλτσες + παπούτσια μιας και είχαν γίνει μούσκεμα..
Χωρίς να χάσω χρόνο την παίρνω και πάμε βόλτα να δω τα Τρίκαλα!
Εκεί που περπατάγαμε έπεσε το μάτι της Δήμητρας σε κάτι εκπληκτικό από τον μικρόκοσμο ...
αλλιως το λεγαμε παλια ρε πστη μου...αλλαξανε τα πραματα...:p Νταξει...:inlove: παμε παρακατω
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Πολύ ωραία βόλτα έκανες ! Μπράβο και πάλι μπράβο !

(Τα νερά στα λουτρά μυρίζουν έτσι από το θειάφι που περιέχουν. Πάντως όταν μπεις στις γούρνες, δεν θες να βγεις !!!!)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Γεια σου ρε καλλιτέχνη!
Ωραία μέρη και (πάλι) απίθανες φωτογραφίες ;)
Και το 800άρι κουκλί... Σου λέω θα το φχαριστηθείς αυτό το μηχανάκι για αυτά που θες να κάνεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στα είπα και στον καφέ. ..... είσαι κωλακι που δεν σε άφησε σε κανένα ιαματικο λουτρό, με τόσα που έχεις πει:p
Καλή αρχή με το πιο καλο μηχανακι που ψωνισες για αυτά που θέλεις να κάνεις. ;)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ωραίες φωτο και φανταστικό μηχανακι!!!
(Και που σαι υπαρχει ανθρωπος που ενδιαφερετε με τα λεφτα στο χέρι )
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Ωραίες φωτο και φανταστικό μηχανακι!!!
(Και που σαι υπαρχει ανθρωπος που ενδιαφερετε με τα λεφτα στο χέρι )
Στέργιο τώρα που το πήρα δεν το αλλάζω! Άλλο που δεν μου συμπεριφέρεται με τον καλύτερο τρόπο.. :waiting:
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Πολύ ωραίες φωτό :ok: .Ωραίο και το 800, με 'τακούνια' όμως θα είναι ακόμη πιο όμορφο :D
Το ξέρω, το ξέρω, αλλά τα πρώτα χιλιόμετρα θα γίνουν άσφαλτο να την μάθω καλά και μετά θα μπει σε χωμάτινες διαδρομές.. :)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Το ξέρω, το ξέρω, αλλά τα πρώτα χιλιόμετρα θα γίνουν άσφαλτο να την μάθω καλά και μετά θα μπει σε χωμάτινες διαδρομές.. :)
Βέβαια ισχύει ότι αν την μάθεις στο χώμα μετά θα είσαι πολύ καλύτερος στην άσφαλτο! ;)

_________________
Ντακάρετε-φον
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Βέβαια ισχύει ότι αν την μάθεις στο χώμα μετά θα είσαι πολύ καλύτερος στην άσφαλτο! ;)

_________________
Ντακάρετε-φον
Το θέμα είναι όμως ότι δεν αντέχω να την βλέπω ξαπλωμένη και γιαυτό το αποφεύγω στην αρχή ώστε να μάθω το βάρος της μιας και είχα συνηθίσει στα πούπουλα (derbi)...
 
Top Bottom