Αγορά μπότας σε δίλημμα..

Dakkar1983

WannaBe
Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Νικόλαος
Μοτό
BMW g 650 x challenge
Καλησπέρα σάς, είμαι προ των πυλών για αγορά μπότας, έχω σταμπάρει τις Rev'it discovery h2o πού θεώρειται μια καλή all around μπότα για χαλαρές χωμάτινες εξορμήσεις με καλή προστασία και τυπική αδιαβροχο ποίηση και δεύτερον την Forma terra evo πού απ ότι κατάλαβα διαβάζοντας κριτικές (και από το φόρουμ φυσικά) είναι μία τίμια value for money μπότα για πιο σκληρή χρήση off road με καλύτερη προστασία. Τις βρίσκω και τις 2 στα 300 ευρώ έκαστη. Τώρα το δίλημμα.. Να αγοράσω και τις δύο( και να έχω μια ολοκληρωμένη προίκα) ή να προβώ σε αγορά Rev'it expedition h2o που θεωρείται (μαζί με την Klim adventure gtx) η πιο ολοκληρωμένη dual sport(adventure) μπότα σε όλα τα επίπεδα αλλά με τιμή όσο κάνουν οι δύο προηγούμενες μαζί?
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Εφόσον έχεις την οικονομική δυνατότητα, να πάρεις την πιο ολοκληρωμένη μποτα της αγοράς για αυτό που θες. Τι συζητάμε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dakkar1983

WannaBe
Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Νικόλαος
Μοτό
BMW g 650 x challenge
Συζητάμε αν είναι προτιμότερο να έχεις 2 ζευγάρια μπότες σε αυτήν την τιμή (και ανάλογα την περίσταση να φοράς την κατάλληλη) ή ένα για όλα. (Αφού το μπάτζετ που διαθέτω είναι στάνταρ)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Συζητάμε αν είναι προτιμότερο να έχεις 2 ζευγάρια μπότες σε αυτήν την τιμή (και ανάλογα την περίσταση να φοράς την κατάλληλη) ή ένα για όλα. (Αφού το μπάτζετ που διαθέτω είναι στάνταρ)
Προσωπικά θα προτιμούσα το πρώτο...
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
... 2 ζευγάρια μπότες σε αυτήν την τιμή (και ανάλογα την περίσταση να φοράς την κατάλληλη) ή ένα για όλα...
+1 Στην πρωτη επιλογή. Αλλα με μια κανονικη enduro μπότα και όχι κατι στην κατηγορία της forma terra evo.
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Είχα το δίλημα πρόσφατα. Τελικά κατέληξα να αγοράσω την Revit που προτείνεις (την βρηκα σε προσφορά και την εχουν σε προσφορά στο motoraid τωρα) και μια Alpinestars Tech7 πάλι σε προσφορά.
Ξεπέρασα λιγο σε χρήματα το συνολικό budget που θέτεις αλλά ειναι 2 μπότες - η καλυτερα γοβάκια - που η ανεση τους ειναι απερίγραπτη,τα χαρακτηριστικά τους κορυφαία στην κατηγορία που απευθύνονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dakkar1983

