Αγορά GS 2008+

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Δεν τίθεται σύγκριση tracer με gs.Για τη δουλειά που το θέλεις το δευτερο ειναι αδιαμφισβήτητος άρχοντας.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Καλησπερα σε όλους. Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό. Δεν ανοίγω καινούργιο θέμα γιατί ψάχνω για παρόμοια μηχανή r1200 gs adv 08-12 εντελώς ξαφνικά όπως θα σας εξηγήσω λίγο πιο κάτω. Έχοντας οδηγήσει τα tracer 700 2020 και 900 2020καθώς και το v storm 2018 ήμουν έτοιμος να πάω για την αγορά του 700. Ο λόγος ήταν ότι θα έκανα 2 ταξίδια την εβδομάδα 600 χλμ σε ορεινή διαδρομή (Πάτρα Λαμία Πάτρα) και έψαχνα κάτι άνετο και κυρίως αξιόπιστο και οικονομικό για να μην ταλαιπωρω άλλο το xt 660 αλλά και εμένα. Είχα πάει και στο Σαρελλα να κανονίσω πληρωμές δόσεις κλπ αλλά ξαφνικά χωρίς να το περιμένω έκανα βόλτα το bmw r1200 gs του Καινούργιου μου γείτονα και έπαθα πλάκα παιδιά. Αέρινο άνετο ροπάτο ότι πρέπει για ξεκούραστο ταξίδι. Από ψάξιμο στο car είδα ότι υπάρχουν αρκετά στην τιμή του tracer 700 ή και αρκετά πιο φθηνά. Αξίζει να πάω σε μεταχειρισμένο bmw ; Είναι αξιόπιστα γιατί σκοπεύω να κάνω αρκετά χλμ το μήνα ή να προτιμήσω το yamaha που είναι σκυλί και οικονομικό αλλά όχι τόσο άνετο όσο το bmw ; Να πω ότι είμαι ψηλός (1.90 80 κιλά ) αλλά αδύνατος όποτε το bmw που μέχρι τώρα μου ήταν αδιάφορο με μάγεψε. Περιμένω με αγωνία τις γνώμες σας και σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Για την χρήση που περιγράφεις-->R1200GSAdv αδιαμφισβήτητα!!
Μέχρι κ στον σωματότυπό σου ταιριάζει άψογα.

Διάλεξε το καλύτερο που θα βρεις ,μη λυπηθείς λιγα χρήματα παραπάνω για το πιό φορτωμένο με εξτρά ,έλεγξέ το σε κάποιον εξουσιοδοτημένο ,και...
Καλά Πολλά ΧλμΤρα .

Αν σε παίρνει οικονομικά ,πάρε μοντέλο 2010-2013
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Καλησπερα σε όλους. Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό. Δεν ανοίγω καινούργιο θέμα γιατί ψάχνω για παρόμοια μηχανή r1200 gs adv 08-12 εντελώς ξαφνικά όπως θα σας εξηγήσω λίγο πιο κάτω. Έχοντας οδηγήσει τα tracer 700 2020 και 900 2020καθώς και το v storm 2018 ήμουν έτοιμος να πάω για την αγορά του 700. Ο λόγος ήταν ότι θα έκανα 2 ταξίδια την εβδομάδα 600 χλμ σε ορεινή διαδρομή (Πάτρα Λαμία Πάτρα) και έψαχνα κάτι άνετο και κυρίως αξιόπιστο και οικονομικό για να μην ταλαιπωρω άλλο το xt 660 αλλά και εμένα. Είχα πάει και στο Σαρελλα να κανονίσω πληρωμές δόσεις κλπ αλλά ξαφνικά χωρίς να το περιμένω έκανα βόλτα το bmw r1200 gs του Καινούργιου μου γείτονα και έπαθα πλάκα παιδιά. Αέρινο άνετο ροπάτο ότι πρέπει για ξεκούραστο ταξίδι. Από ψάξιμο στο car είδα ότι υπάρχουν αρκετά στην τιμή του tracer 700 ή και αρκετά πιο φθηνά. Αξίζει να πάω σε μεταχειρισμένο bmw ; Είναι αξιόπιστα γιατί σκοπεύω να κάνω αρκετά χλμ το μήνα ή να προτιμήσω το yamaha που είναι σκυλί και οικονομικό αλλά όχι τόσο άνετο όσο το bmw ; Να πω ότι είμαι ψηλός (1.90 80 κιλά ) αλλά αδύνατος όποτε το bmw που μέχρι τώρα μου ήταν αδιάφορο με μάγεψε. Περιμένω με αγωνία τις γνώμες σας και σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
στα ιδια κυβικα ειμαστε περιπου,παρε 5 κιλα ακομα να πας 85 κ ψαξε για gs:D. Αφου με το 1200 επαθες πλακα κ σε μαγεψε. γνωμη μου υπαρχουν καλες μηχανες να βρεις κ ναι ειναι αξιοποιστες. Σου γραφω με γνωμονα οτι το BMW σε μαγεψε.
 

