Αθήνα - Άρτα με Τ7 (δε οδερ γουέι)

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700

Παιδιά το 3ημερο του Αγ. Πνεύματος σκέφτομαι να κάνω το πρώτο ταξιδάκι μου με το νέο μηχανάκι προς Άρτα όπου θα δω έναν πολύ αγαπημένο φίλο.
Λέω να κάνω την πιο πάνω διαδρομή όμως και να μην πάω από Αθηνών Πατρών.
Έχετε κάποια εναλλακτική πρόταση;
Ή tips για συγκεκριμένα σημεία κλπ στην πιο πάνω διαδρομή;

Ευχαριστω!!
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Βίλια - Θήβα - Αράχωβα - Φράγμα Μόρνου - Βαρδούσια -Γραμμένη οξυά (χώμα πατημένο) - Γαρδίκι (χώμα, δασικός εδώ ενδέχεται να έχει κάποιες λάσπες για αυτό και Βαλτονέρια μέχρι καρπενήσι)
ΥΓ. Τώρα είδα ότι το λινκ που έβαλα προηγουμένως δεν δουλεύει. Εάν βαριέσαι να βάλεις τις στάσεις στο γούγλη και σε ενδιαφέρει η διαδρομή θα στο φτιάξω εγώ αργότερα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Don_kwstas

Μέλος
Όνομα
Kwstas
Μοτό
BMW F800GS ADV 14
Καλησπέρα , Μέχρι μακρακώμη θα βαρεθείς μετα απο κει θα ευχαριστηθείς οδήγηση , θα μπορούσες να βγεις εθνική μέχρι λιβαδεία και μετα επαρχιακό αμφισσα + μπραλος (Athene to Ambracia ) αλλα είναι ολιγων τι εξαντλητικό. Αλλη επιλογή και πολυ ωραια κιολας αλλα πιο ζεστη αυτες τις μερες ειναι ιτέα-γαλαξίδι-ναυπακτο-παλιο για αρτα (Athene to Ambracia) Θα σου πρότεινα στο γυρισμό για αθηνα να πας απο καρπενήσι οπου εκει ανάλογα με την κούραση αποφασίζεις να πας απο επαρχιακο ή απο εθνικη ( οτι και να γίνει αμα πας καρπενησι να κανεις και μια παρακαψη για τσαγκαραλωνα +χιονοδρομικο στο καρπενησι).Αμα εχει ζεστή καλυτερά το καρπενησί.Στο καρπενήσι επισής εχεις αλλες 3 επιλογές αλλα δε τις εχω κανει απο γραμμενη οξιά ο ενας , ο αλλος απο αρτοτίνα και γεφυρα μπανια προς προυσο.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Βίλια - Θήβα - Αράχωβα - Φράγμα Μόρνου - Βαρδούσια -Γραμμένη οξυά (χώμα πατημένο) - Γαρδίκι (χώμα, δασικός εδώ ενδέχεται να έχει κάποιες λάσπες για αυτό και Βαλτονέρια μέχρι καρπενήσι)
ΥΓ. Τώρα είδα ότι το λινκ που έβαλα προηγουμένως δεν δουλεύει. Εάν βαριέσαι να βάλεις τις στάσεις στο γούγλη και σε ενδιαφέρει η διαδρομή θα στο φτιάξω εγώ αργότερα
Εννοείται πως με ενδιαφέρει αλλά δεν ξέρω αν σε αυτή τη φάση θα ήταν καλό να παώ χώμα... είναι αρκετές οι ώρες και λόγω δουλειάς δεν θα μπορώ να φύγω πολύ πρωί την Παρτασκευή!
Μπορεί απλά να κωλώνω βέβαια... χαχαχα
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Καλησπέρα , Μέχρι μακρακώμη θα βαρεθείς μετα απο κει θα ευχαριστηθείς οδήγηση , θα μπορούσες να βγεις εθνική μέχρι λιβαδεία και μετα επαρχιακό αμφισσα + μπραλος (Athene to Ambracia ) αλλα είναι ολιγων τι εξαντλητικό. Αλλη επιλογή και πολυ ωραια κιολας αλλα πιο ζεστη αυτες τις μερες ειναι ιτέα-γαλαξίδι-ναυπακτο-παλιο για αρτα (Athene to Ambracia) Θα σου πρότεινα στο γυρισμό για αθηνα να πας απο καρπενήσι οπου εκει ανάλογα με την κούραση αποφασίζεις να πας απο επαρχιακο ή απο εθνικη ( οτι και να γίνει αμα πας καρπενησι να κανεις και μια παρακαψη για τσαγκαραλωνα +χιονοδρομικο στο καρπενησι).Αμα εχει ζεστή καλυτερά το καρπενησί.Στο καρπενήσι επισής εχεις αλλες 3 επιλογές αλλα δε τις εχω κανει απο γραμμενη οξιά ο ενας , ο αλλος απο αρτοτίνα και γεφυρα μπανια προς προυσο.
Άρα λες να πάω στο ανέβασμα από Ναύπακτό... και επιστρέφοντας από Καρπενήσι!
Αυτό έχει ένα κάποιο νόημα ίσως γιατί θα μπορώ να φύγω νωρίτερα από Άρτα τη Δευτέρα, ενώ την Παρασκευή δεν ξέρω τι ώρα θα ξεκινήσω ακριβώς...
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Άρα λες να πάω στο ανέβασμα από Ναύπακτό... και επιστρέφοντας από Καρπενήσι!
Αυτό έχει ένα κάποιο νόημα ίσως γιατί θα μπορώ να φύγω νωρίτερα από Άρτα τη Δευτέρα, ενώ την Παρασκευή δεν ξέρω τι ώρα θα ξεκινήσω ακριβώς...
Διαδρομή one way είμαι αυτή 10 ωρίτσες. Δικάβαλο με το f650 φορτωμένος μέχρι τον λαιμό το κάναμε. Είναι τόσο ωραίες οι διαδρομές που ουτε το καταλάβαμε
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Περίπου 10χλμ απο Γραμμένη οξυά μέχρι το μνημείο των πεσόντων
Και καμιά 15άρα από Πουγκάκια μέχρι λίγο έξω απ το Καρπενήσι.
 