WannaBe
Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Νικόλαος
Μοτό
BMW g 650 x challenge
Είχα το δίλημα πρόσφατα. Τελικά κατέληξα να αγοράσω την Revit που προτείνεις (την βρηκα σε προσφορά και την εχουν σε προσφορά στο motoraid τωρα) και μια Alpinestars Tech7 πάλι σε προσφορά.
Ξεπέρασα λιγο σε χρήματα το συνολικό budget που θέτεις αλλά ειναι 2 μπότες - η καλυτερα γοβάκια - που η ανεση τους ειναι απερίγραπτη,τα χαρακτηριστικά τους κορυφαία στην κατηγορία που απευθύνονται.
Για την προσφορά moto raid το ξέρω (γι αυτό έχω μπει σε δέλεαρ), τώρα για καθαρά off road μπότα δυσκολεύομαι λίγο (ενώ ξέρω ότι είναι ότι καλύτερο) καθώς δοκίμασα klim adventure gtx που δεν μου άφησαν ωραία αίσθηση (νόμισα πως ήμουν ο Robocop ή οι KISS πάνω στην σκηνή ) και Sidi Crossfire 3 που είχαν καλύτερο πάτημα και πιο ελαφριές.. Οψόμεθα..
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Ότι και να διαλέξεις, θα σου έλεγα από τη στιγμή που συζητάμε για χώμα, βρες μια μπότα που να έχει καλή άρθρωση και προστασία σε αστράγαλο. Δεν είναι λίγες οι φορές που πέφτεις χωρίς να προλάβεις να βγάλεις το πόδι και αυτό πλακώνεται από κάτω. Αν πετύχει κάνα μαρσπιέ στον αστράγαλο τότε χωρίς δυνατή προστασία εκεί μπορεί να έχεις θέμα (έχει τύχει σε φίλο που έπεσε με 0 χιλίομετρα). Οι συγκεκριμένες SIDI έχουν καλη προστασία, οι KLIΜ χωρίς να γνωρίζω το συγκεκριμένο μοντέλο, βλέποντας από τις φωτο δε μου γεμίζουν το μάτι τουλάχιστον για τον αστράγαλο.
 

Tataros

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Yamaha TT 600s
Εγώ με την Revit σε χώμα δεν θα πήγαινα. Πιστεύω ότι δεν έχει τις κατάλληλες προστασίες. Η Forma είναι μια καλή on off μπότα. Για μόνο χώμα εγώ έχω τις Forma terrain evo που πιστεύω ότι είναι μια χαρά για τα λεφτά τούς και παρέχουν προστασία σε αστράγαλο πέλμα και κάτω γάμπα. Ρίξε μια ματιά και σε αυτες

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Dakkar1983

WannaBe
Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Νικόλαος
Μοτό
BMW g 650 x challenge
Εγώ με την Revit σε χώμα δεν θα πήγαινα. Πιστεύω ότι δεν έχει τις κατάλληλες προστασίες. Η Forma είναι μια καλή on off μπότα. Για μόνο χώμα εγώ έχω τις Forma terrain evo που πιστεύω ότι είναι μια χαρά για τα λεφτά τούς και παρέχουν προστασία σε αστράγαλο πέλμα και κάτω γάμπα. Ρίξε μια ματιά και σε αυτες

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Την Rev'it πιο πολύ για all around σκέφτομαι ενώ για χώμα και γω την terra evo έχω σταμπάρει..
 

Tataros

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Yamaha TT 600s
Την Rev'it πιο πολύ για all around σκέφτομαι ενώ για χώμα και γω την terra evo έχω σταμπάρει..
Είναι άλλη η terra kai άλλη η terrain. Η terrain είναι πιο mx μπότα και πιστεύω και με καλύτερες προστασίες. Και παίζει και κάπου στα 100€ ποιο κάτω. Βέβαια πολύ σκληρή για να την βάλεις για ταξίδι


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Dakkar1983

WannaBe
Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Νικόλαος
Μοτό
BMW g 650 x challenge
Είναι άλλη η terra kai άλλη η terrain. Η terrain είναι πιο mx μπότα και πιστεύω και με καλύτερες προστασίες. Και παίζει και κάπου στα 100€ ποιο κάτω. Βέβαια πολύ σκληρή για να την βάλεις για ταξίδι