Aleko88

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Bmw R1200 gs 11
Να σου πω γιατί με μάγεψε. Γιατί ενώ είναι βαρυ όταν ξεκινάς μετα από κάποια ταχύτητα το έριχνα στη στροφή πανεύκολα όπως ακριβώς το τρασερ για να μην πω πιο εύκολα. Σε αντίθεση με το τρασερ όμως ηταν Πολύ πιο σταθερό δεν σου έδινε την εντύπωση ότι είναι παιχνίδι. Και το συγκεκριμενο είχε 70.000χλμ μετά από 10 χρόνια
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Άλλος ένας μαγεμένος με το telelever.
(Νομίζω ξέχασε τις φρενάρες να αναφερει :p)

Όπως λένε κι οι από πάνω ,ότι βρεις έλεγχο σε επίσημο και βουρ.
Ιδανικά μηχανάκι από 10-12 που έχει μοτέρ που ξυρίζει.
Με το καλό λοιπον και περιμένουμε φωτό να ευχηθούμε.
 

Mel

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Xr 650r
Καλώς σας βρήκα κι εγω παιδιά. Καινούργιος στο γκρουπ.
Είμαι καιρο τωρα προς αναζητηση gs/gsa 1200 (ακομα αναποφασιστος) μετα του 07.
Η ερωτηση μου ειναι αν υπήρχε καποια εκδοση με μαυρα ψευτοκάπακα κεφαλών; και σε ποια εκδοση τα οργανα ειχαν κάρμπον πλαισιο;

Συγχωρέστε με αν έγραψα σε λάθος ενότητα.
Ευχαριστώ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μαύρα καπάκια και καρμπόν, δεν έβγαλε ποτέ το εργοστάσιο.
Όλα αυτά που υπάρχουν είναι ίδιοκατασκευές.

Καλώς ήρθες στο advride
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Να σου πω γιατί με μάγεψε. Γιατί ενώ είναι βαρυ όταν ξεκινάς μετα από κάποια ταχύτητα το έριχνα στη στροφή πανεύκολα όπως ακριβώς το τρασερ για να μην πω πιο εύκολα. Σε αντίθεση με το τρασερ όμως ηταν Πολύ πιο σταθερό δεν σου έδινε την εντύπωση ότι είναι παιχνίδι. Και το συγκεκριμενο είχε 70.000χλμ μετά από 10 χρόνια
Το καβαλάς ήδη, και δεν το ξέρεις!!!! :happy:
 

Mel

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Xr 650r
Μαύρα καπάκια και καρμπόν, δεν έβγαλε ποτέ το εργοστάσιο.
Όλα αυτά που υπάρχουν είναι ίδιοκατασκευές.

Καλώς ήρθες στο advride
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αν ξέρεις και την ερώτησή μου για το καμπον κοντερ;;;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αν ξέρεις και την ερώτησή μου για το καμπον κοντερ;;;
Ισχύει το ιδιο
Δεν είχε ποτέ κανένα μοντέλο καρμπον στοιχεία.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αν ξέρεις και την ερώτησή μου για το καμπον κοντερ;;;
Ζελατινα "τυπου" καρμπον ειναι! Ειχε και το δικο μου και την εβγαλα.
 

Aleko88

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Bmw R1200 gs 11
Καλή χρονια με υγεία να έχουμε!

