Αερόσακοι για μοτοσυκλετιστές, μπουφάν, γιλέκα κτλ

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυτό το γιλέκο αερόσακος της Bering πρέπει να είναι το οικονομικότερο.

Τριακόσια εξήντα επτά ευρώ η τιμή του απ'την πρώτη "επιλογή" του γουγλη!!!
Το βασικό του πλεονέκτημα, πολύ βασικό για εμένα, είναι ότι φοριέται πάνω απ'το μπουφάν της μηχανής! Οπότε, αυτό σε συνδιασμό με το μπουφάν, μάλλον γίνεσαι.... αστακος από θέμα ασφάλειας!
Τουλάχιστον από την μέση και πάνω!!!
Το μειονέκτημα του απ'την άλλη, πάντα για εμένα, (το οποίο δεν το γλυτώνεις με κανένα από αυτού του είδους την προστασία, αερόσακο δηλαδή), είναι αυτό το "κορδόνι/σχοινί" που πρέπει να πακτωνεις κάπου στη μηχανή! Εκεί μου τα χαλάει λίγο, αλλά το ότι φοριέται πάνω και από το μπουφάν, μετράει πολύ!
Το σκέφτομαι......
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Γενικά οι αερόσακοι κάνουν πολύ καλή δουλειά, το σκέφτομαι και εγώ για μελλοντική αγορά, έχει έναν η alpinestars γιλέκο πάρα πολύ καλός, μπορείς να τον φορέσεις και από πάνω μπορείς να βάλεις και κανονικό μπουφάν ακόμα
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Το μειονέκτημα του απ'την άλλη, πάντα για εμένα, (το οποίο δεν το γλυτώνεις με κανένα από αυτού του είδους την προστασία, αερόσακο δηλαδή), είναι αυτό το "κορδόνι/σχοινί" που πρέπει να πακτωνεις κάπου στη μηχανή! Εκεί μου τα χαλάει λίγο
Αν πας σε KLIM ή Alpinestars (σημείωσε ότι το alpinestars είναι υποχρεωτικό στο Dakar, αν δεν ήταν η 1η χρονιά φέτος ήταν η 2η χρονιά, δεν θυμάμαι. Γι'αυτό και δεν φοράνε neck brace αν παρατηρήσεις, δεν είναι συμβατά) τότε δεν έχει κανένα κορδόνι. Έχει αισθητήρες που αντιλαμβάνεται την πτώση.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν πας σε KLIM ή Alpinestars (σημείωσε ότι το alpinestars είναι υποχρεωτικό στο Dakar, αν δεν ήταν η 1η χρονιά φέτος ήταν η 2η χρονιά, δεν θυμάμαι. Γι'αυτό και δεν φοράνε neck brace αν παρατηρήσεις, δεν είναι συμβατά) τότε δεν έχει κανένα κορδόνι. Έχει αισθητήρες που αντιλαμβάνεται την πτώση.
Το οποίο λογικά θα ανεβάζει πολύ το κόστος αγοράς του!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και πιθανόν κόστος για έλεγχο ανα διαστήματα της καλής λειτουργία του.
Ναι, λογικό και αυτό!
Αλλιώς να έχεις να ασχοληθείς μόνο με μια μπουκάλα αερίου, και αλλιώς ΚΑΙ με ηλεκτρονικούς αισθητήρες!!!
Οι ευκολίες σε αυτή ζωή πληρώνονται.

Εγώ πάντως το σκέφτομαι σοβαρά, μόνο για το "απλό"!!!! Επουδενί για το δεύτερο....
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Πιο πολλά ηλεκτρονικά έχει αυτό απ'το κομπιούτερ μου!!!! :laugh:
Πολύ καλό, δεν λέω, αλλά.......
Επίσης η εταιρία λέει ότι:
Τα δοχεία αερίου μπορούν να αντικατασταθούν από επιλεγμένους αντιπροσώπους της Alpinestars και πιστοποιημένα κέντρα εξυπηρέτησης Tech-Air®.

Ενώ της Bering τα αλλάζεις μόνος σου. Ρώτησα και μου είπαν ότι κάνει 25 ευρώ η κάθε αμπούλα.