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα την τσεκάρω και αυτήν, ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση..
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Καλησπέρα σάς, είμαι προ των πυλών για αγορά μπότας, έχω σταμπάρει τις Rev'it discovery h2o πού θεώρειται μια καλή all around μπότα για χαλαρές χωμάτινες εξορμήσεις με καλή προστασία και τυπική αδιαβροχο ποίηση και δεύτερον την Forma terra evo πού απ ότι κατάλαβα διαβάζοντας κριτικές (και από το φόρουμ φυσικά) είναι μία τίμια value for money μπότα για πιο σκληρή χρήση off road με καλύτερη προστασία. Τις βρίσκω και τις 2 στα 300 ευρώ έκαστη. Τώρα το δίλημμα.. Να αγοράσω και τις δύο( και να έχω μια ολοκληρωμένη προίκα) ή να προβώ σε αγορά Rev'it expedition h2o που θεωρείται (μαζί με την Klim adventure gtx) η πιο ολοκληρωμένη dual sport(adventure) μπότα σε όλα τα επίπεδα αλλά με τιμή όσο κάνουν οι δύο προηγούμενες μαζί?
καλησπέρα φιλέ , και εγώ ακριβός στο ίδιο δίλημμά ήμουν και θα πάω στην επιλογή all in one . Εμπιστεύομαι την Revit μιας και τουλάχιστον τα τελευταία χρονιά το έχει πάει σε άλλο level σε ότι έχει να κάνει σε εξοπλισμό … Δεν είναι τυχαίο που ξεκίνησε να βγάζει εξοπλισμό για χωμάτινους βλέπε Petrucci και συνεργασία Pol Tarres τώρα η μπότες έχουν δοθεί από όσο έχω διαβάσει σε επιλεγμένους οδηγούς που ταξιδεύουν όλο τον κόσμο και μετά από πολλά χιλιόμετρα χρήσεις και καθημερινής που είναι πολύ σημαντικό (μπορείτε να το ρωτήσετε σε κάθε τσαγκάρη ) για να κράτηση ένα παπούτσι δεν πρέπει να το φοράς κάθε μέρα και κάθε βραδύ να το αφήνεις σε μέρος να αερίζετε . Στα ματιά μου φαίνεται πολύ καλή και στιβαρή με προσεγμένα και στρατηγικά τοποθετημένα το κάθε τι δεν έχω διαβάσει σε κανένα φόρουμ στο εξωτερικό ούτε να μπάζουν ούτε να έβγαλε πρόβλημα η μπότα πουθενά … Εγώ προσωπικά θα την εμπιστευτώ και ίσως πάω στην έκδοση που θα βγει τον Μάρτιο με Goretex … Είναι πολλά αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις δεν θα βρεις άλλη μπότα πιστεύω που να κάλυψη τόσο καλά όλο αυτό το φάσμα που καλύπτει η expedition
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Alpinestars tech 7 drystar. Τσέκαρε την και αυτή. Αδιάβροχη και κορυφαία προστασία. Και χαμηλότερη τιμή από την expedition. Προφανώς και η expedition φαίνεται πολύ καλή αλλά πολλά λεφτά για καινούργιο προιόν στην κατηγορία.
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Alpinestars tech 7 drystar. Τσέκαρε την και αυτή. Αδιάβροχη και κορυφαία προστασία. Και χαμηλότερη τιμή από την expedition. Προφανώς και η expedition φαίνεται πολύ καλή αλλά πολλά λεφτά για καινούργιο προιόν στην κατηγορία.
Δεν είναι καινούργιο υπάρχει από το 2019 απλά τώρα βγήκε και σε Gore-Tex . Την ξέρω φοβερή δεν διαφωνώ καθόλου αλλά δεν ξέρω ποσό άνετη είναι πχ στο περπάτημα η πας σαν χ@ζμένος η και σε ταξίδι πχ ασφαλτικό πες κάνεις 300-400 χιλιόμετρα για να πλησιάσεις βουνά να φτάσεις κάπου παλεύεται στην άσφαλτο ; Είναι ο μονός λόγος που δεν τις πήρα , αν το έχει κάνει κάποιος με το συγκεκριμένο ας μας το πει θα μου λυθεί η απορία γιατι είναι η δεύτερη επιλογή μου πραγματικά
 
Top Bottom