Αθάνατα Βαλκανικά Βουνά!

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
ξανα στα μοτορια και παμε για την διασχιση του φαραγγιου Tara, του βαθυτερου στην Ευρωπη και την γεφυρα που οταν χτιστηκε το 1940 ηταν η μεγαλυτερη της Ευρωπης






:)
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
και μετα απο το υπερθεαμα ολης της ημερας στο Biograska gora national park με την ομωνυμη λιμνη η οποια διαθετει και camping κατω απο τις οξυες.











εδω συναντησαμε και ενα ζευγαρι με ενα ΧΤ που βγηκαν για βολτα στα Βαλκανια, χωρις αυτοκολλητα adventure και τα συναφη
Πολυ τους χαρηκα


χαρτης διαδρομης
https://maps.google.gr/maps?saddr=Mo...=h&mra=ls&z=11

απο τις καλυτερες και ομορφοτερες διαδρομες που εχω κανει
:)
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
5η μερα
και αφου χαιρετηθηκαμε με το μονοκυλινδρο


πηραμε τον δρομο για το Lovcen national park, στο οποιο πετυχαμε τον Γιαννη απο την Καλαματα που ανηκει στην αγαπημενη μου κατηγορια των "lone riders"



στην κορυφη του παρκου υπαρχει το μαυσωλειο Njegos s Lovćen - Wikipedia, the free encyclopedia και προσφερει ωραια θεα σε ολη την περιοχη
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 3648x2736.


This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 3648x2736.

:)
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
σειρα ειχε το Κοτορ, μονο ομως απο ψηλα μιας και οπως ειπε ο Πασχαλης χαμηλα θα παμε με το σκαφος


και απο εκει μεσω ενος ερημου δρομου πηγαμε να δουμε τις λιμνες κοντα στο Nikcis




αφου δεν μας εκανε πουθενα το "κλικ" για διανυκτερευση προτιμησαμε το Zabjak




χαρτης διαδρομης https://maps.google.gr/maps?saddr=Bi...t=h&mra=ls&z=9

και η διαμονη AUTO CAMP, Ivan Do, Crna Gora, Montenegro
:)
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
6η μερα
και κατευθυνομαστε στο Kolasin μεσω μιας ορεινης διαδρομης που ξεκιναει απο το Savnik




στο Kolasin καφεδακι, αδιαβροχα και προορισμος το Plav με την λιμνη του, μεσα απο ακομα μια πανεμορφη διαδρομη
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 3648x2736.







:)
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Ενας στοχος και ποθος αυτου του ταξιδιου ηταν και η διασχιση των Αλβανικων αλπεων περνωντας μεσα απο ενα απο τα δυο εθνικα παρκα του Valbone και του Theth.
Ψαχνωντας και βλεπωντας ωρες στο internet παλαβους
που τα επισκεπτονται τα τελευταια χρονια να λενε οτι ειναι απο τα πιο παρθενα και ανεξερευνητα μερη που υπαρχουν ακομα στην Ευρωπη, ειπα στον εαυτο μου οτι δεν μπορει να λειπω εγω απο την παρεα τους.

Η ερευνα εδειχνε οτι η καταβαση μεσω Valbone ηταν πιο ευκολη και η αληθεια ηταν οτι αυτη ειχα κατα νου μιας και στην ομωνυμη κοιλαδα εχει καταλυματα και camping.
Kαπου ομως εγινε λαθος -καθε εμποδιο σε καλο- και πηραμε το δυσκολο και απαιτητικο δρομο μεσω του Theth. Οποτε αφησαμε χρωστουμενα για μια αλλη φορα.












στο στοιχειο του


:)
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
7η μερα
και σιγα-σιγα πηραμε το δρομο του γυρισμου
προτιμησαμε να αποφυγουμε τον κεντρικο και πολυσυχναστο οδικο αξονα και να μπουμε απο το συνοριακο σταθμο του Debar
Aλβανια





και ενα γρηγορο περασμα απο Fyrom φτασαμε στην Νικη Φλωρινας
Debar
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 3648x2736.

:)
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Στα συνορα χαιρετηθηκαμε με τον Πασχαλη που θα γυρνουσε στην βαση του και εγω κατευθυνθηκα για το Νυμφαιο οπου θα περνουσα το βραδυ διπλα στην τεχνιτη λιμνη που υπαρχει πισω απο το χωριο.




χαρτης διαδρομης https://maps.google.gr/maps?saddr=Rr...=h&mra=ls&z=10
:)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Μια σειρα απο απογευματινες φωτογραφιες
στο γυρο της λιμνης του Εθνικου Παρκου Biograzka

Γινεται με τα ποδια η με ποδηλατο.
Με τα ποδια θα σας παρει 1 ωρα,
αλλα και τα μυαλα με τις εικονες και τα παιχνιδια με το φως..












 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
πασχαλη εισαι θεος!!!!!!
Κοψε κατι Μαρκο ενα παιδι με ενα μηχανακι ειμαι!
Η εκδρομη αυτη και κυριως ο τροπος που εγινε ειναι πιο επικαιρη απο ποτέ με τα τελευταια δεδομενα στην χωρα μας..
Αρκουν 4 επισκεψεις σε ατμ -λεμε τωρα- για να απολαυσεις ενα αντιστοιχο και καλυτερο βαλκανικο 7 ημερο!
 
Top Bottom