Αν χρησιμοποιείς τον αερόσακο και στο χώμα, θα χρειαστεί πολλές φορές να αλλάξεις μόνος σου αμπούλα.:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ωραίο και σχετικά οικονομικό αλλά για αστική μετακίνηση δύσκολο να αντέχεται μετά από Μάη νομίζω. Είναι πάντως ότι καλύτερο για προστασία το γιλέκο, το σκεφτόμουν κι εγώ παλιότερα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Επίσης η εταιρία λέει ότι:
Τα δοχεία αερίου μπορούν να αντικατασταθούν από επιλεγμένους αντιπροσώπους της Alpinestars και πιστοποιημένα κέντρα εξυπηρέτησης Tech-Air®.

Ενώ της Bering τα αλλάζεις μόνος σου. Ρώτησα και μου είπαν ότι κάνει 25 ευρώ η κάθε αμπούλα.

Αν χρησιμοποιείς τον αερόσακο και στο χώμα, θα χρειαστεί πολλές φορές να αλλάξεις μόνος σου αμπούλα.:D
Πάντα ίσχυε το:
"Όσο πιο απλό κάτι, τόσο το καλύτερο"!!!! :ok:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
αυτό τις bering σε μετωπική θα προλάβει πριν χτυπήσει το στήθος του αναβατή?
Έχει διάφορα μήκη ιμάντα που πιάνει ανάμεσα στη σέλα και το ντεπόζιτο.
Λογικά θα προλαβαίνει να φουσκώνει, ειδικά στα ελαχιστα κλάσματα του δευτερολέπτου που κάνει για να φουσκώσει!!!!!
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτά τα γιλέκα, είναι μια πολύ καλή έξτρα προστασία για εμάς!!!!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτά τα γιλέκα, είναι μια πολύ καλή έξτρα προστασία για εμάς!!!!
Πρόσθεσε ότι όταν φύγεις από την μηχανή και πέσεις σε νερό, θα επιπλεύσεις. :D
Επίκαιρο λόγω των τελευταίων γεγονότων.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πρόσθεσε ότι όταν φύγεις από την μηχανή και πέσεις σε νερό, θα επιπλεύσεις. :D
Επίκαιρο λόγω των τελευταίων γεγονότων.
Θα ήθελα να γελάσω με αυτό, αλλά δυστυχώς λόγω αυτών που συμβαίνουν, δεν μπορώ!!!!! :sorry:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Επίσης η εταιρία λέει ότι:
Τα δοχεία αερίου μπορούν να αντικατασταθούν από επιλεγμένους αντιπροσώπους της Alpinestars και πιστοποιημένα κέντρα εξυπηρέτησης Tech-Air®.

Ενώ της Bering τα αλλάζεις μόνος σου. Ρώτησα και μου είπαν ότι κάνει 25 ευρώ η κάθε αμπούλα.

Αν χρησιμοποιείς τον αερόσακο και στο χώμα, θα χρειαστεί πολλές φορές να αλλάξεις μόνος σου αμπούλα.:D
Και για όσες φορές θα πας να φύγεις απ' την μηχανή χωρίς να "λύσεις κάβο" και το πράμα θα σκάει στα μούτρα σου :laugh::roflmao:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και για όσες φορές θα πας να φύγεις απ' την μηχανή χωρίς να "λύσεις κάβο" και το πράμα θα σκάει στα μούτρα σου :laugh::roflmao:
Με ένα/δύο εικοσιπεντάρια ευρώ το φιαλίδιο, νομίζω ότι και ο πιο "τσούπος" οδηγός, θα μάθει να λύνει κάβο πάντα πριν.... :ha
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εμένα αυτό μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Ένα γιλέκο, καλά αεριζόμενο πάνω απο τη μπλούζα σου μαζι με το μπουφανα΄κι σου με προστασίες αγκώνες ώμους και το φοράς χειμώνα καλοκαίρι και άνετα. ΚΑι σε μια τιμή πε΄ριπου 400€ που μπορείς να το βάλεις στο πρόγραμμα.

 
Top Bottom