Don_kwstas

Μέλος
Όνομα
Kwstas
Μοτό
BMW F800GS ADV 14
Άρα λες να πάω στο ανέβασμα από Ναύπακτό... και επιστρέφοντας από Καρπενήσι!
Αυτό έχει ένα κάποιο νόημα ίσως γιατί θα μπορώ να φύγω νωρίτερα από Άρτα τη Δευτέρα, ενώ την Παρασκευή δεν ξέρω τι ώρα θα ξεκινήσω ακριβώς...
Αμα πας απο εκει οταν με το καλο φτάσεις ναυπακτο εχεις 3 επιλογές ή πας απο γεφυρα μπανια -τριχωνιδα - αγρινιο-αρτα(πιο ενδιαφέρον ) ή πας απο μεσολογγι-αγρινιο-αρτα(το πιο ξεκουραστο χωρις να πατησεις εθνικη καθολου ) ή πας ιονια(το πιο αδιαφορο) . Στην περιπτωσή που θα σε πιάσει η νυχτα θα το μετανιώσεις το καρπενησι καταρχας δε θα απολαύσεις το τοπιο και δευτερον εχει πολυ στροφη μεχρι αρτα (με πολυ καλη ασφαλτο ) .Για μενα καρπενησι ξεκινα νωρις κανε το σουλατσο τριγυρώ ,βγες το χωματακισου και απολαυσε την μηχανη σου.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο τελευταίος χάρτης μοιάζει πολύ με το τελευταίο 36ωρο, δεν σε πιάνει η νύχτα εκτός αν λιώσεις στις στάσεις. Η διαδρομή είναι πολύ όμορφη, το χώμα δεν είναι για να το συζητήσουμε σαν δυσκολία, περνάνε τα πάντα χωρίς σκέψη.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Έχω ψηθεί για την τελευταία διαδρομή αρκεί να καταφέρω να φύγω νωρίς… θα δείξει τις επόμενες μέρες τι θα καταφέρω να κανονίσω στη δουλειά!
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Να ρωτήσω.. κουστουμάκι καλοκαιρινό δλδ διάτρητο ή χειμερινό (χωρίς θερμική) ;;
Για το 2ο με βλεπω...
 

Don_kwstas

Μέλος
Όνομα
Kwstas
Μοτό
BMW F800GS ADV 14
Να ρωτήσω.. κουστουμάκι καλοκαιρινό δλδ διάτρητο ή χειμερινό (χωρίς θερμική) ;;
Για το 2ο με βλεπω...
Πριν απο δυο βδομαδες εκανα αρτα-καρπενησι-μπραλο-αθηνα ξεκινησα 10 το πρωι πετυχα μεχρι 28 πανω στο καρπενησι απλα υπαρχει περιπτωση να φας καμια βροχα .Ημουν με 4εποχων ανοιχτο , νομιζω οτι με ενα φουτερακι και διατριτα θα εισαι κομπλε (αδιαβροχο ετσι και αλλιως ). Απλα τσεκαρε θερμοκρασιες μια μερα πριν .
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Παιδιά όπως το βλέπω δεν θα μπορώ να φύγω νωρίς την Παρασκευή οπότε θα πρέπει να επιλέξω την πιο σύντομη διαδρομή από τις πιο πάνω για το πήγαινε. Μάλλον την 2η που πρότεινε ο Don_kwstas
Την τελευταία του φίλου Ka0s από Καρπενήσι θα δω αν θα την κάνω στην επιστροφή!

Έτσι σαν (pre)update μέχρι στιγμής! :p
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Διαδρομή one way είμαι αυτή 10 ωρίτσες. Δικάβαλο με το f650 φορτωμένος μέχρι τον λαιμό το κάναμε. Είναι τόσο ωραίες οι διαδρομές που ουτε το καταλάβαμε
Μόλις φτιάξει λίγο η μέση που έχω ένα θεματάκι,ψήνομαι για αυτή την διαδρομή.
Απλά θα πρέπει να τροποποιήσω μιας και θα ξεκινήσω από Τρίπολη. Έχεις να προτείνεις κάτι για τροποποιηση με αφετηρία την Τρίπολη όπως σου είπα; Παρασκευή με γυρισμό την Κυριακή να το κάνω χαλαρά. Ευχαριστώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom