Όλυμπος & Όσσα

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο πραγματοποιήσαμε μια εκδρομή στα πάτρια μου εδάφη που την συζητούσαμε το τελευταίο 2μηνο.
Το παρεάκι ενώ στην αρχή ήταν περίπου 6 άτομα, λίγο οι δουλειές λίγο το σφικτό πρόγραμμα,κάποιες αναποδιές της τελευταίας στιγμής, τελικά πήγαμε 2 άτομα.
Το πλάνο είχε Παρασκευή μετάβαση και προετοιμασία μηχανών με διαμονή στα Τέμπη, Σάββατο Όλυμπος και Κυριακή Κίσαβος και επιστροφή.
Τα χωμάτινα χιλιόμετρα ~300+ δεν μας έκαναν να χαλαρώσουμε πουθενά αλλά αντίθετα είχαμε ένα πολύ καλό ρυθμό.

Day 1
Όλυμπος
Επιγραμματικά οι σταθμοί: Καλλιπεύκη, Καρυά, εναλλακτική διαδρομή για ΚΕΟΑΧ (που δεν μας βγήκε για λίγα χιλιόμετρα κάτι σαν το toffy o_O), Καταφύγιο Χρηστάκη, Καρυά, Καλλιπεύκη, Ραψάνη, Τέμπη.

Καλλιπεύκη - Άγιος Νεκτάριος


Απαγορευμένος δρόμος από δασαρχείο και βοσκούς (εναλλακτική διαδρομή για ΚΕΟΑΧ) που δυστυχώς δεν πέρναγε στο τέλος της καθώς ο δρόμος γινόταν βράχια!





Διαδρομή από ΚΕΟΑΧ προς Καταφύγιο Χρηστάκη (ευχαριστώ το Θάνο - @tripper.gr ) για την συγκεκριμένη επιλογή.



Το σκηνικό άλλαζε και από λιακάδα γινόταν ομιχλώδες και βουκολικό με μια παράξενη ησυχία που δεν ακουγόταν απολύτως τίποτα:rolleyes:. Το υψόμετρο στα ~2200m






Και ναι μετά από λίγο φτάσαμε στο καταφύγιο Χρηστάκη (2480m) το οποίο ήταν άδειο.




Ξεκούραση και δοκιμή για παραπάνω εκτός δρόμου αλλά λόγω ώρας και δύσκολου τερέν δεν το πιέσαμε πολύ.
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Η κάθοδος ξεκίνησε αργά το μεσημέρι.



Μικρές παρακάμψεις για να θαυμάσουμε το τοπίο...





Και τα άγρια άλογα του Ολύμπου






Στάση στην Καρυά για φαγητό καθώς τα στομάχια έκαναν χειρότερα από την acrapovic!

Επιστροφή από μια απίστευτη διαδρομή μέσα σε οξιές και καστανιές.




με δύο μικρά φιλαράκια που μου έφαγαν όλες τις μπάρες αλλά χαλάλι τους..




Με ένα μικρό χάσιμο στην διαδρομή μετά την Ραψάνη μας έπιασε νύχτα αλλά και η κούραση.
Σχεδόν 11 ώρες μαζί με τις στάσεις ήταν η βόλτα του Σαββάτου.
Όλυμπος οι διαδρομές επάνω από τα 1500m είναι full φυτευτή και μεγάλη πέτρα αλλά με εικόνες που δεν τις συναντάς συχνά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εκπληκτικό βουνό ο όλυμπος.
Λατρεύω καταφύγιο Χρηστάκη και μάλλον είναι σπάνιο φαινόμενο το ότι δεν είχε κόσμο.
Είστε ωραίοι.... Γνωστό.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μπραβο ρε παιδια ωραιοι :friendship:Η Οσσα ειναι στο καλενταρι μου...κι ελπιζω τωρα κοντα...απιστευτα μερη εκει περα :prft:
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Μπραβο ρε παιδια ωραιοι :friendship:Η Οσσα ειναι στο καλενταρι μου...κι ελπιζω τωρα κοντα...απιστευτα μερη εκει περα :prft:
Ότι θέλεις από πληροφορίες στην διάθεση σου.
Αν ξεκινήσουν οι βροχές Ο βαθμός δυσκολίας πολλαπλασιάζεται λόγω μαλακών χωμάτων.
Με λίγα λόγια μήνα αργείς.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ότι θέλεις από πληροφορίες στην διάθεση σου.
Αν ξεκινήσουν οι βροχές Ο βαθμός δυσκολίας πολλαπλασιάζεται λόγω μαλακών χωμάτων.
Με λίγα λόγια μήνα αργείς.
θα ρθει η ωρα και θα μιλησουμε...θενκ γιου ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Υπέροχοι !!!
Υπάρχει δρόμος από ΚΕΟΑΧ προς καταφύγιο Χρηστάκη ????!!!!!
σσσσσσσ.......
:secret:μην τα λες αυτά δημόσια

:p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μπράβο ρε αλάνια! :ok:
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Απλά υπέροχοι. Τι καταπληκτικές διαδρομες. Μου φτιάξατε την μέρα παίδες, και πάντα τέτοια
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Oμορφιές!!!:ok:
Να'στε καλά να τριγυρνάτε.:friendship:




ΥΓ: Δεν βοβηθήκατε ωΡέ ,ν'ανέβετε κει-σα-παν-στα-καταράχια με τα παλιοσΚαΤέΜια...;;;
Αυτά χαλάνε ρε σεις κ μένουνε....αφού...:ha
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Oμορφιές!!!:ok:
Να'στε καλά να τριγυρνάτε.:friendship:




ΥΓ: Δεν βοβηθήκατε ωΡέ ,ν'ανέβετε κει-σα-παν-στα-καταράχια με τα παλιοσΚαΤέΜια...;;;
Αυτά χαλάνε ρε σεις κ μένουνε....αφού...:ha
Z

Χαλάνε δεν χαλάνε αφού υπάρχει η γιάφκα του παλαιοκώστα ... ;)
Καταζητούμενος θα είσαι όπως πας ... εξαφανισμένος.
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Μπραβο ρε παιδια ωραιοι :friendship:Η Οσσα ειναι στο καλενταρι μου...κι ελπιζω τωρα κοντα...απιστευτα μερη εκει περα :prft:

Κανονισε το εσυ και ολα θα ειναι ετοιμα...
:friendship:
 
Top Bottom