Επανερχομαι στο θέμα μετά από πολύ ψάξιμο, και ιντερνετικα και από κοντά, για να σας πω ότι καταλήξα τελικά σε αυτό που λέτε ότι θα πάρουμε όλοι στο φόρουμ (μονόδρομος). Η τελική απόφαση είναι Gs 2009-2012

Τα μηχανακια είναι τα εξής :
1)Bmw R 1200 GS '11 - 10.200 € - Car.gr
2)Bmw R 1200 GS Adventure '09 - 9.900 € - Car.gr
3)Bmw R 1200 GS '12 - 12.900 € - Car.gr

Το μπαζετ μου ήταν τα 10000 όσο περίπου είναι και η τιμή των 2 πρώτων απλά πρόσφατα είδα και το 3ο και μου άρεσε πολύ εμφανισιακά και το γεγονός οτι είχε ελάχιστα χλμ (19500) είναι πολύ θετικό νομίζω. Εσείς σε ποιο από τα 3 θα πηγαίνατε; Αξίζει τα παραπάνω λεφτά το τελευταίο; Το ότι έχω βάλει και adve και το απλό το γνωριζω δεν αποκλείω κανένα από τα 2, απλά ψάχνω για την καλυτερη επιλογη για μια όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστη αγορά
 

Aleko88

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Bmw R1200 gs 11
Εσύ τώρα είσαι ο αρχικός δημιουργός του θέματος γιατί έχουμε μπερδευτεί...
Όχι εγω ήμουνα περαστικός απο το θέμα αλλά μου ταίριαζε και δεν άνοιξα καινούργιο
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Ναι το ξέρω. Αυτό αυτό θεωρείται πλεονεκτημα η μειονέκτημα ;
Και ναι και οχι. Αυτά με τους διπλούς εκκεντροφορους ειναι λίγο πιο βελτιωμένα εν σχεσει με τα 08 09 χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα τελευταία είναι κακά.
Αν ειναι το πρώτο σου GS θα σου φανεί μια χαρά.

Το 3ο πάρα την άριστη κατάσταση του το θεωρώ ακριβό, με αυτά τα λεφτά παίρνεις LC.
Για μενα προτίμησε το 1ο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι το ξέρω. Αυτό αυτό θεωρείται πλεονεκτημα η μειονέκτημα ;
Απαντήθηκε... Να προσθέσω ότι το μοτέρ με τους 2 εκκεντροφορους, είναι η τελευταία εξέλιξη του αεροελαιοψυκτου, με ότι αυτό σημαίνει.
Σίγουρα κερδίζεις σε μεταπώληση, γιατί κρατάνε αρκετά ψηλή τιμή... Ακομα
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Καλή χρονια με υγεία να έχουμε!

Επανερχομαι στο θέμα μετά από πολύ ψάξιμο, και ιντερνετικα και από κοντά, για να σας πω ότι καταλήξα τελικά σε αυτό που λέτε ότι θα πάρουμε όλοι στο φόρουμ (μονόδρομος). Η τελική απόφαση είναι Gs 2009-2012

Τα μηχανακια είναι τα εξής :
1)Bmw R 1200 GS '11 - 10.200 € - Car.gr
2)Bmw R 1200 GS Adventure '09 - 9.900 € - Car.gr
3)Bmw R 1200 GS '12 - 12.900 € - Car.gr

Το μπαζετ μου ήταν τα 10000 όσο περίπου είναι και η τιμή των 2 πρώτων απλά πρόσφατα είδα και το 3ο και μου άρεσε πολύ εμφανισιακά και το γεγονός οτι είχε ελάχιστα χλμ (19500) είναι πολύ θετικό νομίζω. Εσείς σε ποιο από τα 3 θα πηγαίνατε; Αξίζει τα παραπάνω λεφτά το τελευταίο; Το ότι έχω βάλει και adve και το απλό το γνωριζω δεν αποκλείω κανένα από τα 2, απλά ψάχνω για την καλυτερη επιλογη για μια όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστη αγορά
Αν θέλεις κάλεσε με (τηλέφωνο έχω στο προφίλ) έχω να σου προτείνω κάτι, από φίλο .
 
Top Bottom